Rakovina prostaty – postrach, který lze porazit

Zpozorovali jste na sobě v posledních dnech podezřelé změny? Chodíte častěji na záchod, máte problémy s močením, během močení vás to pálí a jste v posledních dnech unavenější než obvykle? Cítíte, že je něco špatně a bojíte se, že by to mohla být rakovina prostaty?

Hlavně nepanikařte. Zachovejte si chladnou hlavu a začtěte se do následujících řádků. V článku vám popisuji nejen příznaky rakoviny prostaty, ale také to, jak ji správně rozlišit od jiných onemocnění, jak se léčí, jaká jsou rizika léčby, kolik lidí rakovinu prostaty zcela vyléčí a jaká je následná rekonvalescence po léčbě.

rakovina prostaty

 

Základní informace o rakovině prostaty

Rakovina prostaty je nejběžnějším typem rakoviny u mužů. Onemocní jí na 8 000 českých mužů každý rok. Tvoří asi 10 % nádorových onemocnění. A lékaři se s ní setkávají stále častěji.

Nejvíce nemocných je věku od 70 do 80 let. Mladších pacientů sice rok od roku přibývá, ale to už je dáno spíše geneticky. U mladších mužů pod 45 let tvoří v Česku nemocných s rakovinou jen jeden případ na 100 000 mužů.

Ovšem muži ve věku nad 80 let už představují 735 případů onemocnění rakovinou prostaty na 100 000 mužů. S věkem se tedy riziko onemocnění karcinomem prostaty výrazně zvyšuje.

rakovina prostaty infografika

 

Příčiny rakoviny prostaty

Základním rizikovým faktorem je věk muže. Dále se pak jedná o genetické faktory, nevhodný životní styl, místo bydliště, nesprávné stravovací návyky nebo má vliv také konzumace návykových látek. To všechno hraje svou roli.

 

VIDEO: Jak přesně se diagnostikuje prostata? 

httpv://www.youtube.com/watch?v=yKgGh–UyW8

 

Prevence proti rakovině prostaty

Základním předpokladem prevence proti rakovině prostaty je tedy zdravý životní styl. Zařaďte do svého života stravu bohatou na vitamíny, minerály, bílkoviny, ovoce a zeleninu, omezte kouření i pití alkoholu, a o drogách ani nemluvě.

Zároveň je také potřeba dodržovat pravidelnou pohybovou aktivitu a vyhýbat se jakémukoliv rizikovému chování. A zároveň je zcela nezbytné docházet na pravidelné lékařské prohlídky.

Je ale jasné, že pokud budete mít k rakovině prostaty silné genetické predispozice, nevyhnete se jí bohužel ani ukázkovou životosprávou. Ovšem můžete její nástup tak alespoň trochu oddálit.

VÍTE, jak probíhá vyšetření u urologa

návštěvnost urologických ambulancí

 

Projevy rakoviny prostaty – jak ji poznáte?

Rakovina prostaty je velmi ošemetné onemocnění. Často na ni muži přijdou až když je pozdě. Projevuje se totiž naprosto stejně jako třeba zbytnělá prostata nebo zánět močových cest. Ze začátku je většinou odhalena jen náhodou, například při operaci močové trubice.

Až u pokročilých nádorů se objevují nejrůznější potíže při močení, vzácně také krev v moči (hematurie), bolest zad, nechutenství, slabost či únava.

 

Nemoci, které jsou často zaměňovány za rakovinu prostaty

Pokud se ovšem tyto symptomy objevily u vás, ještě to neznamená, že skutečně rakovinu prostaty máte. Takto se totiž projevuje celá řada jiných onemocnění.

Nejčastěji se rakovina prostaty zaměňuje za zánět močových cest, za problémy s oslabenými svaly pánevního dna, za zbytnělou prostatu či za výsledek působení některých léčiv. Proto, než začnete panikařit, raději nejprve navštivte svého lékaře, který jako jediný může určit přesnou diagnózu.

Velice rizikovou skupinou rakoviny prostaty jsou senioři

 

Odborná diagnóza rakoviny prostaty

Prostatu si můžete nechat vyšetřit u svého urologa či u praktického lékaře. Doktor vás nejprve kompletně vyšetří. Zjistí, zda jste v posledních dnech výrazněji nezhubl, prohmatá vám břicho, zjistí, zda máte v pořádku krevní testy a zda nemáte nějaké podezřelé problémy. Následně se podívá také na samotnou prostatu.

K té se doktor nejlépe dostane přes řitní otvor. Není to sice jedno z nejpříjemnějších vyšetření prostaty (existují i jiné metody), ale pro váš klid na duši je nutné. Lékař vám prostatu prohmatá a zjistí, zda se na ní nenachází nějaké bulky či výrůstky.

 

Rakovina prostaty se dělí do tří kategorií z hlediska pokročilosti

  1. Do první kategorie spadá lokalizovaný karcinom, který se nachází pouze v prostatě.
  2. Lokálně pokročilý nádor již přesahuje pouzdro prostaty.
  3. V nejpokročilejší fázi postihuje nádor pánevní mízní uzliny a zakládá metastázy ve vzdálených orgánech, nejčastěji v kostech.

velikost prostaty

 

Léčba rakoviny prostaty

Pokud přece jen testy odhalí přítomnost rakoviny prostaty, neznamená to ještě konec světa. Rakovina prostaty se dá léčit a dnes již poměrně úspěšně. Konkrétní způsob léčby závisí na mnoha faktorech – věku pacienta, povaze nádoru či na celkovém zdravotním stavu postiženého.

Nejčastěji se přistupuje k těmto způsobům léčby:

  • Operace prostaty – při ní dochází k operativnímu vyjmutí nádoru. Provádí se v úplné anestézii. Může být provedena klasickým břišním řezem nebo laparoskopicky, tedy pomocí robota. Takové operace robotem jsou šetrnější a přesnější.
  • Ozařování neboli radioterapie – v některých případech se místo operace volí možnost ozařování. To znamená, že se pomocí speciálních instrumentů zavede zářič do blízkosti prostaty, kde jsou nádory ozařovány. Tento druh léčby nemá tolik vedlejších účinků jako klasické ozařování přes kůži a navíc je její léčebný efekt vyšší.
  • Hormonální terapie – výjimečně se sází při léčbě rakoviny prostaty na hormonální terapii pomocí estrogenů. Ty mají na karcinom prostaty tlumivý efekt, neboť snižují uvolňování určitého hormonu hypofýzy. Ovšem bohužel má tento typ léčby mnoho vedlejších účinků, a proto se už od něj prakticky ustoupilo.
  • Vyjmutí varlat – toto je v poslední době poměrně preferována léčba rakoviny prostaty. Operace, během níž jsou vyjmutá varlata, je velmi jednoduchá a poměrně účinná. Důsledkem je zastavení tvorby testosteronu, který ovlivňuje růst nádoru.

Samozřejmě ale záleží i na samotném pacientovi, jaký způsob léčby pro něj bude nejpřijatelnější a jaký mu jeho lékař doporučí. Ve hře je také celá řada faktorů, které konkrétní typ léčby ovlivňují. Výše zmíněný výčet proto považujte pouze za informativní.

 

VIDEO: Chirurgické řešení nádorem poškozené prostaty.

Karcinom prostaty - Chirurgická léčba

 

Úspěšnost léčby rakoviny prostaty

Ač je rakovina prostaty nepříjemnou diagnózou, nemusíte se jí děsit. Devět z deseti případů rakoviny prostaty je dokonce zachyceno ještě v počátečním stadiu. Díky tomu 100 % nemocných mužů přežívá následujících pět let. Mnoho z nich navíc žije o mnoho déle a příčinou smrti nakonec vůbec nebývá zhoubný nádor.

Nejvíce záleží na tom, v jakém stádiu je rakovina objevena. V posledních fázích je totiž šance na uzdravení mnohem menší. Rozhodně ale rakovinu prostaty nevnímejte jako konec života.

 

Rizika spojená s neléčením rakoviny prostaty

Tím na druhou stranu ale nechci tvrdit, že byste měli její léčbu podcenit. Když se totiž nepodaří rakovinu prostaty zachytit včas a vyléčit ji, šíří se dál. Jak už jsme uvedli, lékaři dělí rakovinu prostaty do tří kategorií z hlediska pokročilosti.

Čím déle je navíc neléčená, tím více se může rozšiřovat a tím hůře se následně léčí. Proto určitě s léčbou nebo včasnou kontrolou u doktora neotálejte. Základem prevence jsou pravidelné lékařské prohlídky.

facebook erekce.cz

 

Stav po léčbě rakoviny prostaty

Jakmile nad rakovinou prostaty zvítězíte, je potřeba počítat s poléčebnou rekonvalescencí a také s celoživotní kontrolou zdravotního stavu, neboť rakovina se může kdykoliv znovu objevit.

Po operaci rakoviny prostaty se můžete setkat s bolestí v intimních partiích, se zánětem močových cest, s poraněním konečníku, se vznikem sraženin v žilách dolních končetin, se zúžením spojení močové trubice s měchýřem či s únikem moči.

Některé komplikace se časem samy vyléčí, některé je nutné ještě operativně posléze dořešit. Po léčbě je proto všem pacientům doporučeno dlouhodobě provádět cviky na posilování svalů pánevního dna (tzv. Kegelovy cviky), které přispívají ke zlepšení pooperačního stavu a zmírnění možných komplikací.

 

Jaký bude sexuální život po skončení léčby rakoviny prostaty?

Mezi nejčastější dlouhodobé komplikace, kterých bojí snad všichni muži po léčbě rakoviny prostaty, jsou poruchy erekce. Ty jsou způsobeny narušením nervů a cév, které probíhají podél prostaty a které mohou být při operaci poškozeny.

Jedná se o poměrně běžný jev. Ovšem neznamená to ještě, že se sexu úplně musíte vzdát. Existuje nespočet erotických pomůcek, které dokonale uspokojí vaši partnerku i bez nutnosti vaší pevné erekce. Jen je potřeba o tom společně mluvit a neschovávat problémy pod koberec.

Pokud máte podezření na rakovinu prostaty, nejste si jisti svými pocity, nebo máte jen obavy, určitě navštivte svého lékaře. Ten vás prohlédne a určí přesný původ vašich problémů. A pokud se u vás přece jen rakovina prostaty objeví, rozhodně nezoufejte! Ve většině případů jí dokáží odborníci úspěšně vyléčit.

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

 

Leave a Reply