Zánět ledvin (nefritida): Příznaky a rychlá léčba bakteriemi způsobené komplikace

Zánět ledvin je velmi nepříjemným, ale nikterak neobvyklým onemocněním.

  • Jak ho poznáte a jakým způsobem jej můžete řešit?
  • Lze zánětu ledvin účinně předcházet?
  • A co když zánět ledvin přechodíte? Pojďme se na to společně podívat.

zánět ledvin, nefritida

 

Co je zánět ledvin?

Zánět ledvin alias nefritidu (anglicky nephritis) zařazujeme mezi infekce uropoetického traktu. Jedná se o zánět ledvinového intersticia.

To je tzv. vmezeřená tkáň. Je tvořena řídkým vazivem a obsahuje větší množství krevních a lymfatických cév. Tvoří oporu pro orgány a jsou v ní umístěny vlastní speciální buňky daného orgánu. Dovoluje jeho zásobování kyslíkem a živinami.

 

Čím je způsoben zánět ledvin?

Tento zánět je vyvolán mikroorganismy. Bakterie mají uvnitř ledvin vhodné podmínky. Proto se zde mohou uchytit a množit. Vlivem přítomnosti bakterií dochází k narušování ledvinných kanálků. Zároveň mikroorganismy prostupují až do dřeně. Právě zde mohou tvořit abscesy (dutiny vyplněné hnisem).

Zánět kromě ledviny samotné postihuje i ledvinovou pánvičku. Klinicky není možné od sebe infekční procesy v těchto strukturách odlišit. Většinou dochází k tomu, že jsou postiženy obě současně.

 

Akutní a chronický zánět ledvin

Onemocnění může mít akutní nebo chronickou formu. Častěji se ale zánět projevuje ve své akutní podobě. Pak se nazývá jako akutní infekční tubulointersticiální nefritida.

 

Jak poznám zánět ledvin? Jak se projevuje?

Zejména akutní formu prakticky nepřehlédnete. Charakteristický je rychlý nástup onemocnění. Typickými příznaky jsou únava, zvýšená teplota nebo zimnice a především silná bolest v dolní části zad.

Pociťovat můžete nevolnost, přítomno bývá i zvracení. Doprovodnými příznaky mohou být i bolest hlavy a břicha. Případně se udává pocit tlaku v břiše, případně v oblasti beder.

Pacient také pociťuje stálé nutkání na močení, a to i v noci. Moč bývá zakalená a páchnoucí, může v ní být přítomna krev (hematurie).

JE DOBRÉ VĚDĚT: Bolest ledvin: Příčiny, pomoc, léčba a jak ji rozeznat od bolesti zad?

bolest ledvin

 

Příznaky zánětu ledvin

Typickými projevy zánětu ledvin jsou:

  • únava,
  • zvýšená teplota,
  • zimnice,
  • silná bolest v dolní části zad,
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • bolest hlavy a břicha,
  • pocit tlaku v břiše,
  • stálé nutkání na močení,
  • zakalená moč,
  • páchnoucí moč,
  • přítomnost krve v moči.

 

Test na zánět ledvin

Pakliže si nejste jisti, jestli i vás může ohrožovat zánět ledvin a je načase jít se nechat vyšetřit, můžete vyzkoušet i jednoduchý domácí test.

Tento rychlý test slouží ke zjištění bílých krvinek, nitrátů a bílkovin v moči. Test vám taktéž pomůže rozlišit, zda jsou obtíže vyvolány zánětem močových cest, případně se jedná o přechodné podráždění močového měchýře.

 

Jak se otestovat na zánět ledvin doma?

Použití je velmi jednoduché. Testovací proužek se namáčí na 2 sekundy do moči. Ponořena musí být všechna tři testovací políčka. Po uplynutí 1 minuty by již měl být patrný výsledek. Pakliže políčka změní barvu, je výsledek pozitivní.

Domácí samotestování ovšem, pozor, nikdy nenahrazuje odbornou diagnostiku. Pokud vaše potíže neustupují nebo se zhoršují, vždy vyhledejte lékaře.

Veroval, domácí test na zánět močových cest

Klikněte na tlačítko a dostanete se do internetové lékárny Pillka.cz. Test Veroval můžete mít doma do 2 dnů a ihned tak zjistit, zda vaše ledviny skutečně ohrožuje zánět.

 

Jak poznat zánět ledvin u nejmenších dětí?

U dětí dochází k tomu, že při akutním zánětu je malý pacient bledý, trpí sklonem k dehydrataci, objevuje se u něj nechutenství. Také mohou děti zvracet nebo mít průjem. V některých případech se objevují i křeče a poruchy vědomí.

Jde o nespecifické symptomy, které mohou ukazovat spíše na nemoci gastrointestinálního traktu či jater. Na zánět ledvin tak upozorní například charakteristický zápach moči.

 

Pozor na noční pomočování u dítěte

Zásadním varovným symptomem, který může upozornit na nefritidu u dítěte, je noční pomočování. A to zejména za předpokladu, že dítě tímto problémem dříve netrpělo a pomočování se objeví náhle.

U dětí bývá velmi častou příčinou rozvoje nefritidy vezikoureterální reflux. Vezikoureterální reflux je stav, při němž dochází ke zpětnému toku moče z močového měchýře do močovodu nebo až do dutého systému ledviny.

 

Zánět ledvin v těhotenství

Akutní zánět ledvin se v těhotenství obvykle nevyskytuje. Častější je chronická forma nefritidy. Těhotenství je obecně rizikovějším obdobím, neboť plod utlačuje močový měchýř, což způsobuje obtížnější odchod moči a její městnání.

Chronický zánět se může projevit zvýšenou teplotou, často ale tento symptom chybí. Bolest v oblasti ledviny je pouze občasná, zvyšuje se při pohybu.

 

Pozor na zánět ledvin v těhotenství

Trpí-li však žena v těhotenství zároveň vysokým krevním tlakem (hypertenze), hrozí i fatální poškození plodu v podobě jeho odumření, případně předčasný porod.

Těhotenství je zvláště křehkým obdobím v životě ženy. Proto by již při prvních příznacích, jako jsou problémy s močením, neměla budoucí matka svůj stav podcenit. Je nutné neprodleně navštívit lékaře.

 

Jak se léčí zánět ledvin u těhotné?

Méně komplikovanou formou zánětu je ten, který signalizuje pouze přítomnost vyšší hladiny bílkovin v moči. Pak lze zánět bez dalších komplikací léčit. Doporučuje se klid na lůžku, dietní režim a léky, a to takové, které jsou vhodně zvolené s ohledem na aktuální fázi těhotenství.

 

Co způsobuje zánět ledvin?

Původcem nefritidy jsou ve většině případů bakterie. Nejčastěji se jedná o gramnegativní bakterie, zejména Escherichia coli (E. coli). Tento patogen je izolován ve vzorku moči u až 75 % všech diagnostikovaných pacientů.

V menším procentu případů se může též jednat o bakterie Proteus mirabilis, Klebsiella pneumoniae, Enterobacter, Pseudomonas; G+ bakterieRod Enterococcus a Staphylococcus saprophyticus.

 

Souvisí zánět močového měchýře a zánět ledvin?

Původcem zánětu ledvin ve většině případů bývá nedostatečně léčený zánět močového měchýře. Zpravidla má pak onemocnění vzestupnou formu, tj. že se bakterie z močového měchýře či z močové trubice dostanou až do ledviny.

 

Co předchází zánětu ledvin?

Za rozvojem zánětu může také stát podávání antimikrobiální léčby, užívání hormonů kortikoidů nebo imunosupresivních léčiv.

Rizikovými faktory jsou stejně tak oslabená imunita, například u pacientů s HIV, případně výchozí diagnóza i u osob ochrnutých na dolní část těla. Častěji bývají záněty ledvin postiženy i osoby trpící diabetem prvního i druhého typu.

 

Rizikové skupiny náchylné na zánět ledvin

Rizikovou skupinou jsou kromě těhotných žen taktéž mladé dívky nebo osoby po cévkování nebo instrumentálním vyšetření močových cest. Naopak nemá-li muž vrozené anomálie močových cest, je poměrně malá pravděpodobnost, že by mohl zánětem ledvin trpět.

Méně často se bakterie dostanou do ledviny přenosem z krve. Vyloučeno to však zcela není. Pak se zánět ledvin rozvine jako přidružená komplikace k jinému základnímu onemocnění. Být to může například hnisavý zánět kloubu nebo bakteriální endokarditida.

 

Jak předcházet zánětu ledvin?

Vhodnou prevencí proti potížím s močovými cestami i zánětu ledvin je především dostatečný přísun tekutin.

Taktéž je nutné dbát na adekvátní hygienu a pravidelné vyprazdňování. Zadržování moči je v tomto ohledu škodlivé.

Zásadním faktorem prevence nefritidy je i snažit se ledviny chránit před prochladnutím. Škodí i nastydnutí dolních partií těla a nohou.

Samozřejmou součástí každodenní rutiny by měl být i zdravý životní styl, tedy správná životospráva a dostatek pohybu. K posílení imunity přispěje i přiměřený odpočinek, dostatek spánku a snížení nadměrné stresové zátěže.

 

Přírodní prevence před zánětem ledvin

Možné je do příjmu tekutin zařadit brusinkový džus. Vhodným doplňkem péče o močové cesty jsou i brusinky v podobě potravinových doplňků.

Svoje zdraví můžete podpořit i dalšími přípravky na přírodní bázi. Speciálně pro muže je určen přípravek Proerecta PROSTATE. Slouží pro úlevu od zánětu prostaty a močové soustavy. Napomáhá také k udržení normální funkce ledvin. Chrání také prostatu před zvětšováním a udržuje její funkce v normálu.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky přímo na e-shopu. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned můžete začít s cílenou ochranou prostaty a močových cest.

 

Jak léčit zánět ledvin doma?

Léčit zánět ledvin v domácích podmínkách se nedoporučuje. Nutná je návštěva lékaře. Obraťte se na specialistu v urologické ordinaci.

Ten se o správné diagnóze ujistí pomocí anamnézy a vyšetření pohmatem. Následovat bude biochemické vyšetření moči. To ukazuje na přítomnost bakterií, bílkoviny a bílých a červených krvinek. Tato procedura je neinvazivní a nebolí.

 

Diagnostika zánětu ledvin

Je-li to možné, protože se pacient nachází v nemocničním prostředí s příslušnými možnostmi, realizuje se kultivační vyšetření. Tedy se zjišťuje jednak přesněji původce infekce, ale také jeho citlivost na konkrétní antibiotikum. To umožňuje léčbu zacílit přesněji.

Lékař si může pomoci eventuálně i tzv. zobrazovacími metodami, to znamená, že využije ultrazvuk ledvin a rentgenový snímek. Má-li lékař podezření na překážku v odtoku moči a močový reflux, další možnosti diagnózy mu skýtá provést urografie nebo endoskopického vyšetření močového měchýře (cystoskopie).

 

Léčba zánětu ledvin

Základem léčby je podávání antibiotik, která se musejí ve většině případů pacientovi aplikovat nitrožilně či nitrosvalově. Pouze v lehčích případech se využívá orální forma, tj. podávání antibiotik v tabletách.

Pacient ovšem nezůstává na nitrožilním a nitrosvalovém podání závislý během celé léčby. Na antibiotika v tabletách se obvykle může přejít po 24 až 48 hodinách od ústupu teplot.

 

Nejčastěji předepisované léky na zánět ledvin

Nejčastěji se pacientovi předepisuje ciprofloxacin, deoxymykoin či ofloxacin. Antibiotika by se měla dobrat až do fáze úspěšného vymizení zánětu. Podat se mohou i analgetika, která poskytnou úlevu od bolesti.

 

Vhodné chování během léčby zánětu ledvin

Coby podpůrná léčba nefritidy je důležité především dodržování pitného režimu. To znamená vypít 2 až 3 litry tekutin za den. Pacient může pít i čaj, doporučuje se urologický i kopřivový. Denní příjem tekutin je nezbytné rozložit do menších pravidelných dávek, abyste ledviny příliš nepřetěžovali.

Nemocný by měl mít klidový režim na lůžku. Vhodná je též konzumace lehce stravitelných pokrmů. V pokročilé fázi onemocnění může být nutná i hospitalizace. Podpořit svůj stav můžete i vhodnými doplňky stravy, jako je Proerecta PROSTATE.

 

Jak dlouho se zánět ledvin léčí?

Zpravidla při diagnóze nefritidy není postižena celá ledvina. Léčba závisí na konkrétní rozsahu poškození. Postižen může být filtrační aparát ledviny (glomeruly) nebo pánvičky, ve kterých se shromažďuje koncentrovaná moč. V některých případech jsou zasaženy též cévy ledviny.

Bakteriální zánět ledvinové pánvičky má na podávanou léčbu obvykle dobrou odpověď. Nelze tak univerzálně říci, zda je léčba komplikovaná nebo jednoduchá.

Zpravidla můžeme o vyléčení hovořit po cca 2 týdnech, během nichž musí pacient dobrat určená antibiotika.

 

Přechozený, dostatečně nedoléčený zánět ledvin

Zánět ledvin by se neměl nikdy přecházet. V krajním případě hrozí při neléčení tohoto problému i selhání ledvin (kolaps).

Zánět ledvin je jednou ze zásadních příčin chronické renální insuficience neboli ledvinové nedostatečnosti. Pokud postihne obě ledviny, je nutné jejich funkci nahradit dialýzou. To je děj, při němž jsou od sebe odděleny látky s různou rozpustností a velikostí molekul. Supluje tak přirozenou funkci ledvin.

MĚJTE PŘEHLED: Nemoci ledvin mohou za erektilní dysfunkci. Jaká je souvislost?

nemoci ledvin a erektilní dysfunkce

 

V čem je nebezpečný chronický zánět ledvin?

Pokud se zánět nevyléčí ve své akutní formě a recidivuje, během cca 3 měsíců dochází k rozvoji chronické podoby nefritidy.

Její příčinou jsou obvykle anomálie močových cest. Dále patří k původcům chronického zánětu konkrementy (ledvinové kameny) a opět i vezikoureterální reflux.

 

Jak se projevuje chronický zánět ledvin?

Pacient při něm obvykle trpí méně nápadnými nespecifickými příznaky, které mohou připomínat chřipku. Zejména je to dlouhodobě zvýšená teplota, setrvalá přítomnost bakterií v moči, otoky končetin, nebo dokonce pod očima, případně svalové křeče.

Charakteristická může být i ospalost a porucha soustředění. Postižený může být nadměrně bledý i trpět nechutenstvím. Patrné jsou sklony k infekci nebo časté močení. V některých případech ale nemusí být zjevné žádné symptomy.

ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

časté močení u žen

 

Příznaky chronického zánětu ledvin

Dojde-li k náhlému vzplanutí zánětu, postižený trpí horečkou, v nálezu moči je patrné zhoršení. Rozvinout se může hypertenze, dochází k rozvratu vnitřního prostředí a k selhávání ledvin. Pacientovi tak v krajním případě hrozí transplantace ledvin.

Chronické selhávání ledvin se projevuje anémií, vysokým krevním tlakem, osteoporózou, ale také svěděním pokožky. Patrná může být celková slabost, průjem, bolesti na hrudi, otoky i zvracení.

 

Zánět ledvin: Často kladené otázky FAQ

Na téma zánět ledvin vás nejčastěji zajímá:

Jaké jsou symptomy zánětu ledvin?
Charakteristický je hlavně rychlý nástup zánětu. Častější je akutní zánět, který se projevuje nápadnými a specifickými příznaky, jako je bolest, potíže při močení, bolesti bederní části zad a tmavá páchnoucí moč.
Může být zánět ledvin kompletně vyléčen?
Ano, pacient pro úplné vyléčení musí užívat antibiotika. Podmínkou je také včasné zahájení léčby.
Jak dlouho většinou zánět ledvin trvá?
Kompletní vyléčení je především otázkou dobrání antibiotik, což trvá cca 2 týdny.
Bolí člověka zánět ledvin?
Ano, bolesti se projevují v dolní části zad.
Jakých je 5 nejčastějších příznaků zánětu ledvin?
Nejčastěji trpí pacient zvýšenou teplotou či zimnicí, únavou, častým nucením na močení, zapáchající močí a bolestí zad.
Čím je způsoben zánět ledvin?
Za jednu z nejčastějších příčin bývá označován neléčený zánět močových cest.
Jak zjistím, že moje ledviny fungují normálně?
Zjistí to lékař. I v rámci preventivního vyšetření můžete svého praktického lékaře požádat o vyšetření na přítomnost bílkovin v moči, případně hladinu kreatininu v krvi. Nárok na úhradu vyšetření pojišťovnou vzniká každé 2 roky.
Co je nejlepší pití pro ledviny?
Především byste měli pít čistou vodu. Vhodné jsou i čaje, ovocné šťávy či minerální voda. Naopak vzdát byste se měli alkoholu a tekutin, které odvodňují, jako je káva a nápoje s obsahem kofeinu.
Jak rychle usnout s bolestmi ledvin?
Váš lékař vám může předepsat vhodná analgetika.
Jak člověk pozná, že se někde v těle nachází zánět?
Obecnými projevy přítomnosti zánětu je bolest, otok, zarudnutí a zhoršená funkce.
Jak poznám, že bolest zad souvisí se zánětem ledvin?
Můžete vyzkoušet domácí samotestování, případně navštivte pro potvrzení diagnózy urologa.
Jaká je barva moči při zánětu ledvin?
Moč bývá tmavá a zakalená, může v ní být přítomna krev či hnis.

 

Pečujte o své ledviny každý den

Ledviny jsou nejdůmyslnější čističkou odpadu. Pro člověka jsou naprosto klíčovým orgánem. Proto byste o ně měli každodenně pečovat. A nebojte, není to nijak složité.

Stačí dbát na dostatečný pitný režim, zdravý životní styl, řádný odpočinek a pravidelný pohyb. Nic víc dělat nemusíte a vaše ledviny vám za to poděkují.

A pokud přece jen nestydnete nebo vás postihne zánět močového měchýře, na nic nečekejte a navštivte svého praktického lékaře. Není totiž nic horšího než neléčený zánět ledvin, který přejde do chronické fáze.

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply