Indurace penisu – léčba křivého, bolavého penisu

Indurace penisu – Peyronieho choroba je jedna ze sexuálních dysfunkcí. Tato kokrétní velmi často znemožňuje plnohodnotný pohlavní styk.

V medicíně je zmapováno několik léčebných metod pomocí medikamentů a lehce invazivních metod s různou účinností. V dnešním odborněji zaměřeném článku se na některé z nich podíváme.

indurace penisu

 

Jak vznikne indurace penisu?

Jde o získané onemocnění pojivové tkáně penisu. Postižena jsou topořivá tělesa. Dochází k tvorbě fibrózního plaku. Tím pádem dochází k nepřirozenému zakřivení penisu. Sexuální život muže je pak výrazně těžší a někdy dokonce nemožný. Přes všechny technologie a postupy je léčba nejistá.

Teorií existuje mnoho. Žádná není schopna spolehlivě doložit vznik onemocnění. Jeden předpoklad tvrdí, že za vznikem stojí malé trauma tkáně penisu.

Pacienti s Peyronieho chorobou mají prokazatelně sníženou produkci elastinu. Zejména v oblasti vazivové tkáně okolo topořivých těles. To způsobuje náchylnost ke zraněním. Dokonce i malé poranění tkáně znamená špatné zhojení. Kolem zranění se pomalu hromadí fibrózní plak a na problémy je zaděláno.

Dalšími faktory pro vznik choroby jsou dle lékařů:

 

Indurace penisu nepříjemně bolí

U některých mužů je průběh onemocnění bolestivý. Určité stavy dokonce vedou k deformaci penisu i v neztopořeném stavu. U dospělých mužů se udává pravděpodobnost vzniku choroby v rozmezí 3 až 8 %. Ve většině případů jde o muže středního věku i když vznik není vyloučen ani u mladší generace.

TIP: I mladí kluci mohou trpět bolestivou erekcí. Zde je jejich seznam.

 

Průběh Peyronieho nemoci

Průběh nemoci lze rozdělit do dvou fází. V té první dochází k zánětu tkáně. Penis se postupně v erekci ohýbá a deformuje. Bolestivé projevy jsou spojeny právě s touto prvotní fází. Ta trvá zhruba 6 až 18 měsíců. Po této době dochází k usazení plaku a stavu.

Někdy může nemoc ještě dále postupovat a rozvíjet se. Jen u malého počtu pacientů dochází ke zvratu onemocnění a návratu k lepšímu stavu.  Pokud dojde ke kalcifikaci plaku (plak se obaluje vápníkem), lze už jen těžko očekávat léčbu bez operativního zákroku.

 

Léčba indurace penisu

Největší šance na uzdravení je tak v první fázi nemoci. Existuje několik směrů léčby, které mohou mít různou úspěšnost léčby.

Léčba pomocí léků

Vitamín E

Poměrně stará léčba Peyronieho choroby známá již od roku 1949. Snižuje volné radikály, které mají vliv na vznik fibrózy. Levná léčba, která je považována za bezpečnou. Zejména v brzké fázi onemocnění k ní lékaři často přistupují.

TIP: Jako prevenci můžete zvolit bylinné tablety Proerecta s přidaným vitamínem E. Proerecta rychle navozuje pevnou erekci, která vydrží déle. 

Proerecta tablety

 

 

Potaba

Potassium para-aminobenzonát má také antifibrotické účinky. Od roku 2005 je prokázána jeho poměrně efektivní účinnost. Dokáže efektivně odstranit plak, ale neporadí si se zakřivením. Na druhou stranu má látka poměrně silné vedlejší účinky (zhoršené trávení, citlivost na světlo).

Tamoxifen

Při užívání této látky došlo ke snížení obtíží u 80% mužů po 3 měsících užívání. V tomto případě došlo nejen ke snížení množství plaku, ale snížilo se i zakřivení. Velmi úspěšná léčba byla zejména v případě zánětlivých průběhů onemocnění.

Karnitin

Obecně ještě účinnější v léčbě zakřívení, než Tamoxifen. Existují určité studie, které prokázaly účinnost i v pozdějších fázích onemocnění. Především v kombinaci s Verapamilem.

Pentoxifilin

Pacienti, kteří brali tento přípravek zaznamenali protizánětlivé účinky, úbytek plaku a zlepšení zakřivení penisu. Dokonce i kalcifikace byla po roce menší, než na začátku.

POZOR: Tyto léky neshánějte přes internet. Vhodný lék a jeho dávkování vám musí lékař doporučit na míru. Jakékoliv změny ve tvaru penisu si nechte okamžitě vyšetřit u urologa. 

 

Léčba indurace pomocí injekcí

Verapamil

Přípravek, který byl v historii použit s rozdílnými úspěchy. Buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými léky.

Interferony

Další z řady látek podávaných v injekcích. Látka zaznamenala ve studiích výrazné zlepšení zakřivení penisu. Studie ovšem měly některé nedostatky, takže nebyly zcela objektivní.

ČTĚTE TAKÉ: Jaká jsou rizika a výhody injekční aplikace léčiv na erekci přímo do penisu? 

 

Operativní léčba a iontoforéza

Pro pacienty je samozřejmě nejopohodlnější lokální léčba injekcemi a léky. Někdy to ale nejde. A operativní řešení je prostě jediné možné.

Je zajímavé, že po vytažení operované tkáně, do které byly vstřikovány injekcemi účinné látky, nevykazovala tato tkáň žádnou přítomnost účinné látky. To do jisté míry zpochybňuje vstřebatelnost účinných látek a injekcí vůbec. Dokonce i přes pozitivní výsledky některých studií na efektivitu injekční léčby.  

 

Iontoforéza

Tato metoda by měla zajistit lepší transfer léku do tkáně. Na transfer je možné použít různé léky: dexametazon, lidokain, orgotein a verapamil v různých kombinacích. Snížení velikosti plaku, zakřivení penisu a bolest se zlepšily v krátkodobém horizontu. Iontoforéza každopádně má větší efekt, než klasické vstříkování injekcemi.

Ostatní neinvazivní léčba

Do této skupiny spadá léčba pomocí rázové vlny a trakční léčba. Léčba radiací je také alternativou, ale kvůli riziku se od ní raději upustilo.

Mimotělní rázová vlna je popsána ve 2 studiích testovaných na 100 mužích. Výsledky byly poměrně nadějné, ale objevily se i studie, které efektivitu zpochybňují.  

Použití trakční léčby

Metoda, kdy je na penis umístěn po určitou dobu trakční aparát. Ten má narovnat penis do správné pozice. Tento způsob léčby se ukázal jako poměrné neúčinný. Jisté úspěchy přinesla pouze léčba kombinovaná s dalšími metodami (injekce + léky).

 

Jak je to s léčbou indurace penisu ve skutečnosti?

Celá řada neinvazivních metod má velmi malou účinnost. Vzhledem ke dvěma fázím onemocnění (chronická a akutní), může daná léčba ne zcela dopadat na úrodnou půdu. Hodně tedy záleží na lékaři, který musí rozpoznat danou fázi a dle toho nasadit adekvátní metodu. Hlavní je ale za lékařem jít a nesnažit se hledat řešení pouze na internetu. 

DÁLE ČTĚTE: Trvalá, bolestivá a destruktivní erekce – priapismus. Jak se odstraňuje krev zablokovaná v penisu na dlouhé hodiny

Indurace penisu – léčba křivého, bolavého penisu
5 (100%) 1 vote