Opožděná ovulace: Nežádoucí důsledek hormonální nerovnováhy

Opožděná ovulace může vyvolávat obavy u žen v plodném věku, které se snaží otěhotnět nebo si pečlivě hlídají svůj menstruační cyklus, aby naopak nechtěně neotěhotněly.

O opožděné ovulaci mluvíme, pokud k ovulaci a tedy k uvolnění zralého vajíčka dochází později než obvykle. K ovulaci může namísto obvyklého 14. dne v cyklu dojít až někdy kolem 20. dne nebo dokonce ještě později.

Existují různé možné příčiny opožděné ovulace, často jde ale o působení stresu, důsledek hormonální nerovnováhy, náhlé změny životosprávy a také některé zdravotní problémy až nemoci.

Díky zjištění důvodu, proč je vaše ovulace opožděná, můžete lépe pochopit svůj cyklus nebo si lépe naplánovat těhotenství.

V článku se podíváme na typické příčiny opoždění ovulace, na to, jaký má vliv na plodnost a menstruaci a na to, jak mít ovulaci opět v očekávaném čase.

opožděná ovulace

 

Co přesně je opožděná ovulace?

kdy je ovulace opožděná?

K opožděné ovulaci dochází po 21. dnu cyklu nebo ještě později

Ovulace je fáze menstruačního cyklu, při které u ženy dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Zralé vajíčko je připravené na oplodnění a očekává spojení se spermií. K ovulaci typicky dochází uprostřed cyklu (zhruba ve 14. den, pokud má žena pravidelný 28denní cyklus) a je zcela nezbytná pro přirozené početí. I normální neopožděná ovulace ale může přicházet různě mezi 11. až 21. dnem cyklu. Poté je již ovulace opožděná.

Ovulaci vyvolává působení několika hormonů, konkrétně jde o správnou souhru estrogenu, folikuly stimulujícího hormonu, progesteronu a luteinizačního hormonu.

Opožděná nebo-li pozdní ovulace je taková ovulace, ke které dojde až po 21. dnu menstruačního cyklu nebo ještě později.

 

Vliv opožděné ovulace na plodnost

Aby mohlo dojít k úspěšnému otěhotnění, zralé vajíčko musí být oplodněno nejpozději do 24 hodin od jeho uvolnění. Opožděná či jinak nepravidelná ovulace snižuje šance na úspěšné otěhotnění, protože uvolněné vajíčko se musí nejpozději do jednoho dne setkat s vítěznou spermií. Opožděná ovulace ale neznamená, že neotěhotníte. Možná vám to bude trvat déle a musíte si ovulaci vypočítat jinak (několik způsobů najdete níže v článku).

Pokud máte jakékoliv obavy, mluvte se svým gynekologem. Řešte s ním veškeré ovulační i menstruační komplikace, prosím. Ovulaci totiž mohou různě posouvat i některé nemoci, o kterých dnes nemusíte mít vůbec zdání (PCOS, předčasné selhání vaječníků, poruchy štítné žlázy hypo a hypertyreóza, vysoká hladina prolaktinu, chronický stres, některé autoimunitní onemocnění, nádory hypofýzy).

Pokud užíváte nějaké léky na předpis, které mohou pozměňovat nástup vaší ovulace, promluvte si o tomto vedlejším účinku s lékařem, který vám léky předepisuje. Změní dávkování nebo lék vymění za jiný.

Až lékař zjistí přesnou příčinu zpoždění ovulace, proto poslechněte všechna jeho doporučení a snažte se co nejrychleji uzdravit.

 

Vliv opožděné ovulace na menstruaci

Ženy s opožděnou ovulací mívají velmi silné menstruační krvácení. V první polovině cyklu totiž prudce narůstá hladina estrogenu, ten působí na ztluštění sliznice dělohy (endometria) a podporuje její prokrvení v očekávání uhnízdění oplodněného vajíčka. Proces ovulace spouští hormon estrogen, který stimuluje žlázy v děloze tak, aby podporovaly život oplodněného vajíčka. V pozdější fázi cyklu hormon progesteron děložní sliznici stabilizuje a připravuje na těhotenství.

U ženy s opožděnou nebo chybějící ovulací (anovulace) estrogen pokračuje ve své podpůrné funkci, pořád se vyplavuje a může za to, že se děloha pořád zvětšuje. Pokud v tomto okamžiku nedojde k oplodnění vajíčka spermií, nahromaděné endometrium se stane nestabilním a odloupne se. To může vést k silné menstruaci a silnějšímu menstruačnímu krvácení, než na jaké byla žena zvyklá.

 

Možné příčiny opožděné ovulace

Normální menstruační cyklus s normální ovulací se dělí na 3 fáze:

  • Folikulární fáze: Začíná prvním dnem první menstruace (menarché). Folikuly stimulující hormon řídí růst vaječníků a vajíček v nich. Během fáze z těla odchází krev a děložní tkáň (endometrium). Estrogen a progesteron jsou na nízkých úrovních a vzniklá hormonální nerovnováha způsobuje menstruační změny nálad. Estrogen ztlušťuje výstelku dělohy pro případné těhotenství. Menstruující dívka je nyní plodná právě díky účinkům ženským hormonů.
  • Ovulační fáze: Hladina estrogenu a luteinizačního hormonu je na nejvyšší úrovni, folikuly praskají a vaječníky uvolňují zralá vajíčka. Vajíčko přežije mimo vaječník maximálně 1 den a k jeho oplodnění může dojít pouze během této krátké doby.
  • Luteální fáze: Pokud se vajíčko povede oplodnit, dále putuje z vaječníku do dělohy. Progesteron ztlušťuje děložní sliznici, aby ji připravil na přijetí oplodněného vajíčka. Pokud vajíčko není oplodněno, estrogen a progesteron klesne a neoplodněné vajíčko nakonec opustí tělo s děložní výstelkou. Menstruační cyklus končí a začíná nový.

Folikulární fáze cyklu může trvat různě dlouho zhruba mezi 10 až 16 dny. Pokud je folikulární fáze příliš dlouhá, ovulace může být opozděná nebo dokonce úplně chybět. Samotné uvolnění vajíčka během ovulace je krátké a trvá pouze několik málo hodin. Poslední, luteální fáze je obvykle stejně dlouhá jako folikulární a trvá zhruba 14 dní po ovulaci.

Opožděná ovulace je nejčastěji důsledkem hormonální nerovnováhy, která může být pouze dočasná a trvat pouze jeden menstruační cyklus nebo dlouhodobá a ovlivňovat každý cyklus a s ním i přítomnost ovulace. Vždy záleží na konkrétní příčině hormonální nerovnováhy. Pokud ovulace není vůbec nikdy přítomna, odborně mluvíme o anovulaci.

Pokud máte podezření na opožděnou ovulaci, diskutujte se svým gynekologem. Pokud ale máte podezření přímo na hormonální nerovnováhu, zajděte za endokrinologem nebo se k němu nechte doporučit svým praktickým lékařem.

 

Opoždění ovulace v důsledku onemocnění štítné žlázy

Štítná žláza produkuje určité hormony (tyroxin, trijodtyronin). Tyto tyroidní hormony dále regulují hormonální rovnováhu a mimo jiné řídí také produkci luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu. Ty již jsou přímo zodpovědné za ovulaci a jejich nerovnováha může vést k opožděné nebo chybějící ovulaci.

Nežádoucím a potenciálně rizikovým faktorem opožděné ovulace je tedy zvýšená (hypertyreóza) a také snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza).

 

Opožděná ovulace kvůli stresu

Stres nevnímejte „pouze“ jako když je toho na vás po psychické stránce moc. Stres je jakýkoliv krátkodobý nebo dlouhodobý vliv, který na tělo a mysl působí jako zátěž. Tyto vlivy nazýváme stresory a stresorem je proto třeba i prospěšný sport, učení nebo věnování se koníčkům. Stres tedy nemusí být pouze něco, co vás zlobí nebo vás nějak omezuje. Stres je důsledkem zvýšené fyzické nebo mentální zátěže a to i pokud se jedná o jinak příjemné činnosti.

V silném a dlouhodobém stresu jsou proto velmi často sportovkyně nebo ženy podstupující nějakou náročnější dietu. Takových je mezi námi skutečně mnoho. Mnohdy si ale nadměrnou zátěž ani nepřipouštějí a v důsledku toho se stresorům vystavují až nevhodně dlouhou dobu. Důsledkem je dlouhodobý nebo-li chronický stres.

Stres pozměňuje hladiny hormonů a vyvolává hormonální nerovnováhu. Jak jsem psala, právě opožděná ovulace je nejčastěji důsledkem hormonální nerovnováhy. Vědci tvrdí, že dlouhodobě vystresované ženy mají až 2x vyšší riziko vzniku menstruačních poruch.

Snažte se proto identifikovat vlivy, které na vás působí jako stresor a snižte jejich míru nebo se jim úplně vyhněte pokud je to možné.

 

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků (zkratka PCOS) je nežádoucí stav, při kterém vaječníky produkují příliš veliké množství hormonu testosteronu. Zvýšená hladina testosteronu u ženy ale brání vaječníkům uvolňovat zralá vajíčka.

Kromě opožděné ovulace stav způsobuje také nepravidelnou menstruaci a mnohé další menstruační komplikace.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: PCOS (polycystické vaječníky): Podrobně o léčbě, příznacích a příčinách syndromu.

PCOS, syndrom polycystických ovarií (vaječníků)

 

Opožděná ovulace v důsledku kojení

Během kojení ženské tělo přirozeně produkuje hormon prolaktin. Ten je zcela nezbytný pro správnou laktaci a tedy pro tvorbu mateřského mléka a schopnosti kojit.

Prolaktin však zabraňuje menstruaci i ovulaci. Pokud kojíte výhradně vlastním mlékem a nespoléháte se na jeho náhrady, vaše menstruace se zela zastaví až do doby, než kojit přestanete.

VÍTE, ŽE zvýšenou hladinu prolaktinu mohou mít i ženy, které nekojí, neporodily a ani nejsou těhotné? Odborně tehdy mluvíme o hyperprolaktinémii.

O příčinách a projevech u žen i mužů se blíže dočtete v článku Hyperprolaktinémie: Zvýšený prolaktin zhorší plodnost, libido i erekci.

hyperprolaktinémie

 

Léky a drogy, které mohou za zpoždění ovulace

Existují různé léky, které mohou ovulaci zpomalovat nebo jí zcela bránit. S opožděnou ovulací se setkávají některé ženy, které užívají:

Žádné konkrétní názvy léků neuvádím záměrně, aby je žádná čtenářka nesháněla s cílem zbavit se ovulace nebo s ní jakkoliv hýbat. Léky vždy předepisuje lékař pacientům, pro které jsou vhodné. Pokud nějaké léky užíváte a myslíte si, že mohou za vaší opožděnou ovulaci, nahlaste nežádoucí účinek předepisujícímu lékaři. Dávkování léků si ale nikdy sama neměňte. Pamatujte, že léčba je vždy nadřazená přesnosti vaší ovulace. Pokud vás léky léčí, o zpoždění ovulace se starejte až po úspěšném vyléčení.

 

Průběh normální ovulace

K normální a tedy očekávané ovulaci dochází zhruba v polovině menstruačního cyklu. Žena, která má 28denní menstruační cyklus dostává ovulaci přibližně na 14. den. Je ale běžné, pokud k ovulaci dojde o něco málo dříve nebo později, než přesně v polovině. Tehdy o opožděné ovulaci nemluvíme.

Pokud je vaše ovulace opožděná, nepravidelná nebo vůbec neovulujete, počítání plodných dnů vám bohužel nijak nepomůže. Výpočet plodných dnů v takovém případě neberte jako pomůcku pro vhodnou dobu početí ani jako pomůcku pro zabránění otěhotnění.

V případě opožděné ovulace se musíte orientovat podle jiných kritérií:

Vlastnosti cervikálního hlenu: Cervikální hlen je během ovulace nebo těsně před ní čirý, kluzký a připomíná vaječný bílek. Hlen produkují žlázy v hrdle dělohy, aby pomohly spermiím oplodnit zralé uvolněné vajíčko. Pokud takový hlen zpozorujete, již můžete být v ovulaci i když byste v ní podle menstruačního deníku být neměla.
Změny bazální teploty: Bazální teplota je teplota těla v klidovém režimu. Již mírné zvýšení bazální teploty může být příznakem ovulace. Měřte si teplotu ráno po probuzení a několikrát během dne bez náročnější fyzické aktivity. Podezřelé změny mohou ukazovat na probíhající ovulaci.
Bolest v podbřišku nebo bocích: Některé ženy pociťují při uvolnění zralého vajíčka jednostrannou bolest. Tato bolest může ohlašovat probíhající ovulaci a tedy uvolnění zralého vajíčka a přidat se může i mírné krvácení (tzv. průlomové krvácení a bolest).

Tabulka způsobů, jak identifikovat ovulaci, pokud ji máte opožděnou

 

Kdy s opožděnou ovulací zajít za lékařem?

Pokud právě neusilujete o otěhotnění a jinak se cítíte zdravotně v pořádku, na gynekologii hned nemusíte.

Pokud ovšem otěhotnět chcete, ale pořád se vám nedaří, k lékaři (gynekolog nebo aspoň praktický lékař) zajděte, pokud:

  • je mezi vašimi cykly méně než 21 nebo více než 35 dní,
  • se vaše menstruace zcela zastavila na déle než 3 měsíce po sobě,
  • je vaše menstruace náhle nepravidelná,
  • máte výrazné krvácení a vložku nebo tampon musíte měnit každou hodinu,
  • při menstruaci pociťujete výraznou bolest,
  • se vám dlouhodobě nedaří otěhotnět,
  • případně pokud máte podezření na jakkoliv zhoršené pohlavní a reprodukční zdraví.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Podpora plodnosti ženy: 20 rad pro otěhotnění do půl roku. Navíc budete zdravá, vitální a vždy veselá.

podpora plodnosti ženy, jak rychle otěhotnět

 

Existuje léčba opožděné ovulace?

Opožděnou ovulaci lze „léčit“ v případě, že je důsledkem nějakého jiného onemocnění (typicky PCOS nebo hypotyreóza). Tehdy poslechněte rady vašeho lékaře a snažte se dodržet léčebný plán, který pro vás vytvoří.

Pokud lékař nedovede určit přesnou příčinu, přičemž si ale přejete otěhotnět, předepíše vám léky pro regulaci ovulace. Konkrétní názvy léků opět záměrně nejmenuji, protože o nich vždy rozhoduje pouze lékař.

Své reprodukční a menstruační zdraví můžete dále podpořit:

Cvičte s mírou: Při sportu ani v práci se nepřetěžujte. Jak jsem psala, nadměrná fyzická zátěž je poměrně častým stresorem, chronický stres vyvolává hormonální nerovnováhu a ta již je příčinou opožděné ovulace. Pokud ale máte nadváhu nebo jste obézní, cvičení je naopak velmi vhodné. Opoždění ovulace totiž může být i nežádoucím důsledkem nadváhy a obezity.
Nekuřte tabák ani jeho moderní náhrady: Zároveň se snažte chránit před pasivním kouřením. Toxické látky zhoršují kvalitu vajíček a mohou ovlivnit správný nástup ovulace.
Zvládejte stres: Vyhýbejte se vlivům, které vás nadměrně unavují a psychicky vyčerpávají. Snažte se dostatečně odpočívat a zůstat uvolněná. Až se dostanete do tělesné a duševní pohody, ovulace se může sama napravit i bez zásahu lékaře.
Souložte s ochranou: Zároveň mějte pouze jednoho sexuálního partnera a nestřídejte je. Kondomy vás ochrání před pohlavně přenosnými nemocemi, které by jinak ohrožovaly vaši plodnost.

Tabulka kroků ke zlepšení menstruačního zdraví v případě opožděné ovulace

 

Co jsme zjistili o opožděné ovulaci?

Zjistili jsme, že opožděná ovulace se může někdy během plodného života objevit u téměř každé ženy. V některých případech jde pouze o dočasný problém, jindy o dlouhodobý a jindy jde o příznak vážnější zdravotní příčiny, kterou by měl posoudit lékař.

Hlavní příčinou opožděné ovulace je hormonální nerovnováha. Ta může vzniknout kvůli mnoha různým příčinám. O vašem konkrétním případu vás bude s jistotou informovat až lékař. Zajděte za ním, pokud máte nepravidelnou menstruaci, příliš silné menstruační krvácení nebo pokud byste ráda otěhotněla, ale zatím se vám to nepovedlo.

Existují různé metody, díky kterým budete mít opět pravidelnou ovulaci a zároveň podpoří vaše šance na početí, pokud je to vaším zájmem.

Máte vlastní zkušenost s opožděnou ovulací? Co bylo příčinou, jak vám lékař pomáhal a jak se cítite dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a pouze pravidelné a spolehlivé ovulace.

 

Další články o přípravě a průběhu těhotenství

Preejakulát (kapičky lásky): Jaký má význam a lze z něj otěhotnět?
Otěhotním, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Jak dlouho trvá otěhotnění po sexu? Dá se podpořit? Jak poznám, že jsem těhotná?
Progesteron potřebujete pro otěhotnění i porod. Jaké jsou příznaky nedostatku a jak jej zvýšit?
Otěhotnění po potratu: Jaká je šance a je takové těhotenství bezpečné?

 

Leave a Reply