Éra lidské reprodukce pomocí sexu je pomalu u konce, tvrdí vědec

Henry T. Greely je ředitelem Centra pro právo a biologické vědy na Stanfordské univerzitě. Je to odborník, který chápe roli moderních technologií vzhledem k lidskému životu.

Vědec předpovídá, že díky pokrokům technologie se sex pro účely lidské reprodukce pomalu blíží ke konci.

éra sexu pro reprodukci končí

 

Tvrdí, že v blízké budoucnosti budou lidé sice pořád souložit, ale ne tak často za účelem plození dětí. Greely vydal knihu s názvem Konec sexu a budoucnost lidské reprodukce (The End of Sex and the Future of Human Reproduction). Informovalo o tom BBC. Za 20 až 40 let se podle autora většina zdravých lidí na celém světě rozhodne dítě počít v laboratořích.

Od narození prvního dítěte ze zkumavky uběhlo již 40 let. Od té doby se in vitro narodilo 8 milionů lidí. Dnes se rodiče, kteří „produkují“ tyto děti, rozhodují, že jejich oplodněná embrya podstoupí před přenosem do dělohy tzv. preimplantační genetickou diagnostiku (PGD). Lékaři tehdy odebírají buňky z embryí, aby zjistili, zda dítě po rodičích nezdědilo problematické a poškozené geny.

Díky metodě PGD si mohou rodiče vybrat pouze bezproblémová embrya. Greely tvrdí, že až bude celý proces cenově dostupnější, rozhodne se pro tuto „bezpečnostní pojistku“ většina budoucích rodičů.

Předpokládá ale, že i zde bude ze začátku spousta negativních reakcí. Zároveň doufá, že ze strany veřejnosti dojde k přijetí, když si budoucí rodiče uvědomí, že děti s PGD budou mít mnohem nižší až žádné riziko genetických vad. Nestane se tedy, že by se dítě narodilo „se dvěma hlavami a ocasem“, dodává autor.

DÁLE ČTĚTE: Co vše ohrožuje mužskou plodnost? Velmi časté je přehřívání varlat.

co ohrožuje plodnost?

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply