Hormony štítné žlázy (tyroxin a trijodtyronin) jsou nezbytné pro energetický metabolismus

Hormony štítné žlázy a tedy tyroidní hormony řídí energetický metabolismus a tedy proměňují přijatou potravu na energii. Dvěma hlavními hormony štítné žlázy jsou tyroxin T4 (thyroxin) a trijodtyronin T3. Tyto hormony kromě metabolismu ovlivňují většinu dalších procesů v celém organismu.

Hormony štítné žlázy regulují výdej energie, tělesnou teplotu, srdeční frekvenci i funkce mozku. Aby celý organismus fungoval správně, potřebuje rovnováhu tyroidních i všech ostatních hormonů. Pokud je hormonů nedostatek nebo nadbytek, dochází k hormonální nerovnováze, která již může mít vážné dopady na zdraví člověka.

Moderní medicína dnes ale zná různé možnosti léčby poruch a nemocí štítné žlázy, takže lze úspěšně vyřešit i nerovnováhu hormonů štítné žlázy a ostatních.

V článku se blíže podíváme na funkce hormonů štítné žlázy, na zdravotní komplikace, které může jejich nerovnováha vyvolat a doporučíme, kdy je vhodná doba jít za odborníkem na hormony a tedy endokrinologem.

hormony štítné žlázy, tyroxin a trijodtyronin

VÍTE, ŽE štítná žláza produkuje také hormon kalcitonin?

Ten snižuje hladinu vápníku a dalších minerálů v krvi, čímž udržuje jejich rovnováhu. Tato role je ale u dospěláků méně významná, protože hlavním regulátorem krevního vápníku u dospěláků je parathormon produkovaný příštítnými tělísky. Kalcitonin nepatří mezi „hormony štítné žlázy“, protože nemá vliv na tělesný metabolismus jako právě T3 a T4.

 

Co přesně jsou hormony štítné žlázy?

Hormony štítné žlázy jsou hormony zodpovědné za regulaci rychlosti tělesného metabolismu a tedy rychlosti přeměny přijaté stravy na energii. Tato energie následně pohání buňky v těle tak, aby správně fungovaly. Štítná žláza se nachází pod kůží na přední straně krku a je součástí endokrinního systému.

Štítná žláza produkuje hormony tyroxin T4 a trijodtyronin T3. Tyroxin je z větší části neaktivní, takže buňky ovlivňuje v menší míře. Trojodtyronin je mnohem aktivnější. Když štítná žláza vyprodukuje T4, některé orgány v těle jej přemění na T3, aby lépe a rychleji působil na cílové buňky, které jej právě potřebují.

Samotné hormony jsou chemikálie, které řídí mnohé různé tělesné funkce a přes krev přenášejí informace do orgánů, tkání a svalů. Právě díky hormonům včetně těch tyroidních naše tělo ví, co má kdy dělat i bez toho, abychom nad tím museli přemýšlet.

U kojenců a malých dětí jsou tyroidní hormony velmi důležité pro správný vývoj mozku. Kromě příjmu důležité kyseliny listové by měly matky přemýšlet také nad svou vlastní hormonální rovnováhou a nechat si hladiny hormonů pravidelně měřit.

 

Možné zdravotní komplikace a nemoci vyvolané nerovnováhou hormonů štítné žlázy

Hormony by měly být v rovnováze včetně těch tyroidních. Bohužel se to tak kvůli nezdravé životosprávě a různým diagnostikovaným i zatím nezjištěným nemocem neděje a lidé dnes zcela běžně trpí hormonální nerovnováhou.

Níže uvedené komplikace mohou přímo vyvolávat problém se správnou produkcí hormonů štítné žlázy a stejně tak mohou být přímým důsledkem nerovnováhy zmíněných hormonů:

Hormonální nerovnováhu tyroidních hormonů mohou vyvolat i onemocnění hypotalamu a hypofýzy, protože je přímo regulují.

NÁKUPNÍ TIP: České bylinné kapsle pro navození hormonální rovnováhy včetně hormonů štítné žlázy – Proerecta LONG pro muže a WOMEN pro ženy.

proerecta proti nadměrnému pocení

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky kapslí přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete cíleně a bez vedlejších účinků navodit hormonální rovnováhu hormonů štítné žlázy a také ostatních.

 

Mechanismus tělesné regulace hormonů štítné žlázy

Produkci hormonů štítné žlázy reguluje tzv. systém zpětné vazby. Tento systém vyžaduje správnou součinnost hypotalamu, hypofýzy a štítné žlázy pomocí dalších hormonů.

Hypotalamus je část mozku řídící krevní tlak, srdeční frekvenci, trávení a tělesnou teplotu. Hypofýza je žláza blízko mozku, která produkuje a uvolňuje další hormony. Hypotalamus je s hypofýzou spojen svazkem cév a nervů a přes tento svazek jí říká, aby vyprodukovala a uvolnila určité hormony.

V průběhu systému zpětné vazby hypotalamus uvolňuje hormon uvolňující štítnou žlázu. Ten dále nutí hypofýzu k produkci hormonu stimulujícího štítnou žlázu. Tento hormon dále stimuluje štítnou žlázu k produkci tyroxinu a trijodtyroninu. Z celkového množství hormonů štítné žlázy, kterých produkci tento hormon stimuluje, je zhruba 80 % tyroxinu a 20 % trijodtyroninu. Kromě hormonu stimulujícího štítnou žlázu potřebuje žláza pro výrobu hormonů také dostatečnou hladinu jódu získaného ideálně ze stravy nebo aspoň z doplňků stravy.

Když dojde ke zvýšení hladin T3 a T4, současně dojde k poklesu hormonu uvolňujícího i stimulujícího štítnou žlázu. Pokud hladina T3 a T4 klesne, systém zpětné vazby se znovu spustí a tím tělo udržuje a reguluje optimální množství hormonů štítné žlázy v organismu.

Pokud nyní víte, že trpíte nějakými problémy s hypotalamem, hypofýzou nebo štítnou žlázou, jste ohrožení hormonální nerovnováhou. Ta se nemusí týkat pouze tyroidních hormonů, ale také mnoha dalších, kterých produkci stimulují nebo tlumí právě hormony štítné žlázy.

S podezřením na hormonální nerovnováhu vám doporučuji zajít za endokrinologem, který vám hladiny hormonů změří. Pokud vás trápí konkrétní zdravotní problém, zajděte za odborníkem na daný problém. Pokud žádné odborníky neznáte, správným směrem vás navede váš praktický lékař.

 

Funkce a úkoly hormonů štítné žlázy

Jakmile štítná žláza vyprodukuje tyroxin T4, uvolní jej do krevního oběhu. V krvi se dostane až k buňkám, které jej právě potřebují.

Některé buňky ale nedovedou využít tyroxin, proto si jej samy přemění na trijodtyronin. Důvodem je, že tyto buňky mají receptory, které nedovedou přijmout tyroxin, ale pouze trijodtyronin. Tyroxin je považován za neaktivní hormon štítné žlázy a aby začal fungovat, buňka si jej musí přeměnit. Trijodtyronin je totiž aktivní forma hormonů štítné žlázy.

Tyroxin si na trijodtyronin přeměňuje hlavně štítná žláza, játra, ledviny, hypofýza, svaly, centrální nervový systém (mozek a mícha) a hnědá tuková tkáň produkující teplo a udržující tělesnou teplotu.

Hormony štítné žlázy mají za úkol:

  • regulovat rychlost metabolismu a tedy využití tělesné energie, takže jsou zodpovědné také za přibírání a hubnutí,
  • zvyšovat nebo snižovat tělesnou teplotu,
  • regulovat rychlost pohybu potravy trávícím traktem,
  • zpomalovat nebo zrychlovat srdeční frekvenci,
  • udržovat správný vývoj mozku,
  • kontrolovat svalové kontrakce,
  • regulovat tvorbu nových kožních buněk.

 

Jak se měří hladina a rovnováha hormonů štítné žlázy?

Hladina hormonů štítné žlázy se měří ze vzorku krve a ten vám odebere endokrinolog coby specialista na zdraví a nemoci endokrinních žláz. Krev vám ale může odebrat i jiný specialista, ke kterému se vydáte s problémem, který poruše štítné žlázy nebo hormonální nerovnováze možná nepřipisujete.

Dále již specialista testuje krev různými testy, které zde nebudu jmenovat kvůli náročnosti jejich pochopení pro laika.

V případě potřeby může lékař v krvi hledat také protilátky štítné žlázy. To jsou jsou bílkoviny produkované imunitním systémem, které napadají buňky štítné žlázy a omezují její funkce. Tyto protilátky jsou běžné při autoimunitních onemocněních jako Hashimotova nemoc nebo Graves-Basedowova choroba. Mohou způsobovat nedostatek nebo nadbytek hormonů štítné žlázy.

V krvi lze nalézt také thyreoglobulin, což je bílkovina produkovaná štítnou žlázou při jejím onemocnění (zánět, zvětšení nebo rakovina).

 

Kdy bych měl s podezřením na nerovnováhu tyroidních hormonů zajít za lékařem?

Pokud budete mít v nerovnováze hormony štítné žlázy, pravděpodobně si toho na sobě všimnete. Příznaky deficitu nebo nadbytku jsou poměrně znatelné. V takovém případě jděte hned za endokrinologem nebo aspoň praktickým lékařem, který vás k němu doporučí.

Hormony štítné žlázy ovlivňují rychlost metabolismu. Pokud jich je moc, metabolismus bude rychlejší, vy pravděpodobně častěji hladoví a můžete rychleji hubnout. Pokud by jich bylo málo, metabolismus se zpomalí, spálí méně energie a postižený začne zadržovat vodu a snáze přibírat na váze.

Nerovnováha tyroidních hormonů se může dále projevovat:

  • únava, slabost, vyčerpání,
  • svalová slabost,
  • náhlé přibírání na váze nebo hubnutí i bez změny stravování nebo fyzické aktivity,
  • pomalý nebo zrychlený srdeční tep,
  • poruchy termoregulace a tedy pocity návalů horka s pocením nebo naopak zimnice,
  • přecitlivělost na chlad nebo teplo,
  • příliš suchá a šupinatá nebo příliš vlhká pokožka,
  • nepravidelná menstruace,
  • zhoršení paměti a problémy se soustředěním,
  • změny nálad,
  • vypadávání vlasů,
  • zácpy a průjmy,
  • otoky obličeje nebo končetin,
  • třes rukou,
  • struma (zvětšení štítné žlázy).

Pokud si všimnete těchto příznaků, přičemž se samy neztratí do 2 dnů, je velmi rozumné zajít k lékaři. Může ale také nemusí jít o příznak nerovnováhy tyroidních hormonů. Než si doma lámat hlavu nad možnými příčinami se raději nechte vyšetřit i kdyby vás lékař poslal domů s tím, že vám nic vážného není. Zabráníte tak případnému zhoršování daného příznaku a získáte odbornou pomoc a podrobnější přehled o svém zdravotním stavu.

 

Co jsme zjistili o hormonech štítné žlázy?

Zjistili jsme, že hormony štítné žlázy, jmenovitě tyroxin a trijodtyronin ovlivňují různé tělesné procesy i celkové zdraví. Za hlavní úkol lze považovat energetický metabolismus, který tyroidní hormony regulují.

Pokud jsou tyto hormony v nerovnováze, postižený si toho nejrychleji všimne podle náhlého přibírání na váze nebo hubnutí. Nerovnováha má i další různé příznaky, ale nedostatek ani nadbytek sami doma nezjistíte. S podezřením zajděte na endokrinologii nebo aspoň k praktickému lékaři.

Stavy, které nerovnováha hormonů štítné žlázy vyvolává nebo ty, které ji přímo způsobují, jsou dnes velmi dobře léčitelné. Vhodnou terapii ale musí opět nastavit lékař, takže se ideálně nesnažte pozměňovat hladiny hormonů sami doma.

Z volně dostupných doplňků stravy pro navození hormonální rovnováhy vybírám české rostlinné kapsle Proerecta – LONG pro muže a WOMEN pro ženy.

proerecta proti nadměrnému pocení

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky kapslí přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete cíleně a bez vedlejších účinků navodit hormonální rovnováhu hormonů štítné žlázy a také ostatních.

 

Máte vlastní zkušenost s hormony štítné žlázy? Trpěli jste nadbytkem nebo nedostatkem? Jak se stavy projevovaly, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a hormony štítné žlázy i všechny ostatní vždy v optimální rovnováze.

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

 

Leave a Reply