Ženy začínají řešit své problémy s početím až příliš pozdě, varují lékaři

Řešení problémů s početím a neplodnost řeší Češky čím dále tím v pozdějším věku. Průměrný věk návštěvnic ambulancí se pohybuje kolem 34 let. Informovalo o tom Centrum asistované reprodukce GEST. Lékaři bijí na poplach a upozorňují na závažný stav.

Ještě před 20 lety měla průměrná prvovrodička 25 let. O pár let později to bylo již 27 let a věk prvorodiček se nyní každoročně zvyšuje. Důvodem je podle vedoucího centra Jana Šulce stresující doba, snaha o kariérní růst a dosažení finanční stability. Ženy si zároveň chtějí bezstarostně užívat co možná nejdéle a na děti se zatím fixovat nechtějí.

Dalším častým důvodem odkládání mateřství je problém najít si vyhovujícího partnera a časté rozchody. Kvůli tomu všemu ženy odkládají těhotenství a na zjištění, že žena má problém otěhotnět, se tak přichází až příliš pozdě. Pacientky, které do centra GEST přicházejí, mají často přes 35, někdy až 40 let. Vysoký věk bohužel ztěžuje i následnou léčbu, která tak nemusí být efektivní ani účinná.

Po 35. roce totiž ženská plodnost přirozeně klesá a pokud žena otěhotní po 40. roku, jde spíše o milou náhodu, než jasně dosažitelný cíl.

Mužskou plodnost ovlivňuje věk také, ale ne až tak výrazně. Muži zůstávají plodní delší dobu. V poslední době ale také muži nesou svůj podíl na neschopnosti počít dítě. Poruchy plodnosti mohou být vrozené, ale také získané, často kvůli nezdravé životosprávě (kouření, špatná strava, neduhy, stres) nebo úrazům a nemocem.

Lékař uzná pár za neplodný, pokud se mu nepovede otěhotnět ani po roce snahy a sexu bez kondomů a antikoncepce. Šance na početí během jednoho cyklu je nízká, pouze kolem 20- 25%. Číslo se týká i mladých, zdravých a plodných párů. Jeden nechráněný styk během plodných dnů neznamená, že žena automaticky otěhotní.

Až 50% párů lze pomoct jednoduše a rychle, vždy je ale potřebné včasné vyšetření obou partnerů a cíleně zaměřená léčba.

JSTE MUŽ A ZAJÍMÁ VÁS VAŠE PLODNOST? 

Nechte se vyšetřit na spermiogramu. Do terénu jsme vyslali redaktora, aby zjistil, jak probíhá a jak se na něj připravit.

jak probíhá spermiogram?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply