Kondylomata – jsou bradavice důvodem k panice?

Genitální bradavice jsou sexuálně přenosná choroba. Zvnějšku se projevuje na kůži genitálií a v anální oblasti. Zevnitř pak v močové trubici penisu. Bradavice jsou typicky vystouplé a růžově zbarvené. Tvarem mohou někdy připomínat květák.

Takovýto zdravotní stav nemusí provázet vůbec žádné symptomy. V druhém případě se naopak dokáže nepříjemně projevit.

V lékařských kruzích se jim říká kondylomata. Genitální bradavice se objevují na genitáliích, nebo v jejich blízkém okolí. Stejně jako u ostatních bradavic je jejich původcem lidský papilomavirus (HPV). Celosvětově jde o jednu z nejčastěji přenášených sexuálních chorob.

Samotný výstupek je pouze špička ledovce. Virus se dostane i do buněk normálně vypadající kůže v okolí výstupků. Pravděpodobně se pak rozšíří i do dalších částí urogenitálního traktu.

kondylomata

 

Jak muž chytne kondylomata? 

K přenosu genitálních bradavic dochází sexuálním kontaktem s infikovaným partnerem. Jsou velmi nakažlivé. Kondom může pomoci, ale nezajistí 100% ochranu proti bradavicím.

 

Genitální bradavice a ideální podmínky přenosu

Ačkoliv zbývá ještě mnoho prostoru pro výzkum v oblasti šíření nemoci, doktoři vypozorovali, jaké podmínky jsou pro šíření nejvhodnější. Vlhko a teplo v genitální oblasti nahrávají přenosu i růstu viru.

 

Bradavice na penisu přichází nenápadně

Genitální bradavice mají svá specifika. Většina lidí, která chytne virus, nemá o jeho přítomnosti ponětí. Virus může infikovat buňky a přitom se neprojevovat po mnoho let. Tak se stane až ve chvíli, kdy je imunitní systém oslabený.

V poslední době se objevují obavy ohledně spojitosti těchto bradavic s rakovinnou genitálií. Pacienti s historickým výskytem kondylomat mohou být ve skupině ohrožené rakovinným bujením. HPV je spojován s rakovinami análního otvoru a penisu.

Jakýkoliv sexuální styk je tedy potencionálně nebezpečný pro přenos viru. Poměrně nebezpečný je také pro všechny páry, které plánují početí. Virus je přenosný na dítě z infikované tkáně ženských rodidel.

 

VIDEO: O genitálních bradavicích mluví Prof. Jana Hercogová. 

Genitální bradavice

 

Genitální bradavice na penisu nejsou nic příjemného

Vzhledem k místu, kde se objevují a stylu jakým dochází k jejich přenosu, mohou mít i výrazný psychický dopad. Na nositele je vyvíjen poměrně silný emocionální a sociální tlak. Přichází pocity hanby, vzteku, viny a studu.

 

Kondylomata se objeví, když je nejméně čekáte

Pokud se v oblasti genitálií objeví útvary podobné květáku, je čas navštívit lékaře. Ten je schopen určit, zda jde o genitální bradavice, nebo jiný problém.

Nákaza virem se dá zjistit amatérsky i doma. Stačí si koupit vinný ocet a vylít jej na bradavice. Pokud zbělají, jde pravděpodobně o genitální bradavice. Za lékařem ale běžte v každém případě. Diagnózu lze potvrdit až po kompletní biopsii a profesionálním vyšetření pod mikroskopem.

VÍTE, že pohlavně přenosnými chorobami se zaobírá odbor venerologie

 

Kondylomata se projeví nejrychleji při oslabení organismu

Virus začíná mít viditelné projevy v momentě, kdy je imunitní systém nakaženého člověka oslabený. Často se bradavice objevují bez zjevného spouštěče.

Obvykle jejich výskyt nastartuje choroba. Tou bývá často i jiná sexuálně přenosná choroba. Dalšími spouštěči jsou drogy, chemoterapie, a léky zabraňující odmítnutí orgánu při transplantaci. Chorobu také dovede nastartovat nedostatek  kyseliny listové a vitamínu A. Rizikovým faktorem je rovněž kouření.

 

Kondylomata a inkubační doba

Genitální bradavice mají celkem dlouhou inkubační dobu. Po kontaktu s nakaženou osobou zabere obvykle 3 měsíce, než se objeví příznaky. K vypuknutí zdá se více dochází u osob se sníženou imunitou.

Genitální bradavice a jejich vliv na zdraví

Dopad je hlavně psychologický. Na fóru eMimino jde o poměrně živou diskuzi. Z debat je patrné, že genitální bradavice trápí nejen muže, ale často i jejich partnerky. Těžko se léčí a mají tendenci se vracet.

 

Léčba kondylomat

Muži s bradavicemi na penisu mají na výběr z široké palety léčebných metod. Žádná z nich není perfektní. Jednotlivé kůry jsou různě účinné a velmi rozdílné v cenách.

 

Odstranění kondylomat zahrnuje 3 hlavní směry

V zásadě spadá léčba do 3 kategorií:

 • preparáty na zničení tkáně bradavic
 • chirurgické metody
 • biologické přístupy zaměřené na příčinu vzniku virového onemocnění

 

Preparáty na léčbu kondylomat

Lékaři používají například Condylox. Jde o roztok, který se aplikuje na postiženou oblast a neměl by se smývat. Většina uživatelů tohoto roztoku si stěžuje na pálení, bolest, záněty a nepříjemné pocity v ošetřované oblasti. Mezi smývatelné roztoky pak patří například:

 • Podocon 
 • Podofin
 • Flouroacryl

Možnou prevencí je očkování proti genitálním bradavicím látkou Silgard. Účinnost očkování je uváděna na celých 90%.

 

Lékaři také předepisují:

 • Imiquimod krém – na trhu pod názvem ALDARA
 • Kyselina trichlorooctová

Další informace o léčbě se lze dočíst na těchto stránkách věnovaných genitálním bradavicím.

TIP: Pro akutní ošetření doporučujeme Epigen Intimo Spray. 

epigen intimo spray

 

Bradavice na penisu a fyzická léčba

Viditelné bradavice mohou být fyzicky odstraněny pomocí chladu, horka, operativního vyjmutí skalpelem nebo laserem. Všechny tyto techniky jsou nepohodlné a bradavice mají tendenci se vracet. Virus HPV je totiž přítomen v okolních buňkách kůže.

Karbon – dioxidová laserová vaporizace a konvenční chirurgické vyjmutí jsou nejlepším řešením pro rozsáhlé postižení bradavicemi. Zvlášť v případě pacientů, kteří nereagovali na ostatní druhy léčby.

 

Jak odstranit bradavici na penisu pomocí kryoterapie?

Kryoterapii lékaři používají na méně rozsáhlé výskyty. Tato metoda používá tekutý dusík, nebo zařízení zvané kryo-sonda. Tyto metody zmrazí tkáň bradavic a ty se pak samy odloupnou.

Jde o levnou metodu, nevyžadující anestetika, která pravděpodobně nezanechá tak výrazné jizvy jako při použití skalpelu.

 

Léčba bradavic na penisu antivirovou terapií

Virová povaha genitálních bradavic vybízí k léčbě antivirovou terapií. Pokud klasické metody (vypalování, mražení, lasery a podobně) selžou a bradavice se vrátí, zkoušejí lékaři přístup pomocí této této terapie.

Doktor vstříkne antivirovou látku přímo do bradavice. Látka útočí na virus zevnitř a cílem je zničit přímo původce bradavic. Tento způsob je obvykle nákladný a nesnižuje o tolik pravděpodobnost návratu.

 

Přírodní léčba genitálních bradavic – babské rady

V prvních fázích choroby lze započít samoléčbu přírodními doplňky na zmírnění průběhu. Návštěva lékaře je ovšem nutná a proto ji není radno odkládat. Z přírodních přípravků lze použít například:

 • Indonal – potravní doplněk
 • Tea Tree olej
 • Slabý roztok hypermanganu
 • Aloe Vera
 • Řebříček – bylinná koupel

facebook erekce.cz

 

Prevence kondylomat

Jedinou prevencí proti genitálním bradavicím je sexuální abstinence. Ani kondom totiž není na 100% spolehlivou ochrannou proti tomuto viru. Je to proto, že vir se vyskytuje i v oblastech, které během aktu nejsou kondomem zakryty. Zevní rodidla ženy a kořen penisu jsou i s kondomem nechráněny a tedy náchylné k přenosu.

Kondylomata mají navíc dlouho inkubační dobu, takže nositel může zůstat po dlouhou dobu skrytý.

Dobrým základem je sex se stálým partnerem  a dodržování hygienických zásad. Pokud se projeví nákaza u jednoho partnera, je dobré aby druhý z páru rovněž podstoupil vyšetření.

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

 

Leave a Reply