Molusky – nehezké měkké hrbolky překážejí a svědí

Na první pohled roztomilý název značí virovou infekci způsobenou virem (Molluscum contagiosum). Následkem infekce jsou obvykle ostře ohraničené výrůstky, které se mohou objevit kdekoliv na těle. V průběhu 6 až 12 měsíců obvykle nemoc odezní bez jakýchkoliv jizev. Může se však protáhnout i na několik let.

Výrůstky jsou malé, vystouplé a obvykle bílé, růžové, nebo v barvě kůže s důlkem uprostřed. Jsou typické perleťovým vzhledem. Na omak jsou hladké a pevné. U většiny lidí se velikost pohybuje od velikosti špendlíkové hlavičky až k velikosti mazací gumy na tužce (od 2 do 5mm). Mohou svědit, bolet, rudnout a bobtnat.

Nákaza se může projevit kdekoliv na těle a to včetně tváře, krku, nohou, rukou, břicha a genitálií. Ve skupinách, nebo samostatně. Ve vzácných případech je znám výskyt na dlaních a chodidlech.

molusky

 

Jak molusky chytnete?

Virus způsobující molusky se šíří přímým kontaktem z osoby na osobu a skrze kontaminované věci. Mezi ty patří nejčastěji oblečení, osušky, ložní prádlo, mycí houby, vybavení v bazénech a hračky.

Virus se údajně může šířit sdílením bazénu, lázní, saun i ostatních vlhkých prostředích, ale nebylo to dosud prokázáno. Vědci se domnívají, že virus se spíše šíří půjčováním osušek a ostatních objektů okolo bazénu a saun, než skrze vodu.

Přenos je možný také na vlastním těle. V praxi tak, že se člověk poškrábe na jedné části těla a pak se dotkne jinde. Holení může virus přenášet na nová místa na těle.

Přenos je možný i sexuálním kontaktem. Mnoho dospělých se nakazí právě touto cestou, ale není to pravidlem.

Vědci nemají jasno, zda se infekce šíří pouhým dotykem, nebo se musí výstupek narušit, aby se infekce přenesla.

Virus se drží na horní vrstvě kůže a necirkuluje tělem. Nehrozí nákaza skrze kašel a kýchání.

V momentě, kdy je virus pryč, nehrozí další přenos. Není to tedy případ HPV viru, který v těle spí po dlouhou dobu a pak se znovu objeví.

TIP: Aplikujte roztok Molusk proti moluskám. molusk roztok na molusky

 

Rizikové faktory přenosu molusek

Vir je tak rozšířený, že by nebylo překvapením, pokud byste ho u někoho viděli. Někteří lidé jsou virem více ohroženi. Jako třeba:

  • Lidé s oslabenou imunitou (například HIV pozitivní, lidé s rakovinou a podobně) jsou více ohroženi. Průběh u nich může být výraznější a léčba delší.
  • Atopická dermatitida může být také rizikovým faktorem. Kůže těchto lidí je častěji narušena a přístup viru do těla snadnější.
  • Lidé žijící ve vlhkém, teplém klimatu, kde je velká koncentrace osob jsou ve větším ohrožení.

Celosvětově je výskyt tohoto onemocnění na vzestupu. Přesná čísla chybí, protože onemocnění přijde i samo odezní, aniž by byla třeba léčba.

 

Léčba a odstranění molusek

U zdravých jedinců se virus nemůže tolik roztahovat. Proto není léčba vždy nutná. Každopádně má své opodstatnění. Výstupky jsou vidět a mohou se rozšiřovat dále po těle. Proto je někdy snazší sáhnout po terapii.

Léčba je obvyklé doporučena, pokud je vliv viru patrný v genitální oblasti (poblíž penisu a v jeho blízkosti, kolem análního otvoru). Pokud člověk nalezne molusky v této oblasti, je doporučena návštěva lékaře a vyšetření na další pohlavně přenosné choroby.

Pozor na některé nabídky z internetu! Nemusí být tak efektivní a někdy mohou dokonce škodit!

 

Léčba molusek jejich odstraněním

Tato metodika zahrnuje kryoterapii (zmrazení výstupku tekutým dusíkem), vypíchnutí(narušení středu výstupku a vyškrábnutí vnitřního obsahu) a laserová terapie. Tyto možnosti jsou rychlé a vyžadují trénovaného medicínského specialistu. Během výkonu může být podána lokální anestezie. V krátkém úseku po operaci může být stav bolestivý, tkáň podrážděná a zjizvená.

Není dobrý nápad odstraňovat výstupky, nebo vnitřní obsah na vlastní pěst. Neodborný zásah situaci pouze zhorší a dojde k dalšímu šíření. Neustálým škrábáním hrozí také infekce.

 

Terapie mastí

Podophylotoxin obsažený v krému (0,5%) je spolehlivou domácí terapií pro muže. Každý výstupek musí být léčen individuálně. Ostatní možnosti terapie zahrnují jód a kyselinu salicylovou a další. Tyto a podobné přípravky předepisuje lékař a je tedy nutná osobní konzultace s ním.

 

Léčba lidí s potlačenou imunitou

Většina metod je efektivních u lidí s normální imunitou. Pacienti s HIV/AIDS a ostatními podmínkami snižujícími imunitu, mají o poznání těžší pozici. Reakce na léčbu u nich není tak dobrá.

Nízký počet CD4 buněk je spojen s rychlejším šířením molusek. Někdy to může znamenat nepřímý marker, poukazující na onemocnění HIV. V tomto případě je nejúčinnější cestou léčba zaměřená na posílení imunity.

TIP: Zbavte se otravných molusky pomocí roztoku Emolux 5ml. 

emolux

 

Prevence molusek

Nejlepším opatřením je dodržovat zásady dobré hygieny. Je důležité si uvědomit, že virus žije pouze na povrchu kůže a jakmile jsou pryč výrůstky, je pryč i samotný virus. Nehrozí pak další nákaza.

Mytí rukou

Existuje několik cest, jak zabránit šíření viru. Nejlepším způsobem je následování správných hygienických zásad. Udržovat ruce čisté je vůbec nejlepší způsob, jak si udržet viry od těla. Platí to nejen pro molusky, ale i ostatní druhy infekce. Mytí rukou odstraňuje bakterie, které mohly být nabrány z ostatních lidí, nebo z infikovaných povrchů.

Hlavně neškrábat!

Je důležité se nedotýkat, nedloubat a neškrábat útvary na kůži. To platí pro kůži vlastní i všech ostatních infikovaných. Dloubání a škrábání usnadňuje šíření viru po vlastním těle i mezi ostatní lidi.

Lepte náplasti

Postižená místa je třeba udržet čistá a zakrytá látkou, náplastí, nebo bandáží. Kůži musí být čistá a suchá. Kdykoliv nehrozí šíření, dá se sundat krytí, aby mohla kůže dýchat a zůstala v dobré kondici.

facebook erekce.cz

 

Nesdílejte věci a molusky se nerozmnoží

Sdílení osušek, šatů a ostatních osobních věcí není žádoucí. Také kontaktní sporty jako třeba basketbal, wrestling, fotbal a další nejsou vhodné.

Stejně tak aktivity, kde se sdílí společné vybavení (helmy rukavice a tak dále). Nakažený člověk by se měl vyhnout i aktivitám v bazénu, kde se sdílí společné plavecké vybavení.

Další aktivity, na které si dát pozor:

  • vyhnout se holení postižených oblastí
  • nesdílet nemyté osobní předměty
  • pokud je postižení v blízkosti genitálií, je doporučena pohlavní zdrženlivost do úplného vyléčení

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

 

Leave a Reply