V Polsku se léky padělají ve velkém. Jsou říznuté arzenem i sádrou a prodávají se i v lékárnách.

Čtyři z pěti léků prodaných v Polsku přes internet a bez receptu mají být padělané a často se dostanou i do lékáren.

Polsko je tak centrem padělání léků v Evropě. Podvodníkům se tento byznys totiž velice vyplácí.

polské padělky Viagry

 

Každá tisícovka zlotých (šest tisíc korun) investovaná do padělání léků vynáší neuvěřitelných 200 tisíc zlotých (1,2 mil. korun) zisku.

Podvodníci zfalšují v podstatě jakýkoli lék, polskou specialitou jsou ale anabolické steroidy, antibiotika a onkologické léky,“ řekl Zbigniew Fijalek, profesor Farmakologické fakulty Varšavské univerzity.

 

Více než 80 procent léků prodávaných v Polsku přes internet a bez receptu je falešných.

Padělané medikamenty se bohužel nacházejí už i v oficiálních sítích lékáren a tisíce lidí si je denně kupují v přesvědčení, že jsou originální, i když výrazně levnější než ty pravé,“ řekl pro televizi TVN24 Fijalek, který se zároveň dlouhodobě věnuje odhalování padělků léků v Polsku.

 

Obaly padělků jsou k nerozeznání od originálů, a v případě, že nejsou klinicky testovány, dokážou zmást i nejzkušenější farmaceuty,“ upozornil Pawel Trzczinski z Hlavního farmaceutického inspektorátu.

 

MUSÍTE VĚDĚT: 

Co přesně hrozí vašemu zdraví, pokud nakoupíte Viagru načerno bez předpisu?

 

Co je pacientovi zatajeno?

Ve srovnání s tím, co dovede padělaný lék napáchat na zdraví člověka jsou peníze za něj utracené tím nejmenším. Většina z nich neobsahuje žádné aktivní složky.

Přibližně pětina je sice obsahuje, ale příliš nízkou dávku. Podle toxikologa Erika Matuszkiewicze je nejhorší to, že nemocný nemá ponětí o tom, že lék od kterého očekává pomoc mu ve výsledku uškodí. Některé navíc obsahují i nebezpečné jedy jako arzen či barviva, které mohou člověka i zabít.

Podle zdravotnických statistik je navíc v Polsku každý sedmý pacient hospitalizován kvůli falzifikátům, které mu způsobily nejen akutní bolesti žaludku, ale i poškození jater či dalších důležitých orgánů s trvalými následky.

MĚJTE PŘEHLED A BUĎTE V BEZPEČÍ: 

Jak rozeznat falešnou Viagru od té pravé? Sledujte tyto bezpečnostní prvky

jak poznat falešnou Viagru?

 

Padělané steroidy i viagra

V Polsku kvůli rozšířenému obchodu s padělky vznikly speciální vyšetřovací týmy.

Jedni z agentů nedávno odhalili a zničili v Bydhošti vůbec největší továrnu na výrobu nelegálních léků v Evropě zaměřenou na falzifika anabolik a viagry.

V podzemí měli profesionální balicí linku.

Tehdy byla zabavena více než tuna substrátů neznámého původu, 340 tisíc padělaných ampulek anabolických steroidů a více než 100 tisíc balení padělků léků na potenci, které se skládaly hlavně ze sádry. 

PŘEDEŠLÁ ZPRÁVA: Pomáhá sex sportovcům před výkonem, nebo naopak škodí?

sportovci a sex

erekce_cz na facebooku

/ZDROJ/

Leave a Reply