Přírodní lubrikační gel: Čím doma nahradit ty kupované, aby byl genitál v bezpečí a vše hezky klouzalo?

Přírodní lubrikační gel je zájmem lidí, kteří z nějakého důvodu nemohou používat klasické lubrikanty z drogérií, lékáren a e-shopů. Nejčastěji je to kvůli alergickým reakcím, podráždění pokožky, ale také třeba kvůli chladivému nebo naopak hřejivému účinku.

Jelikož běžné lubrikanty z obchodů jsou obvykle chemickými koktejly plnými nežádoucích aromat, barviv a dalších syntetických složek, není divu, že chceme své genitálie chránit před podrážděním. Vhodnou náhradou se tak stávají přírodní lubrikanty. Jsou vesměs velmi čisté, často jednosložkové, příjemně voní i chutnají, nezpůsobují vedlejší účinky a stojí zlomek ceny klasického lubrikantu.

přírodní lubrikační gel

 

Co máme na mysli pod pojmem přírodní lubrikační gel?

Pod přírodními lubrikačními gely chápeme taková maziva, která neobsahují agresivní a škodlivé chemikálie. Ty totiž mohou dráždit citlivé části genitálu jako žalud, pochva nebo anální sliznice či jazyk a krk.

Je jasné, že pokud si někdo hlídá stravu a kosmetiku, zajímá se i o to, co se do jeho těla dostane z lubrikačního gelu. Tuto snahu velmi oceňujeme a chválíme vás, že myslíte na zdraví sebe a svých partnerů.

Přírodní lubrikační gel je tedy bezpečná alternativa, která neobsahuje potenciálně rizikové složky. V klasických gelech se nejčastěji setkáte s nebezpečnými parabeny, glycerínem nebo ropnými složkami. Třeba parabeny narušují hormonální rovnováhu a vyvolávají tak hormonální nerovnováhu, ohrožují i plodnost, což je u sexuální pomůcky naprosto nevhodné, mohou dokonce zvyšovat riziko rakoviny a ovlivňovat bezpečnost plodu v těhotenství.

Pokud zatím nakupujete klasické lubrikanty, vždy důkladně čtěte jejich složení a hledejte ty s co nejkratším seznamem složek. Ideálně byste měli znát všechny složky. Pokud jde o soupisku chemických výrazů, ze kterých většinu ani neznáte, volte přírodní náhrady.

 

Přírodní lubrikační gel znamená BIO?

BIO lubrikační gel

Tento BIO symbol hledejte na olejích, které plánujete použít jako lubrikační gel

Může i nemusí. Pokud jako alternativu zvolíte organický olivový BIO olej, pak ano. Bude organický i BIO. Tyto nálepky můžete najít i na některých výrobcích, ale o tom, zda je výrobci používají legálně a správně rozhoduje až to, zda v krajině existuje zákon, který tyto vlastnosti posuzuje a odsouhlasuje.

Organický a BIO lubrikační gel znamená, že neobsahuje žádné syntetické chemikálie, při pěstování surovin nebyly použita umělá hnojiva ani žádné růstové hormony. O tom, jak označení BIO vnímají české zákony, informuje spotřebitelský portál dTest.cz.

Pouze to, že je lubrikant vyroben z přírodních složek neznamená, že je BIO. V lubrikantu můžete najít třeba příměs kokosového oleje. Pokud ale byly při pěstování kokosových ořechů použity pesticidy nebo jiné chemikálie, již se o BIO nejedná a to ani pokud bude složení vesměs čisté a bez chemikálií. Na etiketách si proto všímejte i původ a kvalitu vstupných surovin. Lepší značky tyto informace přehledně uvádějí.

 

Přírodní alternativy lubrikačních gelů

Při hledání přírodního lubrikantu si mnohdy vystačíte s návštěvou běžného obchodu s potravinami. Možná již máte suroviny doma, tak se mrkněte do spíže 🙂

 

Aloe vera olej

přírodní lubrikační aloe vera gel

Aloe vera je velmi oblíbenou první pomocí při podráždění a poškození pokožky, kterou uklidňuje a urychluje její hojení, zároveň ji hydratuje.

Olej z aloe vera je na bázi vody, takže je bezpečný pro použití s kondomy. Čtěte ale etikety a dávejte pozor, aby olej neobsahoval přídavek alkoholu, který již kondom může poškodit, a zároveň podráždit pokožku.

 

Avokádový olej

přírodní lubrikační avokádový olej

Olej z avokáda je velmi jemný a dobře klouže. Nemá žádný charakteristický zápach ani chuť, takže je velmi neutrální a při sexu vás nebude nijak rušit.

Avokádový olej se v Česku neprodává tak často, jako jiné oleje, ale sehnat jde. Upozornit vás musím na opatrnost při použití s kondomem. Jakékoliv oleje mohou kondom poškodit.

 

Ghí (přepuštěné máslo)

přírodní lubrikační gel přepuštěné máslo ghee

Přepuštěné máslo seženete již vyrobené (třeba v Lidlu) nebo si jej můžete připravit z klasického másla sami. Obyčejné máslo stačí rozpustit a pomalu odebírat vysráženou mléčnou sušinu. Jde o čistý mléčný tuk. Po sexu se vždy důkladně osprchujte, aby mastnota neulpěla nikde na těle ani oblečení.

Připisují se mu dokonce léčivé vlastnosti. Zvlhčuje a uklidňuje pokožku a doplňuje do organismu prospěšné mastné kyseliny. Má jemně oříškovou nasládlou chuť.

Bohužel není vhodný pro použití s kondomem, a jelikož jde o mléčný výrobek, nemá tak dlouhou životnost jako jiné oleje.

 

Kokosový olej

přírodní lubrikační kokosový gel

Kokosový olej je velmi chutný a pomáhá hydratovat pokožku. Vstřebává se rychle, nezanechává mastné fleky, ale budete jej potřebovat větší množství.

Vybírejte nerafinovaný kokosový olej. Ten není průmyslově zpracovaný ani bělený. Pro tělo jde o jednu z nejčistějších alternativ lubrikantů, není ale vhodný pro použití s latexovými kondomy.

 

Mandlový olej

přírodní lubrikační mandlový gel

Mandlový olej vyživuje a zvláčňuje pokožku, zároveň tlumí podráždění a pomáhá hojit drobné oděrky. Olej z mandlí voní i chutná, takže je vhodný i pro orální a anální sex.

Mandlový olej je velmi mastný, takže má dlouhou životnost a není potřeba jej nanášet opakovaně a ve velkých množstvích.

UPOZORNĚNÍ: Mandlový olej není vhodné používat spolu s latexovými kondomy. To se týče i jiných lubrikantů na bázi oleje. Mohou poškodit kondom a způsobit jeho prasknutí. Vždy si pozorně čtěte etiketu svého výrobku.

 

Olivový olej

přírodní lubrikační olivový gel

Olivový olej je velmi široce dostupný, takže můžete ihned skočit do prvních potravin a určitě nějaký kvalitní najdete. Hydratuje pokožku a snižuje nepříjemné tření i podráždění.

Upozorňuji, že se olivový olej poměrně špatně vstřebává, takže po sexu budete potřebovat sprchu. Navíc může ucpat póry v kůži a způsobit tak lokální podráždění. Olivový olej není vhodné používat s kondomy.

 

Kterým alternativám lubrikačního gelu se vyhnout?

Existují i oleje, které působí neškodně, ve skutečnosti ale nejsou vhodné pro intimní použití. Těmto se z bezpečnostních důvodů vyhněte při sexu nebo masturbaci:

 

Dětský olej

Pro zdraví genitálií nejsou vhodné výrobky na bázi ropy nebo minerálních olejů. Mezi ně patří i dětské oleje, i pokud jste je doposud měli za bezpečné a nezávadné. Není tomu tak.

Dětský olej zvyšuje riziko přenosu infekcí, třeba bakteriální vaginózy u žen. Dost špatně se smývá, takže není úplně praktický na použití. Opatrně při kontaktu s kondomem, který může dětský olej poškodit a způsobit nechtěné těhotenství. Poškodit může i latexové sexuální hračky.

 

Rafinované oleje

Psal jsem, že mnohé alternativy lubrikantů máte doma, ale pozor. Nemyslel jsem tím jakýkoliv olej, na který natrefíte. Nepoužívejte rafinované rostlinné oleje. Většina olejů, třeba řepkový nebo slunečnicový, jsou rafinované a průmyslově velmi zpracované. Oleje se zahřívají, bělí a chemicky upravují. To pro citlivou pokožku genitálu představuje riziko podráždění, pro kondom poškození.

Hledejte proto nerafinované oleje s označením BIO nebo extra panenský či za studena lisovaný. Podle označení se orientujte i při nákupu olejů pro vlastní konzumaci.

 

Vazelína

Vazelína zjemňuje pokožku a zrychluje její hojení. Pro sexuální účely ale není příliš vhodná. Je totiž spíše mastná než kluzká, přičemž my potřebujeme zvýšit kluz a ne mastnotu. Zároveň není vhodná pro použití s kondomem. Představuje zdravotní riziko hlavně pro ženy, protože až 2,2x zvyšuje riziko bakteriální vaginózy.

 

Lze jako náhradu lubrikantu používat esenciální oleje?

Esenciální oleje slouží na provonění. Některé recepty je uvádějí jako možnou složku domácích lubrikantů. Zde ale upozorním, že pokud do lubrikantu esenciální olej přimícháte, dostane se vám do těla. Penis, vagína, ústa i anální otvor totiž absorbují většinu toho, co na ně namažete. Esenciální oleje ale nejsou vhodné pro konzumaci ani výskyt v organismu, takže ne. Nejsou vhodné jako alternativa lubrikačního gelu ani jako jedna z jeho složek.

 

Mají přírodní alternativy lubrikačních gelů nějaká zdravotní rizika?

Ano, mohou mít. To, že je olej přírodní automaticky neznamená, že je i zdravotně bezpečný. Určitě je nepoužívejte, pokud jste na některý olej nebo původní surovinu alergičtí.

Pokud zatím netušíte, zda vás olej nepodráždí, udělejte si rychlý test:

  • umyjte si paži a usušte
  • naneste malé množství vybraného oleje
  • místo zakryjte obvazem
  • počkejte jeden celý den a obvaz sundejte

Pokud si na pokožce všimnete jakéhokoliv podráždění, konkrétní olej pro jistotu nepoužívejte. Projevem alergické reakce je otok a zarudnutí, svědění, mokvání, puchýřky a podobně.

Pokud by byla reakce silná a rychlá, samozřejmě nečekejte celý den a místo ihned omyjte mýdlem a teplou vodou. Pokud by byla reakce nesnesitelná, můžete zajít na pohotovost. Rizikovou reakcí je otok jazyka, hrdla a obličeje, dýchací potíže, kopřivka a vyrážka.

 

Co jsme zjistili o přírodních lubrikačních gelech?

  • Používání přírodních lubrikantů je zodpovědné a zdraví prospěšné.
  • Používejte hlavně nerafinované rostlinné oleje s nálepkou BIO.
  • Rafinované oleje potažmo oleje celkově nejsou vhodné pro použití s kondomem. Mohou ho poškodit.
  • Kromě podpory svého zdraví a sexuality snížíte výrobu zbytečných produktů a obalů, které lze velmi lehce nahradit jinak.

Máte zkušenosti s alternativami lubrikačních gelů? Co vám vyhovuje a co všechno jste zkusili?

Podělte se s námi se svými zkušenostmi v komentářích pod článkem 🙂 Ve jménu redakce Erekce.cz vám děkuji.

 

DÁLE ČTĚTE: 4 luxusní lubrikační gely + pár dobrých rad, jak s nimi bezpečně zacházet.

luxusní lubrikační gely

Leave a Reply