Můj ex se přiznal, že se vyhýbal sexu kvůli erektilní dysfunkci a já se s ním rozešla. Udělala jsem chybu?

Nejnovější dotaz do intimní poradny: Můj expřítel se přiznal, že se vyhýbal sexu kvůli erektilní dysfunkci a já se s ním rozešla. Udělala jsem chybu?

rozešla jsem se s přítelem kvůli erektilní dysfunkci

 

Dobrý den, mám čerstvě po rozchodu a jsem z věci celá smutná. Rozešli jsme se po 3 letech, přičemž jsme posledních 10 měsíců neměli ani jednou sex. Zkoušela jsem s přítelem mluvit, svádět ho, dělat vše pro to, abych jej vzrušila a sex byl jako dřív. Nepovedlo se.

Navrhla jsem dokonce vztahovou poradnu, posílala jej za odborníky, ale nikdy mě neposlouchal a já měla pocit, že věc neřeší. Netušila jsem proč.

Až nedávno po rozchodě mi psal, že trpí erektilní dysfunkcí. Myslela jsem, že je o pouze nějaké chvilkové oslabení, ale na vaší stránce jsem se v článcích dočetla, jak závažné onemocnění to je a jak beznadějně se může muž cítit. Okamžitě mi vše přišlo líto. Asi jsem udělala chybu, ale i pokud se k němu vrátím, jeho erekce a zájem o sex se asi nezmění.

Udělala jsem chybu a měla jsem ještě počkat, nebo se tohle děje běžně a lidé se kvůli dysfunkci prostě rozcházejí? Děkuji za Váš čas a odpověď.

Pavlína, 34 let
Pavlína, 34 let

 

Dobrý den, Pavlíno. Je dobré, že se o věc zajímáte, i když již máte po rozchodu. Chyba byla i v tom, že se Vám partner nepřiznal ještě ve vztahu, ale až po rozchodu. Nemohla jste vědět, co za odmítáním sexu bylo.

Myslíme, že jste udělala to nejlepší rozhodnutí podle dostupných informací, které jste v tu chvíli měla. Je pochopitelné, že cítíte vinu a lítost.

Musíte ale také chápat důvod, proč Vám poruchu tajil. Pro muže je velice těžké doznat, že nezvládají své „mužské povinnosti“ ve vztahu a je na ně vyvíjen silný tlak. Nejenom ve vztahu, ale také mimo něj. Mezi příteli, kteří se rádi ptají, jak to v posteli klape a chlubí se svými intimními životy. Přítel se bál, že klesne jeho společenský i vztahový status a věc nechtěl řešit soukromě ani veřejně.

Erektilní dysfunkce může zohledňovat špatnou životosprávu nebo je součástí nějaké nemoci či negativní důsledek její léčby. Bohužel nepíšete, co přesně za jeho stavem stálo, takže nelze zjistit, jestli si ED „zavinil“ sám nebo se u něj vyvinula zcela nečekaně. I příčiny je vždy potřeba zohlednit v další léčbě.

Bohužel je možné i to, že jeho odhodlání přiznat se Vám s nemocí bylo jeho posledním krokem snahy vztah zachránit, ale Vy jste již reagovala odmítnutím a ne porozuměním a pomocí.

Pokud si pořád umíte představit společný vztah, bude nutné zapracovat na komunikaci. Nyní již víte, co jej trápí a co vše lze ve věci dělat. Pokud partner pochopí, proč se u něj ED vyvinula, může začít s cílenou léčbou nebo úpravou životosprávy.

Ano, i erektilní dysfunkci lze léčit, a dokonce vyléčit. Je ale potřeba začít hned a nejprve návštěvou sexuologa.

S partnerem se nemusíte hned dávat dohromady. Můžete se postupně znovu sblížit a pracovat na změnách společně.

Pokud jej ale potřebujete pouze kvůli sexu, nevidím to růžově. Jednak ještě souložit nemůže kvůli nemoci, jednak potrvá, než se jeho erekce vrátí do uspokojivé kondice. Záleží tedy na tom, zda jej skutečně milujete a jste ochotná podílet se na pomoci pro něj, nebo pouze potřebujete sexuálního partnera bez serioznějších závazků. Rozhodněte se prosím sama. Věřím, že máte sama jasno, o co Vám přesně jde. Obvykle ale ani ve vztahu člověk nemůže mít všechno, proto si ujasněte priority.

Přeji hodně štěstí a ex-příteli hodně zdraví.

Redakce Erekce.cz
Redakce Erekce.cz

Pokud máte jakýkoliv intimní problém, neváhejte nám anonymně napsat do poradny. 

Posnažíme se vám ihned poradit tak, abyste se svého trápení rychle zbavil. 

Poradna je zcela anonymní a bezplatná. 

 

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply