Cola a sycené limonády mohou způsobit neplodnost. Vědci zjišťují více souvislostí.

Muži, kteří za den vypijí více než litr Coca-Coly a podobných kofeinových nápojů, snižují svou plodnost a zadělávají si až na neplodnost. Tato šokující zjištění přinesla dánská studie.

Existuje mýtus, který šíří hlavně američtí teenageři na sociálních sítích. Myslí si, že pití coly po sexu je ochrání před nechtěným početím. To ale není pravda. Dánští vědci ale přinesli o něco závažnější souvislost.

Podle studie dlouhodobé pití těchto sycených limonád snižuje objem spermií v ejakulátu až o 30%. Na vině údajně není kofein a káva nebo zelený čaj tyto účinky na plodnost nemají.

Důvodem jsou jednak škodliviny v těchto nápojích, ale také celkově nezdravý životní styl, který konzumenti coly obvykle vedou společně s nezdravou stravou a nedostatkem pohybu. Navíc snížení plodnosti není jediným rizikem, který na popíječe coly čeká. Jejich životospráva je jiná a škodlivá v mnoha ohledech.

Zatím neexistuje dostatek průkazných studií, které by spojovaly účinky kofeinu na nižší plodnost a kvalitu spermií. Vědci se každopádně obávají celkově nižší plodnosti mladé generace, protože spotřeba sycených limonád za posledních několik desetiletí rapidně vzrostla nejen v Dánsku.

Studie zkoumala přes 2500 mládenců:

  • Ti, kteří tyto nápoje nepili a stravovali se zdravě, pestře a čerstvě, měli výrazně vyšší kvalitu ejakulátu s průměrně 50 MILIONY spermií na mililitr.
  • Ti, kteří pili přes litr limonády denně a stravovali se ve fast-foodech, jedli málo ovoce a zeleniny, měli v mililitru ejakulátu „pouze“ 35 milionů spermií

Jelikož vědci potřebují další data a delší výzkumy, doporučují komplexně zdravou životosprávu včetně stravy, žádných zlozvyků a častého pohybu.

DÁLE ČTĚTE: Jak zlepšit erekci změnou životosprávy? Vyhněte se všemu, co zanáší a ucpává cévy.

jak zlepšit erekci?

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply