Covid-19, erekce a sexuální zdraví. Všechna aktuálně dostupná fakta.

Aktuální celosvětová pandemie nemoci Covid-19 může za značné zdravotní komplikace a tisíce úmrtí. Věříme, že dodržujete všechna bezpečnostní opatření, izolujete se, dodržujete sociální distanc a nezbytné hygienické zásady.

Pokud nyní trávíte více času doma, možná jste sexuálně aktivnější. Podíváme se, jak tato katastrofa ovlivňuje sexuální život mužů i žen. Zjistíme, zda a jak se změní sexuální kondice po prodělané infekci. Bude vše jako dřív nebo se Covid-19 podepíše na sexuálním zdraví?

Covid-19 a sexuální zdraví

 

Co je Covid-19?

Pokud jste poslední měsíce nekoukal na televizi a nebyl na internetu, Covid-19 (Coronavirus Disease 2019) je nemoc způsobená koronavirem Sars-Cov-2, který se koncem roku 2019 a začátkem roka 2020 rozšířil do světa z čínského města Wu-chan. Virus pravděpodobně pochází od netopýrů.

Virus poškozuje plíce, srdce a nervový systém. Čím déle ale vědci pracují s daty, tím více odhalují i negativní vlivy na sexuální zdraví.

Pandemie za krátký čas zachvátila celou planetu a s bezpečnostními opatřeními jste se již setkal také vy sám. K říjnu 2020 zatím neexistuje žádný schválený lék ani vakcína pro léčbu nebo prevenci onemocnění.

Wu-chan, koronavirus

Čínské město Wu-chan a „kolébka koronaviru“ je přibližně stejně velké, jako Londýn

 

Je Covid-19 pohlavně přenosná nemoc?

Covid-19 se nepřenáší pohlavním stykem. Každopádně pro sexuální styk je potřebný fyzický kontakt, který zahrnuje líbání, výměnu slin a nedodržení doporučené vzdálenosti a ty již k přenosu infekce prokazatelně vedou. I tato skutečnost u některých vede ke strachu, stresu a vyhýbání se sexuálním aktivitám. Zde lze proto měřit pokles sexuálních aktivit.

 

Jaké poruchy sexuálního zdraví může Covid-19 způsobit?

Může negativně ovlivnit stav krevních cév, kterých funkce je nezbytná pro pevnou erekci. V cévách dochází k imunitní reakci mezi imunitním systémem a nemocí Covid-19. Tato reakce vytváří imunitní komplexy, které se ukládají v cévách. To vede k jejich poškozování až vzniku vaskulitidy (zánět krevních cév).

Nemoc poškozuje také srdce. Do genitálií tak proudí méně krve, co může vést až k impotenci. Pacient, který je léčen na Covid-19, může dostat předpis na léky k léčbě krevního tlaku, které přímo způsobují erektilní dyfunkci (diuretika thiazidového typu, blokátory aldosteronových receptorů, blokátory beta-adrenergních receptorů, ACE inhibitory).

Pacienti, kteří prodělávají nebo prodělali závažný Covid-19 mají vysokou pravděpodobnost vzniku mozkové příhody. Cévní mozková příhoda má silný vliv na sexuální schopnosti a libido.

U mužů po cévní mozkové příhodě dochází k silnému poklesu erekce a schopnosti ejakulace. U žen dochází k problémům s vaginální lubrikací, sexuálním libidem a schopností dosáhnout orgasmus. Pacienti po mrtvici navíc trpí silným strachem z další příhody, což dále snižuje jejich sexuální aktivitu.

Může způsobit priapismus – dlouhotrvající bolestivou erekci. Nejde o častou komplikaci spojenou s Covid-19, riziko ale existuje. Zaznamenán byl případ 62letého Francouze. Muž byl nakažený koronavirem, 2 týdny strávil na JIPce připojený na plicní ventilátor. Krev v jeho penisu byla po odčerpání plná krevních sraženin, které blokovaly odtok krve z penisu a způsobily priapismus. Krevní sraženiny postihují ž 1/3 nakažených Covidem. Důvod zatím není zcela známý. Sraženiny v krvi mohou vést i k infarktům a mozkovým příhodám, protože blokují cévy a tepny.

AKTUÁLNĚ: Důsledky COVID-19: Vědci upozorňují na dlouhodobou ztrátu erekce.

 

Jak Covid-19 ovlivňuje sexuální chování lidí?

Momentálně není dostatek dat a informací o tom, jak Covid-19 ovlivní sexuální funkce a jaký dopad na ně bude mít prodělaná léčba. Vše je zatím předmětem studií a na výsledky si ještě počkáme.

Dostupné jsou zatím tyto informace z malých studií z různých krajin. Výsledky se liší, takže je nelze vnímat jako data vztahující se na všechny krajiny.

  • NBC News zkoumaly 9 000 lidí. 24 % uvedlo, že infekce ovlivnila jejich sexuální život POZITIVNĚ
  • 28 % lidí uvedlo NEUTRÁLNÍ postoj.
  • 47 % uvedlo NEGATIVNÍ dopad Covidu na sexuální život.
  • Čínská studie zaznamenala pokles sexuální aktivity u mužů a žen.

Rozdíly v sexuálním chování závisí od úrovně dané země i její kultury. Covid-19 ovlivnil sexuální životy obrovského množství lidí po celém světě. Pandemie si vyžádala zákaz vycházení, mnozí lidé přišli o práci a nyní čelí ekonomickým problémům. Jsou na hraně přežití a tento stav prokazatelně vede k depresím, stresu, úzkosti (mimo jiné dobře známé příčiny oslabení erekce až erektilní dysfunkce).

I zde jsou reakce lidí nepředvídatelné. Zatímco některým silný stres rapidně snižuje libido (sexuální myšlenky jsou na konci jejich zájmů), u jiných lidí je stres posilou pro libido. Sexem se snaží zahnat nepříjemné myšlenky a odklonit pozornost od aktuálních problémů.

Kvůli sociální izolaci a strachu o budoucnost trpí mnozí lidé depresemi, které narušují hormonální hladiny. Hormony jsou pro sexuální libido důležité. Problém sílí u starších lidí a obzvlášť u těch, kteří trpí zdravotními komplikacemi s průtokem krve. Mužům tak slábne erekce a mají problém erekci dosáhnout a udržet.

Deprese vede také k problémům se spánkem. Člověk trpí nespavostí, je pořád unavený a nemá dostatek energie na sexuální aktivity.

Tito lidé často užívají antidepresiva (SSRI) , případně léky na spánek. Obě skupiny léků ale mají negativní vliv na erekci, sexuální funkce, libido a mohou vést až ke ztrátě erekce (erektilní dysfunkce).

AKTUALITA: 

Relief Therapeutics, Neurorx

Švýcarská společnost Relief Therapeutics vyrábí lék proti erektilní dysfunkci. Léčivou látkou je aviptadil, který se zatím jeví jako účinný v léčbě těžce nemocných pacientů s Covid-19. Nakažení díky němu nemusí být připojeni k plicním ventilátorům, případné zkrátí dobu, během které by jinak byli k ventilátorům připojeni.

Léčba aviptadilem pomůže nejen lidem, kteří potřebují ventilátory. Mohou z toho mít užitek i nemocní v ranější fázi,“ říká Jonathan Javitt, generální ředitel firmy Neurorx, která spolupracuje s Relief Therapeutics.

Doufáme, že účinná látka aviptadil, která podporuje průtok krve penisem, by také mohla zlepšit obsah kyslíku v krvi u lidí infikovaných koronavirem, jejichž plíce jsou vážně poškozeny,“ řekl Raghuram Selvaraju, předseda představenstva.

O aktualitě informoval portál Novinky.cz.

 

Co jsme zjistili?

  • Covid-19 není pohlavně přenosná nemoc
  • Nemoc ovlivňuje sexuální život a schopnosti na tělesné i duševní rovině
  • Vystresovaní lidé ve strachu obvykle nemají chuť na sex a slábne jejich libido
  • Nemoc ovlivňuje prokrvení těla včetně genitálu – mužům oslabuje erekci a způsobuje erektilní dysfunkci, ženám slábne libido a je problém s vaginálním mazáním
  • Všechny další vlivy Covid-19 na sexuální zdraví a kondici jsou zatím předmětem studií

Dodržujte prosím všechna aktuální bezpečnostní nařízení a opatření vlády.

Pokud máte podezření na Covid-19, jděte se otestovat. Zde je seznam odběrových center po celé ČR.

 

Použité zdroje:

Odborné informace hledáme za vás a srozumitelně je vysvětlujeme. Vše je potvrzeno studiemi a výzkumy. Při psaní článku jsme za vás prozkoumali tyto relevantní zdroje. Další najdete v proklicích přímo v článku:

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply