Fetální makrosomie plodu: Když se vám narodí „Budulínek“

Fetální makrosomie plodu je nežádoucí stav, kdy je plod větší, respektive těžší, než jiné děti v jeho gestačním věku. Makrosomický plod váží mezi 4 až 4,5 kg.

Růst plodu ovlivňuje několik faktorů, na kterých se podílí i zdravotní stav rodičů. Makrosomické dítě se často rodí diabetickým nebo obézním rodičům, respektive matkám.

Fetální makrosomii plodu bohužel nelze nikdy předem předpovědět. Proto je velmi důležité snažit se podpořit zdraví matky a bezproblémové těhotenství, aby bylo možné makrosomii plodu předejít. Jak na to vysvětluji v článku.

fetální makrosomie plodu

 

Co přesně je fetální makrosomie plodu?

kolik váží makrosomické dítě

Makrosomický novorozenec váží přes 4 kilogramy

Za fetální makrosomii lékaři považují stav, kdy je váha plodu v posledních týdnech těhotenství významně vyšší, než je průměrná hmotnost běžného plodu. Hraniční je váha 4 kg a více. Čím je hmotnost vyšší, o to závažnější zdravotní rizika hrozí.

Riziko tkví v problematickém porodu, který ohrožuje zdraví dítěte i matky. Žena může mít problém dítě vytlačit a plod se svou nadměrnou velikostí neprojde porodními cestami.

Pokud lékař zjistí, že plod váží přes 4 kilogramy, z bezpečnostních důvodů matce pravděpodobně doporučí císařský řez.

 

Jak může fetální makrosomie plodu ovlivnit porod?

Příliš velké a těžké dítě může porod zkomplikovat. Komplikace se prohlubují, čím útlejšího vzrůstu matka je. Mezi nejčastější problémy patří:

  • poranění porodních cest, genitálu nebo hráze,
  • velmi silné poporodní krvácení,
  • roztržení dělohy,
  • příliš dlouhý porod.

Uvedené problémy ohrožují matku. Makrosomické dítě dále ohrožují:

  • změny frekvence srdečního tepu dítěte,
  • dystokie ramének, kdy hlavička již vyšla, ale dětská raménka se zaseknou uvnitř dělohy (problém se děje i při běžných porodech, ale při porodech makrosomických dětí je logicky častější).

Dystokie ramének může u novorozence dále způsobit:

  • zlomeniny kostí,
  • poškození nervů, které vysílají signály do paží,
  • poškození mozku.

Samotná makrosomie novorozence ohrožuje také kvůli:

  • vysokému počtu červených krvinek, kdy roste riziko novorozenecké žloutenky,
  • rizikově nízké hladině krevního cukru (glukózy),
  • dýchacím problémům.

Jak vidíte, fetální makrosomie není pouze „trošku větší děťátko, než jste čekala“. Jde o skutečně závažný a rizikový zdravotní problém, který může významně ovlivnit a zhoršit život dítěte i matky.

 

Rizika vzniku fetální makrosomie plodu

Lékař může makrosomii předpokládat v případě, že:

Makrosomie může někdy mít i genetickou příčinu, za kterou matka nijak nemůže.

 

Příznaky makrosomie plodu

Je těžké znát velikost dítěte dřív, než se narodí. Určité indicie poskytne ultrazvukové vyšetření, avšak to dovede změřit pouze velikost plodu. Váhu určuje pouze orientačně.

Zkušený odborník ale dovede odhadnout, zda hrozí porod makrosomického dítěte, proto vždy poslouchejte jeho doporučení dalšího postupu.

Upozorňuji, že většina běžných těhotenských příznaků je stejná bez ohledu na to, jak velký plod je.

 

Diagnostika fetální makrosomie

Lékaře bude v první řadě zajímat ultrazvukové vyšetření plodu, které kromě velikosti zjistí i objem plodové vody. Pokud je plodové vody až příliš moc, může to signalizovat, že je dítě větší a těžší, než by mělo. Objem plodové tekutiny totiž odráží výdej moči plodu. Větší plod logicky produkuje více moči a ta se pak míchá s plodovou vodou.

Pomocí ultrazvuku si lékař promítne, jak dítě aktuálně vypadá na monitor počítače.

Ultrazvuk dovede váhu dítěte odhadnout s přesností pouze 10 %. Ultrazvuk může vykazovat, že plod váží třeba 3,6 kg, ale ve skutečnosti váži až 4 kg a tedy je makrosomické.

Jelikož ultrazvukové vyšetření neposkytuje přesný obraz o váze plodu, a zároveň nedovede předpovědět ani případnou dystokii ramének, lékař zkombinuje data z ultrazvuku s těhotenskou anamnézou a hmatovým vyšetřením břicha. Pomocí toho určí to nebezpečnější načasování a metodu porodu.

Pokud tyto či jakékoliv další testy nasvědčují tomu, že je plod makrosomický, lékař vás může poslat na další specializované testy, takže se držte jeho doporučení a všechna je podstupte.

 

Lze fetální makrosomii nějak léčit a má to vůbec smysl?

Příliš veliké dítě již nelze nijak zmenšit 🙂 Léčba makrosomie je proto zaměřena na kontrolu jakýchkoliv základních zdravotních stavů jako cukrovka, obezita nebo problémy se srdcem a plícemi. Léčit tedy lze pouze důsledky makrosomie, ne poruchu samotnou.

Během těhotenství bude matka spolupracovat s lékařem, aby zvládla všechny těhotenské komplikace, které mohou těhotenství nebo porod ohrozit. V absolutní většině případů vám lékař doporučí zavést základní kroky zdravé životosprávy (strava a pohyb). Pokud jste diabetik nebo máte jinou nemoc, je důležité, abyste se adekvátně léčila.

Diskuze s lékařem bude pokračovat o rizicích standardního vaginálního porodu. Makrosomické dítě nemusí vždy projít přes porodní cesty bez komplikací, proto lékař navrhne porod císařským řezem. Císařák významně sníží hrozící komplikace.

Potřeba, respektive vhodnost císařského řezu vzniká, pokud:

  • se odhaduje dystokie ramen dítěte,
  • jste jako matka diabetik a podle testů se předpokládá, že dítě váží přes 4 kg,
  • sice nejste diabetik, ale testy předpokládají, že plod váží přes 4,5 kg.

 

Lze dítě ochránit před fetální makrosomií v rámci prevence?

To, zda dítě naroste nadměrně, bohužel nelze předpovědět. Lékař finální diagnózu potvrdí až když novorozence zváží po porodu. I pokud by dítě bylo příliš veliké, pořád může žít zdravý a zcela normální život.

V rámci prevence tak lze „pouze“ dbát na to, aby bylo vaše těhotenství zdravé a bezproblémové:

  • Mějte kvalitní předporodní péči: Pokud budete chodit na pravidelné kontroly, lékař může pozorněji sledovat růst a vývin plodu a může okamžitě reagovat, pokud by bylo něco v nepořádku.
  • Udržujte si zdravou váhu: Vaše váha je velmi důležitá před i během těhotenství. Udržte si váhu zkvalitněním svého jídelníčku. Nejdůležitější je ale vždy dostatek pohybu, a tedy vyšší kalorický výdej než příjem.
  • Řádně se léčete se všemi nemocemi: A to zejména pokud jste diabetik. Cukrovka před těhotenstvím i těhotenská cukrovka, která se objeví až během těhotenství, jsou velmi častými rizikovými faktory rozvoje fetální makrosomie plodu.

 

Jaké komplikace může makrosomie vyvolat v pozdějším věku dítěte?

Makrosomické děti lékaři pečlivě sledují. Podle výsledků několika studií makrosomie zvyšuje riziko vzniku:

I když jsou různá poranění nebo i zlomeniny způsobená při porodu makrosomického dítěte poměrně častá, dítě se z nich obvykle plně zotaví a během života netrpí problémy pohybového aparátu.

 

Fetální makrosomie plodu a často kladené otázky FAQ

Co způsobuje fetální makrosomii plodu?
Makrosomie je nejčastěji důsledkem matčiny obezity, diabetu nebo rychlého přírůstku na váze během těhotenství.

Pokud tyto rizikové faktory nejsou přítomné, je možné, že dítě trpí vzácným zdravotním stavem nebo genetickou vadou, kvůli které nadměrně roste.

Má fetální makrosomie nějaká rizika?
Samozřejmě má, navíc se úměrně zvyšují s rostoucí váhou plodu.

Makrosomie obvykle zkomplikuje porod, dítě vystavuje riziku poranění, a zároveň u něj zvyšuje míru zdravotních problémů po narození. Typická je hypoglykémie, problémy se srdcem a dýcháním.

Jaký je rozdíl mezi makrosomickým a normálním dítětem?
Makrosomické dítě váží 4 nebo více kilogramů.

Normální dítě váží průměrně 3,3 kg.

Pokud novorozenec váží 3,8 kg, je již makrosomický?
Váha 3,8 kg je ještě normální. O makrosomii mluvíme, pokud novorozenec váží 4 kg a více.
Je makrosomie vrozená vada?
Ano, makrosomie může být i vrozená a tedy daná geneticky. Častěji jde ale o důsledek matčina zhoršeného zdravotního stavu.
Vyžaduje každé makrosomické dítě porod císařským řezem?
Každé ne, ale o tom, zda je císařský řez pro matku vhodný, rozhoduje vždy lékař. Záleží totiž na matčině anatomii a na tom, jak velké a široké má porodní cesty.
Ovlivňuje makrosomie mozek dítěte?
Je možné, že kvůli komplikovanému porodu bude makrosomické dítě trpět mentálním postižením. Není to však časté a jde spíše o vzácnou poruchu.
Je makrosomie bolestivá?
Porod makrosomického dítěte bohužel může vyvolat silnější porodní bolesti a také natržení hráze a silné krvácení.
Vyroste z makrosomického dítěte veliký a těžký dospělák?
Nelze to nikdy předpovědět, ale ano, je možné, že příliš veliký novorozenec bude větší než ostatní i v dospělosti.

VIDEO (YouTube, anglicky): Je moje dítě příliš veliké pro normální vaginální porod?

 

Co jsme zjistili o fetální makrosomii plodu?

Fetální makrosomie může způsobit významné problémy během porodu.

Příčiny jsou různé, ale nejčastěji jde o matčinu obezitu nebo cukrovku. Snažte se zhubnout stravou a sportem, udržet si zdravou váhu a léčete případnou cukrovku, pokud jste diabetickým pacientem. Léčba a prevence snižují riziko, že se vám narodí makrosomické dítě. Na vhodné kroky se ptejte i svého lékaře.

Makrosomie sice může být závažná, ale většina postižených dětí se rodí zdravá a následně žije zcela normální život.

Narodilo se vám také makrosomické dítě s vysokou porodní hmotností? Jak se mu vede dnes? Je zdravé nebo se na něm komplikace nějak projevuje?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s našimi čtenáři. Děkujeme za každý váš příspěvek do diskuze pod článkem 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: Nízká porodní hmotnost: Méně než 2,5 kg ohrožuje zdraví i v dospělosti.

nízká porodní hmotnost

Leave a Reply