Těhotenská cukrovka se může objevit i u zdravých žen. Jak ji poznat a co dělat?

Těhotenská cukrovka (také gestační cukrovka, gestační diabetes) je cukrovka, kterou diabetolog diagnostikuje poprvé až během těhotenství.

Pokud žena trpěla cukrovkou ještě před otěhotněním, odborně již nemluvíme o těhotenské, ale o „běžné“ cukrovce. Stejně je na tom cukrovka, která se u ženy objevila až po porodu.

Dopady těhotenské cukrovky jsou však závažné stejně jako dopady jiných typů cukrovky. Mění totiž schopnost buněk správně využívat glukózu a tedy krevní cukr. Kvůli těhotenské cukrovce nebezpečně stoupá hladina krevního cukru, co již prokazatelně ohrožuje průběh těhotenství a zdraví matky i dítěte.

Dobrou zprávou pro matky je, že lze i během těhotenství úspěšně kontrolovat hladinu krevního cukru, udržet dobré zdraví děťátka a snížit riziko problematického porodu. Krevní cukr má u většiny pacientek tendenci vrátit se brzy po porodu na původní úroveň. Bohužel ale těhotenská cukrovka zvyšuje riziko, že se u matky někdy později rozvine cukrovka 2. typu.

těhotenská cukrovka

 

Příznaky těhotenské cukrovky

Těhotenskou cukrovku na sobě může mít žena problém poznat. Obvykle totiž nezpůsobuje žádné znatelné závažnější komplikace a těhotná žena případné nepohodlí připisuje právě těhotenství. Hlavně kvůli tomu jsou důležitá všechna lékařská vyšetření včetně odběrů krve a opakovaného měření hladiny krevního cukru. Určitě je nepodceňujte.

Mezi běžné příznaky patří hlavně silná žízeň a časté, často i noční močení (nykturie), kvůli kterému se můžete budit a neodpočinout si pořádně.

 

Příčiny těhotenské cukrovky

Příčiny zatím bohužel nejsou zcela pochopeny. Některé ženy těhotenskou cukrovkou trpí, jiné netrpí. Lékaři a vědci gestační diabetes spojují s nadváhou ještě před otěhotněním, ale není to jediná možná příčina.

Jelikož kontrolu krevního cukru mají na starosti určité hormony, těhotenstvím vyvolaná hormonální nerovnováha může správné využití cukru zhoršit nebo úplně blokovat. Hormonální nerovnováha v těhotenství tedy zvyšuje hladinu krevního cukru.

DOPLNĚK PRO NAVOZENÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY:

Česká značka Proerecta vyrábí rostlinný doplněk stravy Proerecta WOMEN, který prokazatelně navozuje hormonální rovnováhu a optimalizuje hladiny specifických hormonů.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí WOMEN. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin a ihned tak můžete začít s prevencí rozvoje těhotenské cukrovky díky navození hormonální rovnováhy. Stránka Erekce.cz není výrobcem ani prodejcem doplňku. Tím je česká firma Emarkest, s.r.o.

 

Rizikové faktory vzniku těhotenské cukrovky

Rizikové faktory vzniku gestačního diabetu jsou velmi podobné, jako rizikové faktory ostatních typů cukrovky. Nejčastěji je to:

 

Komplikace, které může těhotenská cukrovka vyvolat

Je vždy velmi důležité, aby byla těhotenská cukrovka včas odhalena a hladina krevního cukru pečlivě hlídána. Vysoký krevní cukr ohrožuje zdraví vás jako matky i zdraví dítěte. Dokonce zvyšuje riziko nutnosti porodu formou sekce a tedy císařského řezu.

 

Komplikace těhotenské cukrovky u dítěte

Když matka trpí těhotenským diabetem, zdraví dítěte ohrožuje:

Vysoká porodní váha Kvůli zvýšené hladině krevního cukru roste dítě nadměrně a rychleji. Dítě těžší než 4 kg se může při porodu zaseknout v porodních cestách, poranit se, případně se bude muset narodit císařským řezem.
Předčasný porod Vysoký cukr zvedá riziko předčasného porodu a tedy porodu před 37. týdnem těhotenství. Pokud je dítě příliš veliké, lékař může dokonce předčasný porod doporučit a uměle jej vyvolat (indukovat).
Nízká hladina krevního cukru (hypoglykémie) Novorozenec může mít ihned po narození příliš nízkou hladinu krevního cukru, což může vést k záchvatům. Dítě je potřeba správně krmit, případně mu do žíly podat roztok glukózy.
Obezita až cukrovka 2. typu Děti matek s těhotenskou cukrovkou mají zvýšené riziko vzniku cukrovky 2. typu kdykoliv později v životě.
Potrat Neléčený gestační diabetes může zavinit smrt dítěte před narozením nebo záhy po něm.

Tabulka zdravotních problémů, které může dítěti vyvolat matčina těhotenská cukrovka

 

Komplikace těhotenské cukrovky u těhotné ženy a tedy u vás jako matky

Jakákoliv cukrovka je pro diabetika nebezpečná a u matky může dále vést až k:

Vysoký krevní tlak (preeklampsie v těhotenství) Těhotenská cukrovka zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku. Preeklampsie rovněž ohrožuje zdraví matky i dítěte.
Porod formou císařského řezu Dítě může mít vysokou porodní hmotnost nad 4 kg a porod tak bude muset proběhnout císařským řezem.
Cukrovka v pozdnějším věku Je vysoká pravděpodobnost, že se vám těhotenská cukrovka vrátí i při dalším těhotenství, zároveň roste riziko, že vás později postihne i cukrovka 2. typu.

Tabulka zdravotních problémů, které může matce vyvolat těhotenská cukrovka

 

Kdy kvůli těhotenské cukrovce navštívit lékaře – diabetologa?

Všem budoucím maminkám doporučuji zajít na podrobné vyšetření ještě předtím, než se začnete snažit o otěhotnění. Je prostě dobré mít jasno hned na začátku.

Před návštěvou lékaře si sepište všechny svoje příznaky, poznačte si své stravovací návyky a celkovou životosprávu, vyjmenujte i všechny léky či doplňky stravy, které užíváte a poznačte si dotazy, na které se chcete lékaře zeptat.

V tomto okamžiku můžete jít na prohlídku ke svému praktickému lékaři. Pomocnou ruku podá i gynekolog. Lékaři zkontrolují vaše celkové zdraví a bezpečnost otěhotnění, zároveň posoudí, zda vás riziko těhotenské cukrovky neohrožuje. Kontrola případné těhotenské cukrovky patří mezi běžné body prenatální péče.

Pokud vám hrozí zvýšené riziko těhotenské cukrovky nebo se již rozvinula, u lékaře, konkrétně u diabetologa, se budete na kontrolách objevovat častěji. Statisticky se objevuje nejčastěji v posledním trimestru, a tedy v posledních 3 měsících těhotenství.

Praktické lékaře najdete přes tento odkaz na stránce ZnámýLékař.cz. Stejně tak tam najdete i gynekology a diabetology, takže pokud zatím nemáte svého, najděte si jej s možností objednání se přes stránku.

 

Jak lékař těhotenskou cukrovku diagnostikuje?

Pokud lékař zjistí průměrné či zvýšené riziko těhotenské cukrovky, již během druhého trimestru (24. až 28. týden) těhotenství podstoupíte několik screeningových testů.

Zvýšené riziko mají pacientky s nadváhou až obezitou, případně ženy, u kterých se cukrovka vyskytla u jiných členů rodiny. Velmi vysoké riziko hrozí ženám. které již gestační cukrovkou trpěly během předešlého těhotenství. V těchto případech vás bude lékař testovat ještě v rámci prenatální péče a nebude čekat až do druhého trimestru.

  • Provokační glukózový test: Lékař vás nechá vypít tekutinu s glukózou. Poté změří hladinu krevního cukru. Pokud naměří 190 mg na dl krve nebo více, lékař potvrdí přítomnost těhotenské cukrovky. Za normální hladinu se považuje hodnota kolem 140 mg cukru na dl krve.
  • Testování glukózové tolerance bude probíhat i nadále velmi podobně s rozdílem, že podaný roztok bude ještě sladší a hladina cukru se bude měřit každou hodinu po podání. Pokud bude hodnota opakovaně vyšší, než je normální rozmezí, lékař potvrdí těhotenskou cukrovku.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Jak snížit hladinu krevního cukru co nejrychleji vám srozumitelně poradí stránka s e-shopem Blendea.cz.

jak snížit cukr v krvi co nejrychleji?

 

Léčba těhotenské cukrovky

Léčba gestačního diabetu bude zahrnovat zdravé změny životosprávy, opakované měření hladiny krevního cukru a podávání léků, pokud lékař nerozhodne jinak.

Snažte se co nejdříve zařadit zdravé stravovací návyky, jezte pestře, čerstvě a zdravě, zároveň se pravidelně hýbejte. Omezte cukroví a různé průmyslově zpracované potraviny. Diabetolog vám pomůže sestavit vhodný jídelníček podle vaší aktuální hmotnosti, hladiny krevního cukru a sportovních návyků.

Cvičení je vhodné VŽDY ať už máte před otěhotněním, jste těhotná nebo jste právě porodila. Cvičení významně snižuje hladinu krevního cukru, a zároveň pomáhá tlumit jiné těhotenské problémy jako svalové křeče, bolesti zad, trávící problémy nebo problémy se spánkem. Doporučená denní doba pohybu je aspoň 30 minut nepřetržitě, ideálně ale více. Snažte se zátěž postupně navyšovat.

Pokud vám to lékař doporučí, měřte si hladinu krevního cukru několikrát za den, hlavně ráno po snídani a přes den po jídle. Získáte jistotu, že se vaše hladina krevního cukru udrží v normálním rozmezí.

Léky vám lékař předepíše, pokud změny stravovacích návyků a zařazení sportu hladinu krevního cukru nesníží. Konkrétní léky záměrně nejmenuji, protože o těch vhodných a bezpečných pro vás vždy rozhoduje právě lékař. Navíc výzkumy pořád probíhají a snaží se zjistit, zda a jak jsou léky pro zvládnutí těhotenské cukrovky účinné a bezpečné.

Sledujte i zdraví dítěte. Lékař jej bude kontrolovat pomocí ultrazvuku a dalších zobrazovacích testů. Jako matka si všímejte svých pocitů a vše podezřelé hlaste lékaři.

Po porodu dodržujte zdravotní prohlídky. Lékař se bude snažit ověřit, zda se zvýšená hladina krevního cukru vrátila do normálu. Bude na to potřebovat přibližně 6 až 12 týdnů. Pokud bude hladina pořád příliš vysoká, kontroly mohou pokračovat až 3 roky, a zároveň vás začne léčit diabetolog. Lékaře se v každém případě ptejte i na to, co můžete proti cukrovce dělat sama doma.

 

Existuje prevence těhotenské cukrovky?

Lékaři bohužel žádnou zaručenou prevenci těhotenské cukrovky neznají. Všichni specialisté se ale shodují v tom, že čím více zdravých návyků si udržíte před otěhotněním, tím významněji se před gestačním diabetem obráníte.

Tyto rady jsou užitečné i v případě, že jste již těhotenskou cukrovkou trpěla, nyní ale nechcete, aby se opět vrátila nebo se chcete ubránit před nástupem cukrovky 2. typu v budoucnu.

Mějte zdravý jídelníček Zaměřte se na potraviny s vysokým podílem vlákniny, nízkým obsahem tuku a s nízkou kalorickou hodnotou. Jezte co nejvíce zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků a luštěnin. Snažte se mít stravu co nejpestřejší a suroviny často střídejte. Zároveň jezte menší porce, aby kalorický příjem nebyl větší než výdej.
Mějte aktivní životní styl Vytvořte si cvičební rutinu před i během těhotenství. Každý den nebo většinu dnů v týdnu se hýbejte aspoň 30 minut. Běhejte, kráčejte rychle, zajděte si na túru nebo na kolo, cvičte jógu nebo tančete. Vyberte si pohyb, který vás baví.
Zdravou váhu mějte ještě před otěhotněním Pokud máte před otěhotněním nadváhu nebo obezitu, snažte se zhubnout ještě než se vám to povede. Změňte stravovací návyky a začněte se více hýbat.
Hlídejte si, kolik jste během těhotenství přibrala Přibírat v těhotenství na váze je normální a logické, avšak pozor: Příliš rychlé přibírání zvyšuje riziko vzniku těhotenské cukrovky. Svého lékaře či porodního specialisty se zeptejte, jaký je bezpečný nárůst váhy konkrétně u vás a snažte se jej nepřekročit.

Tabulka preventivních tipů zdravé životosprávy pro zmírnění rizika vzniku těhotenské cukrovky

Proerecta WOMEN koupit

 

Máte vlastní zkušenost s těhotenskou cukrovkou? Jak jste se léčila, jak se dnes máte a jak se má miminko?

Na vaše komentáře pod článkem jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Děkuji vám za ně a vám i děťátku přeji hlavně pevné zdraví 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: Preeklampsie: Když vysoký krevní tlak u těhotné ohrožuje matku i dítě.

preeklampsie

Leave a Reply