Pansexuál aneb láska a sexuální zájem o všechny bez ohledu na pohlaví

Pansexuál je člověk jakéhokoliv pohlaví, kterého romanticky až sexuálně přitahují všichni lidé bez ohledu na jejich orientaci, věk nebo rasu. „Pan“ v znamená v řečtině „vše„, tudíž pansexuála zajímají po sexuální stránce všichni lidé a nedělá mezi nimi rozdíly.

Nezáleží na tom, jaké má pansexuál pohlaví nebo jak se sexuálně identifikuje. Může vsak mít určité preference. Jde tak o jinou sexuální identifikaci, než mají třeba bisexuálové, a tedy osoby, které přitahuje mužské i ženské pohlaví zároveň.

V článku se spolu podíváme na potíže, kterými si mohou pansexuálové procházet. Hned na začátek ale upozorňuji, že v redakci Erekce.cz plně respektujeme jakoukoliv sexuální orientaci i identifikaci. Články nemají nikoho znevažovat ani se vůči nikomu vymezovat. Každý má právo na své vlastní preference i identifikaci.

pansexuál

 

Kdo je pansexuál?

pansexualita symbol

Symbol pansexuálů kombinuje mužský, ženský a transgenderový symbol

Možná máte aktuálně problém vyznat se ve všech druzích sexuality a sexuálních orientací. Některé jste již možná slyšeli, ale uznávám, že jich je tolik, až si je běžný člověk nezapamatuje hned napoprvé. Pojďme si to shrnout.

Sexuální orientace je identita osoby ve vztahu k pohlaví nebo několika různým pohlavím, které ji přitahují. Mezi nejznámější sexuální orientace, o kterých jste již jistě slyšeli, patří heterosexualita, homosexualita, bisexualita nebo i asexualita.

Pohlaví osoby není totéž, co její sexuální orientace. Biologické pohlaví bylo všem dáno od přírody již při narození. Záleží, jaké má člověk genitálie a ty jsou mužské nebo ženské. Lidé se ale pohlavně identifikují různě a řídí se podle svých vnitřních pocitů a chápání své identity. Člověk tedy může přijmout pohlavní identitu, se kterou se narodil nebo ji nepřijmout a identifikovat se jinak, než se narodil.

Odpovědí na mediálně propíranou genderovou otázku je, že gender zahrnuje mnohé pohlavní identity. Lidé se mohou dokonce identifikovat jako nebinární, a tedy že se neztotožňují se žádným pohlavím.

O pansexuálech se někdy s nadsázkou říká, že jsou genderově slepí. Znamená to, že pro ně pohlaví lidí, kteří je přitahují, nehraje roli a není podmínkou pro jejich romantické či sexuální zájmy. Aktuálně neexistuje žádné omezení, které by definovalo, kdo se může identifikovat jako pansexuál a kdo ne.

 

Rozdíl mezi pansexuálem a bisexuálem

Naoko by se mohlo zdát, že jde o jedno a to samé. „Přitahují mě kluci i holky, takže jsem asi pansexuál a bisexuál zároveň„, napadlo již nejednoho člověka, když přemýšlel, kdo jej vlastně přitahuje a sexuálně vzrušuje.

Prakticky jde o pojmenování stejných orientací, pokud ale uvažujeme o pouze 2 pohlavích. Pokud by se totiž pansexuálovi líbil člověk, který se identifikuje jako nebinární, kdy nelze mluvit o muži ani o ženě, nelze mluvit o bisexualitě. Vždy tedy záleží na tom, o koho se vlastně pansexuál pokouší.

 

Jak tedy používat označení pansexuál?

Pansexuál definuje sexuální orientaci člověka. Ten může říkát „Jsem pansexuál“ nebo „Sexuálně se identifikuji jako pansexuál„.

Upozorňuji lidi, kteří chtějí s pansexuálem mluvit a oslovit jej. Rozumné je v první řadě nejdříve vědět, zda se dotyčný jako pansexuál identifikuje, protože pokud ne, může dojít ke trapné situaci nebo až k jeho uražení. Pokud třeba zatím nemá vyjasněnou svou orientaci, není vhodné na něj mluvit jako na pansexuála. Nejlépe uděláte, pokud se jej přímo zeptáte, jak se identifikuje a jak si přeje, abyste s ním mluvili. Vyhnete se tak napjatým rozhovorům.

 

Možné problémy v životě pansexuálů

Pansexuálové musí velmi často čelit obecné nepravdě, že trpí nějakou hypersexuální poruchou. Jiní lidé nerozumějí jejich sexuální identifikaci a mylně se domnívají, že jsou pansexuálové až příliš promiskuitní nebo že vyhledávají rizikové sexuální vztahy, protože jsou „otevření všem a kdykoliv“.

Lidé mohu dokonce šířit pomluvy o tom, že pansexuálové jsou závislí na sexu a je jim jedno, s kým se kde vyspí. Není to ale pravda a slušní lidé jsou logicky i mezi pansexuály. Sexuální orientace ani identifikace z nikoho horšího člověka nedělá.

Nicméně pansexuálové zažívají mnohem častěji partnerské násilí nebo násilí od zcela neznámých lidí. V Česku se odlišné názory či zájmy „příliš nenosí“.

Pansexuálové zažívají i pocity sníženého sebevědomí, odmítání nebo odcizení od ostatních lidí. Přihlížející jim totiž často dávají najevo, že si podle nich zatím „nevybrali stranu“ a ještě pořád experimentují. Ze všech stran tak poslouchají nemístné poznámky, a zvlášť pro mladšího pansexuála to může být velmi nepříjemné až omezující.

Statistiku potvrzuje i studie, která zjistila, že až 75 % genderově proměnlivých mladých lidí trpělo pocity méněcennosti a nízkého ega právě kvůli urážkám a soustavného nátlaku od lidí v jejich okolí.

 

Historie pansexuality

Výraz pansexualita a pansexuál definoval začátkem 20. století psycholog Sigmund Freud. Jeho myšlenky byly na svou dobu velmi odvážné. Věřil totiž, že se každý člověk narodí tak, že jej romanticky i sexuálně přitahuje množství lidí či dokonce neživých předmětů. Ve své definici se ale přikláněl spíše k jakési „zvědavosti“, nežli k romantické nebo sexuální přitažlivosti.

V 70. letech téhož století probíhala sexuální revoluce, díky které se i pansexualita začala prodírat na světlo veřejnosti.

Později v 80. letech se začalo pojmenování zevšeobecňovat a lidé pansexuály označovali jako „Lidi, kteří prostě mají spousty sexu s různými lidmi a bůhví s čím vším kolem nich„. Evidentně šlo o snahu pansesxuály zesměšnit a znevažovat jejich sexuální identifikaci.

Začátkem 90. let přišel termín „nebinární„, který se důkladněji věnoval sexuální přitažlivosti mezi dvěma nebo více pohlavími. Tradiční pochopení sexuality ve vztahu mužů a žen bylo zatlačeno do pozadí. Nicméně i přesto pansexuální komunita narůstala. Obecně věci vždy vyjdou najevo zřetelněji až když proti nim začne někdo jiný brojit a poukazovat na ně.

pansexualita vlajka

Vlajka pansexuálů vznikla v roce 2020. Skládá se z růžového, žlutého a modrého pruhu, které mají představovat sexuální či romantickou přitažlivost ke všem pohlavím a pohlavním identitám.

kolik je pansexuálů

14 % lidí z LGBT komunity se identifikovalo jako pansexuálové

Starší studie dokládá, že až 14 % LGBT lidí se označuje jako pansexuálové. Aktuálně počty pansexuálů pořád narůstají. Většinu z nich tvoří mladí lidé na začátku svých sexuálních vztahů mezi 13 až 17 lety. Tato čísla pocházejí z celosvětových statistik a nemusí se jednat o konkrétní počet pansexuálů v Česku.

 

Co jsme o pansexuálech zjistili?

  • Pansexuálové jsou lidé romanticky či sexuálně přitahovaní lidmi bez ohledu na pohlaví nebo zvolenou genderovou identitu.
  • Pansexuálové jsou obecně považování za „genderově slepé“, co znamená, že nedělají rozdíly mezi lidmi na základě jejich pohlaví. Přitahují je všichni bez rozdílu.
  • Pansexualita se někdy zaměňuje za bisexualitu. Pokud chcete mít jistotu, vždy se člověka nejdříve zeptejte, jak se sám identifikuje.
  • Pansexuálové jsou častěji ohrožení partnerským nebo i veřejným násilím. Často mívají snížené ego a pociťují odmítnutí jinými lidmi, ze které pramení jejich následná beznaděj.
  • Pokud si myslíte, že jste také pansexuál, věnujte čas dalšímu studiu. Pomůže vám zjistit, zda právě pansexualita přesně vystihuje vaši sexuální a genderovou identitu.

Jste sami pansexuálové nebo znáte někoho, kdo se jako pansexuál identifikuje?

Na vaše zkušenosti a názory jsme v redakci Erekce.cz zvědaví v diskuzi pod článkem. Děkuji za komentář. Společně můžeme prolomit „ledy“ a nános nepochopení, které dnes genderovou otázku zatěžují čím dál víc. Děkujeme 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: Kompulzivní sexuální chování: Kdo je ohrožen a proč je to závažný problém?

kompulzivní sexuální chování

Leave a Reply