Asexuál a jeho pohled na ten „divný“ zbytek lidí

Asexuál k životu sex nepotřebuje. Lidé myslí na sex hodně a často. Někdo myšlenkám věnuje dokonce tolik času, že to téměř blokuje jejich denní kapacitu na 100%. Na druhé straně stojí lidé, kteří na sex nepomyslí téměř celý rok. Říká se jim asexuálové a zřejmě to musí být nejvíce produktivní lidé na celé planetě.

asexuál

 

Asexuál a první signály, že to „není úplně podle norem“

Vyzpovídal jsem jednoho kamaráda Honzu, o kterém vím, že je asexuál. Na to, že mu sex nic neříká, přišel ve 14 letech. Tehdy si byl na 100% jistý, že jeho sexualita je pryč. Nic mu neříkali ani velmi atraktivní ženy.

Celé jeho dospívání znamenalo život bez sexu. Rodiče si dělali starosti a podezřívali ho z homosexuality. On sám nechápal dvojice, které se k sobě měly na párty a pak zmizely v horním patrech v ložnici. Osobně si myslel, že si určitě šlí jen povídat.

 

VIDEO: Krátký rozhovor s asexuálkou Janou. 

Rozhovor s asexuálkou Janou

 

První pokusy o sex asexuála Honzy

Nyní je Honzovi 24 let. Přestože sex na něj nemá zásadní vliv, vyzkoušel si ho. První sex měl s dívkou v 17 letech. Dodnes si není jistý, zda tehdy ztratil panictví. Byl v tom velmi špatný. Dívka mu nabídla orální sex. Když se vrhla do díla, zjistil, že si to vůbec neužívá. Ve chvíli, kdy měl následovat sex, raději odešel.

Na univerzitě byl obklopen spolužáky, kteří bájili o tom, jak je soulož skvělá. Byl doslova obklíčen sexem. Na vysokoškolských kolejích, kde jsou místnosti oddělené pouze tenkými stěnami, slyšíte téměř vše.

Tehdy si uvědomil, že lidé souloží všude a ve velkém. V tom věku neměl Honza ponětí, kolik času lidé tráví sexem. Zkušenost na koleji ho překvapila. Vzpomíná si, že ho velmi udivila doba trvání jednotlivých souloží.

Lidé by si řekli, že život v takových podmínkách nebyl pro Honzu snadný. On ale tvrdí, že sex byl a je něčím, co ho neoslovuje. Proto tomu nevěnoval tolik pozornosti a bral vše s nadhledem.

Přirovnává sex k pořadu v televizi. Často se koukáte, ale ve skutečnosti vás děj moc nezajímá a program sledujete „na půl ucha“. Necítil tedy závist ani sexuální frustraci. Spíše ho napadlo, že by lidé mohli dělat něco užitečnějšího.

Spolužáci si jeho chování po čase začali všímat. Jejich první tip byl, že Honza musí být gay. Když zjistili, že ne, začali ho na chvíli ignorovat. Nakonec se zeptali. Přišlo jim to prostě divné.

Lidi sexuální orientace ostatních zajímá a vždy se najde někdo, kdo vám poleze do soukromí. Když jim Honza oznámil, že je asexuál, přestali se ptát. Ostatní jeho odpověď překvapila, jiné se nechtěli ptát, nebo tomu nevěřili.

Lidé jsou zpravidla přesvědčeni, že pokud se někdo vyhýbá sexu, musí mít trauma z dětství. U Honzy tomu tak nebylo. Dokonce šel se svým stavem ke specialistovi. Ten se zeptal na to samé. Honzovo dětství bylo velmi šťastné a ve stabilní rodině.

UPOZORNĚNÍ: Když se muž vyhýbá sexu, nikomu tím neškodí, ale může si kvůli tomu ubrat až 2 cm z délky penisu. Jak je to možné? 

 

Při asexualitě nejde o totální „embargo“ na opačné pohlaví

Honza popisuje několik svých zkušeností, kdy v klubu potkal dívku. Došlo na osahávání, líbání a intimní doteky. Vše z toho bylo velmi příjemné. Honza navíc není žádný ošklivý kluk. Mnoho holek si pravděpodobně slibovalo pokračování. Na vysoké škole se kolem něj nakonec točilo celé hejno žen. Přesto k sexu nedocházelo. Šlo velmi často o velmi blízké citové vztahy, ale fyzicky nic víc.

Lidé zaměření na sex to nechápali. Ženy s ním chtěly spát, ale nešlo to. Honza se často dostával do směšných situací. Rysem jeho povahy je, že neumí příliš rozeznat řeč těla a signály. Často se mu stalo, že si ženy myslely, že jde o flirt. On si přitom chtěl jen povídat.

Honza je grafik. Dovede snadno rozeznat krásný obličej od škaredého. Ví, která tvář bude dobře vypadat v grafice. Co se týče posouzení atraktivity, nestíhá. Na škole skončil ještě s několika ženami, ale nic co by stálo za řeč.

Jako čerstvý absolvent si našel práci v kreativní oblasti a začal se stýkat s dalšími lidmi. Mnoho žen očekávalo po krátkém randění sex. Nic se však nezměnilo.

Byl stále ten typ, který rád randí, mluví, mazlí se, ale nechce sex. Když ženy skončily u něj v bytě, čekaly něco víc. Nakonec odcházely zklamané.

Zajímavé je, že se naučil masturbovat až ve 23 letech. Přesto si tuto techniku oblíbil, prý mu pomáhá lépe usnout. Samotný úkon vnímá více mechanicky než jako sexuálně přitažlivou činnost.

Po svých zkušenostech se Honza začlenil do komunity asexuálů. Nejprve na fórech a internetu. Později se začal s lidmi podobného kalibru stýkat. Nyní randí s jednou dívkou. Ona má velmi mnoho zkušeností se svým tělem, oba dva se tak velmi liší. I tak je stále asexuálkou a oba se výborně doplňují.

Co poradit ostatním asexuálům? Honza říká, že pokud je člověk asexuál, pak to pozná. Radí ostatním, aby netlačili na pilu a brali se takoví, jací opravdu jsou.

 

14 věcí, které musíte vědět o asexuálech

Mohou se cítit izolovaně

Sexualita je proměnlivá a může se časem měnit. Někdy asexuála sex doslova odpuzuje, ale jindy může pociťovat i jistou dávku vzrušení. Většinou je pravda někde uprostřed. V dnešní společnosti posedlé sexem se může takový člověk cítit izolovaně. Někdy až méněcenně a nechtěně.

 

Asexuálem forever

Asexuál většinou žije s tímto mentálním nastavením po celý život. Neřeší, zda měl v minulosti sex, nebo ne. Je možné považovat se za asexuála a mít občas sex. Stejně tak může někdy pociťovat přitažlivost k někomu, kdo na něj nekouká skrze prsty.

 

Romantická přitažlivost a zamilování

Odmítat sex neznamená automaticky odmítat romantiku. Asexuál může k někomu chovat hluboké city a náklonnost. Asexualita neznamená celibát! Tito lidé nejsou naivní, vybíraví ani dětinští.

 

Je to jako TV – neurazí ani nepotěší

Masturbace pomáhá asexuálům relaxovat a nezahrnuje přitom sex. Je to jako sledování televize. Moc to nepřinese, ale ani to příliš neobtěžuje. Zajímavou možností je pro některé asexuály masturbace před očima svého protějšku.

 

Některé sex doslova odpuzuje, jiné láká

Je to pro každého jiné. Někteří asexuálové sexem pohrdají a nedělá jim dobře ani samotná představa. Jiní nahlížejí na sex pozitivně. Běžně chodí na rande a někteří se dokonce ožení s partnerkami, které nejsou asexuální.

 

Mnozí poznají pojem asexualita pozdě

Někteří asexuálové si namlouvají: “Když budu mít sex, možná se to jednou zlomí a začnu ho mít rád.” Tápou pak dlouhodobě. Někdy dokonce v dlouhodobých vztazích po několik let.

Přitom necítí žádný rozdíl. Hledají vinu v protějšku a tak zkouší sex jinde. Někdy i se stejným pohlavím. Kdyby existovala osvěta už v pubertě, zabránilo by to mnoha nedorozuměním. V Čechách je to ale stále tabu. 

 

Nejsou zlomení, sexuálně zneužívaní a hormony mají v normálu

Asexuálové nejsou obětmi sexuálního zneužívání v dětství, jak si mnozí lidé myslí. Nejsou to zlomení zoufalci a jejich hormonální hladina je absolutně v pořádku. Daleko více mají zájem o přátelskou interakci, než o samotný sex. Jsou často morálně mnohem vyspělejší, než sexuchtivý lid kolem. 

 

Asexuálové se opravdu nemnoží dotykem

Tato menšina si přeje, aby lidé pochopili, že jde jen o jiný druh sexuality. Stále cítí přitažlivost, jen netouží po sexu. A opravdu se nemnoží dotykem, jak někteří hateři zdůrazňují.

 

Je mnoho způsobů přitažlivosti. Jiných, než se sexuálním podtextem.

Není to o velikosti libida. Daleko více je to o přitažlivosti k druhému člověku. Je mnoho jiných stylů přitažlivosti (romantická, intelektuální, fyzická). Tento pohled pomáhá pochopit, jak my všichni (nejen asexuálové) vnímáme vztahy.

 

Mnozí asexuálové rozeznají atraktivitu

Asexuál dokáže poznat, která osoba je atraktivní. Ne na základě sexuálního podtextu, ale svým osobitým způsobem.

 

Asexualita není volba

Je to něco, s čím se daný člověk narodí. Nevybral si tento přístup. Díky společnosti nejsou tito lidé na svůj stav nijak zvláště pyšní a to je chyba.

 

Je to hodně o přitažlivosti bez akce

Člověk může být asexuál a mít sex. Jejich pozornost je mnohem více zaměřena na  vztah. Lze mít sex se svým partnerem a stále se považovat za asexuála.

 

Lidé nemají právo soudit ani měnit sexualitu jiných lidí

Ostatním lidem do toho nic není. Vše záleží na svobodné vůli lidí. Pokud někoho zajímá postoj asexuála k sexu, měl by se jednoduše zeptat.

 

Láska může být jednoduchá

Stačí někoho držet za ruku, vnímat rozzářené oči, když se partnerka směje. Milovat někoho nemusí znamenat, že jí chcete vysouložit mozek z hlavy 24 hodin denně. Stačí být druhému nablízku. Lásku lze vyjádřit mnoha jinými způsoby, než jenom sexem.

PAMATUJTE: Pokud do sexu chuť nemáte, nemyslite na něj se a vůbec se netrapte. Je to váš názor a nikdo nemá nejmenší právo vám cokoliv vnucovat nebo vás pomlouvat. Ignorujte lidi, kteří se umí bavit pouze o jiných. Tihle lidé vám v životě nijak nepomohou. Buďte sví.

DÁLE ČTĚTE: Když se lidská sexualita „zvrhne“ vznikají z toho různé úchylky – deviace. Zde je několik z nich.

Leave a Reply