Plastika prsou – 30 hrůz, které vám hrozí po operaci

Koupit BreastExtra

Youtuberky, blogerky, instagramerky, influencerky, kamarádky, příbuzné nebo známé. Tisíce mladých Češek podstoupí každý rok plastickou operaci prsou. Zdá se to jako naprosto bezpečné řešení. Na chvíli si lehnete, zavřete na pár desítek minut oči a pak se vzbudíte s nádherným dekoltem, jaký by vám mohla závidět i samotná královna plastiky prsou Pamela Anderson.

Také nad tímto zákrokem zvažujete? Jste se svou postavou nespokojená? Ráda byste se v oblasti hrudníku chtěla něčím pyšnit? Závidíte ženám, které si mohou dovolit nosit podprsenky větší než velikosti A? Často se pozorujete v zrcadle a toužíte po větším poprsí? Považujete plastiku prsou jako jedinou možnost, jak dosáhnout postavy, po které sníte?

Pak se ale důkladně začtěte do následujících řádků. Plastika prsou totiž rozhodně není jednoduchým, samozřejmým zákrokem a ne vždy se obejde bez komplikací. Teď vás sice nechci strašit, ale plastika prsu s sebou přináší obrovské množství negativ a rizik, které mohou hraničit dokonce i se životem. Než se tedy vydáte pod kudlu chirurgovi, přečtěte si tento článek, ať víte, do čeho jdete a co se může pokazit.

VÍTE, že ročně si nechá umělá prsa implantovat až 8 000 českých žen

plastika prsou

 

Plastika prsou a 30 rizik, které teď velice dobře zvažte

Nejprve je nutné si uvědomit, že je plastika prsou závažným operativním zákrokem, kterým nešetrně zasáhnete do svého organismu. Můžete být zdravá jako rybka, a přesto můžete mít po operaci řadu zdravotních komplikací.

Důrazně proto doporučuji si jakýkoliv zákrok hodně dobře rozmyslet. Zdraví totiž máte pouze jedno, a pokud si jej jednou narušíte, už nikdy nebudete žít stejný život jako doposud.

Už nikdy si nebudete moct užívat stejných koníčků, už nikdy nebudete moct provozovat stejné sporty, už nikdy si nebudete moct užívat stejně bezstarostný život, jako doposud. To všechno rázem může skončit, jen kvůli jednomu hloupému rozhodnutí. Ano, kvalita chirurgů se v posledních letech zvýšila, ovšem stále tento zákrok s sebou nese spoustu komplikací. Pojďme si tedy společně projít všechny.

 

Probuzení během anestezie

A začneme problémy, které mohou nastat ještě během operace. Plastická operace prsou se totiž provádí v celkové anestezii. To znamená, že je žena kompletně uspaná. Už samotná anestezie s sebou přináší obrovské množství možných komplikací.

Pokud není provedená správně, můžete se nechtěně během operace probudit. V tu chvíli si budete uvědomovat naprosto vše, co se kolem vás děje. Nebudete ale moct dát nijak najevo, že jste stále při vědomí.

Vše, co se vám bude dít, co bude chirurg dělat, všechny řezy a úkony, to vše ucítíte. Takovýto případ se stává jednou za 19 000 operací, tudíž rozhodně není nepravděpodobný. Po takovém zákroku končí pacienti nejčastěji v rukou psychiatrů, protože to na nich zanechá stopu až do konce života. A místo užívání si nádherných prsou máte pošramocenou celou psychiku.

 

Sraženiny krve

Dále se vám během anestezie mohou vytvořit v končetinách krevní sraženiny, tzv. tromby. Ty potom putují krevním řečištěm až na některém místě ucpou nějakou cévu. To může vést k mrtvici nebo k infarktu.

 

Riziko zástavy srdce během operace

A v neposlední řadě se vám může dokonce během anestezie zastavit srdce. Nechceme vás děsit, ale ano, během operace můžete snadno i umřít.

 

Pooperační bolesti

Pokud samotnou operaci přežijete bez úhony, připravte se na peklo, které nastane okamžitě po ní. Všichni vás samozřejmě informují, že to po operací bolí, ale nikdo vám neřekne, že až tak moc. Skutečně.

Bez silných tabletek od bolesti bude pro vás prvních několik dnů utrpením. Implantáty jsou k tomu všemu v první chvíli velmi nepříjemné a bude vám trvat i několik týdnů, než si na ně a jejich váhu zvyknete.

 

VIDEO: Před a po operaci prsou. 

VLOG: Před a po operaci prsou

 

Jizva, které se nikdy nezbavíte

Připravte se také na to, že už vaše prsa nikdy nebudou vypadat jako před operací. Ať už bude samotný zákrok proveden sebelíp, vždy to na prsou půjde poznat. Zůstane na nich totiž jizva, které se už nikdy nezbavíte.

Musíte si jí navíc během prvních týdnů pravidelně každý den masírovat, aby se co nejvíce vstřebala. Což je ale další nepříjemnost – prsa vás bolí, jsou citlivá a vy si je ještě musíte pravidelně hňácat a prohmatávat a přidělávat si tak každý den další bolest.

 

Zohavení prsou

Některé ženy nemají takové štěstí a bohužel narazí na fušéra, který jim prsa doslova zničí. To, že se před operací trápíte s malými prsy, může být v porovnání se stavem po operaci doslova prkotinou.

Nešikovný chirurg vám totiž může prsa naprosto zohavit, že může dojít k jedinému řešení – k nutnému vyjmutí implantátů a k celkovému odoperování prsou. Pak už můžete i na své „nulky” jen tiše vzpomínat.

 

Nesouměrné poprsí

Další hroznou variantou je vznik nesouměrného poprsí. Opět je za vším nezkušený chirurg, který vám operaci neprovede správně. To, že totiž budete mít po plastice prsou nádherná ňadra, není samozřejmostí. Klidně se vám může stát, že se probudíte a jedno prso bude viset a druhé bude připomínat balón. A vězte, že takových případů není málo.

 

Riziko infekce

Během operace i po ní vám hrozí velké riziko infekce. To znamená, že se vám do rány dostanou bakterie, které se zde začnou množit a vytvářet infekci. V takovou chvíli už se nebavíme pouze o estetické záležitosti, ale o skutečně hře na život a na smrt. Pokud se totiž infekce včas nepodchytí a nevyléčí, může skončit otravou krve a nakonec smrtí.

 

Hematom

Váš chirurg může být sebevíc šikovný, ale pokud si nevšimne malé ranky pod implantátem, může to dopadnout tragicky. Hematom, neboli krevní výron, je ve své podstatě únik krve do rány.

Pokud se na hematom nepřijde včas, můžete takto dokonce vykrvácet. Proto musí okamžitě dojít k transfuzi krve. A transfuze krve s sebou přináší další rizika, a to například přenos žloutenky nebo dokonce viru HIV.

 

Porucha hojení ran

Prsa se vám také po operaci vůbec nemusí hojit tak snadno, jak všichni avizují. Může totiž dojít k poruše hojení ran, což je způsobeno například sníženým prokrvením poškozených tkání, tahem, zbytečným namáháním rány, infekcí v ráně, zhoršenou výživou nebo třeba vnitřní dispozicí organismu. Tato porucha je pravděpodobnější u diabetiků a kuřáků.

 

Prosakování implantátů

Nekvalitní implantáty vám také mohou začít okamžitě po operaci prosakovat. Nemluvíme ještě o jejich protržení, ale jen o menším, postupnějším prosakování. To není na první pohled znatelné, ale časem vám může silikon ucpat lymfatické uzliny a napáchat v těle pěknou paseku.

 

VIDEO: Přesně takto může vypadat nepovedená operace prsou.

Tomáš Doležal pro Stream Extra komentuje nejhorší zvětšení poprsí

 

Prasknutí implantátu

V horším případě může dojít k samotnému prasknutí implantátu. V posledních několika letech se nejedná o nic neobvyklého. Televizní zprávy jsou podobnými případy doslova přeplněné. Implantát totiž není nezničitelný a už i během náročnější sportovní aktivity může prasknout. V tu chvíli se vám do těla dostane obrovské množství silikonu, které může způsobit okamžitou otravu krve.

 

Riziko otravy z implantátu

Jak už jsem uvedla v předchozích dvou bodech, z implantátu můžete mít také otravu krve. Ať už zapříčiněnou pozvolným prosakováním, nebo celkovým prasknutím implantátu. V takovou chvíli jde doslova o sekundy.

 

Kapsulární kontraktura

Dalším rizikem je možnost tvorby kapsulární kontraktury. Je to sice trochu krkolomný název, ale hned vám vysvětlím, o co se jedná. Všechny cizí předměty v těle jsou po čase obaleny vazivovou tkání. Jedná se o pouzdro, které chrání vnitřní orgány před poškozením cizími předměty. Je to taková přirozená pojistka organismu.

Ovšem někdy se může stát, že se kolem implantátu vytvoří více vazivové tkáně, než je běžné. To potom vede k tvorbě nerovností a boulí v prsu, které mohou jít nejen cítit, ale i vidět. Pravděpodobnost, že se to stane zrovna vám, je 5 %, což není úplně málo. Řešením je pak jedině operativní vyjmutí takových boulí.

 

Otočení implantátu

Ano, čtete správně. Implantát se vám skutečně může v prsu otočit. Implantát totiž není nijak ukotven. Je pouze vložen do uměle vytvořené kapsy, kde se může volně pohybovat. A pokud dostatečně po operaci neodpočíváte, nebo pokud se časem prsní tkáň zvětší, anebo je implantát do prsu vložen nesprávně, může se zde otočit a zcela znetvořit váš dekolt.

nepovedená plastika prsou

Nepovedená plastika prsou – bez komentáře

 

Riziko poškození mlékovodu

Implantát vám také může zcela poškodit mlékovod a naprosto znemožnit do budoucna kojení. Ač dnes chirurgové říkají, že už se to nemůže stát, opak je bohužel pravdou. Zfušovanou operací skutečně můžete přijít o možnost do budoucna kojit, což s sebou přináší i řadu problémů pro samotné miminko.

 

Problémy s přirozeným kojením

A i když zůstanou mlékovody neporušené, už nikdy nebudete kojit tak, jako s vlastními prsy. Vždy budete mít s tímto přirozeným úkonem poměrně velký problém. Pokud do budoucna plánujete rodinu, hodně dobře si plastiku prsou rozmyslete.

 

Problémy s citlivostí prsou i bradavek

Zároveň se připravte na to, že budete mít téměř jistě problémy s citlivostí prsou i bradavek. Během operace mohou totiž být přerušeny některé nervy, a tak se citlivost prsou může zvýšit i snížit. Některé ženy popisují, že je to velice nepříjemný stav.

 

Bolesti zad

Pokud si necháte voperovat skutečně obrovské implantáty, počítejte také s bolestí zad. Budete totiž najednou nosit o několik kilo více, na které vaše záda doposud nebyla zvyklá. Bolesti zad navíc mohou vygradovat až do chronických bolestí hlav či migrén.

těžká prsa

Zbytečně velká prsa vás mohou nehezky těžit a táhnout k zemi

 

Konec spaní na břiše

Rozlučte se také se spaním na břiše. Nejen, že spánek v této poloze budete mít v prvních dnech po operaci zcela zakázaný, ale také už nebude možný do budoucna. Takové polohy by totiž opět mohly poškodit implantáty a jejich umístění a zničit vám tak váš dokonalý dekolt.

 

Konec sportovním aktivitám

Zapomeňte také na fyzicky náročné sportovní aktivity. Ty už bohužel nepřichází s prsními implantáty v úvahu. Můžete se sice stále oddávat plavání, turistice nebo třeba míčovým hrám, ale rozhodně zapomeňte na posilování s těžkými váhami nebo na extrémní závody. To už můžete pozorovat pouze z povzdálí.

 

Po čase pokles prsou a jejich nutná reoperace

Gravitace je neúprosná. A stejně, jako stahuje k zemi přírodní prsa, bude stahovat i ta vaše, umělá. Po čase vám chtě nechtě prsa poklesnou. Ať už budete dělat cokoliv, zub času ani sílu gravitace neoklamete.

Někdy je však pokles tak výrazný, že je nutná reoperace. Celý proces nepříjemného zotavování po operaci, rizik spojených s anestezií a pooperačních komplikací si tak musíte dát ještě jednou.

 

Pravidelná výměna implantátů

A věděla jste, že je nutné implantáty jednou za 10 až 15 let měnit? Operace prsou není navždy a implantáty se časem opotřebovávají. Stejně, jako se vám třeba častým nošením ošoupou oblíbené džíny, tak se vám stejně tak ošoupou i implantáty. Proto je nutná jejich pravidelná výměna, aby nedošlo k jejich protržení nebo průsaku.

Pokud jste si tedy myslela, že to jednou operaci strpíte a budete mít navždy klid, pak jste se mýlila. A navíc vás každý takový zákrok bude stát další peníze. O samotné ceně za plastiku prsou bude řeč níže.

 

Problém při vykonávání běžných aktivit

Navždy už budete mít problém při vykonávání běžných aktivit. Vše pro vás bude komplikovanější, těžší, únavnější. To, co jste doteď zvládala s lehkostí, najednou půjde ztěží. A mnohdy si už ani nevystačíte sama.

 

Syndrom falešných prsou

I když budou prsa vaše a i když budou vypadat třeba krásně, někdy se s nimi prostě nesžijete. Říká se tomu „syndrom falešných prsou”, kdy máte stále pocit, že tento hrudník není váš. Z operace máte i po měsících špatný pocit, s prsy se nedokážete sžít a pořád je vnímáte jako něco divného, cizího. Nakonec takový stav končí operativním odstraněním implantátů.

 

Výčitky

Zároveň mívají některé ženy po operaci výčitky. Že se unáhlily, že zbytečně vyhodily spoustu peněz, že to nakonec ani nepotřebovaly, že si to měly ještě rozmyslet, nebo litují svého rozhodnutí v důsledku pooperačních komplikací.

Psychika zkrátka hraje obrovskou roli. A pokud nejste se svým rozhodnutím 100% smířená a pokud nejste zcela, niterně, naprosto rozhodnutá, může to nakonec vyústit v deprese a psychické problémy.

 

Větší riziko rakoviny prsou

Cizí těleso v oblasti prsou, v našem případě implantáty, může také razantně zvýšit riziko rakoviny prsou. Pokud k tomu navíc máte genetické předpoklady, je rakovina skutečně reálnou hrozbou.

TIP: Naučte se odhalit nebezpečí díky samovyšetření prsu.

samovyšetření prsu

 

Problémy v partnerství

Umělá prsa mohou vyvolat dokonce i problémy v partnerství. S železnou pravidelností nastávají dva scénáře:

  • buď si žena nechá udělat prsa „kvůli partnerovi”, který jí řekne, že je má malá a že by si je měla nechat zvětšit, a když se potom rozejdou, má žena změněnou postavu, kterou vlastně sama ani nechtěla;
  • nebo potom nastane problém s novým partnerem, kterému se daná žena sice líbí, rozumí si, ale odrazují jej právě umělá prsa.

Budete se divit, ale valná většina mužů má ráda přirozená prsa, i pokud jsou malá. Umělé a tvrdé „bomby“ v dekoltu přirozeně založené muže doslova odpuzují. Myslete na to.

A neshody může vyvolat i investice za takový zákrok. Ta totiž rozhodně není zanedbatelná a může řádně pošramotit rodinný rozpočet. V nejedné domácnosti taková situace potom vyústí v hádky.

 

Vysoká cena

A dostáváme se k samotné ceně za plastickou operaci prsou. Ta totiž rozhodně není přehlédnutelná. Připravte si pořádný balík peněz.

Vytvořila jsem vám přibližnou tabulku cen, kolik plastická operace prsou průměrně stojí v roce 2018:

Plastika prsou  Ceník
Klinika Yes Visage od 60 000 Kč
Esthé od 66 400 Kč
Klinika GHC Praha od 60 000 Kč
Medicom Clinic od 67 000 do 144 000 Kč
Perfect Clinic od 73 800 Kč
Brandeis Clinic od 65 000 Kč
Human Beauty plastická chirurgie od 60 000 Kč
Cleopatra Clinic od 54 800 Kč do 69 900 Kč
Altos od 79 000 Kč
Polmedicana od 55 000 Kč
Estheticon od 69 347 Kč

Nejen tedy, že s sebou plastika prsou přináší celou řadu rizik a komplikací, ale taky stojí pořádný majlant.

 

Snížená výpovědní síla rentgenových vyšetření

A nakonec zde nemohu opomenout, že s umělými prsy už bude vždy výrazně snížená výpovědní síla rentgenových vyšetření a mamografu. Toto vyšetření pro vás bude už vždy velmi nepříjemné.

 

Malá prsa nejsou špatná prsa a méněcennost si nosíte jenom v hlavě

Tlak dnešní společnosti na dokonalý vzhled je neúprosný. Každá žena se snaží vypadat co nejlépe. Zároveň nám jsou předkládány nereálné představy o postavě, která by měla vynikat uzoučkým pasem a velkými prsy. Ovšem takový typ postavy rozhodně není přirozený a nelze říct, že jsou malá prsa špatná.

Každá žena je krásná taková, jaká je. A to i vy. Nezáleží na tom, zda máte prsa „áčka” nebo „déčka”. Jste nádherná bytost, která má určitě spoustu jiných předností a skvělých vlastností.

A pokud vám doteď vaši partneři předhazovali, že máte prsa příliš malá, asi jste ještě nenašla toho pravého, který by si vás skutečně vážil proto, jaká jste, a ne proto, jak vypadáte.

Koupit BreastExtra

DÁLE ČTĚTE: Velikost prsou je i hormonální otázkou. Zejména testosteron prsům ubírá ženské rysy

Leave a Reply