Samovyšetření prsu ozdravnou prokrvující masáží

Dámy, je to onemocnění, které se může objevit i u vás. Každoročně je diagnostikováno u 6 000 žen v České republice a od roku 1990 na něj ročně umře přibližně 1 900 žen. Když si to spočítáte, je to zhruba 5 žen denně, kterým vyhasne život jen proto, že podcenily prevenci.

Rakovina prsu se tak stala nejčastějším nádorovým onemocněním u žen vůbec. Počet nově hlášených případů na 100 000 obyvatel má bohužel stoupající tendenci. A z obliga nejste ani vy, i když k tomu třeba nemáte genetické předpoklady nebo rodinnou anamnézu.

Pojďte se s námi seznámit s masáží prsou, která vám pomůže odhalit případné zdravotní potíže, a využijte také její vliv pro zpevnění a prokrvení prsou.

samovyšetření prsu

 

Masáž jako prevence rakoviny prsu

Základem pevného zdraví je prevence. To platí nejen u rakoviny, ale u jakéhokoliv jiného onemocnění. V prvé řadě je proto nutné vyhýbat se všem rizikovým faktorům a zároveň se pravidelně kontrolovat. Jen tak můžete na případné onemocnění narazit skutečně včas a zastavit jej v zárodku.

Ne jinak je tomu i u rakoviny prsu, proti které sice ještě neexistuje očkování, ale můžete na ni přijít hned včas a tím minimalizovat její dopad na váš život. Základním stavebním prvkem je samovyšetření prsu. Není to vůbec nic náročného, co byste nezvládla.

To už je náročnější si na to pravidelně každý měsíc vzpomenout. Samotná masáž prsou je potom poměrně příjemná a velice jednoduchá. Níže si ji popíšeme krok za krokem.

Doktorka Miroslava Skovajsová, primářka pražského Mamma Centra pro stránku iDnes.cz.

Některé nádory rostou rychleji a jsou zákeřnější. Samovyšetření může na nádor upozornit. Když například jde žena v lednu na vyšetření na mamograf, ultrazvuk, odejde s tím, že je v pořádku. Ale v březnu, v dubnu si v prsu nahmatá nějakou změnu. A to je signál, že musí znovu přijít na vyšetření, které by jinak prodělala až za dva roky.

Druhým důležitým bodem v prevenci proti rakovině prsu je pravidelné preventivní vyšetření mamografem. To se provádí od 45 roku věku každé dva roky. Většinou vás na něj upozorní vaše gynekoložka. Bohužel ale spousta žen tyto prohlídky přehlíží. Pouze 4 z 10 žen dochází na pravidelnou mamografickou prohlídku.

 

Seznam českých klinik, kde vás vyšetří na mamografu

Fakultní nemocnice Brno, MUDr. Karel Dvořák Obilní trh 11, 602 00 Brno 532 238 433 dvorak.karel@fnbrno.cz
EUC Klinika České Budějovice s.r.o. – Mamocentrum Matice Školské, MUDr. Miroslava Kubatová Matice školské 17, 370 01 České Budějovice 800 600 104 miroslava.kubatova@eucklinika.cz
Fakultní nemocnice Hradec Králové – Radiologická klinika, MUDr. Hana Urminská, Ph.D. Sokolská 581, 500 05 Hradec Králové 495 832 118 urminska@fnhk.cz
Nemocnice Jihlava, p.o. – oddělení zobrazovacích metod, MUDr. Martina Wollmuthová Vrchlického 59, 586 33 Jihlava 567 157 602 kalendovah@nemji.cz
MAMMACENTRUM Olomouc, s.r.o., MUDr. Dana Houserková, Ph.D. I. P. Pavlova 6, 775 20 Olomouc 588 444 736 ivansisola@seznam.cz
Silesia Medical, s.r.o. – Centrum pro nemoci prsu, MUDr. Radomír Ichnovský Havanská 6145/4a, 708 00 Ostrava-Poruba 596 910 378 radomir.ichnovsky@silesiamedical.cz
EUC Klinika Liberec s.r.o.MUDr. Jozef Prattinger Klášterní 2, 460 01 Liberec 485 312 199 prattinger@rdglib.cz
Mediray, s.r.o.MUDr. Ivana Chocová Denisovo nábřeží 4, 301 49 Plzeň 378 218 469 info@mediray.cz
EUC Klinika a.s. – Mamodiagnostické centrum PardubiceMUDr. Ivana Zimová Hrnčířová Nábřeží Závodu míru 1962, 530 02 Pardubice 466 614 420 jitka.zizkova@eucklinika.cz
EUC Klinika Ústí nad Labem s.r.o.MUDr. Libuše Nabitá Masarykova 2000/92, 400 01 Ústí nad Labem 477 102 179 petr.vasa@eucklinika.cz

 

V boji proti rakovině vyhrajete jen díky prevenci

Pouze těmito způsoby můžete předejít rozrůstání rakoviny do obludných rozměrů a zamezení jejímu dalšímu šíření. Žádné kouzelné tabletky proti rakovině nebo zázračné očkování bohužel zatím neexistuje. Pokud ovšem na rakovinu přijdete včas, můžete jí následnou léčbou buď zcela vyléčit, nebo alespoň dostatečně zastavit.

Primář radiodiagnostického oddělení a Mamocentra Ústecké polikliniky EUROCLINICUM MUDr. Petr Váša vysvětluje:

Osobně se asi nejčastěji setkávám s názorem, že za vznik rakoviny může úraz prsu. Zde ženám vysvětluji, že tomu tak není, že po úrazu se o svá prsa jen více zajímají a nacházejí to, co by dříve nenašly. Úraz často vede k poškození křehkých novotvořených cév již existujícího, avšak zpravidla nehmatného nádoru, který takzvaně zakrvácí a stává se posléze hmatným.

 

Masáž prsou krok za krokem

A k tomu slouží právě masáž prsou, která vám může pomoci odhalit případné nerovnosti nebo bulky v prsní tkáni, tedy začínající rakovinu. Masáž si můžete provádět sama, anebo s pomocí partnera.

A jak na to? Klidně si to rovnou vyzkoušejte:

  1. Svlékněte se buď do půli těla, nebo kompletně celá. Masáž můžete provádět kdekoliv v bytě.
  2. Nejprve se prohlédněte v zrcadle, zda na svých prsou nepozorujete nějaké fyzické změny, nerovnosti nebo barevné odchylky. Prsa si prohlédněte jak se svěšenýma rukama, tak i se zdviženýma rukama, abyste skutečně viděla celou plochu prsou. Jakmile si prsa dostatečně detailně prohlédnete, můžete přejít k dalšímu kroku.
  3. Nyní můžete vejít do sprchy a začít se umývat, jak jste zvyklá a u toho provádět samovyšetření, anebo můžete zůstat na souši. Je to jen na vás.
  4. Prsa uchopte jedno po druhém a začněte si je nejprve horizontálně masírovat a prohmatávat. Věnujte jim dostatečnou péči a pozornost, aby vám nejenže nic neuniklo, ale abyste si je dostatečně promasírovala. Masáž provádějte jemným tlakem vnitřní strany třech prostředních prstů.
  5. Poté si je svislým klouzavým pohybem prohmatávejte. Sledujte, zda neucítíte nějaké ztvrdlé místo anebo bulku.
  6. Věnujte se také bradavkám. Pořádně si je promasírujte a proměte. Toto může být velmi příjemné, zejména když si k tomu přizvete na pomoc partnera.
  7. Nezapomeňte ani na podpaží, kde se také může skrývat případná bulka. Pomalými krouživými pohyby si promasírujte podpaží.

Masáž můžete provádět ve stoje, vleže nebo i vsedě. Prsa si můžete masírovat na sucho bez jakéhokoliv olejíčku, nebo i na mokro třeba ve sprše. Místo masážního olejíčku vám ve sprše skvěle poslouží mýdlo nebo sprchový gel.

TIP: Inspirujte se polohami a benefity sexu ve stoje

sex ve stoje

Takovou masáž byste si měla provádět ideálně každý měsíc zhruba v prvních dnech menstruačního cyklu, tedy ideálně 5. – 10. den od začátku menstruace. Záleží ale samozřejmě na délce vašeho menstruačního cyklu.

Rozhodně si neprohmatávejte a nemasírujte prsa těsně před menstruací nebo v první den menstruace. V tu chvíli je totiž prsní tkáň většinou přirozeně zduřelá a zároveň velmi citlivá.

Doktorka Miroslava Skovajsová, primářka pražského Mamma Centra doporučuje:

Obecně lze říci, že by se žena o své prsy měla začít starat ve chvíli, kdy se ukončí jejich vývoj, a to je plus minus okolo 25. roku.

 

Chybná zjištění po masáži prsou

Cílem takové masáže je včasné odhalení rakoviny prsou. Při jakémkoliv nálezu nebo jen pochybnosti okamžitě navštivte svého lékaře. Vyhnete se tak možným komplikacím.

Ovšem ne vždy jsou bouličky, bulky, nerovnosti či hrčky signálem pro rakovinu prsu. Někdy se může jednat o tuková ložiska, změny na kůži, zduřelé mlékovody, zánět v prsu, cystu, fibroadenomy, tedy nezhoubné odstranitelné útvary, shluk mléčných žláz, dysplazii způsobenou růstovými poruchami či o lipomy.

Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze vysvětluje:

Existuje několik typů karcinomu prsu, asi 70 % pacientek má přitom hormonálně závislý nádor, jehož růst ovlivňují vlastní pohlavní hormony nemocné. Hormonální léčba snižuje různým způsobem jejich stimulační působení na nádor, a to i u nemocných s metastatickým karcinomem prsu. V současné době je možné ji na základě výsledků klinických studií kombinovat s tzv. cílenou léčbou.

Jak už jsme uvedli výše, prsa se dokonce sama v průběhu menstruačního cyklu mění, takže některé bulky se vytváří a mizí samovolně, proto rozhodně neznamená, že každá bulka v prsu rovná se rakovina.

Pokud si ale chcete být 100% jistá, raději navštivte svého lékaře, ať už praktického nebo gynekologa, který vás pošle na další vyšetření. Žádný zvláštní útvar v těle totiž není dobré ignorovat.

HYGIENICKÉ A EKOLOGICKÉ ŘEŠENÍ MENSTRUACE: Menstruační kalíšky

menstruační kalíšek

 

Masáž prsou od partnera

Výše zmíněnou masáž prsou vám může provádět i váš partner. Nemusíte se toho vůbec bát. Pánové, nikam ale nespěchejte a pěkně se věnujte celé ploše prsou vaší partnerky. A jak na to? Rozhodně si nepředstavujte hnětení prsou jako hroudy těsta. Takto ne.

Partnerku vyslečte do půli těla a hezky ji položte na postel. Prsa jí můžete namazat masážním olejíčkem a můžete se pustit do masáže. Krouživými pohyby prohmatávejte postupně levé potom pravé prso.

Věnujte jim dostatečnou pozornost. Jeden dotyk rozhodně nestačí. Je potřeba se bedlivě soustředit, zda nenarazíte na nějakou zduřelou tkáň, která by mohla značit rakovinu.

Masírujte nejen plochu prsa, ale také bradavky či podpaží. A nebojte se zapojit fantazii a masážní techniky obměňovat. Uvidíte, že to celé může skončit velice příjemně pro vás pro oba.

 

Vyšetření lékaře k rakovině prsou

Pokud si sama nahmatáte bulku nebo na ni přijde váš partner, neprodleně navštivte svého lékaře. Nemusí se sice jednat o nic vážného, ale raději to nepodceňujte. Lékař vás znovu prohmatá, provede vám mamografický screening a případně vám může odebrat krev, aby si mohl být skutečně 100% jistý.

Vyšetření nebývá bolestivé, jen je trochu nepříjemné. Určitě to ale není nic, co by se nedalo vydržet.

Vlastní masáží prsou bohužel rakovinu nikdy s určitostí neodhalíte. Pouze lékař může přesně určit přesnou diagnózu, a tak jeho návštěvu neodkládejte ani nepodceňujte.

 

Masáž prsou pro zvětšení

Když už jsme u té masáže prsou, uvedeme si ještě další možnost, k čemu vám může skvěle posloužit. Masáží prsou totiž můžete prsa efektivně zpevnit, prokrvit a zvětšit jejich objem. Jak na to?

Opět na to můžete využít všechny výše zmíněné hmaty a techniky, které jste se už naučila při samovyšetření proti rakovině prsou. Akorát v tomto případě nebudete muset tolik sledovat, zda pod prsty necítíte nějaké nerovnosti.

Prsa uchopte do rukou a pomalu si je začněte masírovat. Nejprve horizontálně, potom svisle. Prsa mněte, jako byste si je chtěla vyšetřit. Můžete si je pomazat trochou masážního olejíčku s mátou či eukalyptem, který zvýší jejich prokrvení.

Díky této masáži budou vaše prsa nádherně pevná. Pokud budete masáž provádět pravidelně každý den nebo alespoň jednou za dva dny, mohou vám prsa vyrůst až o jedno číslo. Váš dekolt bude nádherně pevný a kůže bude díky pravidelné masáži jemná jako dětská prdelka. Navíc tím zabijete dvě mouchy jednou ranou, neboť si tak odbudete i pravidelné samovyšetření proti rakovině prsu.

 

VIDEO: Další tipy pro důkladné samovyšetření prsou.

Ruce na prsa, aneb jak správně provádět samovyšetření

 

Pánové, představujeme vám masáž prsou na růst

A ani pánové v tomto ohledu nezůstanou stát bokem. I partner vám může pravidelně prsa masírovat a zajistit tak jejich lepší prokrvení a zvětšení. Opět je k tomu nejpříjemnější poloha vleže, kdy se položíte například na postel. Partner vám pomalu začne prsa masírovat a hníst. Pánové, pamatujte ale na to, že jsou prsa velmi citlivá, a tak příliš netlačte.

 

Masáž prsou olejem 

Pokud nemáte po ruce žádný masážní olejíček, může být vhodnou pomůckou také lubrikační gel. Ten může být v tomto případě na vodní, ale i silikonové bázi. Záleží pouze na vás a vašich preferencích. Jen nezapomeňte na to, že na lubrikanty na silikonové bázi má řada lidí alergii.

 

Speciální krém pro zvětšení prsou

Pokud toužíte po skutečně rychlých a viditelných výsledcích, můžete vyzkoušet také speciální krém pro zvětšení prsou. Jedná se například o Super PRSA krém, Dermacol Enja Push-Up Bust Firming Cream, di angelo cosmetics, EVELINE SLIM 4D MEZO Push up, Soraya Body Diet 24, HRISTINA Tvarovací a zpevňující krém na ňadra či Shiseido Aromatický krém pro zpevnění poprsí.

Je jich celá řada. Obsahují přírodní látky, které přirozenou cestou zvyšují prokrvení prsní tkáně, pevnost dekoltu, pružnost pokožky v oblasti prsou a částečně mohou také přispět ke zvětšení prsou.

Tyto krémy jsou vhodné ke každodenní masáži, kterou si můžete provádět sama, anebo kterou vám bude poskytovat váš partner. Nádherně voní a některé jsou dokonce doplněné o afrodiziaka.

 

Co zvětšuje poprsí?

Třešničkou na dortu pro zvětšení poprsí jsou účinné doplňky stravy s bylinnými výtažky, které dokáží zvětšit váš hrudník až o dvě čísla. Mezi tyto doplňky stravy se řadí kupříkladu DecolenForte, MammaMia či BreastFast.

Jedná se o přípravky čistě přírodního původu, které nemají žádné nežádoucí účinky. Obsahují výtažky z Pískavice řeckého sena, fenyklu, Wild jam, Damiány či Saw palmetta.

Kromě zvětšení prsou podporují tyto doplňky stravy také tvorbu mateřského mléka, celkové zdraví prsou, pomáhají při menstruačních křečích, uvolňují svaly, uklidňují nervy, vyrovnávají hladinu hormonů v ženském těle a zmírňují bolest.

Vsaďte tedy jak na krémy pro zpevnění poprsí, tak i na doplňky stravy pro zvětšení prsou, a již brzy se budete moct těšit z dokonalého dekoltu.

DÁLE ČTĚTE: 30 rizik, které doprovází plastickou operaci prsou

plastika prsou

 

Proerecta WOMEN účinky

Leave a Reply