Menopauza a libido: Proč slábne a co vše lze dělat doma svépomocí?

U žen v menopauze se sexuální problémy a dysfunkce objevují častěji. Menopauza skutečně dovede oslabit i ženské libido. Snížení sexuálního chtíče je nejčastěji způsobena poklesem hladiny hormonu estrogenu. Tlumí sexuální vzrušení a může zapříčiňovat bolest během sexu kvůli vysušování vaginální sliznice (vaginální suchost).

Článek přesně vysvětlí, jak a proč menopauza ovlivňuje sexuální žádostivost a co všechno lze dělat pro zvýšení ženského libida.

menopauza a libido

 

Menopauza a libido

Co přesně je menopauza?

Menopauza je životní etapa, během které žena trvale přichází o menstruaci. Menopauza ale ovlivňuje život ve více směrech, než jenom menstruaci. Způsobuje totiž tělesné a duševní změny, které často negativně ovlivňují sexuální život ženy, a potažmo celého páru.

 

Nepříjemné příznaky menopauzy zahrnují:

 • úzkosti, smutek, deprese, pocit vyhoření a snížené sebevědomí
 • problémy s močením a únik moči (inkontinence)
 • snížené sexuální libido
 • návaly horka
 • potíže se spánkem, neschopnost usnout nebo se vzbudit
 • řídnutí a vypadávání vlasů
 • náhlé tloustnutí

Všechny tyto změny mohou změnit atmosféru ve vztahu. Váš muž vás jistě miluje, ale nelze mu mít za zlé, že s vámi nebude chtít spát, pokud během roku přiberete třeba 20 kilo nebo budete pořád v depresi a unavená.

Bohužel právě během menopauzy nebo i mužské andropauzy (kdy podobná negativa postihují zase muže) se páry hádají častěji a méně spolu souloží. Je to sice přirozené, ale ani pro jednoho ne příjemné.

 

Co přesně je libido?

Libido vyjadřuje váš zájem o sex a erotično. Neexistuje žádné měření libida. Něčí libido je silné, jiného slabé.

Mnohé ženy, které právě procházejí nebo již překonaly menopauzu, hlásí rapidně snížené libido. Příčiny se však mohou vždy lišit a libido slábne z různých důvodů.

Dohledali jsme studii, která uvádí, že sexuální problémy trápí 68 až 86,5 % žen po menopauze. Je tedy alarmující, že žen, které mají zájem o sex a uspokojivý sexuální život i po menopauze je přibližně 15 ze 100. Velice smutná statistika.

Pokud se totiž podíváme na statistiku všech žen, a tedy těch před, v menopauze a po menopauze, sexuální problémy trápí 25 až 63 %.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Sex a orgasmus v menopauze: Co přesně se bude dít? A budu je vůbec mít?

sex a orgasmus v menopauze

 

Proč vlastně menopauza ovlivňuje libido?

Příčin je více, a pokud se začnou objevovat společně, ženu čeká rychlý pokles libida a další zdravotní a duševní komplikace.

Snížený estrogen může oslabit prokrvení pochvy. Ztenčí se tak poševní tkáně a stydké pysky, co dále vede ke snížené citlivosti pohlavních orgánů. S necitlivým genitálem si žena příliš uspokojivý sex neužije a příště na něj nemusí mít chuť vůbec.

Oslabené prokrvení má vliv i na vaginální lubrikaci a vzrušení celkově. Suchá vagína během sexu bolí a sex je nepříjemný, což ženu od radovánek zas o něco více odradí. Může dojít k problému dosáhnout orgasmu i pokud použije lubrikační gel.

Psychické změny (smutek, úzkost, deprese, vyhoření) ovlivňují zájem o sex. Žena v něm přestává nalézat smysl a bere jej často jako „povinnost“, kterým dokazuje partnerovi náklonnost.

Ženy kolem 45. až 55. roku života mívají mnohé, silně stresující povinnosti. Stres v práci, starosti o děti, péče o stárnoucí rodiče a další. Tato psychická nepohoda a únava odvádí veškeré hezké myšlenky a zájem o milování pryč. Není tedy vůbec výjimečné, že žena v menopauze sex dlouhodobě odmítá.

Časopis Journal of Women’s Health informuje, že čím výraznější jsou negativní vlivy menopauzy, tím častěji ženy hlásí snížené libido.

 

Pravděpodobnost slabého libida kvůli menopauze zvyšují také:

 • prodělané a aktuální nemoci (nemoci srdce a cév, cukrovka, vysoký krevní tlak)
 • kouření a pití alkoholu, případně drogy
 • slabá péče o sebe sama, žádný pohyb, špatný jídelníček

MOHU SE PŘED NEGATIVY MENOPAUZY VŮBEC NĚJAK SAMA BRÁNIT?

Ano. Menopauza sice není nemoc a nelze ji léčit. Lze ale zmírnit její příznaky a také podpořit sílu libida. 

Na to jsou určeny české bylinné tobolky Proerecta WOMEN.

Proerecta WOMEN

Klikněte a dostanete se přímo do e-shopu k podrobnému seznamu účinků. Případná objednávka u vás může být do 48 hodin.

 

Co může žena dělat pro zvýšení libida?

Následující metody vyzkoušejte doma. Samozřejmě, že vás menopauzy nezbaví. Je to přirozená součást života. Mohou vám ale pomoci libido posílit a užít si sex o něco uspokojivěji, a hlavně se silnější chutí.

 

Zajděte za lékařem

Ztenčení vaginální tkáně a vaginální suchost již jsou problémy, které by měl posoudit gynekolog. Léčbou je nejčastěji estrogenová terapie. Estrogen se aplikuje přímo na vagínu ve formě mastičky nebo se užívají pilulky. Tyto prostředky obsahují obvykle méně estrogenu, než běžná antikoncepce.

Pro zmírnění dalších nepříjemných příznaků lze podstoupit hormonální substituční léčbu, a tedy doplňování většího množství hormonů. Pomáhá zmírnit návaly tepla a duševní změny, ale nese sebou i rizika. Hormonální terapii vždy konzultujte s lékařem. Podle studie mají ženy užívající hormonální terapii silnější libido než ty, které terapii nepodstupují.

Bohužel výsledky nejsou vždy zaručené a některé ženy v sexuální rovině žádné změny k lepšímu nezaznamenají.

Alternativou může být i samostatná nebo párová terapie, kde se žena nebo oba partneři vyzpovídají ze svých pocitů a problémů a specialista se jim bude snažit pomoct.

 

Kdy je vhodné zajít za lékařem?

Lékaře vyhledejte vždy, pokud na vás menopauza nebo perimenopauza (fáze před nástupem menopauzy) má vysloveně nesnesitelné účinky. Brání vám ve výkonu každodenních činností a obírá vás o sexualitu.

Lékař může doporučit změny životních návyků a může také předepsat léky. Navíc prozkoumá váš celkový zdravotní stav a posoudí, zda některé jeho aspekty nemají vliv na libido (třeba zánět močových cest, prolaps dělohy, endometrióza, dysfunkce svalů pánevního dna a pod.).

 

Změňte svou životosprávu k lepšímu

Důležitá je pohybová aktivita. Prokrví celé tělo včetně genitálií a podpoří přirozenou tvorbu hormonů. Doporučených je minimálně 30 minut nepřetržité aktivity denně.

Cvičení zcela přirozeně podpoří libido, zmírní příznaky menopauzy, a dokonce pomůže předcházet jejímu předčasnému nástupu.

Obrovský vliv má také zdravá strava. Jezte pestře, čerstvě, sezonně a lokálně. Potraviny šetrně upravujte. Zaznamenat můžete i úbytek na váze, který pomůže zvýšit sebevědomí a tím i zájem o sex.

 

Zásobte se lubrikanty

Úbytek vlastní vaginální lubrikace je běžný. Naštěstí dnes lubrikační gely seženete v každé drogerii či lékárně. Pokud je vám nákup ošemetný, objednejte si lubrikanty ze sex-shopu.

Doporučujeme lubrikanty rozpustné ve vodě. Gely na bázi silikonu nedoporučujeme pro ty ženy, kterých partneři se chrání kondomem. Gely mohou poškodit kondom a nechtěně zavinit oplodnění, případně zavinit přenos pohlavní nemoci.

 

Změňte svou sexuální rutinu a zkoušejte nové praktiky

Spolehlivým zabijákem libida obou partnerů je soustavný stereotyp a nuda v sexu. Přitom drobnými změnami si lze sex krásně ozvláštnit, a tak se na nejvíce těšit a vychutnávat si ho.

 

 • Stop sexuální rutině

Věnujte se více jeden druhému. Nemyslete na selhání a zkoušejte, i pokud právě chuť nemáte. Věnujte se předehře, nakupte vibrátory pro sebe i pro partnera, případně se hlaďte, mazlete a líbejte bez sexu penis + vagína. Partnerská sexualita není odkázaná pouze na klasickou soulož a je smutné, že mnohé páry to vnímají pouze takto.

 

 • Uklidněte se a ztlumte stres společně

Věnujte se jeden druhému a dokazujte si, že vám na sobě záleží. Více cestujte, jděte na procházku nebo na túru, na wellness, plánujte společně volný čas, najděte si koníčky a mějte k sobě co nejblíže. Vzájemnou přitažlivost lze pěstovat i mimo ložnici.

 

Zvažte nákup doplňku pro podporu ženského libida

Zde velice vřele doporučujeme české tobolky Proerecta WOMEN. Kromě přiozené podpory libida upravuje hormonální rovnováhu, pomáhá lépe zvládat příznaky menopauzy a PMS.

Proerecta WOMEN

 

Co jsme zjistili?

 • U většiny žen v menopauze dochází ke snížení libida. Jsou ale ženy, kterých libido se nemění. Sledujte svůj stav.
 • Malá část žen během menopauzy zaznamená zvýšení libida.
 • Lékař vám dovede poradit, jak menopauzou oslabené libido zvýšit.
 • Výše uvedené tipy můžete vyzkoušet již dnes. Jsou bezpečné a přirozené.

 

Další články o ztrátě libida a jeho rychlé, bezpečné podpoře

Nízké libido u mužů – všechny příčiny a instantní rady pro zvýšení
Proč libido slábne a jak ho rychle nakopnout?
15 zabijáků libida, které je potřeba eliminovat
14 zlepšováků libida
STUDIE DOKÁZALA: Nedostatek testosteronu významně oslabuje libido
Libido vaší ženy je i vaše vizitka. Co jí pomůže?
Nechuť k sexu - seznam 20ti zlodějů sexu ve vztazích
Hormonální nerovnováha spolehlivě oslabuje libido

erekce_cz na facebooku

/ZDROJ/

Leave a Reply