3 silní zabijáci mužské plodnosti, kterým se pravidelně vystavujete

Vyhřívané sedačky v autě mohou způsobit neplodnost. Podle výzkumu vědců z univerzity v německém Giessenu mohou u mužů snížit šance na početí dítěte.

Spermie totiž velice citlivě reagují na zvýšení teploty. Varlata jsou uložena v šourku mimo tělo právě kvůli tělesné teplotě, která je pro ně příliš vysoká – spermie potřebují o jeden až dva stupně nižší teplotu.

„Šourek je pružný právě proto, aby mohl vyrovnávat rozdíly teplot,“ vysvětlil androlog MUDr. Karel Kočí. „V horku se svaly, které ho ovládají, uvolní a jeho plocha se zvětší.

Teplo pak vyzařuje ven. Když je zima, přitáhnou svaly varlata blíž k tělu a šourek se svraští, aby spermie nezůstaly v chladu.“ 

zabijáci mužské plodnosti

 

Rozžhavené laptopy

Němečtí vědci dali 30 zdravým mužům na penisy několik senzorů a poté si muži sedli na hodinu a půl na vyhřívanou sedačku.

Už po 30 minutách stoupla teplota na 37,3 °C, a u jednoho z mužů dokonce na 39,7 stupně. U nevyhřívané sedačky dosahovaly teploty v průměru 36,7 °C.

Podobným způsobem může zvýšit teplotu šourku i laptop, který máte na klíně. Teplota laptopu snadno přesáhne 70 stupňů, čímž se zahřeje šourek o 2,7 stupně.

Mimoto laptop vyzařuje vysokofrekvenční záření, které spermiím škodí. Podobně jako třeba mobil v kapse kalhot.

 

Se saunováním to nepřehánějte 

K trvalému poškození tvorby spermií dochází tehdy, pokud se vystavujete dlouhodobému a intenzivnímu působení těchto zmíněných či dalších vlivů.

Dalším příkladem jsou horké lázně nebo sauna.

Muži kteří jednu z procedur absolvovali alespoň jednou týdně po dobu několika měsíců, měli horší spermiogram. Jakmile přestali, množství spermií se postupně znormalizovalo,“ vysvětlil doktor Kočí.

Pánové by se tedy měli vyhýbat vyhřívaným sedačkám, horkým koupelím, sauně a laptopu na klíně v momentu, kdy mají nízký počet spermií (lékařsky oligozoospermie). Jinak není důvod k panice.

Mezi další zabijáky spermií kterým by se však muži měli vyhýbat vždy, patří kouření, obezita, alkohol a drogy. Nebezpečné jsou i neléčené, případně nedoléčené pohlavní nemoci, těsné spodní prádlo a extrémní dlouhodobý stres. 

 

Pocit méněcennosti

Spousta párů snažící se o dítě, má také problémy s tím, jak tuto situaci zvládat psychicky. Páry tak mohou využít služeb projektu Ratolest nebo psychologa.

PŘEDEŠLÁ ZPRÁVA: Sexuolog Uzel: Stres jako silný zabiják sexu i účinné afodisiakum.

stres jako afrodisiakum

/ZDROJ/

Leave a Reply