Oligozoospermie: Nízké množství spermií (pod 15 mil/ml) způsobí problém s plodností

Oligozoospermie označuje snížený počet spermií v ejakulátu pod hranicí 15 milionů na mililitr. Oligozoospermie tak zhoršuje mužskou plodnost a může způsobovat problémy s oplodněním partnerky, než se do vajíčka dostane vítězná spermie.

Muži s oligozoospermií mohou mít děti, ale mohou na ně čekat déle než muži s normálním počtem spermií. Je proto vhodné zajít k lékaři, a pokud oligospermii potvrdí, dodržet jeho doporučení a nepřestat se o dítě snažit.

DALŠÍ NÁZVY: Na vyšetření spermií a v odborných zdrojích se setkáte i s názvy oligozoospermia nebo oligospermie. Označují ten samý stav snížené koncentrace spermií v ejakulátu.

oligozoospermie, oligospermie

 

Co je oligozoospermie?

počet spermií při oligozoospermii

Muž trpí oligozoospermií, pokud je v mililitru ejakulátu 15 nebo méně milionů spermií

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se za minimální normální počet spermií považuje množství 15 milionů na mililitr ejakulátu. Jakékoliv nižší množství se označuje jako oligozoospermie. Zdravý muž by měl mít mnohem více milionů spermií, ale norma je nyní celosvětově nastavená na aspoň 15 mil.

Nelze přesně zjistit, kolik mužů trpí oligospermií. Ne každý se totiž nechá vyšetřit. Lékaři tak znají pouze průměrná čísla mužů, kteří své spermie nechali vyšetřit na mikroskopickém vyšetření spermiogram. Kdo se zatím vyšetřit nenechal, ten počty a kvalitu svých spermií znát nemůže. Signálem oligozoospermie může být právě přetrvávající problém s plodností a několik měsíců až let marné snahy o oplodnění partnerky.

SPERMIOGRAM vám preventivně doporučujeme podstoupit, abyste znal své přesné hodnoty a možnost mít dítě. Jak spermiogram probíhá a které hodnoty z něj lze vyčíst jsme sepsali po vlastní zkušenosti z pražské sexuologické ordinace.

jak probíhá spermiogram?

 

Stupně závažnosti oligozoospermie

Podle zjištěného množství spermií ze spermiogramu se oligospermie dělí na 3 stupně:

  • mírná oligozoospermie: počet spermií mezi 10 až 15 miliony spermií na mililitr ejakulátu (nad 15 mil již nejde o oligospermii)
  • střední oligozoospermie: 5 až 10 milionů na mililitr
  • těžká oligozoospermie: 5 a méně milionů na mililitr

Pokud ejakulát neobsahuje žádné spermie, jde o poruchu azoospermie. S pomocí lékaře lze mít dítě i s azoospermií, takže pokud ji lékař zjistí, určitě se zeptejte na možnosti.

Upozorňujeme, že přesná čísla nelze zjistit doma a je potřebný buď spermiogram u lékaře (sexuologa) nebo domácí test plodnosti pro muže. Domácí test ukazuje pouze to, zda ejakulát obsahuje spermie v přibližném množství, ale neřekne nic o jejich pohyblivosti, tvaru, velikosti ani kvalitě. I kvůli tomu je rozumné nechat se vyšetřit odborně na sexuologii.

mírná, střední a těžká oligozoospermie

Mírná, střední a těžká oligozoospermie (zdroj)

 

Příčiny oligozoospermie – nízkého počtu spermií

Spermie ovlivňuje hlavně životospráva a zároveň prodělané i aktuální nemoci. Tyto faktory ovlivňují kromě počtu spermií také jejich celkový tvar a velikost (morfologii), rychlost a pohyblivost (motilitu) a to, zda je muž produkuje správně a dostatečně nebo ne.

Počet spermií klesá přirozeně kvůli vyššímu věku a je běžné, že čím starší muž je, tím méně spermií produkuje a jejich kvalita se zhoršuje. Přirozený pokles kvality ale nelze vnímat jako chybu nebo riziko. Muži v seniorském a důchodovém věku obvykle o dítě neusilují, takže zhoršenou plodnost jako problém nevnímají.

Za pozornost ale určitě stojí oligospermie v produktivním věku, kdy mladým mužům znemožňuje mít dítě.

TIP: Produkci spermií lze podpořit doplňkem stravy, který vyživuje varlata a dodává tělu často chybějící látky, které spermie potřebují.

Bohaté složení obsahují české kapsle Blendea Man’s Vitality. Doporučujeme je mužům, kterým na spermiogramu zjistili oligospermii nebo jiné nedostatky kvality a množství.

Man’s Vitality lze užívat i společně s léčbou příčin neplodnosti a nemocí, které plodnost oslabují. Jsou nenávykové a lze je kombinovat s léky.

Blendea Man's Vitality

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky Man’s Vitality přímo na stránce Blendea.cz. Objednávku vám e-shop doručí do 48 hodin. Užívejte během snahy o oplodnění.

 

Faktory životního stylu, které mohou způsobit oligozoospermii

V první řadě se zamyslete, zda počtu svých spermií neškodíte sám nevhodnými životními návyky. Varlata jsou velmi citlivá a spermatogeneze tvorba spermií) je složitý proces. Nezdravý životní styl produkci a množství spermií výrazně oslabuje.

 

Přehřívání varlat

Varlata potřebují pro správnou produkci spermií přibližně o 2 °C méně, než má zbytek těla. Přehřívání varlat plodnosti škodí. Nejčastěji se varlata zahřívají kvůli dlouhému sezení (kancelář, v autě nebo celkově sedavý způsob života), kvůli práci s notebookem na klíně, vyhřívaným sedačkám, saunám, častým horkým sprchám nebo těsnému a upnutému oblečení. Nevhodné je i nošení mobilu v kapse blízko varlat.

Snížená produkce spermií je obvykle dočasná, a když muž varlata přestane zahřívat, produkce se vrátí do normálu. Proto se snažte těmto vlivům vyhýbat.

 

Nadváha a obezita

Obě příčiny přímo zhoršují produkci spermií. Zároveň způsobují hormonální nerovnováhu, kdy tělo nepracuje správně a kromě jiných zdravotních komplikací vede i k oligozoospermii.

Jako přirozená pomoc proti nadváze pomůže změna jídelníčku, snížení kalorického příjmu a zařazení pravidelného pohybu. Pokud obezitu způsobuje jiná nemoc, vyhledejte dietologa nebo se ke specialistovi nechte doporučit obvodním lékařem.

 

Kouření, alkohol a drogy

Tyto zlozvyky jsou velmi častým důvodem oligozoospermie a dalších poruch spermií a plodnosti zároveň. Jediným rozumným krokem je snažit se ihned odvyknout si od nich.

 

Vystavování se škodlivinám

Produkci spermií škodí různé chemikálie, které na muže působí doma, v okolí nebo na pracovišti. Jde o průmyslové chemikálie, pesticidy ve stravě, ftaláty v plastech a předmětech běžné spotřeby, drogerii a kosmetiku, barvy a nátěry, těžké kovy a podobně. Působí jako endokrinní disruptory, takže ovlivňují činnost endokrinních žláz, mezi které patří i varlata.

Tyto látky se dnes používají mnohem častěji, než v minulosti, kvůli čemu mužská plodnost slábne celosvětově a problémy s plodností se objevují po celém světě. Je to jakási „daň“ za technologický pokrok a požadavky dnešních lidí.

Pomoct si lze pouze co nejmenším vystavováním se těmto škodlivinám, a tedy znatelně změnit své životní návyky a spotřebu plastů, kosmetiky, drogerie a na rizikovém pracovišti používat všechny ochranné pomůcky.

VIDEO: Dr. Jay Mehta mluví podrobně o oligozoospermii

 

Nemoci a poruchy, které mohu vést k oligozoospermii

Zamyslete se, zda se léčíte z nemocí a užíváte léky nebo zda jste nějakou nemoc během života překonával. Zhoršený zdravotní stav včetně některých léčebných metod a léků oslabuje produkci spermií.

 

Varikokéla

Varikokéla označuje zvětšené žíly, které z varlat odvádějí krev. Kvůli poruše odtoku krve se varlata nadměrně zahřívají a zvyšuje se v nich tlak, což kromě oligozoospermie může ovlivnit i ostatní vlastnosti spermií. Varlata musí být chladnější, než zbytek organismu.

Varikokélu poznáte podle tupé nebo ostré bolesti a nepohodlí ve varlatech a někdy dokonce zmenšením postiženého varlete (odborně hypotrofie varlete). Snížený počet spermií odhalí pouze spermiogram. Problémem trpí zhruba 40% mužů s oligospermií. Určitě se proto nebraňte urologickému vyšetření, zvlášť pokud pocítíte bolest a nepohodlí.

 

Nesestouplá varlata

Oligozoospermie je častá u mužů, kterých jedno nebo obě varlata jsou nesestouplá (odborně kryptorchismus). To znamená, že během dětství a dospívání nesesoupila správně z místa v břiše do varlat. Kvůli tomu dochází k problému s vývojem a dozráváním varlat a ty pak neprodukují spermie správně.

 

Infekce varlat a reprodukční soustavy

Snížené množství spermií mohou způsobovat i pohlavně přenosné nemoci, viry nebo bakterie, které varlata a reprodukční soustavu poškozují. V případě podezření od vás bude lékař potřebovat vzorek krvi, moči nebo ejakulátu.

 

Problémy s ejakulací

Ne každý muž s oligospermií má poruchy ejakulace, ale pokud se objeví, mohou být její příčinou. Mnozí postižení muži mají zcela běžnou ejakulaci a snížený počet spermií vidět až pod mikroskopem.

Častou poruchou je retrográdní ejakulace, kdy ejakulát směruje do močového měchýře a neputuje správně ven přes močovou trubici.

Problémy s ejakulací mohou způsobovat úrazy v oblasti varlat a rozmnožovacího ústrojí, zhoubné i nezhoubné nádory (rakovina varlat), prodělané operace a různé léčebné metody.

 

Hormonální nerovnováha a zhoršená produkce některých hormonů

Hormony, které se podílí na tvorbě spermií, produkuje mozek a varlata. Proto je zdraví a kondice varlat velmi důležitá. Poruchy produkce mohou být vrozené nebo získané kvůli úrazům, nemocem a jejich léčbě. U muže tak vzniká hormonální nerovnováha. Hormony zároveň ovlivňují schopnost ejakulace a s jejich nedostatkem muž nemusí umět vyvrcholit a vyloučit ejakulát ven z těla. Hladinu hormonů vyšetří lékař endokrinolog.

 

Užívání některých léků

I léky mohu způsobit sníženou produkci spermií, to ale není důvod přestat je užívat. Lék má léčit závažný zdravotní stav, který může ohrožovat život, proto je tvorba spermií až druhořadá.

Oligozoospermii mohou způsobit beta-blokátory (léky na srdce), antibiotika pro boj s bakteriemi a léky proti vysokému krevnímu tlaku. Lékaře, který bude provádět spermiogram nebo vyšetřovat neplodnost upozorněte, pokud užíváte jakékoliv léky.

 

Stres, deprese a psychické problémy

Negativní psychické stavy zhoršují hormonální rovnováhu. Kvůli tomu může klesat množství hormonů potřebných k produkci normálního množství spermií. Upozorňujeme, že i různé léky proti duševním nemocem mohou plodnost zhoršovat. Proto pokud vás začnou léčit a pořád nedojde ke zlepšení plodnosti, lék nebo celá terapie se musí vyměnit za jiné.

 

Protilátky proti spermiím

Pokud dojde k úniku všech nebo části spermií jinam do těla (třeba při retrográdní ejakulaci), imunitní buňky je mohou vyhodnotit jako nepřítele a začnou je napadat s cílem zahubit je.

Upozorňujeme, že seznam možných příčin oligospermie je pouze informativní. Důvodů může být více, takže nejlépe uděláte, pokud se objednáte na spermiogram na sexuologii, zajdete na preventivní prohlídku k urologovi a praktickému lékaři.

Pouze až poznáte přesné vlastnosti spermií a podrobný zdravotní stav můžete pokračovat ve snaze oplodnit partnerku a dočkat se zdravého dítěte. Bez těchto informací může být snaha o dítě neúspěšná. Konejte zodpovědně. V redakci vám držíme pěsti 🙂

VIDEO: Normální počet spermií a oligozoospermie pod mikroskopem

 

Jak může oligozoospermie zhoršovat a omezovat plodnost?

Chceme vás ujistit, že i s oligozoospermií je pořád velká šance mít zdravé dítě. Otěhotnění je možné i pokud je počet spermií snížený. Oplodnění obvykle trvá déle a je potřeba pořád zkoušet.

Vyjmenované a další příčiny oligozoospermie mohou vést i k asthenozoospermii. To je snížená motilita (pohyblivost) spermií, které se kvůli poruchám pohybu nedovedou dostat až k vajíčku. Zdravé a pohyblivé spermie plavou rovně přímo k vajíčku. Kvůli poruše motility se nepohyblivé spermie k vajíčku nedostanou a oplodnění umožňují pouze metody asistované reprodukce. Ve svém okolí najděte kliniky, které vám umožní mít dítě i přes oligospermii.

Podívejte se i na příčiny a definici asthenozoospermie – příčině pomalých a „líných“ spermií.

asthenozoospermie

 

Jak s oligozoospermií oplodním partnerku?

  • Souložte co nejčastěji: I s oligospermií pořád produkujete pohyblivé spermie. Čím častější sex budete mít, o to vyšší šance, že se k vajíčku dostanou.
  • Partnerka ať si sleduje ovulaci: Během ovulace se uvolňuje zralé vajíčko, které bude čekat na spermii. Přesný den ovulace nelze vypočítat, proto je důležité počítat si dny nejvhodnější pro oplodnění. Souložit můžete i mimo ně. Zde se naučíte, jak vypočítat její plodné dny. Partnerku zároveň pošlete na gynekologii, kde vyšetří její plodnost. Získáte jistotu, že partnerka je plodná a problém s plodností je na vaší straně.
  • Nepoužívejte antikoncepci: Partnerka musí vysadit antikoncepční pilulky. Při snaze o dítě souložte bez kondomu. Pokud používáte lubrikační gely, dávejte pozor, aby nešlo o spermicidy – látky, které zpomalují spermie, brání jejich vstupu do dělohy a znemožňují otěhotnění. Zda je váš gel spermicidní se dočtete přímo na výrobku.

 

Léčba oligozoospermie

Pro nastavení léčby je potřebné vyšetření, které zjistí přesnou příčinu vzniku oligozoospermie.

 

Léčba léky

Užívání léků nezaručí, že budou varlata produkovat více spermií. Léčba ale může zabránit dalšímu úbytku spermií a snižování jejich množství. Třeba infekce a záněty varlat se léčí antibiotiky, ale každý problém má vlastní skupinu účinných léků.

Léky vám vždy předepíše lékař, takže je nikdy nehledejte načerno bez předpisu po internetu ani po známých. Léky mohou mít různé vedlejší účinky a při nesprávném dávkování mohou vést opět k problému tvorby spermií.

 

Hormonální léčba

Je vhodná, pokud nízký počet spermií způsobuje nedostatek nebo porucha tvorby určitých hormonů. Hormony lze do těla doplnit formou pilulek a injekcí, nebo se pomocí léků stimulují konkrétní žlázy, které hormony produkují.

 

Operace

Operace pomůže pacientům, u kterých je problém s přesunem spermií z varlat ven z těla. Důvodem jsou různé vývojové vady, anomálie, deformace a zablokovaný odtok spermií. Operovat lze také varikokélu, kdy se zprůchodní zablokované žíly, které brání odtoku krve a zahřívají varlata. Odtok krve lze přesměrovat do jiné žíly.

 

Nastavení zdravé životosprávy

Jak jsme psali, zlozvyky a nezdravé návyky zhoršují kvalitu i množství spermií. Zároveň ohrožují celkové zdraví, které je ještě důležitější, než tvorba spermií. Žijte proto zdravě pomocí stravy a sportu bez kouření, alkoholu, nezdravých potravin a drog.

 

Oslovte odborníka

Téměř v každém velkém městě najdete kliniku asistované reprodukce. Ta umožní oplodnění v případech, kdy vám ani léčba ani změna životosprávy neumožní oplodnit partnerku. Domluvte si nezávaznou konzultaci, kde vám odborník vysvětlí všechny možnosti.

I zde je potřeba počítat s tím, že vy i partnerka můžete být doporučení na další vyšetření plodnosti a zdravotního stavu, pokud se tak ještě nestalo. Na internetu hledejte výraz „klinika asistované reprodukce a vaše město„, nebo klikněte a podívejte se na seznam těch nejznámějších.

 

Oligozoospermie a nejčastěji kladené otázky FAQ

Co je to oligozoospermie?
Oligozoospermie je stav sníženého počtu spermií, kdy mililitr ejakulátu obsahuje 15 nebo méně milionů spermií. Označuje se i oligospermie a oligozoospermia.
Co je příčinou oligozoospermie?
Problematická ejakulace, proudění spermií jinam do těla, užívání některých léků a léčebné metody, genetické poruchy, jiné nemoci.
Je oligozoospermie léčitelná?
Léčba existuje, ale nemusí být účinná ve všech případech oligospermie. Léčí se pomocí léků, hormonální léčby, chirurgického zákroku a změny životosprávy k lepšímu.
Mohu otěhotnět, pokud má partner oligozoospermii?
Ano, je to možné, ale otěhotnění může trvat déle a být náročnější. Často souložte a sledujte si ovulaci.

 

Co jsme o oligozoospermii zjistili?

  • oligozoospermie je snížený počet spermií pod 15 milionů na mililitr ejakulátu
  • oligozoospermii potvrdí sexuolog podle vyšetření spermiogram
  • dítě lze mnohdy mít i s oligospermií, proto se nesmíte vzdávat předčasně
  • poruchu tvorby spermií způsobuje nezdravý životní styl, nemoci a některé léčebné metody
  • léčba se zaměřuje na konkrétní zjištěnou příčinu, proto se nechte vyšetřit, abyste věděl, co je potřeba zlepšit a vyléčit
  • ještě dnes můžete objednat Blendea Man’s Vitality – bezpečný a nenávykový doplněk stravy pro podporu tvorby a kvality spermií

Blendea Man's Vitality

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

 

Leave a Reply