Epiziotomie (nástřih hráze): Kdy vám ji udělají a proč se od ní upouští?

Epiziotomie (nástřih hráze) je chirurgický zákrok během porodu, kdy lékař provede řez v oblasti mezi konečníkem a pochvou. V současnosti se od epiziotomie spíše upouští, pořád ale existují případy, kdy je nastřihnutí hráze nezbytné.

V článku vysvětluji postup epiziotomie, případy, kdy je nutná, a samozřejmě všechny výhody i zdravotní rizika. Pokud vám lékař epiziotomii doporučí, určitě jej poslechněte. Má nejlepší přehled o tom, zda je pro vás potřebná a bezpečná nebo ne.

epiziotomie, nástřih hráze

 

Co je to epiziotomie?

Epiziotomie je chirurgický zákrok, kdy porodník nastřihne hráz, a tedy oblast mezi spodní části poševního otvoru a análním otvorem. Cílem nástřihu hráze je zvětšit poševní otvor tak, aby bylo dítě schopno vyjít ven.

Epiziotomie je typicky potřebná, když se narodí příliš veliké dítě (odborně fetální makrosomie plodu). Hráz se obvykle natrhne i sama od sebe, když dítě vychází ven. V takovém případě není epiziotomie potřebná.

Aktuálně lékaři preferují spíše spontánní natržení hráze, v některých případech je ale nástřih hráze nezbytný.

 

Proč dnes lékaři epiziotomii spíše nedoporučují?

Američtí gynekologové od roku 2006 epiziotomii nedoporučují. Podle studií totiž nezabraňuje vážným tržným ranám, zároveň může míru natržení hráze ještě zvýšit.

Nástřih hráze nezabrání komplikacím jako močová či fekální inkontinence ani bolestem při sexu v budoucnu o nic lépe, než přirozené a spontánní natržení hráze při porodu.

 

Kdy je epiziotomie nezbytná?

Jak jsem psala, epiziotomie je v současnosti spíše ojedinělá. V některých případech je to podle lékaře nejbezpečnější možnost, typicky pokud:

 • hrozí dítěti nějaké zdravotní riziko a je potřeba rychle jej porodit,
 • se u dítěte rozvine tzv. fetální úzkost, což je stav, kdy srdeční frekvence dítěte před porodem abnormálně zrychluje nebo zpomaluje, kvůli čemu mu hrozí nedostatečný přísun kyslíku,
 • je matka příliš vyčerpaná z problematického porodu a je potřeba jej urychlit, protože matce hrozí nebezpečí,
 • porodník potřebuje použít pro porod kleště nebo vytáhnout dítě vakuem (vakuumextrakce) a aby mohl tyto nástroje použít, potřebuje vagínu rozšířit,
 • dítě postihla dystokie ramének, což znamená, že se rameny zaseklo za pánevní kostí,
 • je dítě příliš veliké,
 • dítě se rodí zadečkem nebo nožičkami napřed,
 • matka tlačila příliš dlouho a dál tlačit nedovede, případně trpí nemocí, kvůli které je potřeba porod urychlit.

VIDEO (anglicky, YouTube): Vizualizace průběhu epiziotomie

 

Je lepší spontánní natržení hráze nebo epiziotomie?

Podle aktuálních studií je lepší nechat si hrázi natrhnout přirozeně, když dítě tlačíte ven. Lékaři se dávněji domnívali, že pokud hráz malinko nastřihnou, vaginu rozšíří a zároveň zabrání nadměrnému zjizvení. Mysleli si také, že ženu ochrání před pozdní močovou inkontinencí (samovolný únik moči) a dysfunkcí svalů pánevního dna.

Nejnovější výzkum ale doložil, že epiziotomie těmto komplikacím bránit nemusí a že těhotenské jizvy se mohou rozšířit ještě dále, než bez nastřihnutí.

 

Postup epiziotomie

Epiziotomie se provádí během vaginálního porodu. Při porodu císařským řezem by nástřih neměl smysl.

Epiziotomie probíhá následovně:

 • Nejdříve dostanete epidurální anestezii, takže nebudete cítit žádnou bolest.
 • Jakmile se hlavička dítěte ocitne blízko vaginálního otvoru, začne tlačit na hráz.
 • Tehdy lékař použije epiziotomické nůžky a provede epiziotomický řez.
 • Dítě se narodí, zároveň z těla vyjde placenta (plodové lůžko).
 • Následně lékař zašije ránu vstřebatelnými stehy. Zkontroluje ránu a míru natržení, opraví případné komplikace.

VÍTE, ŽE 9 z 10 prvorodiček, které mají vaginální porod, má nějaké natržení, odřeniny nebo přímo epiziotomii?

 

Mediální epiziotomie

Řez začíná u vaginálního otvoru a směrem k análnímu otvoru se rozšiřuje. Řez je jednodušší, ale hrozí vyšší riziko natržení análního svěrače nebo konečníku. Řez je vertikální.

mediální epiziotomie

Mediální epiziotomie

 

Mediolaterání epiziotomie

Řez začíná u vaginálního otvoru a dále vede pod uhlem 45 stupňů. Jelikož řez nesměruje přímo k análnímu otvoru, značně klesá riziko, že zasáhne konečník a anální svěrač. Řez je šikmý, a tedy diagonální.

Nevýhodou mediolaterání epiziotomie je problematická oprava rány, silnější krvácení a ztráta více krve, zároveň větší nepohodlí při zotavování se.

mediolaterální epiziotomie

Mediolaterální epiziotomie (zdroj obrázku)

 

Stupně epiziotomie

Lékaři rozlišují několik stupňů epiziotomie podle toho, jak závažná je trhlina.

první stupeň Malý řez, který zasahuje pouze do pochvy.
druhý stupeň (nejčastěji používaný) Větší řez táhnoucí se od pochvy až k vaginální tkáni.
třetí stupeň Řez zasahující do vaginální tkáně a análního svěrače.
čtvrtý stupeň (nejkomplikovanější stupeň) Řez přes vaginální výstelku a tkáň, anální svěrač a konečník.

Tabulka stupňů podle závažnosti epiziotomie

VIDEO (anglicky, YouTube): Zašití nastřižené hráze

 

Jak bolestivá je epiziotomie?

Během nástřihu hráze byste neměla nic cítit. Lékař použije epidurální anestezii, takže od pasu dolů nebudete nic cítit. Další anestetikum může aplikovat i pokud by se bolest objevila během zákroku.

Až účinek anestezie vyprchá, můžete cítit nepohodlí a bolest až do doby, než se rána plně nezahojí.

 

Výhody epiziotomie

V některých případech pomáhá nástřih hráze snížit riziko spontánního natržení. Pokud vám lékař epiziotomii doporučil, vyhodnotil ji jako nejbezpečnější pro vás a vaše dítě.

epiziotomie

(zdroj obrázku)

 

Nevýhody a rizika epiziotomie

Jako každý chirurgický zásah má i nástřih hráze svá rizika a negativní důsledky:

Tyto důsledky se u vás mohou, ale také nemusí objevit. Zároveň upozorňuji, že se mohou objevit i po spontánním natržení hráze.

 

Lze se samovolnému natržení hráze bránit?

Spontánnímu natržení hráze nelze zabránit. Pokud je dítě příliš veliké, to, zda se hráze natrhne, je zcela mimo vaši kontrolu.

Někteří porodní specialisté doporučují oblast hráze cvičit, masírovat a natahovat ještě před porodem, aby byla elastická a při porodu se nepřetrhla. Hráz si masírujte aspoň 4 týdny před porodem, ale klidně i déle.

Musím ale upozornit, že ne všichni lékaři jsou přesvědčení o výhodách masírování a procvičování hráze. Výzkum je totiž nedostatečný a zda cvičení pomáhá, není úplně dokázáno. Určitě vám ale nemůže uškodit, takže se nemusíte bát masáž hráze vyzkoušet. Šance, že vás ochrání před samovolným natržení hráze, pořád existuje.

Další možností je přikládání teplých obkladů na hráz. Obklad můžete přikládat třeba vždy po cvičení, abyste na něj nezapomněla.

Na další možnosti se ptejte vždy lékaře, který vás má v prenatální péči. O vás a o vaší hrázi má nejlepší přehled, proto vždy poradí nejlépe.

VIDEO (anglicky, YouTube): Předporodní masáž hráze

VIDEO (anglicky, YouTube): Prevence proti natržení hráze během porodu

 

Jak urychlit uzdravení po epiziotomii?

Pokud se vám hráz natrhne spontánně při porodu nebo lékař provede epiziotomický řez, připravte se na to, že rána bude až několik týdnů bolestivá a podrážděná.

Svého porodníka se ptejte, co můžete očekávat a čemu byste se měla během hojení vyhýbat. Než se rána nezahojí, určitě nepoužívejte tampony, do pochvy si nevkládejte žádné erotické hračky a nemějte ani sex. Vrátit se k nim můžete až když lékař potvrdí, že to pro vás bude bezpečné a rána se plně zahojila.

Zde je několik rad ke zmírnění nepříjemných pocitů a urychlení hojení:

 • Na bolavou hráz přikládejte studené obklady. Může to být sáček mražené zeleniny či kostky ledu v utěrce. Většina nemocnic vám nabídne perineální obklady, takže se na ně lékaře zeptejte. Chlad zmírňuje otoky a tlumí bolesti.
 • Denně si na několik minut sedněte do teplé vody. I působení tepla vám uleví od bolesti, navíc podpora prokrvení urychlí hojení natržené či nastřižené hráze.
 • V lékárně se poptejte na znecitlivující (anestetické) krémy, gely nebo spreje. Seženete je bez lékařského předpisu.
 • Bez předpisu seženete také volně prodejné léky proti bolesti (Ibalgin, Paralen, Brufen, Nalgesin a podobně). Vždy je užívejte podle doporučení na obalu, takže jej čtěte důkladně. Pokud by vám tyto léky nepomohly, lékař vám předepíše silnější.
 • Kupte si i polštář ve tvaru koblihy, ideálně nafukovací. Sezení na takovém polštáři snižuje tlak na oblast hráze.
 • Při použití veřejných toalet se snažte nesedět na prkénku, ale vykonat potřebu v podřepu.
 • Po použití toalety si intimní oblast opláchněte teplou vodou.
 • Po velké potřebě se utírejte směrem zepředu dozadu, aby bakterie z konečníku neinfikovaly ránu.
 • V případě, že je pro vás velká potřeba bolestivá a nepříjemná, můžete krátkodobě používat projímadla, aby stolice změkla a snáze jste ji vyloučila.

Počítejte s tím, že budete po epiziotomii pociťovat bolesti několik týdnů až měsíců. Až se začnete vracet k sexu, doporučuji dostatečně mazat lubrikačními gely na vodní bázi (klikněte a vyberte si z nejširší nabídky lubrikantů z on-line sex-shopu RůžovýSlon.cz s nejvýhodnějšími cenami a rychlým diskrétním doručením). Zda již je vhodná doba vrátit se k sexu si vždy ověřte u svého lékaře.

 

Epiziotomie a často kladené dotazy FAQ

Co je epiziotomie a proč se provádí?
Epiziotomie je nastřihnutí hráze mezi pochvou a análním otvorem. Provádí se pro rozšíření vagíny, aby mohlo dítě snáze projít.
Je epiziotomie lepší než přirozené natržení hráze při porodu?
Podle dostupných důkazů se daří lépe maminkám bez epiziotomie. Klesá riziko infekcí, a i když spontánní rána bude krvácet, u přirozeného natržení se předpokládá menší ztráta krve. Rána se zároveň rychleji hojí. Vždy ale poslechněte doporučení svého lékaře, protože třeba i pro vás může být epiziotomie vhodnější.
Proč se dnes epiziotomie spíše neprovádí?
Rizika epiziotomie převažují její přínosy. Hrozí riziko zavedení infekce do rány, zároveň vzniku bolestí při pozdějším sexu nebo zavádění erotických pomůcek.
Může epiziotomie způsobit pozdější problémy?
Ano, může. Ve vážnějších případech může nástřih poškodit anální svěrač a tkáně, což může vést až k fekální inkontinenci. Hrozí totiž riziko, že i pokud je řez malý, porodem se nepřiměřeně prodlouží.
Může se epiziotomie provádět opakovaně?
Ano, tzv. revizní epiziotiomii lze opět podstoupit i několik let po prvním řezu.
Jak bolestivá je epiziotomie?
Zákrok byste neměla cítit, protože lékař vám podá anestetikum. Bolestivé může být hojení rány, která by se měla zahojit do několika týdnů.
Zůstane mi po epiziotomii jizva?
Určitě ano. Jde o zásah do tkání, který vždy zanechá stopu.
Může epiziotomie nějak ovlivnit budoucí porody?
Ne, epiziotomie by neměla nijak ovlivňovat ani ohrožovat další porody.
Mohu epiziotomii odmítnout?
Nástřih hráze vám lékař pravděpodobně nedoporučí, pokud není nezbytná. Vždy máte právo epiziotomii odmítnout, zde vám ale důrazně doporučuji poslechnout lékaře. Ví, co dělá a jde mu o zachování vašeho zdraví i zdraví dítěte.
Mohu mít po episiotomii další porod normální?
Pokud se vám povedlo zotavit, další porod může být zcela normální a epiziotomii již možná potřebovat nebudete.

 

Kdy bych měla kontaktovat lékaře?

Není vyloučeno, že vás komplikace po nástřihu hráze donutí zajít k lékaři. Zde jsou důvody pro jeho návštěvu:

 • bolest se pořád zhoršuje namísto toho, aby postupně mizela,
 • rána hnisá, zapáchá a je přítomen nezvyklý výtok,
 • pokožka kolem řezu je výrazně podrážděná, oteklá a stav se nezlepšuje,
 • z místa řezu vytéká krev,
 • máte horečku, zimnici nebo vás bolí tělo (příznaky infekce).

 

Co jsme o epiziotomii zjistili?

 • Epiziotomie se neprovádí tak často a tak běžně jako před rokem 2006.
 • Cílem nástřihu hráze je rozšířit cestu dítěti při porodu.
 • Pokud lékař předpokládá komplikace při porodu, třeba pokud je dítě příliš veliké a nedovede se dostat přes porodní cesty, doporučí epiziotomii. Porodníka doporučuji vždy poslouchat, protože má o vašem stavu nejlepší přehled.

Máte vlastní zkušenost s epiziotomií? Jak probíhala, jak dlouho se vám rána hojila a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti se těšíme v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Pište nám je do komentářů pod článkem. Děkuji a přeji vám i děťátku pevné zdraví 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: Předčasný porod: Proč k němu dochází a jaké má důsledky na zdraví dítěte?

předčasný porod

Leave a Reply