Nezájem o sex je přirozený. Lidé žijí šťastně i bez něj.

Podle výsledků výzkumu je každý dvacátý vztah zcela bez sexu. Partneři drží dobrovolný celibát z různých důvodů. Jedno procento české populace je asexuální. Tito lidé nemají žádný sexuální apetit, sex nepotřebují a nevyhledávají jej. Žijí šťastně i bez něj. Veřejnost ale vnímá život bez sexu jako tabu a na lidi, kteří se sexu dobrovolně vzdali, se dívá skrze prsty. Celibát je tabu a nemluví se o něm.

  • Celibát si lidé vybrali dobrovolně a mohou v něm žít i pokud mají sexuální touhy a představy. Celibát lze kdykoliv přerušit, takže jeho držení záleží pouze na pevné vůli celibátníka.
  • Asexualitu si ale lidé nevybírají a asexuál se sexu nevyhýbá protože by sám chtěl. A to je pro veřejnost problém.

Asexuálové se cítí být nepochopení a vyřazení ze společnosti. Je pravda, že dnešní společnost je značné přesexualizovaná a erotika leze doslova z každé konzervy. Veřejný názor je totiž takový, že kdo nežije intimním životem, ten nemůže být nikdy šťastný. To ale není pravda a asexuálové dovedou být šťastní, byť to většina lidí nikdy nepochopí.

Sexuologičtí odborníci se ale shodují v tom, že nemít sexuální touhu je normální a to i navzdory zažitým mýtům a mylným představám. Sexuální život je dobrovolný „doplněk“ života a ne jeho povinná součást, bez které bychom nemohli přežít.

Důvody, proč lidé drží celibát dobrovolně, se různí. Nespokojenost s předešlými vztahy, stres a únava z práce, zdravotní problémy nebo věrovyznání a jiné morální příčiny.

DÁLE ČTĚTE: Asexuál a jeho pohled na ten „divný“ zbytek lidí.

asexuál

Leave a Reply