Celibát: Výhody, nevýhody a zajímavé informace

Možná jste někdy přemýšleli, co je to vlastně celibát a proč se pro něj někteří lidé rozhodují. Sepsali jsme několik výhod a nevýhod. Zároveň poradíme, na co myslet, pokud dodržování celibátu zvažujete.

celibát

 

Co je to celibát?

Slovo celibát pochází z přídavného jména caelebs, což je latinsky svobodný a neženatý. Původně se na celibát nahlíželo jako na život bez manželského svazku. Dnes se ale výrazem označuje spíše dlouhodobý život bez sexu.

Celibát je tedy příslib dlouhodobé sexuální abstinence. V Česku celibát dodržují hlavně nábožensky založení lidé, kteří na sex čekají až po svatbě. Někteří zástupci církve jako jeptišky, faráři či kněží slibují doživotní celibát.

Běžní lidé se rozhodují zůstat v dočasném celibátu pouze po určitou dobu, často po rozchodu nebo až do doby, než si nenajdou nového partnera. Celibát může být i nedobrovolný v případě, že člověk sice má zájem o sex, ale nedovede si najít sexuálního partnera.

Lidé si výraz celibát vykládají různě a pro každého znamená něco trochu jiného. Pro některé je to naprostý zákaz jakéhokoliv sexu, pro jiné jsou přípustné pouze některé polohy a praktiky. Někteří lidé se uspokojují pouze ručně, orálně, nebo pomocí hraček. I oni o sobě tvrdí, že drží celibát, protože nedochází ke vzájemného styku pohlavních orgánů.

Rozdíl mezi celibátem a dlouhodobou sexuální abstinencí je v tom, že abstinence nepředstavuje slib. Jde spíše o situaci, kdy člověk nemá s kým sex provozovat, případně mu v něm brání zdravotní příčiny. Celibát patří mezi vyšší morální a náboženské cíle.

Celibát není asexualita. To je totiž absence sexuální touhy, která nesouvisí s přesvědčením a má jiné duševní nebo tělesné příčiny.

 

Co je to nedobrovolný celibát?

Lidem, kteří nedrží celibát dobrovolně, se říká incelové (od výrazu involuntary celibatenedoborvolný celibát). Ti sice touží po sexu, ale nejsou schopni najít si sexuální partnery. Incelové se často sjednocují v různých on-line komunitách. V nich se vzájemně podporují a snaží se šířit své zájmy mezi další lidi. Bohužel jsou již známé případy hněvu a zášti vůči běžným lidem a také násilí.

 

Proč lidé drží celibát?

Nejčastěji lidé praktikují celibát, aby si udrželi náboženské, duchovní nebo kulturní přesvědčení. Víra považuje sex za posvátnou činnost, které se mohou oddat pouze lidé v manželském sňatku. Od žen sex očekává, že budou panny až do svatby. Mnohá náboženství a kultury vnímají panenství jako znak tělesné i duševní čistoty a nevinnosti. Od mužů se panictví až do svatby obvykle neočekává. I to je důvodem, proč mají ženy „panensky bílé“ svatební šaty.

Každopádně celibát nedrží pouze věřící lidé. Člověk, který ho drží, není automaticky věřící a motivace může mít různé důvody. Celibát je dokonce velmi vhodný jako nástroj boje proti závislosti na sexu či masturbaci.

Mnozí drží celibát kvůli vlastnímu přesvědčení, morálním hodnotám či dokonce ze zvědavosti, jak na ně bude sexuální abstinence působit a zda ji zvládnou. Jiní čekají, dokud si nenajdou dlouhodobého partnera. Na sex chuť mají, ale nechtějí se pouštět do nezávazného sexu na jednu noc. Hledají si prostě toho pravého/tu pravou.

Existují i lidé, kteří se obávají nežádoucích důsledků sexu. Patří mezi ně nechtěné těhotenství, přenos pohlavních nemocí, problémy se zákonem či dokonce nepříjemné emoce.

 

Výhody celibátu

Co se týče tělesného zdraví, celibát mnoho výhod nepřináší. Jako výhodu lze vnímat snad jenom ochranu před sexuálně přenosnými chorobami. Zároveň poskytuje 100% ochranu před nechtěným otěhotněním. Těhotenství je ale přirozené, proto jej nevnímáme jako nevýhodu či problém.

Celibátu lze připsat několik morálních a duševních výhod. Odstraňuje třeba strach a obavy spojené se sexuálním stykem s neznámými i známými sexuálními partnery. U věřících lidí posilňuje duševní propojení s Bohem. Může také zlepšit některé charakterové vlastnosti, jako je trpělivost, zdrženlivost, sebeovládání, pevná vůle nebo soucit.

Celibát zároveň pomáhá soustředit se na jiné aspekty života a vztahu, než na pouhé sexuální myšlenky. Rovněž pomůže lépe poznat nového partnera, protože vám bez sexu zůstane více času na upřímné a hluboké rozhovory. Na sex bude dostatek času i kdykoliv později.

Díky celibátu lze ušetřit i peníze, třeba za ochranné pomůcky, antikoncepci, spermicidy nebo erotické hračky. Osamělí lidé v celibátu neutrácejí za placený sex. Zároveň díky němu získáte více času soustředit se na rodinu, práci a kariéru, přátele a koníčky.

 

Nevýhody celibátu

Jelikož celibát vyžaduje silné sebeovládání, po delší době může vyústit do pocitů beznaděje, depresí nebo syndromu vyhoření. Pokud celibát teprve zvažujete, zamyslete se, zda je to skutečně váš dobrovolný závazek a chcete jej dodržovat. Pokud vás do něj někdo nutí, ale sami o něm nejste přesvědčeni, nenechte se manipulovat. Držení celibátu je jenom vaše soukromá věc. Nikdo vám nemůže vyčítat, zda jej držíte nebo jej dodržovat nechcete a to ani pokud jste věřící.

Lidé v celibátu jsou často sexuálně frustrovaní potažmo frustrovaní celkově. Jejich sexuální touhy a potřeby nejsou naplněny. Tyto emoce mohou přerůst ve snížené sebevědomí, nejistotu, nezkušenost, pocity odvrhnutí ze společnosti a samoty. Těm musí čelit lidé, kteří se setkávají s lidmi v normálních sexuálních vztazích. Těch je logicky většina.

 

Mohu během celibátu provozovat aspoň nějaké příjemné aktivity?

Opět záleží pouze na vás samotném, jak celibát chápete. Kvůli celibátu ale nemusí zcela vymizet intimita.

 

Masturbace

Díky masturbaci se můžete sexuálně uspokojit i bez toho, abyste porušil závazek celibátu. Přes masturbaci zároveň lépe poznáte svoje tělo a jeho potřeby i bez sexuálních aktivit s jinými lidmi.

Některé páry masturbují vzájemně, případně masturbují aspoň ve stejnou dobu, pokud se vzájemně nedotýkají.

 

Nepenetrativní sexuální aktivity

Někteří lidé se i v celibátu věnují erotickým aktivitám s partnery. Vyhýbají se pouze penetrativnímu sexu, a tedy styku penisu s vagínou. Využívají nepenetrativní styk, kam patří líbání, objímání, mazlení nebo masírování. Namísto genitálií se zde používají ruce a prsty, ústa, anální otvor nebo sexuální hračky. Tyto metody obvykle nepředstavují riziko otěhotnění, ale mohou se kvůli nim přenášet pohlavně přenosné nemoci.

 

Jak držet celibát ve vztahu?

Někteří lidé se kvůli celibátu vyhýbají vztahům a manželství. Jiní sice pořád randí, ale ve velké míře omezují sexuální aktivitu.

 

Mluvte o svých potřebách a očekávání

V každém vztahu je důležité, abyste vy a partnerka chápali svým vzájemným přáním, potřebám a očekáváním. I pokud celibát drží oba partneři, musí najít takovou úroveň intimity, která jim bude vyhovovat. To si vyžádá upřímné debaty, dostatek trpělivosti a tolerance.

 

Najděte jiné formy intimity

Sex není jedinou intimní aktivitou. Zkoušejte různé doteky, masáže a způsoby stimulace, hrajte erotické hry a nakupte si sexuální pomůcky.

 

Jak se rozhodnout, zda je pro mě celibát správný?

Pokud přemýšlíte o tom, že začnete žít v celibátu, tyto rady vám mohou pomoct rozhodnout se.

 

Ujistěte se, že je rozhodnutí pouze vaše

Nejprve se zamyslete, zda chcete celibát skutečně dodržovat. Nikdo vám jej nesmí vnutit. Pokud jej držet nechcete, bude velmi náročné zůstávat v něm a bude vám zbytečně způsobovat nechuť, zmatek, smutek a nejistotu.

 

Vyzkoušejte jej nanečisto

Pokud zatím netušíte, jak dlouho vydržíte, naplánujte si kratší dobu třeba jenom pár týdnů nebo měsíců. Uvidíte, zda jste vůbec schopný vzdát se sexu dobrovolně a jak na vás abstinence působí.

 

Celibát neznamená zákaz sexuálních aktivit

Člověk se dovede uspokojit i jinak, než kontaktem penisu s vagínou. Můžete si proto najít aktivity, které vám budou vyhovovat. Třeba erotické masáže, laskání a mazlení, orální sex a podobně. Vy jste tím, kdo nastavuje hranice, a pokud si zakážete klasický sex, pořád se můžete uspokojovat jinými způsoby.

 

Nestyďte se

Pokud již budete držet celibát, ale pořád budete myslet na sex, můžete zažívat pocity hanby a sebeodsuzování. Nesuďte sám sebe a zaměřte sa na svůj cíl. Erotické představy jsou normální a nelze se za ně stydět. Nikdo nemá dokonale čisté myšlenky.

 

Nepodléhejte tlaku

Dodržet dlouhodobý celibát může být náročné a kromě tlaku, který na sebe budete klást sám, na vás může tlak vyvíjet třeba církev nebo vaše okolí. Pokud ale zjistíte, že vám celibát nevyhovuje, přestaňte jej držet. Opakujeme, že vám jej nikdo nemůže vnutit a jde pouze o vaše dobrovolné rozhodnutí.

 

Celibát držte ze správného důvodu

Zhodnoťte, proč vlastně celibát držíte. Důvodem není snaha vypadat lépe v cizích očích ani snaha potěšit někoho jiného. Nedržte celibát z povrchních ani submisivních důvodů.

 

Věci se můžou měnit

Po čase můžete zjistit, že již celibát držet nechcete. Zamyslete se, co vás k rozhodnutí dovedlo a rozhodněte se, co chcete dělat dál.

 

Orientujte se podle sebe

Nenechte se do celibátu vtáhnout nikým jiným. Zároveň se z něj nenechte nikým vyhnat, pokud nebudete chtít. Držte se pouze svých potřeb a přesvědčení. Je jenom na vás, kdy a jak se budete cítit šťastní.

Pokud máte jakékoliv dotazy na celibát nebo chcete sdílet své vlastní zkušenosti, na vaše reakce se těšíme v komentářích pod článkem. Děkujeme 🙂 Redakce Erekce.cz.

DÁLE ČTĚTE: Nízké libido u mužů – všechny příčiny a instantní rady, jak mužské libido zvýšit pro záchranu milostného vztahu.

nízké libido u mužů, příčiny

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply