Mladík po kouření marihuany opakovaně trpěl 4 hodinovým priapismem

Priapismus je bolestivá erekce, která ne a ne zmizet. Vydrží celé hodiny může nastat z různých příčin. Nejčastěji je to negativní důsledek léčby Viagrou nebo různých onemocnění či poškození nervů.

Marihuana má pověst, že přispívá ke vzniku erektilní dysfunkce. To ale neplatilo pro nešťastného muže, kterého popisuje nová lékařská zpráva.

priapismus po kouření marihuany

 

32letý muž totiž několikrát trpěl priapismem a to pokaždé, když kouřil marihuanu. Na pohotovosti se objevil dvakrát během dvou týdnů s několikahodinovou bolestivou erekcí. První případ trval mučivých 12 hodin, druhý „pouze“ 6. Mladík dostal injekci fenylefrinu ke zmírnění otoků.

Lékaři nejdříve zkoumali, zda spouštěčem nebyla nemoc, léky či jiné vlivy. Až pak se zeptali na jeho drogové návyky.

Doznal se ke kouření marihuany několikrát za posledních 6 měsíců, vždy přibližně 2 hodiny před nástupem priapismu,“ uvedli ošetřující lékaři. „Během této doby měl pacient 4 nebo více epizod s erekcí trvající téměř 4 hodiny, které se ale samy vyřešily.

Lékaři zjistili, že šlo o velice ojedinělý případ, kdy bylo kouření marihuany jedinou příčinou, která mohla mladíkovi způsobit priapismus. Proto chtěli zjistit více.

Pacient přiznal kouření konopí ve věku 16 a 17 let. Během této doby měl opakovaný, minimálně 4hodinový priapismus, který ale nikdy nevyžadoval lékařské ošetření,“ dodávají lékaři.

Když ale mladík opět začal kouřit marihuanu, nežádoucí erekce se vrátila.

Lékaři si byli docela jistí, že priapismus způsobilo právě kouření marihuany, ale netuší, proč k němu došlo. Spekulují, že by mohlo jít o negativní účinek jedné ze sloučenin v marihuaně. THC totiž interaguje s tělesnými kanabinoidními receptory a brání penisu ochabnout po orgasmu.

Druhou příčinou mohou být pouze kanabinoidy, které přímo ovlivňují cévní systém a zvyšují průtok krve penisem. Lékaři naznačili, že dlouhodobé kouření konopí způsobuje zvýšenou aktivaci krevních deštiček, to vytvoří krevní sraženiny a zastaví se tak odtok krve z penisu.

Pro přesné závěry je ale potřebný další výzkum. Zpráva byla zveřejněna v časopise Journal of Cannabis Research.

DÁLE ČTĚTE: Kouření marihuany a erektilní dysfunkce: je prospěšná nebo škodlivá?

vliv marihuany na erektilní dysfunkci

 

Leave a Reply