Erektilní dysfunkce – hlavní příčiny, typické příznaky a rychlá léčba

Erektilní dysfunkce (ED, také impotence) je problémem mnoha mužů nejen po 40. roce věku. Může se objevit prakticky kdykoliv a to i u mladých mužů kolem 20 let. S věkem riziko výskytu roste.

Erektilní dysfunkce je neschopnost dosáhnout erekci dostatečně pevnou pro uspokojivý a kvalitní sexuální styk. Penis je příliš měkký, erekce trvá krátce, je nevydatná a rychle opadává. V těžších případech ED penis nedosahuje erekce vůbec a porucha je chronická (trvalá). Nejčastější, ne však jedinou příčinou je problém s prokrvením penisu, kdy do něj přes zúžené nebo ucpané jemné cévy neproudí dostatek krve.

Rozsah a závažnost dysfunkce může být různá, stejně tak úspěšnost léčby a navrácení sexuální zdatnosti. V každém případě jde o negativní rostoucí trend současných mužů, navíc mnozí problém nijak neřeší. Než by se svým neduhem zašli k lékaři, raději budou dělat mrtvého brouka a doufat, že jejich chlouba opět povstane sama od sebe. Tak to ale být nemusí.

V článku vysvětlím běžné příčiny erektilní dysfunkce a metody léčby a pomoci. Erektilní dysfunkci totiž lze zlepšit a erekci podpořit. Nebude to ale bezpracné. Podpora si vyžádá změny životosprávy a cílené vyléčení zdravotních komplikací, které erekci zhoršují.

erektilní dysfunkce

 

Jaký je mechanismus vzniku erekce?

Erekce je ztvrdnutí penisu vlivem zvýšeného průtoku krve při pohlavním vzrušení. Ztopoření nastává ve chvíli, kdy dochází k přílivu krve do penisu – do drobných dutin ve tkáni penisu (corpus cavernosum). Tyhle drobné dutinky mají rozměr asi 1 mm v klidovém stavu. Z důvodu zúžení a ucpání přívodních cév dochází k erektilní dysfunkci, protože do dutin neproudí krev a k erekci tak nemůže dojít vůbec, nebo je měkká a nevydatná.

Do dutinek ústí tepny, které přivádějí krev. Odvod pak mají na starost žíly. Ty mají schopnost se uzavřít a omezit odtok krve. Komůrky se naplní a dochází k erekci.

VĚDĚLI JSTE, že i žena má topořivá tělesa? Konkrétně v oblasti klitorisu a poševní předsíni. Ženy zažívají erekci klitorisu, která může být rovněž oslabená.

Pro ženy ale problém s erekcí klitorisu nepředstavuje nemožnost mít sex. Způsobuje ale problém se vzrušením a plnohodnotným užíváním sexu

Penis je tvořen celkem třemi oddělenými částmi. Dvě z nich jsou právě topořivá tělesa. Třetí část je takzvané spongiózní těleso (corpus spongiosum) a jeho středem vede močovod. Toto těleso je obklopeno jemnější tkání, než předchozí dvě. Rozšiřuje se až v horní části penisu, kde tvoří horní část (žalud).

 

Krevní zásobení penisu

topořivé tkáně v penisu

Na obrázku vidíte průřez penisem. Všimněte si, že celý penis obsahuje topořivou tkáň. Ta musí být pro pevnou erekci bohatě zásobena krví. Pokud má krev překážku, do penisu nevtéká dostatečně a výsledkem je erektilní dysfunkce.

Zásobení penisu krví začíná v hlavní aortě nacházející se v zadní části těla. Aorta se pak dělí na kyčelní tepnu interní, externí a nakonec také na tepnu zásobující přímo penis a jeho topořivá tělesa.

Při dlouhém sezení, sedavém životě, ale také jízdě na kole může dojít k jejímu poškození. Tím pádem se zkrátí a dochází k dysfunkci. Hlavní tepna zásobuje dvě topořivá tělesa. Žalud je však zásoben samostatně. Proto existují vzácné případy erekce žaludu. K tomu dochází například při priapismu – dlouhodobé a bolestivé erekci.

 

Jednotlivé fáze erekce

  1. Klidová fáze – penis je v ochablém stavu. Přítok krve je jen takový, aby penis vyživoval a ten mohl správně fungovat a prospívat.
  2. Latentní fáze – druhá fáze je typická zvýšeným průtokem krve. Tento rozdíl je 7 až 10 násobný. Průměr topořivé tkáně roste. Možná vás bude zajímat, kolik krve se průměrně vejde do penisu v erekci.
  3. Tumescentní fáze – Kaverny jsou postupně zaplňovány krví. Erekce je téměř na 100%
  4. Plná erekce – Prokrvení je v této fázi maximální. Další krev už nepřitéká. Penis je připraven na soulož nebo masturbaci.
  5. Rigidní fáze erekce – tlak v penisu roste až o 300%. Tato fáze přichází těsně před orgasmem.
  6. Fáze detumescence – Hladké svalstvo penisu se postupně uvolňuje a dochází k rychlému odtoku krve. Vše se vrací do klidové fáze. Někteří muži jsou po pár minutách schopni dosáhnout opakované erekce, jiní potřebují několik desítek minut až hodin odpočinku.

 

Ranní erekce

Probuzení s ranní erekcí znamená, že váš penis funguje správně. Tělo v noci provádí namátkovou kontrolu orgánů a kontroluje, zda fungují. Penis samozřejmě nevynechá. K erekci tak může dojít i bez erotického stimulu. Mozek jednoduše ověřuje, zda do penisu proudí dostatek krve. Ranní erekce je tak důkazem, že penis nemá problém s prokrvením a selhávání má spíše duševní příčinu.

Dochází k ní i bez erotických snů. Erekce nastává několikrát za noc. Vždy v okamžiku REM fáze, a tedy hlubokého spánku. Noční samovolná erekce nastává jak u mužů (penis), tak i u žen (klitoris).

 

Význam erekce

Erekce je absolutně nutná pro hladký průběh pohlavního styku. Pouze plně ztopořený penis bez problému pronikne do pochvy. Pokud je ve stavu poloviční erekce, pak dochází k jeho krčení a ohýbání a není možno ho naplno zasunout. Sex si tak dostatečně neužije žena ani postižený muž.

Plná erekce také hraje roli v oplodnění ženy. Ejakulát by se měl při vyvrcholení dostat co nejblíže k děložnímu čípku, aby byla šance co nejvyšší. Jak ženu rychle a bezpečně oplodnit radíme v tomto článku.

porucha plodnosti kvůli erektilní dysfunkci

Je nutné uvědomit si, že bez pevné erekce nelze souložit, co v budoucnosti může směrovat k neschopnosti zplodit dítě i pokud je muž jinak plodný a produkuje zdravé spermie.

Jak se projevuje erektilní dysfunkce?

  • Nedojde ke ztopoření penisu ani v přítomnosti vzrušivých impulsů.
  • Dojde ke erekci, ale ta je pouze částečná a krev nevyplňuje penis dokonale.
  • Dojde k erekci, ale pouze na krátký okamžik.

Pokud jste se v bodech výše poznali, pravděpdodobně trpíte ED. Obavu ale potvrdí až sexuolog na základě vyšetření. Zda skutečně dysfunkcí trpíte, sám bohužel určit nemůžete.

Muži obecně neradi hovoří o svém problému. Mnohokrát čekají zbytečně dlouho, dokonce i v případech, kdy trpí bolestmi. Přitom řešení problému může být nablízku.

V případě podezření je proto na místě vyhledat radu lékaře (sexuolog nebo androlog). Mnoho mužů problém odkládá a často se třeba i dlouhé roky trápí, než aby nastala úleva.

Paradoxně jsou to pak velmi často jejich partnerky, které je přemluví, aby za lékařem skutečně zašli.

Vyšetření je bezbolestné, diskrétní a rychlé. Specialista vás velmi rychle informuje o vašem stavu v průběhu několika minut. Lékaři jsou vázání mlčenlivostí, takže váš problém se rozhodně nedostane za zavřené dveře ordinace.

Za vznikem ED stojí fyziologické a psychologické vlivy. V mnoha případech je to jejich kombinace. Níže najdete tabulku sexuologických ambulancí ve větších českých městech. Na doporučení se můžete zeptat i svého praktického lékaře nebo sexuologa najděte na internetu a objednejte se k němu přímo.

 

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Erektilní dysfunkce není vzácná ani ojedinělá porucha

V dnešní době je výskyt ED velmi častý. Odhady hovoří o skoro každém druhém muži po 40. roce věku. Tato statistika je velmi nelichotivá a 50% výskyt v tomto věku je skutečně veliké číslo. I proto je ED první na žebříčku sexuálních dysfunkcí u mužů.

V případě, že se penis čas od času nepostaví, ještě nemusí automaticky znamenat ED. Často mohou být na vině krátkodobé vlivy, které erekci dočasně oslabí, třeba únava, nemoc, krátkodobě zhoršený duševní stav (stres, smutek, strach). Silná erekce se ale vrátí hned jak tyto duševní problémy pominou.

O dysfunkci hovoříme tehdy, pokud muž není pravidelně a dlouhodobě (někdy dokonce doživotně) schopen dosáhnout erekce.

 

ED přichází přirozeně s věkem

Chatrná erekce trápí nejčastěji starší muže. Bohužel se dnes začíná projevovat už i ve středním věku a dokonce u velmi mladých mužů – kluků.

Je to přirozený průběh stárnutí, kdy si muž začne všímat, že k dosažení erekce potřebuje delší čas. Tento průběh je normální, protože v těle dochází ke zhoršování přirozených funkcí a úbytku testosteronu, který je pro spolehlivou erekci důležitý.

BEZPEČNÝ TIP: Pro podporu prokrvení organismu a penisu velmi dobře účinkují byliny. Studujeme a na redaktorech testujeme volně dostupné doplňky stravy s obsahem rostlin a látek s vazoditalačními účinky. Ty roztahují cévy a umožňují krvi lépe vtékat do penisu.

Nejde ale o léky. Doplňky erektilní dysfunkci neléčí. Na erekci mají stimulační a tedy podpůrný a zlepšující účinek. Klikněte na tlačítko a podívejte se na řebříček TOP 10 ověřených doporučených doplňků.

 

Příčiny erektilní dysfunkce

Příčiny mohou být fyzické (tělesné) nebo psychogenní (duševní). Často jde o kombinaci různých negativních vlivů.

 

Jste příliš ve stresu a zaneprázdněni

V práci trávíme velkou část svého života. Pracovní prostředí má tak na naše tělo i psychiku významný vliv. Stres a napětí se pak logicky musí někdy projevit. Není divu, že muži často sáhnou po stimulantech pro vyšší pracovní výkonnost.

Energetické nápoje, cigarety, alkohol, lehčí a tvrdé drogy i antidepresiva tvoří výbušnou směs, která každou chvíli hrozí explozí. Je jen otázkou, kdy se tento životní styl podepíše na zdraví a samozřejmě erekci.

Často tento problém potká muže, od kterých je vyžadováno velké pracovní nasazení a vysoká míra odpovědnosti. Pracovníci integrovaného záchranného systému, manažeři, prodejci, piloti a další.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak se s drogami snáší Viagra a proč je nebezpečné kombinovat je?

Viagra a marihuana, kokain, pervitin a heroin

JE DOBRÉ VĚDĚT: Stres sám o sobě způsobuje ED. Pro její funkci je třeba nervový signál z mozku. Pokud je stres silný, pak způsobí v mozku zmatek a potřebný signál do penisu ani nedojde.

JAK VĚC ŘEŠIT? Najděte způsob, jak “vypnete svůj mozek”. Masáž od partnerky, vzájemná masturbace, společná a individuální meditace, jóga. To vše jsou způsoby, jak odvést pozornost od nechtěných stimulů ve vaší mysli.

NAUČTE SE: Jak zvládat stres pro zachování silné erekce a její podporu? Doslova se změníte.

jak zvládat stres?

 

Zanedbáváte zubní hygienu

Zubní hygiena úzce souvisí s mnoha oblastmi v těle. Velmi často pak stojí za problémy, které by nás v souvislosti s ní ani nenapadly. Dle jednoho průzkumu mají muži trpící záněty v oblasti ústní dutiny až o 80% větší šanci na vznik ED.

Záněty ústní dutiny snižují produkci enzymu eNOS. Ten ovlivňuje tvorbu kyseliny dusičné v těle. Tato kyselina má přímý vliv na udržení erekce. Pokud je jí málo, znamená to slabou erekci.

JAK VĚC ŘEŠIT? Sáhněte si do svědomí a odpovězte na otázku, zda pečlivě dbáte o své zuby. Při pravidelné péči nejen snížíte riziko ED, ale i zánětů, infekcí a další řady nemocí.

 

Omezte sledování porna

Zajímavé postřehy doktora Davida Delvina na Netdoctor.co.uk poukazují na škodlivost porna ve vztahu s ženami. “Pokud bude pornu dávána přednost před reálným sexem, je to problém”, tvrdí Delvin.

Slovo porno zaujímá přední pozice na Google. Je ho tedy všude plno. Odborníci se shodují, že jeho omezení by rozhodně prospělo zdravým vztahům, zejména ze strany mužů.

JAK VĚC ŘEŠIT? Nadměrné sledování porna vám může způsobit, že nebudete schopni chytit stejnou vlnu se svou partnerkou. Budete mít očekávání, které znáte z obrazovky. Pokud se partnerce nesvěříte, nic se nezmění. Důležitá je upřímná komunikace o tom, co chcete. Pokud máte své fantazie, které vás baví ve filmu, řekněte to partnerce. Zároveň buďte připraveni splnit i její fantazie.

 

Solíte přespříliš

Sůl je dobrá na chuť, ale ne tak dobrá na zdraví vašich tepen. Nadměrné množství soli v jídlech má za následek kornatění a nepropustnost tepen (ateroskleróza).

Topořivá tělesa fungují na zvýšeném průtoku krve. Hádejte, co se stane, když budete moc solit? Je to právě slabé prokrvení, které způsobuje většinu případů ED. Nehledě na to, že kardiovaskulární problémy patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Chcete mít své cévy zdravé.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Sůl samotná nezabije, ale velmi napomáhá vzniku chronických onemocnění. V kombinaci s vysokým tlakem a cholesterolem je často příčinou mozkové příhody. Pokud ji člověk přežije, hrozí ochrnutí různých částí těla. Penis nevyjímaje.

JAK VĚC ŘEŠIT? Vyhněte se soli. Věřte že, když si od soli odvyknete, naučíte se vnímat skutečnou chuť potravin. Ve skutečnosti mnoho potravin chutná výborně i bez zbytečného solení. Rozhodne neplatí pořekadlo z oblíbené pohádky, že sůl je nad zlato.

 

Nejíte zdravě, pestře a čerstvě

Nejčastější příčinou je špatný životní styl, který má neblahý vliv na naše cévy. Ty se postupně zanášejí a zužují. V případě drobných cévek v penisu to znamená horší erekci. V případě životně důležitých také infarkt, nebo mrtvici.

PAMATUJTE: Pokud se snižuje průtok do cév v penisu, může k tomu v budoucnu dojít i u důležitějších cév. Dbejte proto o své zdraví už teď. Naslouchejte svému tělu a nenechte nic náhodě.

Rozhodně není třeba hned cestovat k moři a už tam zůstat. Správnému stravování přijdete na chuť klidně i v domácích podmínkách. Pointa je ve změně a trochu nad jídlem přemýšlet.

Existuje nespočet alternativ k vaším současným oblíbeným jídlům. Přitom jsou lehčí než svíčková se sedmi. Lehce stravitelná jídla, zdravé tuky, dostatečné množství ovoce a zeleniny. Ideálně čerstvě natrhané přímo ze zahrady.

Benefitem tohoto stylu stravování jsou mnohem zdravější cévy. Samozřejmě s tím jde ruku v ruce i lepší erekce. Ne nadarmo jsou národy středomoří nejníže v žebříčku výskytu infarktů a mrtvic.

JAK VĚC ŘEŠIT? Snadná pomoc. Pokud máte rezervy ve svém současném stravování, kompletně překopejte svůj jídelníček.

Rad a tipů najdete na webu i mezi přáteli spoustu. V tomto článku najdete ty nejzdravější a nejlepší potraviny na erekci.

 

Jste až moc nábožensky založený

Víra je mocná a velmi prospěšná věc. Některé náboženství přikazují sexuální zdrženlivost. Jsem si vědom, že víra je osobní věcí každého jednotlivce.

Každopádně odpírání si sexu, případně ejakulace není zdraví prospěšnou činností. Dokonce vysloveně škodí a oslabuje sexuální vitalitu. Pro kondici vašeho penisu je důležitá pravidelná ejakulace. Tak svá varlata nejsnadněji zbavíte odumřelých spermií a toxinů, které se z nich tvoří.

V prvé řadě není masturbace ani sex žádný hřích. Pro vaši sexuální kondici a erekci je pravidelná soulož důležitá.

JAK VĚC ŘEŠIT? Volba mezi tím co vám přikazuje vaše víra a vaším zdravím je čistě na vás. Jestliže vám záleží na zdravém sexuálním životě, pak poslouchejte zdravý selský rozum.

 

Příliš dlouho sedíte bez pohybu

Dlouhodobý a nepřirozený tlak na hráz (perineum) není všeobecné prospěšný a je jednou z příčin ED. Dlouhodobá jízda na kole, motocyklu, koni a jiné podobné aktivity, kde jste vystaveni dlouhým hodinám sezení vašemu penisu a pánevní oblasti nepřispívají.

Při těchto sportech také hrozí riziko zranění citlivé oblasti pánevního dna, které bude mít za následek snížení prokrvení. Dlouhodobé sezení platí hlavně pro lidi pracující v kancelářích.

JAK VĚC ŘEŠIT? Nechte se vést pocity. Jestliže máte pocit, že za problémy v ložnici stojí námaha ve zmíněných sportech či dlouhodobé sezení, aktivitu omezte, nebo zcela vyměňte za jinou. Každopádně to neznamená úplné zastavení sportovní činnosti nebo změnu práce.

 

Zázračná pilulka problém pouze pozastaví, ale nevyřeší

Když je muž v koncích a neví, co se svou erekcí, pak nejčastěji sáhne po modré pilulce. V lékárně dnes kromě Viagry nebo Cialisu sežene i levnější generické varianty za zlomek ceny.

Od lékaře pak přichází rychlé řešení problému v podobě receptu na zázračnou pilulku. Je třeba si uvědomit, že tyto léky pouze maskují a překrývají daný problém. Řeší pouze následek, ale nikoliv příčinu. Muž přestane pilulky brát a problém bude zpátky.

Viagra nevyléčí ucpané cévy, poškozené nervy nebo cukrovku či roztroušenou sklerózu. Umožní pacientům souložit, ale nezbaví je základní příčiny erektilní dysfunkce.

JAK VĚC ŘEŠIT? Bude to boj. Rozhodně nečekejte výhru hned, jako v případě modrého zázraku. Nejprve musíte zjistit příčinu. Té se pak zbavte. Jste silný kuřák? Omezte kouření. Máte za milenku příliš velkou dračici? Je na čase hledat jinou. Jste vystaveni přílišnému elektromagnetickému smogu z telefonů a wifi? Telefonujte z bezpečné vzdálenosti a na spaní vypínejte router.

strava a erektilní dysfunkce

Strava ve velké míře ovlivňuje kondici erekce. Pokud si myslíte, že zelenina a libové maso by vám nechutnalo, jste na omylu. Zdravá strava je ten nejjednodušší způsob, jak začít žit zdravěji. Budete se cítil lépe a taky lépe vypadat.

NEZAPOMEŇTE zdravý jídelníček obohatit o některým z volně dostupných doplňků pro podporu erekce.

Erekci posílíte rychleji a s dlouhodobějším účinkem.

 

Naslouchejte svému tělu a buďte v pohodě

S velkou jistotou se v některém z bodů najde většina mužů. Nekladu na vás nároky, abyste začali do puntíku s životem jako mnich. Dobré osolené jídlo má samozřejmě svoje kouzlo stejně jako další neřesti.

Každopádně mějte na paměti, že penis je velmi citlivá část těla a na dlouhodobé působení negativních jevů reaguje velmi citlivě. Proto přemýšlejte, ve které oblasti máte rezervy a kde je prostor ke zlepšení.

 

Léčba erektilní dysfunkce

První úspěšný pokus vyléčit erektilní dysfunkci je datován do roku 1982. Tehdy Francouz Ronald Virag nalezl účinnou látku papaverin. Tato látka dokáže zlepšit přítok krve do penisu a tím pádem podpořit erekci.

Jeho krok byl v té době revoluční. Doslova položil základy pro následné postupy léčby ED. Od té doby léčba o nějaký krok postoupila. Pojďme se společně podívat, jaké možnosti věda současnosti nabízí:

MĚJTE PŘEHLED: Lék na erektilní dysfunkci vás může i zabít. Doplněk ne.

 

Léky na erektilní dysfunkci

Látek na intenzivní prokrvení penisu najdeme více. Později přišel do hry prostagladin E1, který je do penisu vpravován injekčně.

Revoluční v léčbě ED je jednoznačně rok 1998, kdy došlo k masovému užívání účinné látky sildenafil. Na trh tehdy přišel obsažen ve světoznámé modré pilulce Viagra. Ta je podávána ve formě tablet, takže píchání injekcí ustoupilo do pozadí.

V roce 2003 pak přišly na trh další hráči na podporu erekce. Účinné látky tadalafil a vardenafil navázaly na úspěch sildenafilu.

Všechny výše jmenované látky sildenafil, tadalafil i vardenafil jsou k dostání pouze na lékařský předpis. Je to hlavně kvůli vedlejším účinkům. Zejména pak u mužů s kardiovaskulárními problémy.

DŮLEŽITÁ POMŮCKA: Jak rozeznat falešnou Viagru? Podívali jsme se na nejčastější rozdíly

jak poznat falešnou Viagru?

 

Předpis léku je vždy v rukou lékaře

Léky pro léčbu ED jsou vždy určeny pro léčbu dysfunkce způsobené jinou fyzickou příčinou. Oslabení zapříčiněné duševní poruchou (stresy, duševní bloky a podobně) vyžaduje pomoc psychologa.

PAMATUJTE: Lék vždy předepisuje doktor. Doplňky na internetu s názvem “lék na předpis” jsou jen napodobeniny.

 

Nejúčinnější léky

Výše uvedené účinné látky mají pod svou licencí různí výrobci. Mezi nejvíce známé značky patří léky těchto společností:

ČTĚTE TAKÉ: Jaká rizika hrozí při nákupu léků a doplňků bez předpisu?

 

Co udělat, aby lék působil co nejlépe?

Účinné látky léku nepůsobí samovolně. Pro dosažení erekce je důležitá sexuální stimulace a vzrušení. Ať už na úrovni fyzické, nebo psychické. Lék se podává zhruba hodinu před plánovaným sexem.

 

Nástup a trvání účinku léku v tabletě

Léky uvádějí různou dobu účinku. Třeba taladafil až 36 hodin. Mnoho mužů se mylně domnívá, že budou mít erekci po celou tuto dobu. Takový předpoklad je samozřejmě mylný.

Doba účinku vyjadřuje, jak dlouho bude v krevním oběhu tato látka kolovat. Během této doby bude pro muže snazší dosáhnout erekce na základě sexuální stimulace. Důležité je dodržovat předepsané dávkování.

Účinné látky sildenafil a vardenafil není vhodné užívat po jídle. To snižuje jejich účinek. V případě avanafilu jídlo nehraje roli. Tedy kromě tučného, které účinek snižuje. Mnohem lepší je tak před podáním léku dietní strava.

Malé množství alkoholu společně s léky neškodí. Nicméně mějte na paměti, že jednou z hlavních příčin oslabené erekce bývá právě nadměrná konzumace alkoholu

 

Injekční léčba erektilní dysfunkce

Tato metoda léčby ustoupila do pozadí při masivním nástupu sildenafilu. Nicméně kvůli své účinnosti k němu lékaři přistupují ve chvíli, kdy všechny ostatní prostředky selhávají.

Skrze tenkou injekci vpravují účinnou látku přímo do topořivých těles penisu. Látka pomáhá zlepšit prokrvení těchto částí a zajistí tak erekci. Tento způsob léčby je velmi efektivní a má úspěšnost kolem 80%. Výsledný efekt přichází obvykle po 10 až 16 minutách a to bez sexuální stimulace. Je tedy nutné načasovat podání látky přesně.

Samotná aplikace není tak hrozná, jak by se mohlo zdát. Vpich je nebolestivý a jednoduchý na provedení. Je třeba pouze dbát na zvýšenou hygienu a nezanést do místa vpichu infekci.

Také je důležité ohlídat si dávku. V případě příliš vysokého množství může dojít k priapismu – dlouhodobé a bolestivé erekci.

V ideálním případě by erekce měla být maximálně v délce 30 minut. Delší doba může způsobit komplikace.

prášky na erekci

Pokud vám lékař nepředepíše zmíněná léčiva, erekci můžete pořád podpořit volně dostupnými doplňky stravy. Nejlepších 10 najdete v našem aktualiozovaném řebříčku.

 

Rázová vlna – léčba erektilní dysfunkce ultrazvukem

Poměrně nová neinvazivní metoda, která nevyžaduje užívání léků. Princip spočívá v působení ultrazvukových vln na tkáně penisu. Ty se pod jejich vlivem rozšiřují a krev tak může lépe proudit do topořivých těles (corpora cavernosa).

Terapie zabere zhruba 6 – 9 týdnů. V součtu pak tato doba dává 12 hodin působení zvukových vln. Jedno sezení trvá zhruba 15 až 20 minut. Bez bolesti a zdravotních komplikací.

Výsledky jsou velmi pěkné. Celých 70% pacientů dokázalo dosáhnout erekce bez pomoci léků.

Pacienti s těžkou formou ED zaznamenali dočasné zlepšení a bylo třeba sezení opakovat. Klikněte a čtěte podrobný článek o léčbě erektilní dysfunkce rázovou vlnou včetně seznamu klinik, které metodu nabízejí

VIDEO (anglicky): Průběh terapie rázovou vlnou

 

Erektilní dysfunkce má řešení

Erektilní dysfunkce rozhodně není nic příjemného. Jak můžete sami vidět, není třeba házet flintu do žita. Možností řešení je v dnešní době opravdu mnoho. Bez bolesti a rizika.

Mnoho starších mužů pocítilo na vlastní kůži, jaké je to bojovat s ED. Časem a pozorováním svého těla mnoho z nich nad poruchou vyhrálo. Začali jednat a zvolili vhodné prostředky k nápravě.

Alarmující je spíše rostoucí výskyt problému s erekcí u mladší generace. Nejde už pouze o problém našich otců a dědů. Věková hranice se posouvá. Někdy dokonce trpí sexuálními problémy a poruchami erekce i teenageři a lidé pod 25 let.

Mladý muž není moc rozdílný od vyzrálého muže. Cítí stud a rozpaky z případného vyšetření. Následuje nezájem a apatický přístup k řešení. Klade si otázku proč má zrovna on problém s udržením, nebo dokonce dosažením erekce.

Tyto otázky, na které není jednoduchá odpověď, jsou zdrojem stresu. Tím pádem mladík ještě více zabředá do problému. Stres ještě více potlačuje erekci a blokuje normální sexuální život.

Při této letargii ztrácí mnoho chlapců zájem o sex, intimní kontakt i ženy obecně. Vyčleňuje se pryč na okraj společnosti. Přitom zcela zbytečně. Náprava je hned za rohem.

 

Upřímný vzkaz a dobrá rada pro mladé muže

Mladý muži,

pokud čteš tyto řádky, možná už jsi narazil. Tvoje tělo selhalo tam, kde by mělo ještě dlouho dobu fungovat bez problému. Proč? Odpověď hledej uvnitř sebe. Mohou za to tak často kouřené oblíbené cigarety? Nebo večírky, kdy nezůstane u jedné sklenice alkoholu?

Možná to dnes nemusí být tak patrné, ale už v této chvíli ti špatný životní styl zanáší cévy v celém těle. Vlivem dehtu z cigaret a tukem ze nekvalitního jídla tvé tělo slábne.

Zkus si představit jak na tom budeš za deset let při svém současném stylu. Sexuální tah na branku, tvá nezkrotná touha po ženě. To vše může být jako mávnutím proutku pryč.

Holka ti uteče za jiným, protože jí bude chybět kvalitní sex, který ji sám nebudeš moct dát.

Když se pozorně rozhlédneš kolem sebe zjistíš, že v tom nejsi sám. Muži, co jsou starší než ty. Nejsou v pohodě. Mračí se. Mají vrásky na čele a starosti. Proč? Mají pocit, že nejsou dost dobří. Bojí se, že selhávají v roli muže, když nejsou schopni uspokojit svou ženu. Ztrácejí půdu pod nohama, nebo už o ni dávno přišli.

Pokud tě potkalo nějaké drobnější selhání, pak to ber jako varování. Zatím máš čas s tím něco udělat. Jsi mladý. Neváhej ale dlouho. Udělej změnu hned!

Tohle rozhodně není kázání a nechci nikoho poučovat. Jen poradit. Sexuální energie je tou největší silou s obrovskou mocí. Mění chlapce v muže a především zajišťuje naše přežití. Nezahoď ji proto svévolně. Je to jeden z pokladů, který každý muž má.

Kuba z redakce erekce.cz

 

Statistiky erektilní dysfunkce

Pravděpodobnost poruchy erekce s věkem roste. Čísla mluví takto:

Ve vysokém věku dochází u mužů také k neplodnosti. To je fakt, se kterým je třeba se smířit. Všemu lze ale předcházet. Pokud si chceme udržet sexuální energii a svěžest až do stáří, pak je to čistě na nás. Vše máme ve svých rukou.

 

Doplňky stravy pro podporu erekce

Je skvělé, že existuje možnost vylepšit situaci s erekcí už v mladém věku. Na stránce najdete recenze vyzkoušených nejsilnějších produktů pro pevnou erekci. Tyto produkty nejsou vázány na předpis, proto není nutná konzultace u lékaře a lze je objednat bez ohledu na věk (doporučuji ale až od 18ti let).

S vysokou pravděpodobností muži do 18 let stejně pomoc doplňků stravy potřebovat nebudou. Sexuální vývoj se zastavuje zhruba někdy v období po 20. roce. Pokud se tedy v následujícím období vyskytne problém, je koupě doplňku jednou z vhodných alternativních řešení.

Základem je přístup každého mladého muže k sobě samému a svému zdraví. Ideálně přirozenou cestou a tím správným směrem.

VĚDĚLI JSTE ŽE: Přírodní doplňky jsou při dodržení dávkování na rozdíl od léků na erekci bezpečné?

Erektilní dysfunkce umí potrápit i vztahy

Ve vztahu může být ED poměrně výrazným narušitelem. Důležité je vědět, že tento problém znamená výzvu a test pro váš vztah. Ve finále je to na vás a vaší partnerce. Řešení emocionálních i fyzických aspektů je na vás dvou.

Dosah tohoto problému je výrazný. V populaci ovlivňuje mnoho mužů. Jak jsme mohli číst výše, nejde jen o starší ročníky. Tento problém každopádně vždy ovlivní nejen muže, ale i jejich partnerky.

Tento problém nejen že narušuje harmonii vztahu. Je také obtížným tématem na rozhovor. Dostatek komunikace je základem řešení psychologických problémů na obou stranách. Na internetu je spousta materiálu o tom, jak vylepšit partnerskou komunikaci. Hovořit otevřeně o citlivých problémech je ověřenou cestou k úspěchu.

Hovořit o ED je pro muže krajně nepříjemné. Přesto experti doporučují čelit tomuto problému společně. Někdy je nutná konzultace s terapeutem, který je schopný usměrnit diskuzi správným směrem a nasměrovat pár k řešení.

 

Emocionální vlivy na erekci

Muži čelící problémům s erekcí bojují s více nepřáteli najednou. Není to jen fyzický problém jejich penisu. Mnohem horší a ošemetnější protivník je jejich psychologie a emocionální aspekty.

Zvládnout tuto poruchu mentálně je náročné pro většinu mužů. Je to tím, že téměř každý muž se identifikuje se svým penisem. Tím pádem může být dopad na sebevědomí při poruše značný. Mužnost a sebevědomí jdou ruku v ruce.

Emocionální dopady zažívá i žena. Může se cítit mužem odmítnuta. Sama sobě pak klade otázku: “Copak ho už dostatečně nepřitahuji?”

Erektilní dysfunkci může způsobit nízké sebevědomí a deprese. Tyto pocity mohou vést k takzvané anticipační úzkosti. Muž během tohoto období citlivě pozoruje každý svůj krok. Sám od sebe očekává příchozí problém, vystupuje ze své osoby a hodnotí se. Toto může být významnou překážkou v sexuálním životě a být zdrojem stresující ED.

Na problém se nedívejte jako na věc, která vás má dělit, ale jako na věc, kterou chcete společně vyřešit a zlepšit. SPOLEČNĚ!

 

Jak se vyrovnat s diagnózou erektilní dysfunkce?

Klíčem ke zvládnutí ED je komunikace ve vztahu i v ordinaci. Muži neradi hovoří o jakémkoliv svém problému. Neuvědomují si, že to muže mít negativní dopad na jejich partnerské soužití i sexuální život. Proto je diskuze v páru tak důležitá. Nejen, že vzájemné sdílení problémů je poloviční, ale oběma pomůže pochopit pocity a potřeby druhé strany. Pak je řešení problému daleko jednodušší.

Proaktivní přístup při řešení problému s ED hraje velikou roli. Tato překážka čeká v životě skoro na každého muže. Otázkou je, kdy a jak se k problému postaví.

Páry bojující s tímto problémem by měly věnovat pozornost jeden druhému. Při milování se tedy více soustředit na pocit spojení, než na samotný penis. Je tedy potřeba odstranit fixaci na sexuální výkon a spíše se soustředit na dávání a přijímání prožitku. Muž také musí pochopit, že on není jen jeho penis.

 

Emocionální terapie a včasné vyšetření je víc než tableta

Mnoho lidí dnes pohlíží na erektilní dysfunkci jako na problém řešitelný pouze tabletou. Toto je ale dost povrchní pohled. Spolupráce s odborným terapeutem má mnohé výhody. Zkušený specialista je schopen odhalit skryté emocionální problémy a bloky. Ty jsou často primární příčinou dysfunkce.

Párová terapie má také své kouzlo. Pár skrze ni překonává problém společně. Veden třetí stranou, v tomto případě párovým terapeutem, problém zvládne ve většině případů se vztyčenou hlavou. To nakonec upevní vzájemnou důvěru a sílu vztahu.

 

Erektilní dysfunkce a často kladené otázky FAQ

Jak poznám, že trpím erektilní dysfunkcí?
Předpoklad erektilní dysfunkce poznáte podle neschopnosti dosáhnout nebo udržet erekci, přičemž k problému dochází opakovaně. ED může být i mírná a částečná, pokud není penis dostatečně tvrdý pro vniknutí do pochvy.

Zda jde opravdu o chronickou erektilní dysfunkci ale zjistí až lékař – sexuolog, androlog nebo urolog.

Jaká je hlavní příčina erektilní dysfunkce?
Z organický příčin ED je nejčastější abnormalita v cévách a žilách. Nejčastěji se ED objevuje u starších mužů, kteří trpí aterosklerózou, a tedy postupným zanášením, ucpáváním a kornatěním tepen. Tyto vlivy cévy poškozují a zhoršují jejich funkce.
Mohu erektilní dysfunkci zcela vyléčit?
Erektilní dysfunkci lze poměrně úspěšně léčit léky nebo i chirurgickou operací. Úpravou životosprávy lze erekci podpořit i bez zásahu lékaře. Aby byla léčba úspěšná, je velmi důležité seznámit se s pravou příčinou a snažit se souběžně léčit i tu.
Jak mohu zlepšit erekci, pokud trpím erektilní dysfunkcí?
Nekuřte cigarety ani jejich náhrady, udržte si zdravou váhu a zbavte se nadváhy, pravidelně portujte, nepijte alkohol a neužívejte drogy, snažte se vyřešit problémy ve vztahu i s lidmi ve svém okolí.
V jakém věku se erektilní dysfunkce objevuje nejčastěji?
ED je běžná u mužů ve středním věku a pevnost erekce začíná výrazně klesat po 50. roce. To je ale pouze všeobecný věk, jinak se může ED vyskytnout až mnohem později, ale i mnohem dříve.
Existuje test erektilní dysfunkce, který si mohu udělat sám?
Erekci během dne na sobě bez problémů zpozorujete.

Na noc si můžete kolem penisu omotat papírovou lepící pásku, a pokud bude ráno protržená, funguje i vaše noční erekce.

Pokud erekci nedosahujete ve dne ani v noci, jděte na vyšetření.

Mohu dosáhnout erekci i s erektilní dysfunkcí?
Ano, můžete, protože za ED se považuje stav, kdy erekce selže aspoň ve 25% případů. Jindy může být erekce pevná a spolehlivá, ale pokud ve čtvrtině případů selže, podle lékařské definice již jde o mírnou erektilní dysfunkci.
Může se erektilní dysfunkce sama ztratit?
ED se sama pravděpodobně neztratí, zvlášť pokud je příčinou jiná a zatím nediagnostikovaná nemoc. I občasné selhání je proto důležité hlásit lékaři. Pokud lékař příčinu nezjistí a nezačnete s léčbou, zdravotní problém se zhorší a s ním i erekce.

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply