V polovině případů v problémech s početím dítěte je chyba u mužů

Téměř 25 % všech párů má problém s početím. Dříve bývaly neplodné spíše ženy, dnes jsou však počty neplodných mužů vyrovnané.

U každého druhého páru, který vyhledá pomoc kliniky reprodukční medicíny, se ukáže, že příčinou jsou nekvalitní spermie.

problémy s početím u mužů

 

Před 20 lety jsme řešili neplodnost u 70 % žen, a 20 % mužů, tento trend se obrátil, nyní přicházejí na kliniku páry, kdy neúspěšná snaha o otěhotnění je v 50 % zapříčiněna problémem na straně muže,“ vysvětlil ředitel kliniky reprodukční medicíny Reprofit International, MUDr. Marek Koudelka.

množství poškozených spermií vzhledem k věku

Graf zvyšování počtu poškozených a nekvalitních spermií vzhledem k věku

 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má zdravý muž mít okolo 15 milionů spermií na 1 mililitr.

Jen v loňském roce naše klinika evidovala 85 % mužů, kteří měli nějakou odchylku od normální hranice spermiogramu.

Bohužel stoupá i počet mužů, kteří mají natolik patologický spermiogram, že není možné jejich spermie vůbec pro oplodnění použít.

V roce 2010 jsme museli využít dárcovské spermie pro oplodnění vajíčka v 13,6 % případů, uvedl Koudelka.

 

Stále se zvyšující mužská neplodnost má spoustu příčin

Rostoucí mužskou neplodnost ovlivňuje řada faktorů jako jsou nemoci prodělané v dětství, znečištěné životní prostředí a nezdravý životní styl.

Je důležité si uvědomit, že i špatné stravovací návyky – ať už v nadměrném množství nebo složením mají úzkou spojitost s kvalitou spermiogramu.

U zdravě se stravujících mužů je množství spermií výrazně vyšší. 

Roli v mužské potenci hraje také věk, i když méně významnou než u žen. S tím, jak se zvyšuje věk potenciálních rodičů, klesá i kvalita vajíček a spermií.

Pokud by tento trend pokračoval, věřím, že se dočkáme toho, že si muži budou nechávat své spermie mrazit v mladém věku, kdy ještě vykazují potřebnou kvalitu,“ domnívá se lékař.

TIP: Zde najdete seznam 21 českých reprodukčních klinik.

 

Řešení může být i ICSI 

V dnešní době lze však řešit nedostatek spermií i za pomocí metody ICSI, kdy se jedna spermie injekčně vpíchne do zralého vajíčka ženy. Má však také úskalí.

Díky této metodě jsme schopni obejít špatné spermiogramy a dosáhnout úspěchu. Stačí, když u pacienta najdeme alespoň nějaké pohyblivé spermie a vybereme je pro oplození vajíčka.

Nicméně stále u spermií existuje neznámý faktor, který při ICSI zohlednit nemůžeme,dodal Koudelka.

 

REDAKTORA EREKCE.CZ JSME VYSLALI NA SPERMIOGRAM: Klikněte a čtěte, jak spermiogram probíhá a co přesně vám ze spermií budou zjišťovat.

jak probíhá spermiogram?

 

Leave a Reply