Syndrom vyhoření se po určité době stal masovým fenoménem. V médiích je mu věnována stále větší pozornost. Více a více lidí přestává chodit do práce právě pod jeho vlivem.
Doktoři mají mezi sebou spory. Nevědí, zda syndrom zařadit mezi onemocnění, nebo zda jde pouze o silný účinek stresu. V čem je vyhoření jiné od deprese a jiných onemocnění? Mnoho otázek je stále nezodpovězeno.
V roce 1970 popsal americký psycholog Herbert Freudenberg syndrom jako důsledek silného stresu a vysokých ideálů. Takové parametry lze najít třeba u hasičů, lékařů, nebo sester. Zkrátka u povolání, která se obětují v zájmu druhých a silně věří ve své poslání.
V poslední době se zdá, že syndrom postihuje i jiné profese. Herci, celebrity, přepracovaní kariéristé, lidé pracující z domova a další. Často mladí lidé.
Stále neexistuje přesná definice vyhoření. Není zcela jasné, o co vlastně jde a jak má probíhat diagnóza. Lékaři přesně nevědí, jak je problém rozsáhlý. Pojišťovny sice mají určitá čísla, ale nejde o vědecky ověřené výsledky. Je tedy nutno brát je s rezervou.
Jak syndrom vyhoření vzniká?
Život plný stresu dokáže lidi dostat pod mimořádnou zátěž. Nakonec dojdou do bodu, kdy cítí extrémní únavu, vyhoření a nejsou schopni vykonávat nadále svou práci. Stres může vyvolat fyzické a mentální příznaky.
Mezi očividné příčiny vyhoření patří:
- pocit neustálého přepracování
- dlouhodobá činnost pod vědomou úroveň schopností
- časový nátlak
- konflikty s kolegy na pracovišti
- extrémní závazek bránící uspokojení vlastních potřeby
- silná nespokojenost se sebou samým
- nezájem a vyčerpanost se do čehokoliv pouštět
Problémy způsobené pracovním stresem jsou často důvodem k pracovní neschopnosti. K řešení mnohdy stačí málo. Změny v pracovním prostředí, více podpory v každodenním životě, pomoc s problémy na pracovišti, při péči o nemocné příbuzné a podobně.
Únava je normální reakcí na stres a nikoliv projev choroby. Je tedy syndrom vyhoření pouhou reakcí na stres? Nebo jde o množinu příznaků značících onemocnění? Čím se syndrom liší od jiných psychických onemocnění?
Experti nemají dosud jasno. Neznají přesnou definici. Diagnóza deprese je snadná, ale syndrom vyhoření je něco jiného. Jistí odborníci věří, že za vyhořením stojí další příčiny. Například deprese a úzkost. Příznaky lze pozorovat také u fyzických onemocnění. Příliš zbrklá diagnóza tak může vést ke špatnému závěru i léčbě.
Problémy s tímto fenoménem nemusí být nutně spojovány jen s místem výkonu pracovní činnosti. Jsou i další místa, kde se vyskytuje:
- syndrom vyhoření v manželství
- syndrom vyhoření v dlouhodobém, i v přátelském vztahu
- syndrom vyhoření při péči o rodinného příslušníka
Jak poznat syndrom vyhoření?
Existuje celá řada příznaků. Nelze říci obecně, které jsou vysloveně součástí vyhoření a které nikoliv. Všechny dosud dostupné definice se shodují, že jde o projevy pracovního, vztahového, či jiného druhu stresu.
VIDEO: Krátká reportáž o syndromu vyhoření.
Příznaky syndromu vyhoření
Toto jsou hlavní příznaky, které jsou považovány za projevy vyhoření:
- Únava: Pocit bez energie a emočního vyčerpání. Neschopnost spolupráce. Únava, odevzdanost a nedostatek energie. Fyzické příznaky zahrnují bolest, žaludeční a střevní obtíže.
- Odcizení od (pracovních) aktivit: Lidé se syndromem vyhoření považují svou práci za frustrující a plnou stresu. Mohou začít být cyničtí ohledně pracovních podmínek i kolegů. Současně se mohou začít odcizovat emocionálně a brát svou práci nadmíru lehkovážně.
- Omezená výkonnost: Vyhoření ovlivňuje především každodenní úlohy v práci, doma a při péči o členy domácnosti. Lidé s vyhořením mají negativní přístup ke svým povinnostem, těžko se soustředí, jsou apatičtí a postrádají kreativitu.
Vyhořel jsem? Udělejte si test
Zatím nejsou vyvinuty metody na přesnou diagnózu vyhoření. K dispozici je pouze několik dotazníků. Ty slouží k vlastnímu otestování. Vzhledem k nejasné definici jsou testy spíše orientační.
Neznámější je test MBI, který je dostupný pro subjekty profesionální sféry. Tento test je ale vyvinut pro účely výzkumu a nikoliv pro doktory.
Online lze najít různé dotazníky. Ty ale neurčí zda jde o vyhoření, nebo jsou příznaky způsobené jiným vlivem.
Symptomy spojované se syndromem mohou obecně souviset i s mentální či psychosomatickou nemocí typu deprese, úzkost, chronický únavový syndrom a další. Některé fyzické nemoci a určité léky mohou rovněž způsobovat pocity únavy. Je tedy nutné zvážit i ostatní možné faktory. Nejlépe je celou situaci probrat s lékařem, aby byl závěr správný. Jen tak lze zvolit vhodnou a efektivní léčbu.
TIP: Tento online test má sloužit k ověření únavového syndromu. Jeho výsledek berte pouze orientačně a vždy vše konzultuje se svým lékařem.
Vliv syndromu vyhoření na zdraví
Při velké míře stresu uvolňuje tělo příliš mnoho adrenalinu a kortizolu (hormon stresu). Tím pádem jsou mysl i tělo v neustálém pocitu napětí.
Dlouhodobý stav stresu má negativní dopad na fyzické zdraví. Zvýšená hladina stresového hormonu zvedá hladinu cukru v krvi. S tím souvisí přibírání na tělesné hmotnosti, problémy s trávením a žaludkem.
Vliv má stres také na spánek. Postižený může hledat útěchu v alkoholu. K jeho konzumaci je v tomto stavu mnohem náchylnější. Toto chování je následkem odcizení se od vlastních emocí a intuice. Stav vede k útěku z kolektivu. Za ním stojí velká míra sebeobviňování a kritiky na vlastní osobu.
ČTĚTE TAKÉ: Jak výrazný vliv má na erekci nedostatek spánku?
Léčba syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření začíná ve chvíli, kdy se duše odpojí od vykonávané činnosti. V praxi to vypadá tak, že práce nepřináší člověku radost, nebo mu nedodává pocit naplnění a smyslu.
Lék na tento syndrom existuje v podobě změny myšlení. Je třeba si v klidu sednout a svěřit své myšlenky papíru. Ujasnit si, co člověk chce a co nikoliv.
Je třeba klást si otázky: “Co dělat, abych žil bez výčitek svědomí?” Je třeba pracovat na rozvoji svého ducha a soustředit se na věci, které dávají smysl a přinášejí radost.
Nejlepších výsledků lze dosáhnout pod dohledem terapeuta, ale lze to zvládnout i samostatně. Důležité je chodit mezi lidi. Věnovat se aktivitám, které přinášejí vnitřní uspokojení. Tyto způsoby jsou nejistější cesta ven ze začarovaného kruhu.
Prevence syndromu vyhoření
K prevenci syndromu vyhoření je třeba dodržet několik stěžejních bodů.
Jiný pohled na současnou práci
Je možné obrátit svůj život a najít práci, kterou lze milovat. Někdy to ale nejde hned a někdo musí zaplatit účty. Proto může dočasně pomoci změna pohledu na zaměstnání:
- Snažit se najít v tom, co člověk dělá nějakou hodnotu.
- Najít rovnováhu – uspokojení je skryto v rodině, hobby, dobrovolné činnosti.
- Udělat si v práci přátelé.
- Naučit se dát si pauzu.
Přehodnoťte svoje priority
- Nastavit si hranice. Naučit se říkat “ne”.
- Denně si dát oddych od technologií.
- Nastartovat kreativitu. Zkusit něco nového. Začít stavět. Cokoliv!
- Relaxace. Skvělá je meditace, která uklidní mysl jako máloco.
- Dostatek spánku.
Cvičení je základ
Možná je to poslední věc, na kterou člověk při náročném dni myslí. Cvičení je každopádně skvělé antidepresivum, které zlepší náladu téměř okamžitě.
- Cvičit alespoň 30 minut denně.
- Rytmické cvičení je nejlepší.
- Během pohybu je nejlepší soustředit svou pozornost na tělo a pocity.
Správná strava podpoří vaši náladu
Co dá muž svému tělu, rozhoduje o jeho náladě a energii během dne:
- Omezit jednoduché cukry.
- Omezit známé měniče nálad: kofein, jídla s chemikáliemi, nasycené mastné kysleliny.
- Jíst více Omega – 3 mastných kyselin.
- Vyhnout se nikotinu.
- Pít alkohol jen v rozumné míře.
VIDEO: Prevence vyhoření v podobě 15 zásad.
Roli hraje i hladina testosteronu
Pro správnou psychickou pohodu je důležité, aby muž disponoval dostatečně vysokou hladinou testosteronu. Při správné hladině je zajištěna emoční stabilita, lepší nálada i schopnost plnit úkoly běžného dne na 100%.
Pro doplnění doporučuji článek o doplnění testosteronu přirozenou cestou. Skvělé na urychlení tvorby jsou také přírodní tablety, které vyjdou na pár korun a rozdíl je opravdu znatelný.
Úbytek mužského hormonu a syndrom vyhoření spolu jdou ruku v ruce. Člověk tedy trpí nedostatkem radosti z práce, ale dopad je znatelný i v ostatních oblastech života. Tělu ubývají svaly a roste nechuť k sexu. Na výši testosteronu existuje poněkud přesnější test. Zkuste si i vy otestovat svou hladinu testosteronu.
Syndrom vyhoření není konec světa
Může potkat každého a v dnešní době to není žádná ostuda. Důležité je, jak se situací člověk vyrovná. Věřím, že s výše uvedenými radami je návrat do normálního života otázkou chvilky. Po návratu bude daný jedinec zocelený a silnější než kdykoliv předtím.
DÁLE ČTĚTE: Test na odhalení nízké hladiny testosteronu.