Nedostatek testosteronu – rychlý TEST 11. otázek

Testosteron je hormon produkovaný lidským tělem. Ovlivňuje ve veliké míře vzhled muže i jeho sexuální rozvoj. Dále stimuluje produkci spermatu a také chuť muže na sex. Veliký vliv má na stavbu svalů a kostí.

Patří do skupiny pohlavních hormonů zvaných androgeny (steroidy). Testosteron je androgenní (typický vzhled muže) a anabolický (rozvoj a růst svalů).

Tento hormon je primárně produkován ve varlatech (asi z 90%) a zbytek v žlázách nadledvin. Pomáhá v rozvoji mužských pohlavních orgánů, především v pubertě, kdy se rozvíjí sekundární pohlavní znaky. Dále má jeho působením roste penis, varlata, vousy, a svalová hmota.

Hladina testosteronu hraje klíčovou roli v sexuální chuti, produkci červených krvinek, tvorbě spermatu a růstu svalových buněk.

Typicky dochází k úbytku hormonu v těle spolu s věkem. K poklesu začíná docházet zhruba kolem 30. roku života. Samotný pokles pak probíhá tempem cca 1% ročně.

Muži s klesající hladinou zažívají různé symptomy. To platí hlavně v případech, kdy testosteron klesá rychleji, než by měl.

Pokud dojde k výraznému poklesu pod klasické hodnoty, objeví se řada symptomů. Známky nižší hladiny bývají obvykle pozvolné a nenápadné.

test na testosteron

V testu zjistíte, zda se u vás projevují běžné projevy sníženého testosteronu

 

Nízká hladina testosteronu nastává při hodnotě krevního testu nižší než 300 nanogramů na decilitr (ng/dl). Normální rozsah je dle webu steroidly.com mezi 300 – 1000 ng/dL.

Pokud máte podezření na nízký testosteron, objednávejte z TOP 10 nejsilnějších prášků

DOPORUČENÍ: Určitě doporučuji českou Proerectu Long.

Díky bylinnému složení podporuje vlastní tvorbu testosteronu. 

Proerecta Long

 

Test na nedostatek testosteronu

Zkuste si projít jednotlivé otázky našeho testu a úpřímně na ně odpovědět – ANO/NE. 

Test je primárně určen pro muže nad 40 let, ale v současné době ubývá testosteron pozvolna už od 30. roku. Někdy pokles nastává i v mladším věku. Test tedy mohou zkusit všichni muži od puberty až po andropauzu.

Vyhodnocení váš čeká na konci testu. Sečtěte své odpovědi a zjistěte, zda vaše tělo strádá nedostatkem testosteronu.

 

Trpíte sníženou chutí na sex?

Testosteron hraje klíčovou roli v chuti na sex u muže. Většina pánů v pozdějším věku zažívá pozvolný pokles zájmu. V případě rychlé změny hladiny hormonu je ale pokles chuti na sex enormní a velmi strmý.

 

Cítíte soustavnou únavu a pokles energie?

Muži s nízkou hladinou testosteronu uvádějí často extrémní pocit únavy a pokles energie. Potřebují často spát i během dne.

O nízkou hladinu testosteronu může jít, pokud únava přichází i při dostatku spánku. Případně je těžké motivovat se ke cvičení.

 

Máte potíže s erekcí?

Testosteron nejen stimuluje chuť na sex. Pomáhá také k dosažení a udržení erekce.

Testosteron sám nezpůsobuje erekci, ale stimuluje receptory v mozku a ty následně produkují oxid dusnatý. Ten pomáhá spustit sérii chemických reakcí nezbytných pro spuštění erekce.

Když je hladina testosteronu příliš nízko, pak muž není schopen dosáhnout erekce během sexuálního vzrušení a nedochází ani ke spontánní erekci (například během spánku).

Testosteron je pouze jedním z faktorů podporujících dobrou erekci. Existuje celá řada studií, které potvrzují, že pouhé doplnění hladiny testosteronu nemusí stačit. Častokrát jsou ve hře i další problémy, které způsobují erektilní dysfunkci. Těmi jsou třeba:

 • diabetes
 • problémy se štítnou žlázou
 • vysoký krevní tlak
 • vysoký cholesterol
 • kouření
 • pití alkoholu
 • deprese
 • stres
 • úzkost

 

Ejakulujute pouze malé nebo žádné množství semene?

Testosteron hraje roli v produkci ejakulátu, který zvyšuje pohyblivost spermií a zaručuje jejich přežití. Muži s malým množstvím testosteronu mohou často zaznamenat snížené množství ejakulátu během ejakulace.

ČTĚTE TAKÉ: 6 nejčastějších poruch ejakulace.

 

Padají vám vlasy?

Testosteron hraje roli v několika případech tělesných funkcí, včetně ztráty vlasů. Plešatění a vypadávání vlasů je přirozenou součástí života mnoha mužů.

Všeobecné tvrzení je, že ztráta vlasů je pouze záležitostí nadměrného množství testosteronu. Faktem je, že oba extrémy jsou špatné. Ztráta porostu hlavy a ochlupení nastává i v případě, kdy je hladina testosteronu nízká.

 

Ztrácíte svalstvo a váhu?

Protože testosteron hraje roli v budování svalů, muži s nízkou hladinou testosteronu mohou pozorovat úbytek svalové hmoty. Studie ukazují, že testosteron ovlivňuje objem svalové hmoty. Zajímavé je, že síla a funkce svalu zůstane i při nižší hladině hormonu zachována.

 

Roste vám břicho a prsa?

Muži s nízkou hladinu hormonu často bojují s nadváhou a nadměrným množstvím tělesného tuku. Vyvíjí se u nich takzvaná gynekomastie, což je zvětšení množství tkáně v prsou. Tento efekt je považován za známku nerovnováhy mezi testosteronem a estrogenem v mužském těle.

 

Řídnou a křehnou vám kosti?

Osteoporóza, nebo také řídnutí kostí je stav často spojováný se ženami. Ačkoliv muži s nízkým testosteronem mají tento problém také. Testosteron pomáhá tvořit a posilovat kosti. Takže muži s nízkým testosteronem a speciálně ti starší, mají méně pevné kosti a jsou více náchylní ke zlomeninám.

 

Jste náladový?

Muži s nízkou hladinou testosteronu zažívají výkyvy nálady. Testosteron ovlivňuje mnoho různých procesů v těle.

Má vliv také na náladu a mentální kapacitu. Výzkumy naznačují, že muži s menším množství testosteronu jsou více náchylní k depresím, podrážděnosti a ztrátě soustředění.

 

Zaznamenal jste zvýšenou únavu a menší výdrž ve sportu?

Několik studií prokázalo, že dávky testosteronu dělají muže i ženy silnějšími atlety. S testosteronem roste také agresivita. To ve sportu pomáhá dosáhnout vytoužených výkonů. Proč je umělé doplňování testosteronu ve špičkovém sportu zakázáno.

Pokud máte pocit, že do míčku nedáváte patřičnou razanci a běháte pomaleji, na vině může být nižší hladina testosteronu.

Doplnění hormonu uměle je možné. Experti ale varují před vedlejšími efekty. Nadměrné množství v dávce způsobuje u mladších mužů akné a u starších ztrátu vlasů.

K poklesu testosteronu u sportovců dochází především špatnou a nedostatečnou skladbou stravy a nadměrným tréninkem.

Naopak dobře dávkované a přiměřené (2-3krát týdně) zvedání středních vah se ukázalo jako dobrá cesta ke zvýšení hladiny pohlavního hormonu přirozenou cestou.    

 

Zhoršila se vaše pracovní výkonnost v zaměstnání?

Výzkum ukazují, že muži s vyšší hladinou testosteronu mají snížené riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

Existujte také důkaz na spojitost mezi množstvím hormonu a schopností myslet. Sem patří například jazyková paměť a rychlejší myšlení.

Terapie testosteronem u mužů mezi 34 až 70 lety ukázala rovněž zlepšení v prostorové představivosti.

 

Vyhodnocení testu 

Pokud jste odpověděl ANO na více než 4 otázky, nelze u vás vyloučit nízkou hladinu testosteronu.

Vaše kroky by měly vést za urologem, nebo praktickým lékařem.

Současně doporučujeme koupit české tobolky Proerecta Long pro rychlou podporu tvorby hormonu. Proerecta Long

 

Vyšetření hladiny testosteronu a terapie

V případě podezření vás nebo vašeho nebo lékaře, vás čeká vyšetření specialistou. Vyšetření je založeno na:

 • vaší anamnéze (historie nemocí, léků)
 • vyšetření genitálu, prostaty, ledvin, močového měchýře, varlat
 • hormonálních testech (testosteron, FSH, LH), krevní obraz, lipidy a specifického prostatického antigenu PSA

Cílem vyšetření je zhodnotit hormonální a lipidový profil muže a vliv hladiny testosteronu na potíže. Vyšetření rovněž dokáže vyloučit karcinom prostaty, infekci moče a onemocnění ledvin.

Na základě výsledků se pak lékař rozhodne, jakou formu doplňování testosteronu pro daný případ zvolí.

 

Metody léčby při nedostatku testosteronu

Je několik druhů terapie, které medicína používá na umělé doplnění testosteronu do těla:

 • Náplast na kůži: Náplast se nosí na paži, nebo horní části těla. Aplikace je 1x/den.
 • Gely: Gel je určen k aplikaci na kůži. Testosteron je absorbován přímo do kůže. Dávkování je obvykle 1x/den.
 • Tableta do úst: Tableta se přilepí a drží na horním patře hned za předními zuby. Aplikuje se dvakrát denně a průběžně uvolňuje testosteron do krve.
 • Injekce a implantáty: Testosteron může být vstříknut přímo do svalů, nebo být implantován jako peleta do měkkých tkání. Tělo pomalu absorbuje testosteron do krve.

Možná se ptáte, proč nebrat raději testosteronové tablety? Orální testosteron je k dostání. Přesto někteří experti věří, že tento způsob poškozuje játra. Ostatní metody játra vynechávají a tím pádem jde testosteron přímo do krve.

Pozitiva terapie Negativa terapie
Mnoho mužů uvádí zlepšení v nárůstu sexuální energie, vitality a kvalitní erekce. Také dochází ke zhuštění kostí, nárůstu svalové hmoty a zlepšení nálady. Nejčastější vedlejší efekty zahrnují vyrážku, svědění a podráždění na místech, kde je testosteron aplikován. U této terapie je také vedlejším efektem fakt, že po delší době léčby může dojít naopak ke snížení hladiny hormonu v těle.

 

VIDEO: Sex-koučka Gaia mluví o nedostatku testosteronu.

Jak zvýšit testosteron a chuť na sex? - SExCAFÉ (27. 10. 2016)

 

Přírodní podpora neodstatku testosteronu

Strava a životní styl

Správná strava a styl života hrají velkou roli v hormonální produkci. Špatná skladba jídelníčku může vaši hladinu testosteron totálně zruinovat. Co tedy jíst a jak žít? Zde je několik zásad, kterých se nadosmrti držte:

 

Doplňky pro podporu testosteronu

Bezpečnou a jistou cestou ke zvýšení hladiny testosteronu je doplnění dostatku vitamínů, klíčových minerálů a účinných bylin. Taková je cesta přírodních doplňků. Ty jsou schopné navýšit váš testosteron přírodní nenásilnou cestou bez vedlejších účinků.

Fungují na principu doplňků stravy, které jsou vyráběny v laboratorních podmínkách. Tyto produkty obsahují vyvážený mix vybraných bylin, které jsou ověřeny léty a zkušenostmi minulých generací. Složení přípravků je ověřeno na pevných základech mnoha vědeckých studií.

 

Věk a životospráva testosteron nešetří

Ženy jsou typické změnami nálady v menopauze, kdy dochází k výraznému poklesu jejich hormonů. U mužů je tento jev neobvyklý. Testosteron neklesá nárazově, ale postupem času.

Starší muži jsou více náchylní k poklesu hladiny pod normál. V současné době jde však o problém čím dál častější i u mladších generací. Muži s hladinou pod 300 ng/dL mohou zažívat některé ze syndromů uvedených výše v testu.

Pokud jste projevy zaznamenal, nečekejte, než hormon ještě více klesne a snažte se o nápravu. 

Proerecta Long

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

 

Leave a Reply