Orální sex je nebezpečnější než kouření tabáku. Co hrozí a proč?

Šokující zjištění. Orální sex může vést až k rakovině hrdla a krku stejně jako kouření tabáku. Dokládají to američtí a čeští vědci. Příčinou je lidský papilomavirus (HPV). Ten dovede navíc způsobit i rakovinu děložního čípku u žen. Přenáší se kontaktem s nakaženou osobou. Podle dat z roku 2011 způsobil HPV více onemocnění rakovinou plic než kouření cigaret.

Lidský papilomavirus je tedy hrozbou pro všechny lidi a pro ty praktikující orální sex obzvlášť. Způsobuje nehezké a nepříjemné genitální bradavice a svědění, dále pak nádory a rakovinu částí genitálu a rozmnožovací soustavy. Běžně se přenáší klasickým sexuálním stykem, ale riziko hrozí i během orálního sexu.

Podle amerických vědců může HPV až za 64% případů vzniku rakoviny hrdla. To je více případů, než způsobuje závislost na tabáku. Podle vědců se orálnímu sexu oddávají hlavně adolescenti a mladí lidé, kteří si kvůli nedostatku informací a zkušeností nedovedou uvědomit rizika orálního sexu a přenosu sexuálně přenosných infekcí.

S HPV virem se během života setkalo nebo teprve setká až 80% české populace. Většina se bez problémů vyléčí, ale pro 20% představuje nákaza riziko smrti. Lidé údajně nemají dostatek informací a pořádně si neuvědomují rizika neléčeného viru. Lékaři doporučují nechat se proti HPV viru očkovat.

Vakcína by měla být užitečná i pro lidi, kteří již HPV překonali. Virem se lze totiž nakazit i opakovaně. Očkování sice nepřináší 100% ochranu před nákazou, ve významné míře ale snižuje pravděpodobnost infekce.

DÁLE ČTĚTE: Praktikujete orální sex? Pokud se nechráníte, může vám jít o život, říká lékařka.

riziko nákazy pohlavní nemoci během orálního sexu

 

Leave a Reply