Bolest prsou – 19 častých příčin od růstu přes úrazy až po rakovinu. Kdy zpozornět a koho vyhledat?

Bolest prsou se odborně nazývá mastalgie. Když začnou bolet prsa, člověka to hodně vystraší. A věřte mi, že vím, o čem mluvím. Samotnou mě nedávno pořádně vyděsila podivná a nevysvětlitelná bolest prsou. Okamžitě jsem proto zamířila k lékaři a to je i má hlavní rada na úvod.

Ovšem ne vždy to musí nutně znamenat to nejhorší, co asi každého z nás hned napadne, a to rakovinu prsu. Někdy to může být zcela neškodná bolest způsobená kupříkladu hormonální nerovnováhou.

 • Proč tedy prsa bolí?
 • Co za touto bolestí stojí?
 • Je nutné se něčeho obávat?
 • A co ten stejný problém značí u mužů?

bolest prsou

 

Proč prsa bolí?

Prsa, ňadra, či latinsky mamma, jsou tkání, jež obsahuje mléčné žlázy a tukovou vrstvu. Jedná se o velice citlivý orgán, který prochází během života ženy nejrůznějšími změnami, které jsou podmíněné hormony, ale také životním stylem dané ženy.

Není tedy vůbec nic neobvyklého, pokud začnou prsa nekontrolovatelně pobolívat.

Zejména v období puberty, těhotenství, šestinedělí, během kojení a v přechodu.

Ovšem ani mimo tato období není nic zvláštního, když vás prsa začnou bolet.

Prsní tkáň totiž neustále pracuje, neustále se mění, a tudíž může klidně z ničeho nic začít bolet. Nyní si tedy popíšeme základní příčiny, proč prsa bolí.

 

Základní příčiny bolesti prsou u žen

Těhotenství

Asi nejlépe tento problém znají těhotné ženy. Během těhotenství se totiž tělo ženy dramaticky mění, a to nejen ženská rodidla, ale také zmíněná prsa.

Zvýšená citlivost prsou bývá právě jedním z prvních příznaků raného těhotenství.

Prsa se v těhotenství nejčastěji zvětšují, začíná se v nich tvořit mateřské mléko a zároveň se v nich různě mění prsní tkáň.

Prsa tak mohou bolet nejen sama o sobě, mohou pnout, ale také mohou být velice citlivá na dotek. Projevy se ale u každé nastávající maminky trochu liší.

ŘEŠENÍ

V tomto případě nemusíte mít vůbec strach. Bolest prsou je v těhotenství naprosto normální.

Po domluvě s lékařem ji můžete vyřešit užitím některého přípravku ke zmírnění bolesti. Jinak ji ale přijměte jako úplně přirozenou součást vašeho stavu. Není potřeba kvůli tomu panikařit.

 

Šestinedělí

Po skončení těhotenství problémy s prsy nekončí. Nadchází totiž období šestinedělí, kdy ženu budou prsa opět poměrně hodně bolet.

A zase to má spojitost s hormonální hladinou v těle ženy. Jedná se totiž o důsledek zvýšené hladiny estrogenu, kdy je ale bolest prsou naprosto přirozená.

ŘEŠENÍ

Opět ani v tomto případě nemusíte nijak stresovat. Jedná se o naprosto normální věc, kterou si prochází každá novopečená maminka.

Stačí to tedy přijmout jako přirozenou součást vašeho mateřství. Co pomáhá v každém případě, je kojení. Pokud můžete kojit, kojte do skonání světa.

Pouze pokud by byla bolest prsou skutečně hodně nesnesitelná, zkuste se domluvit s lékařem na užívání přípravku ke zmírnění bolesti.

 

Menopauza

Že s věkem budete mít konečně klid? Ani náhodou. Některé ženy dokonce i po přechodu hlásí nepříjemné bolesti prsou. Opět za vše mohou hormony. Nepříjemné pnutí a zvýšená citlivost prsou je tak spojená i s menopauzou.

Lékařka Radka Gregorová z Lékařského domu na Praze 7 doplňuje:

Přestávají pracovat vaječníky a organismus tak ztrácí hlavní zdroj ženského pohlavního hormonu, estrogenu.

I během přechodu tedy mohou prsa ženu bolet. První příznaky menopauzy se mohou objevit šest až sedm let před poslední menstruací.

ŘEŠENÍ

Menopauza je zcela přirozený stav v životě každé ženy. Každou z nás to jednou čeká. A ač může být mnohdy nepříjemná, není to nic, čemu by se žena musela vyhýbat léky, nebo co by musela nějak cíleně léčit.

Pouze v případě akutních příznaků menopauzy vám může lékař doporučit speciální hormonální léčbu, která by vám měla příznaky menopauzy zmírnit.

 

Nevhodná hormonální antikoncepce

Svůj podíl viny ovšem má i v dnešní době široce rozšířená hormonální antikoncepce. Opět to souvisí s hladinou hormonů v ženském těle.

Nevhodně zvolenou hormonální antikoncepcí si totiž můžete natolik rozhodit přirozenou hladinu hormonů, že vás nejen mohou začít bolet prsa, ale také můžete špinit mimo obvyklý cyklus, může vám zcela vynechat menstruace, anebo se může objevit neobvyklá bolest v podbřišku.

MUDr. Jana Harnová vysvětluje:

Bolesti prsou (mastodynie) je nezánětlivé onemocnění ženského prsu, které je způsobeno hormonálními vlivy (hormonální dysbalancí).

Vyskytuje se např. při nevhodně zvolené nebo nefyziologicky užité hormonální antikoncepci (opakované posouvání cyklu atp.).

ŘEŠENÍ

Pokud užíváte hormonální antikoncepci a máte výše zmíněné potíže, poraďte se se svým gynekologem, zda nebude lepší antikoncepci raději vysadit, nebo alespoň změnit typ užívané antikoncepce.

 

Premenstruační syndrom (PMS)

Bolest prsou trápí ženy nejčastěji ve spojitosti s hormony. Což odpovídá nejen již zmíněnému těhotenství nebo menopauze, kdy se hormony v těle ženy doslova zblázní, ale také například před samotnou menstruací.

Ženy tento stav velice dobře znají pod názvem Premenstruační syndrom (PMS). Jedná se o období, kdy může být žena více podrážděná, nervózní, unavená, bez nálady, přecitlivělá, případně také může zažívat migrény či nevolnosti.

A k tomu všemu se samozřejmě může připojit i ona bolest prsou, bolest zad či bolest v podbřišku. Bolest je u některých žen dokonce tak intenzivní, že je omezuje v každodenních činnostech.

A nejedná se jen o den či dva před samotnou menstruací. Premenstruační syndrom (PMS) může trvat klidně i několik dnů, dokonce i týden či dva před nástupem menstruace.

ŘEŠENÍ

Premenstruační syndrom (PMS) každá žena řeší po svém. Některé pomáhá horká koupel, jiná se raději na toto období zaklidí někam na samotu, jiná zase preferuje bylinkové čaje. Záleží na vás, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Na bolest prsou či podbřišku v tomto období také dobře funguje ibalgin či jiné přípravky od bolesti.

 

Hormonální změny

Jak už bylo řečeno několikrát, za bolestí prsou nejčastěji stojí hormony. Jakmile tedy dojde, byť jen k minimální hormonální změně, mohou začít prsa okamžitě bolet nebo pnout.

A o to víc v období, kdy se dívce splaší hormony a najednou jsou jak smyslů zbavené – v pubertě.

Hormonální změny jsou v pubertě natolik výrazné a zásadní, že snad není dívky, která by si bolestí prsou někdy ve svém životě neprošla. Patří to k životu stejně, jako například bolest při tom, když nám poprvé rostou zuby.

Bolest prsou v pubertě doplňuje MUDr. Veronika Horáková:

Kontinuální bolest prsou v pubertě je podmíněná hormonálními změnami, které probíhají v podstatě celou pubertu pod vlivem pohlavních hormonů bez návaznosti na menstruační cyklus.

ŘEŠENÍ

Stejně, jako u premenstruačního syndromu, i v tomto případě nejvíce pomůže ibalgin či jiné přípravky od bolesti.

Pokud vám lékař diagnostikuje přímo nemoc zvanou mastodynie, která právě bolest prsou způsobuje, můžete využít lék Mastodynon.

Bližší informace podává MUDr. Jana Harnová:

Mastodynie (bolesti prsou) mohou být způsobené řadou příčin. Některé ženy reagují na normální změnu hladin hormonů v průběhu menstruačního cyklu zvýšenou citlivostí až bolestivostí prsou.

Během počínajícího těhotenství mohou ženy cítit napětí a zvětšenou citlivost mléčné žlázy.

V léčbě lze užívat preparát Mastodynon – 2x denně 30 kapek po dobu 3 měsíců, kdy větší zlepšení lze očekávat za cca 6 týdnů.

Breast Extra

 

Vysoká intenzita cvičení

Kromě hormonálních příčin ovšem mohou hrát roli příčiny čistě fyzického charakteru. Například vysoká intenzita cvičení. „Fitnessky” určitě ví, o čem mluvím.

Stejně, jako vás bolí svaly po cvičení, stejně tak vás mohou bolet i prsa. Prso totiž není tvořené pouze mléčnou žlázou a tukovou vrstvou, ale také svalem.

Lékařka Taraneh Shirazianová z Icahn School of Medicine z Mount Sinai v New Yorku říká:

Zdrojem zvýšené citlivosti a bolestivosti prsou je svalová skupina umístěná přímo pod prsní tkání, která se cvičením stahuje a uvolňuje.

Tento sval funguje úplně stejně, jako jakýkoliv jiný sval ve vašem těle. Jakmile se posiluje, naruší se jeho struktura a vytvoří se v něm miniaturní trhliny.

Ty jsou následně „hojeny” pomocí bílkovin. Pokud máte bílkovin dostatečné množství, sval roste.

Pokud jich máte málo, sval buď neroste, anebo se naopak ještě zmenší.

A právě ony trhliny ve svalu bolí. Proto vás po cvičení bolí daná svalová partie. A jak říká Arnold Schwarzenegger „Čím víc to bolí, tím víc to roste”.

ŘEŠENÍ

Řešení je v takovém případě jednoduché – snižte pro budoucích několik tréninků zátěž a po tréninku se vždy zaměřte na větší příjem bílkovin, aby se vám svaly mohly rychle zregenerovat.

Skvělým doplňkem jsou BCAA, které obsahují vybrané aminokyseliny, které právě napomáhají rychlejší a snadnější svalové regeneraci.

 

Stres

 • Jdete si tvrdě za svou kariérou?
 • Jste neustále ve stresu?
 • Už si ani nevzpomenete, kdy naposledy jste byla v pohodě?

Pak může za vaší bolestí prsou právě stres.

Stres, nervové vypětí, přepracování, nedostatečný odpočinek. I to má na váš organismus obrovský vliv, a to samozřejmě nevyjímaje ani vaše prsa.

Když k tomu ještě přičteme nedostatek pohybu, nezdravý životný styl, nezdravou stravu, málo času stráveného na čerstvém vzduchu, nadváhu, či nějaká onemocnění, máme jasnou příčinu bolesti vašich prsou.

ŘEŠENÍ

Zkuste proto trochu zpomalit. Chápu, že chcete dosáhnout samotného vrcholu, ale přece si na cestě za vaším snem nemusíte zhuntovat tělo.

Je dobré myslet i sama na sebe a věnovat si dostatečnou péči.

Zkuste proto více odpočívat, začít se věnovat i svému tělu, naslouchat mu a starat se o něj. Uvidíte, že se vám za vaši péči odvděčí.

 

Nevhodné spodní prádlo

Kromě toho ovšem může způsobovat bolest prsou i nevhodně zvolené spodní prádlo, v tomto případě hlavně podprsenka.

Nejhorší jsou zcela nevyhovující košíčky, nesedící tvar podprsenky a nedostatečná opora pro prsa.

Přitom vám může správně zvolená podprsenka vykouzlit nádherný dekolt, a to bez nepříjemné bolesti.

Gynekolog MUDr. Petr Lidák doplňuje:

Na vině bude tedy spíše nevhodná, příliš volná podprsenka s dlouhými ramínky, která prsa nepodrží, cyklické změny mezi menstruacemi, nebo problém v hrudní páteři. Nemáte například skoliozu?

ŘEŠENÍ

Řešení je v tomto případě asi zatím to nejpříjemnější ze všech možných příčin, které jsem doposud zmínila. V případě nevhodného spodního prádla vás totiž pošlu nakupovat.

Zajděte do kvalitního kamenného obchodu se spodním prádlem a kupte si skutečně hodně dobře padnoucí podprsenku.

Ne nějaký podivný kousek od „vietnamce”, ale skutečně kvalitně ušitou a zpracovanou podprsenku, která vám bude zajišťovat dostatečnou oporu.

Pokud si s výběrem nejste jistá, rozhodně se toho nebojte a oslovte zdejší prodavačku, která vám jistě s nákupem pomůže.

 

Nadměrná konzumace kávy

 • Milujete ten krásný hnědavý mok?
 • Už od probuzení se těšíte, až si zase uděláte šálek lahodné kávy, která vás nakopne do nového dne?
 • Milujete tu vůni, která se line ranní, prosluněnou kavárnou?

Pak i tato vaše kratochvíle může způsobovat bolest vašich prsou.

Mgr. Petra Řehořková potvrzuje:

Podle některých studií může konzumace většího množství kofeinu (kávy, čaje, coly, kakaa, čokolády) skutečně být jednou z příčin bolesti prsou.

Zejména se to týká žen s fibrocystickou mastopatií.

Káva totiž obsahuje kofein, jehož nadbytek škodí a podle odborných studií bychom neměli konzumovat více než 400 mg kofeinu denně. To odpovídá zhruba 600 ml kávy.

ŘEŠENÍ

Proto zkuste konzumaci kávy trochu omezit. Doporučuji držet se při zemi a dát si za den 1 – 2 šálky kávy.

Rozhodně už pak nepijte žádné energetické nápoje nebo černý čaj, neboť ty taktéž obsahují kofein.

 

Cysty v prsou

Kromě banálnějších příčin bolesti prsou, mohou být na vině i cysty.

Cysty se v průběhu menstruačního cyklu mění, často se spolu s menstruací rozpustí a v druhé polovině cyklu se zase vytvoří a způsobí tak bolest a citlivost prsou.

Není to sice ještě rakovina a cysty většinou bývají zcela neškodné, ovšem i tak je potřeba je dobře sledovat a pomocí speciálního vyšetření případně zavčas rozpoznat podezřelé změny, které by mohly vést k rozvoji rakoviny prsu.

Také praktická lékařka MUDr. Zdeňka Janoušková uklidňuje:

Hmatné bulky bývají nejčastěji uzliny nebo cysty. Pokud vás lékařka viděla a nenašla žádnou nemoc, tak to jí věřte.

ŘEŠENÍ

Pokud máte podezření na cystu, svěřte se s tím svému gynekologovi. Ten vás prohlédne, případně pošle na ultrazvukové vyšetření.

Cysty jsou většinou zcela banální a naprosto neškodné, ale stejně i tak je není radno podceňovat.

Proto se v takovou chvíli hlídejte a rozhodně nepodceňujte pravidelné lékařské prohlídky.

 

Další příčiny bolesti prsů

Mezi další příčiny bolesti prsou patří:

Pokud si tím nejste jistá a máte strach, nebojte se a navštivte svého lékaře. Ten vás vyšetří a určí přesnou příčinu vašich problémů.

Většinou je ale na vině pouze hormonální změna, ke které dochází prakticky pořád.

 

Bolí rakovina prsů?

Možná, že jste si všimla, že jsem až do teď vůbec nezmínila rakovinu prsou.

Přesto, že je toto onemocnění velice závažné, většinou nezpůsobuje žádnou bolest.

Žena na rakovinu přijde buď zcela náhodou, při samovyšetřování prsu, anebo při náhodné lékařské prohlídce. Rakovina prsou totiž většinou nijak nebolí, ani se nehlásí o slovo.

Lékařka MUDr. Petra Samková doplňuje:

Bolest prsů nemusí nutně ukazovat na závažný zdravotní problém.

Ačkoli se ženy obávají toho, že signalizuje rakovinu, je tomu tak jen velmi zřídka.”

Klidně s ní proto můžete měsíce i roky v tichosti a spokojenosti žít a ani o ní nebudete vědět. Ano, v některých výjimečných případech může způsobit bolest, ale většinou tomu tak není.

Proto – pokud vás bolí prsa, můžete být naprosto v klidu. S největší pravděpodobností to rakovina nebude.

 

Bolest v prvém prsu vs. bolest v levém prsu

A nezáleží na tom, zda vás bolí pravé nebo levé prso. Bolet může jen jedno, obě, anebo jen nějaká oblast vašeho hrudníku.

Pokud si chcete být 100% jistá, že se nejedná o nic závažného, objednejte se na prohlídku ke svému praktickému lékaři nebo gynekologovi. Nic horšího, než planý poplach, se nestane.

 

Bolest prsou u mužů

Ovšem ženy nejsou jediné, které mohou bolet prsa. Dokonce i pánové se s tímto problémem mohou osobně setkat.

Bolest prsou zažívá i Daniel:

Dobrý den, občas mám potíže, že mě při rychlejší chůzi bolí pravá strana prsou. Před 2 týdny jsem byl na EKG a vše bylo v pořádku.

 

Vysvětlení podává lékařka MUDr. Klára Martoníková:

Bolesti na prsou mohou být muskuloskeletální etiologie – tedy příčina v pohybovém aparátu (páteř, hrudní koš…) a vzhledem k věku je to i více pravděpodobné.

Pokud je to od pohybového aparátu, doporučuji rehabilitace. Navštivte svého praktického lékaře a vaše obtíže s ním proberte.

Muže proto nejčastěji bolí prsa od páteře či od hrudního koše, anebo, stejně jako v případě žen, kvůli vysoké intenzitě cvičení.

 

Bolest prsou u dětí

Poslední kategorií, které se v tomto článku budu věnovat, je bolest prsou u dětí. Samozřejmě i ty naše nejmenší mohou prsa bolet.

Už jsem zde zmínila hormonální změny během puberty, kdy se bolest prsou nevyhne snad žádné dívce, ale nemusí se vyhnout ani chlapcům.

Prsa ovšem mohou bolet i mnohem mladší děti, které ještě nejsou v pubertě. Zkrátka za to může jejich vývin a růst.

Pokud by byla bolest příliš velká a nesnesitelná, navštivte lékaře. Může za tím stát i úraz, který dítě nezmínilo.

SLOVO AUTORKY:

Natálie Markovská

Zdá se, že bolest prsou není až tak závažným problémem, jak se na první pohled může jevit.

I v mém případě jsem si z úst lékařky vyslechla, že jsem se bála zbytečně, že to byl jen planý poplach.

Na druhou stranu není radno žádnou bolest podceňovat. Proto vždy dejte na svůj instinkt a raději navštivte doktora.

Lepší je navštívit lékaře zbytečně, než-li pozdě.

Breast Extra

DÁLE ČTĚTE: 30 rizik, které hrozí během i po plastice prsou

plastika prsou

erekce_cz na facebooku

 

Použité zdroje

2 Comments

 1. Janek 6.3.2020

Leave a Reply