Estrogen u žen – nepříjemné příznaky nedostatku i nadbytku a optimální hladina

Estrogen. Jedná se o základní ženský pohlavní hormon. V největším množství se nachází právě v těle žen, kde zodpovídá za růst a vývoj primárních a sekundárních pohlavních znaků.

To jinými slovy znamená, že zajišťuje funkčnost ženského reprodukčního systému, fyzické znaky typické pro ženy, růst prsou, pravidelnost menstruačního cyklu a další.

Ač se estrogen v malém množství nachází také v mužském těle, je to typický ženský pohlavní hormon. Kde v lidském těle vzniká? Co má na starosti? Jak se projevuje jeho nadbytek a jak naopak jeho nedostatek? Čím lze zvýšit hladinu estrogenu?

estrogen u žen

 

Co je estrogen?

Všechny ženy jej v těle mají. Pro každou z nich je naprosto klíčovým hormonem, bez kterého by se neobešly. Jedná se o nejsilnější ženský hormon, který známe snad všechny. Estrogen.

Estrogen spadá do hormonální skupiny steroidů. Mezi další známé hormony z této skupiny patří testosteron, cholesterol, dále pak například D-vitamíny, žlučové kyseliny, hormony kůry nadledvin, steroly a jiné.

Lékaři rozlišují 3 druhy estrogenůestradiol, estriol a estron. V reprodukčním období je primárním estrogenem v ženském těle estradiol. Po přechodu pak přebírá slovo estron, který má ale výrazně slabší účinnost. Mezi další významné ženské pohlavní hormony patří ještě progesteron.

Hladina estrogenu v ženském těle neustále kolísá, avšak jako optimální hladina estrogenu v krvi žen se uvádí množství 43 – 180 pg/ml. Muži jej mají o poznání méně.

 

VIDEO: Estrogen u žen

Estrogen | Reproductive system physiology | NCLEX-RN | Khan Academy

 

Hlavní funkce estrogenu u žen

Jak už jsem uvedla hned v úvodu článku, estrogen u žen zodpovídá zejména za růst a vývoj primárních a sekundárních pohlavních znaků. Zajišťuje funkčnost ženského reprodukčního systému, fyzické znaky typické pro ženy, růst prsou, stojí za menším tělesným ochlupením než mají muži, za pravidelným menstruačním cyklem, za vyšším hlasem a také ovlivňuje periodický vývoj děložní sliznice. Pokud je v rovnováze, zvyšuje sexuální apetit a posiluje imunitu.

Především jde o správnou životosprávu, dostatečný pohyb a přísun vápníku – ať už v mléčných výrobcích nebo ve formě tablet.
Doktor Milan Čech, primář interního oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze
Doktor Milan Čech, primář interního oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze

 

Estrogen – kde a jak se tvoří?

Estrogen se tvoří ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Malé množství vzniká produkcí v játrech, nadledvinách, v tukové tkáni a v prsech. Určité množství ovšem člověk přijímá i v potravě, potravinových doplňcích nebo hormonální antikoncepci.

DANIELA RADÍ: Podrobné účinky doplňku Proerecta WOMEN pro ženské intimní zdraví včetně optimální hladiny hormonů

recenze Proerecta WOMEN

 

Nadbytek estrogenu u žen

Aby byla žena v pohodě a plná energie, musí mít estrogenu tak akorát. Příliš nízká nebo příliš vysoká hladina estrogenu může mít na ženu negativní vliv. Jak se tedy projevuje nadbytek estrogenu u žen?

Pokud má žena estrogenů v těle přebytek, trpí nepravidelným menstruačním cyklem,sníženou chuť na sex, trápí ji oteklá a bolestivá prsa, potýká se s častými výkyvy nálad, každodenní bolesti hlavy, úbytkem vlasů, studenými končetinami, únavou, problémy se spánkem.

Objevit se mohou také pigmentové skvrny, migrény, nespavost, pocity štěstí se rychle střídají s úzkostnými myšlenkami, nebo ženu třeba trápí bolestivé stavy při menstruaci. To všechno jsou příznaky příliš vysoké hladiny estrogenů v krvi.

Velice častým příznakem je neopodstatněná únava kdykoliv během dne

 

Ženy jsou obvykle náchylnější k migrénám a bolestem hlavy, a to kvůli reprodukčnímu systému. Pokud vás tato nepříjemnost postihuje i vícekrát týdně, je hodně pravděpodobné, že máte v těle příliš estrogenu.

Doporučuji návštěvu specialisty, který váš stav odborně posoudí a navrhne příslušná řešení.

Susan Hutchinson, lékařka z americké Kalifornie, ocmigraine.org
Susan Hutchinson, lékařka z americké Kalifornie

Trápí vás podobné příznaky již delší dobu? Potýkáte se s migrénami, únavou, problémy se spánkem, či nepravidelným menstruačním cyklem? Pak i vy můžete mít v těle příliš mnoho estrogenu.

Pokud tyto příznaky dlouhodobě ignorujete, můžete u sebe nebezpečně zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu. Podle nejnovějších studií totiž může dlouhodobě zvýšená hladina estrogenu způsobit rakovinu prsu.

 

VIDEO: Jak se projevuje nadbytek estrogenu u žen?

8 Alarming Signs You Have Too Much Estrogen

 

Jak snížit estrogen u žen?

Byla u vás vaším lékařem zjištěna zvýšená hladina estrogenu? Pak na nic nečekejte a okamžitě začněte jednat. Přirozeně můžete zvýšenou hladinu estrogenu snížit vynecháním alkoholu, zhubnutím, zdravým životním stylem, pravidelným odpočinkem, sníženou spotřebou kofeinových nápojů a celkově zmírněním stresu a stresových situací.

 

Jak se projevuje nedostatek estrogenu u žen?

Druhým extrémem je naopak nedostatek estrogenu v těle. Nedostatek estrogenu se u žen projevuje snížením libida, nepravidelným menstruačním cyklem, vaginální suchostí, častými infekcemi močových cest, špatnou náladou či depresí.

Ženám se zmenší prsa, objeví se jim ochlupení v oblasti tváře, zhorší se jim pleť, trpí návaly horka, mají problémy s pamětí, nemají dostatek energie, mají problémy s otěhotněním a mohou dokonce úplně přijít o menstruaci.

Nízká hladina estrogenu způsobuje všeobecně horší schopnost reakce na léky proti srdečním chorobám. Dosavadní výzkumy na zvířatech ukázaly, že estrogen funguje jako určitý nárazník před známými rizikovými faktory, jako je cholesterol, vysoký krevní tlak a podobně.

Pokud má žena tohoto hormonu nedostatek, přirozenou ochranu ztrácí.

Doktorka Noel Bairey Merzová, bio.csmc.edu
Doktorka Noel Bairey Merzová

Podle nejnovějších studií ženy v období menopauzy, kdy u nich dochází k silným výkyvům estrogenů, trpí mnohem častěji depresemi. Nedávná data ukazují, že hormonální terapie, zejména podávání estradiolu, může předcházet poruchám nálady nebo dokonce sloužit jako léčebný režim pro ženy s diagnostikovanými poruchami nálady.

Mnohem více ohrožené jsou především cévy a srdce, které byly až do menopauzy pod ochranou estrogenů. Ženy mají tedy v mladším věku méně infarktů než muži, ale po přechodu je rychle dohánějí.
MUDr. Borek Sehnal, primář Gynekologickoporodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce, znamylekar.cz
MUDr. Borek Sehnal, primář Gynekologickoporodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce

 

Jak zvýšit estrogen u žen?

K nedostatku estrogenu u mladých žen dochází z různých důvodů. Může za to například stres, nedostatek jídla, špatné stravovací návyky, nedostatek spánku, nebo třeba nadměrné cvičení. Proto je potřeba tyto negativní vlivy ze svého života odstranit. U starších žen potom přichází na scénu přechod, neboli menopauza, během níž přirozeně klesá hladina estrogenu v těle.

Žena by měla více odpočívat, zdravě jíst, přibrat klidně i nějaké to kilo, vyhýbat se stresovým situacím, měla by mít dostatek spánku a zároveň by se měla zaměřit na potraviny, které přirozeným způsobem zvyšují hladinu estrogenu v těle.

 

Potraviny, které ovlivňují množství estrogenu v těle ženy

Doporučuje se rozmarýn, lněné semínko, jetel luční, kokosový olej, avokádo, andělika lékařská, sója, fenykl, mrkev, chia semínka či sladké brambory batáty. To jsou všechno potraviny, které přirozeně zvyšují hladinu estrogenu v těle.

Naopak hladinu estrogenů snižuje konzumace chemicky zpracovaného masa, zvýšená hladina cukru v krvi, průmyslové chemikálie, nebo kofein. Ideální je proto zcela vysadit polotovary, zpracovaná jídla a fastfoody a naopak se zaměřit na dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Nejlepší jsou chemicky neošetřené ani nijak hormonálně neupravené potraviny.

Proerecta WOMEN účinky

 

Nikdy si sama nehrajte na doktora

Ovšem nikdy si sama s hormony nezahrávejte. Taková hra se většinou vůbec nevyplácí. Pouze lékař může určit vhodnou léčbu a správnou diagnózu. Ač tedy mohou vaše příznaky jednoznačně vykazovat nízkou hladinu estrogenů, sama si s nimi nikdy nezahrávejte. Raději se obraťte na svého praktického lékaře či na svého gynekologa a s ním svůj stav zkonzultujte.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Katastrofické důsledky nepovedené plastiky prsou

plastika prsou

 

Leave a Reply