Plodnost globálně klesá v polovině zemí na světě. Začne lidstvo vymírat?

Lidé dnes prostě nemají ani nechtějí tolik dětí jako v minulosti. V nejnovější statistické zprávě se srovnává míra porodnosti během let 1950 až 2017. Čísla dokazují, že se se na celém světě rodí méně lidí než v nedávné minulosti. Společenský dopad by měl být katastrofální.

globální pokles porodnosti

 

Podle zprávy porodila průměrná žena v roce 1950 průměrně 4,7 dítěte během celého života. V roce 2017 to bylo statisticky pouze 2,4 dětí. Tato čísla jsou alarmující. Polovina krajin na světě stojí před rapidním propadem porodnosti a nerodí se v nich dostatek dětí potřebných k udržení populace.

Pokud se aktuální „trendy v porodnosti“ nezmění, zůstane pouze velice málo dětí a spousta seniorů nad 65 let. Za takových podmínek je nemožné udržet společnost tak, jak ji známe. Odborníky i laiky trápí hlavně silné sociální a ekonomické důsledky ve společnosti, ve které bude několikrát více babiček a dědečků, než dětí, vnoučat a pravnoučat.

V určitých ohledech je ale pokles plodnosti a porodnosti známkou pokroku. Dostupnější antikoncepce, práva, vzdělání a zaměstnání dávají ženám i jiné zájmy nad rámec „pouhého“ těhotenství a mateřství, které v roce 1950 obecně neměly.

Pokles porodnosti a plodnosti může snížit i ekologické dopady „přemnožení“ na životní prostředí. Aby se aktuální populace snížila, musí globální míra porodů klesnout pod hranici 2,1 dítěte. Takový scénář by mohl zpomalit populační růst, což by lidstvu přidalo čas na řešení otázek klimatické krize a hladovění ve světě.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: 

Podpora otěhotnění – přehled babských rad, bylin, čajů, cviků a lékařských metod.

podpora otěhotnění

 

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply