Vědci mají jasno: Této skupině mužů hrozí rakovina varlat nejvíc

Rakovina varlat sice ohrožuje všechny muže, existuje ale skupina, které hrozí ze všech nejvíc. Podle výsledků studie tyto muže spojuje specifický gen.

komu nejvíc hrozí rakovina varlat?

 

Tým vědců popsal skupinu genů specifických pro muže, kteří trpí rakovinou varlat nejčastěji. Jde o nových 19 genů, které doplňují 25 již zjištěných. Tyto geny společně tvoří charakteristický vzorek mužů, u kterých rakovina varlat hrozí až 14x častěji než u ostatních.

Rakovina varlat se nejčastěji vyskytuje ve věku 20 až 40 let. Projevuje se nekontrolovatelným růstem varlat nebo nádorů na nich. Postižené může být jedno nebo obě varlata.

Nemoc se až v 90% rozvíjí v zárodečných buňkách, ve kterých se produkují i spermie. Tzv. sekundární rakovina varlat vzniká rozšířením rakovinných buněk z jiné části těla formou metastáz. SR se vyskytuje méně často, než jiné typy rakoviny varlat.

Přesné příčiny rakoviny varlat nejsou úplně známé, ale existuje soubor faktorů, které riziko vzniku zvyšují.

  • anamnéza v rodině – rakovina se již objevila u rodinných členů (otec, děda, bratr)
  • prodělaná rakovina varlat nebo jiná rakovina v minulosti
  • nesestouplá varlata po narození
  • Downův syndrom

Neexistuje žádný vědecký souvis mezi rakovinou varlat a zraněním, působením tepla nebo nošením těsného prádla a oblečení.

Objev nového souboru genů zvyšuje šanci na včasný záchyt rizika vzniku rakoviny. Pokud jej lékař odhalí, může včas varovat a nastavit opatření, které vzniku rakoviny zabrání nebo jí zpomalí.

Vědci během studie sledovali DNA 7 000 mužů s rakovinou varlat a výsledky porovnali s DNA 23 000 zdravých mužů. Vědci se spoléhají, že jsou čísla přesná díky velkému vzorku sledovaných mužů.

Dnes lze rakovinu varlat poměrně dobře léčit, zvlášť pokud se nemoc povede včas odhalit a začít s léčbou. I těžší stupně rakoviny varlat lze léčit, nejčastěji:

  • orchiektomie – odsranění postižených varlat
  • ozařování a chemoterapie – cílí se na rakovinné buňky a léčba se snaží zachránit co nejvíce nepoškozené tkáně

DÁLE ČTĚTE: Orchiektomie: Zákrok, který vás obere o varlata, spermie a produkci testosteronu. Co od něj očekávat?

orchiektomie

Leave a Reply