Orchiektomie: Zákrok, který vás obere o varlata, spermie a produkci testosteronu. Co od něj očekávat?

Orchiektomie je chirurgický zákrok, během kterého je trvale odstraněno jedno nebo obě varlata. Často se provádí v rámci léčby rakoviny prostaty pro zastavení jejího rozvoje nebo jako prevence před šířením karcinomu dále do těla.

Orchiektomie tedy léčí nebo předchází rakovině varlat, ale také rakovině prsu u mužů. Provádí se také před operací sexuálního převodu, kdy se muž přeoperovává na ženu (transgenderový přechod).

Čtěte o typech orchiektomie, o tom, jak zákrok probíhá a jak se o sebe starat po zákroku.

orchiektomie

 

Jaké jsou typy orchiektomie?

Konkrétní typ se vyhodnocuje na základě zdravotního stavu postiženého nebo konkrétního cíle, kterého se osoba snaží pomocí zákroku dosáhnout.

 

Jednoduchá orchiektomie

Jedno nebo obě varlata jsou odstraněny pomocí drobného řezu v šourku. Cílem je omezit množství testosteronu, které tělo přirozeně produkuje ve varlatech a nadledvinkách.

Testosteron je mužský hormon (androgen), který je pro mužský organismus velice důležitý, ale bohužel dovede urychlovat vznik a rozvoj karcinomu prostaty. Pomocí orchiektomie se jeho produkce sníží a s ním také zvýšené riziko rakoviny prostaty.

 

Radikální tříselná orchiektomie

Jedno nebo obě varlata se odstraní drobným řezem ve spodní části břišní oblasti. K metodě se přistupuje obvykle pokud se na varlatech objevily bulky a hrudky, přičemž je lékař potřebuje otestovat na přítomnost rakovinných buněk.

Lékaři mohou tento postup upřednostnit před biopsií, protože často opakovaná biopsie varlat může rozvoj rakoviny urychlit. Biopsie varlat je odebírání vzorků, a tedy přímý zásah do varlat.

Metoda se využívá i během transgenderového přechodu.

 

Subkapsulární orchiektomie

Z varlat se odstraní pouze funkční tkáň, takže vzhled šourku zůstane na pohled zachován a neporušen. Zákrok nezpůsobuje vnější známky toho, že bylo cokoliv odstraněno.

 

Bilaterální orchiektomie

Obě varlata jsou odstraněna. Metoda se využívá při léčbě rakoviny prostaty, rakoviny mužského prsu a přechodu z muže na ženu.

 

Jak se mám na orchiektomii připravit?

Ještě před zákrokem vám lékař odebere vzorky krve, aby měl jistotu, že jste v uspokojivém zdravotním stavu pro podstoupení operace. Zároveň bude zjišťovat, zda vás reálně postihuje rakovina. Nezapomeňte lékaři hlásit všechny léky i doplňky stravy, které užíváte.

Samotný zákrok trvá do 60 minut. Je na lékaři, zda použije lokální anestezii k znecitlivění operované oblasti, nebo vám nasadí celkovou anestezii. Ta má bohužel mnohá rizika, ale udrží vás v bezvědomí během celého zákroku.

Mějte vždy jistotu, že se po zákroku budete mít jak dostat domů. V nemocnici vás totiž ležet nenechají. Pracovně neschopní budete několik dnů po operaci. Také fyzická aktivita, sport či těžší manuální práce se doporučují až po několika dnech.

 

Průběh orchiektomie

  • Chirurg nadzvedne penis a přilepí ho na břicho, aby během zákroku nepřekážel.
  • Pokud vám nenasadí celkovou anestezii, vpíchne znecitlivující látku (anestetikum) do oblasti zákroku.
  • Poté na šourku provede řez. Na spermatické šňůry připojí škrtící svorky, aby předešel krvácení. Vyřízne jedno nebo obě varlata, zbaví je okolních tkání a cév.
  • Rána se omyje dezinfekčním roztokem a řez zašije.
  • Podle domluvy může lékař do šourku umístit protetické varle, pokud má nahradit to vyříznuté.

 

Pro koho je orchiektomie vhodná?

Existují specifické skupiny pacientů, pro které je zákrok vhodný a to jsou muži s rakovinou prostaty nebo prsu. Bez varlat tělo produkuje mnohem méně testosteronu. Je to hormon, který způsobuje rychlejší rozšiřování rakoviny prostaty nebo prsu. S rapidně a cíleně sníženým testosteronem se rakovinné buňky rozvíjejí pomaleji. Také mohou slábnout a být snesitelnější některé příznaky rakoviny, jako například bolesti kostí.

Lékař k orchiektomii přistupuje pokud je pacient obecně v dobrém zdravotním stavu a pokud se rakovinné buňky zatím nešíří mimo varlata a mimo prostatu (předstojná žláza).

Transgender lidé se logicky snaží snížit produkci testosteronu, aby byl přerod z muže na ženu rychlejší a méně komplikovaný.

 

Jaká je efektivita orchiektomie?

Zákrok je určen pro cílenou léčbu rakoviny prostaty a prsu. Ošetřující lékař vám pravděpodobně bude nejdříve doporučovat hormonální terapii s antiandrogeny.

Tato léčba ale může mít negativní účinky, třeba:

  • poškození štítné žlázy, jater a ledvin
  • srážlivost krve a tvorba sraženin
  • alergické reakce

 

Vedlejší a negativní účinky po operaci

Lékaře byste měl vyhledat vždy, pokud se po zákroku objeví:

  • bolest a zarudnutí kolem místa řezu
  • krvácení a hnisání řezu
  • horečka
  • problémy s močením, krev v moči (hematurie) nebo ejakulátu (hematospermie)
  • hematom (krevní sraženina) na pokožce šourku
  • ztráta citlivosti šourku nebo penisu

 

Negativní důsledky rapidního snížení testosteronu v těle

Testosteron v těle řídí řadu přirozených procesů. Je tedy logické, že pokud dojde k jeho náhlému poklesu, může to sebou nést řadu nepříjemných stavů.

 

Jak mám o sebe pečovat po orchiektomii?

Hned nebo pár hodin po operaci můžete jít domů. Zde jsou dobré rady a omezení, které minimálně během prvního týdne po zákroku musíte dodržet:

  • Prvních 48 hodin noste šourkovou podporu (měl by vám ji doporučit lékař).
  • První dny udržujte místo řezu suché a přelepené gázou.
  • Otoky a mírnou bolest v šourku a v okolí řezu tlumte ledem zabaleným v utěrce.
  • Místo čištěte jemně, jemným mýdlem a vlažnou vodou.
  • Pro rychlejší hojení místo potírejte krémem, který vám doporučí lékař.
  • Proti bolesti lze užívat nesteroidní protizánětlivé léky.
  • Fyzicky se nenamáhejte, dodržujete pitný režim, jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Cílem je udržet okolí svalstvo v klidu. Při problémech se stolicí a zácpě zvažte nákup čajů s projímavým účinkem.

Rány by měly být úplně zahojené za 2 týdny až 2 měsíce. Nezvedejte těžká závaží, vyhýbejte se sexuálním aktivitám. Necvičte, nesportujte a neběhejte.

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply