Menstruační kalíšek – levná, ekologická, bezpečná a čistá náhrada tamponů a vložek

Psal se rok 2010. Byla slavnostně otevřena nejvyšší člověkem vybudovaná stavba Burdž Chalífa v Dubaji, česká hokejová reprezentace vyhrála mistrovství světa v ledním hokeji a zároveň český trh dobil menstruační kalíšek.

Nenápadná hygienická pomůcka, která podle mnohých změnila od základů ženský menstruační cyklus a která započala novou éru ženské menstruace. V tomto článku si popíšeme vše o menstruačním kalíšku.

Jak se kalíšek používá? Jak se dezinfikuje? Jak často by se měl měnit? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Pro koho je vhodný? A také, jak se zavádí?

menstruační kalíšek

 

Kvalitní menstruační kalíšky pro začátečnice i zkušené dámy

Abychom ale nezůstaly jen u řečí, mám zde pro vás 3 tipy na velice kvalitní a odolné menstruační kalíšky.

Jsou vhodné jak pro úplné začátečnice, které ještě nikdy předtím kalíšky nepoužívaly, tak i pro zkušené dámy, které již mají s kalíšky své zkušenosti.

Menstruační kalíšky FUN CUP - EXPLORE KIT

menstruační kalíšky fun cup explore kit

 

Všechny menstruační kalíšky, se kterými se na trhu setkáte, jsou vždy ve dvou základních velikostech. Ať už je to označení „S” a „M” či „A” a „B”, jedná se o to, že menší kalíšky by měly používat ženy před porodem a ty větší jsou určené pro ženy po porodu.

Zároveň menší kalíšek pojme méně tekutin, zhruba 20 ml, a ten větší pojme logicky více tekutin, zhruba nějakých 30 ml. Záleží na intenzitě vaší menstruace.

Pokud ale s menstruačními kalíšky teprve začínáte, tak nejspíš ještě netušíte, jaká velikost vám bude vyhovovat. I ženy po porodu mohou používat menší kalíšky, a naopak i ženy před porodem mohou používat větší kalíšky.

Přesně proto je zde FUN CUP Explore Kit. Jedná se o zkušební sadu dvou menstruačních kalíšku obou velikostí. S těmito kalíšky si vyzkoušíte, jaká velikost vám nejvíce vyhovuje, který kalíšek je pro vás pohodlnější a zároveň si kalíšky s touto sadou osaháte a vyzkoušíte.

V sadě najdete jeden kalíšek ve velikosti „A” a jeden kalíšek ve velikosti „B”. Oba jsou vyrobené z lékařského silikonu, tedy ze 100% bezpečného materiálu, na který bývá minimum alergických či jiných nežádoucích reakcí.

Ke kalíškům navíc získáte antibakteriální pouzdro, ve kterém můžete kalíšky uchovávat.

VÝHODY EXLORE KITU:

 • Sedí každé ženě
 • Snadné zavádění
 • Spolehlivá ochrana na několik hodin
 • Dva kalíšky dvou velikostí pro vyzkoušení
 • Praktické pouzdro

 

Výrobce: Fun Factory
Rozměr: Sada (2 ks); vel. A – 20 ml a B – 30 ml
Barva: Růžová a námořnicky modrá

 

 

Menstruační kalíšky FUN CUP - velikost A

menstruační kalíšky FUN CUP velikost A

 

Jakmile si kalíšky trochu osaháte a prozkoušíte, určitě zjistíte, že vám jedna z výše uvedených velikostí sedí více. Že se s ní zkrátka cítíte lépe, že je pro vás pohodlnější a že vám přináší maximální komfort a pohodlí.

Pro ty z vás, které si oblíbí kalíšky ve velikosti A, je určen Menstruační kalíšek FUN CUP – velikost A. Vlastně se nejedná o nic jiného, než o kalíšek z předchozí sady, akorát pouze ve velikosti A, tedy v té menší.

Opět i v tomto případě je kalíšek vyroben ze 100 % lékařského silikonu, což je nejlepší materiál pro menstruační kalíšky. Kalíšek můžete používat po celou dobu menstruace.

Nemusíte se bát, že by vysušoval poševní sliznici, ani že by nějak narušoval mikroflóru ve vaší pochvě.

VÝHODY ÁČKOVÝCH KALÍŠKŮ:

 • Pevný silikon
 • Spolehlivá ochrana
 • Můžete nosit po celou dobu menstruace
 • Vhodné pro jakékoliv aktivity
 • Můžete se s ním pohodlně koupat ve vaně i v moři
Výrobce: Fun Factory
Rozměr: Sada (2 ks); vel. A – 20 ml
Barva: Růžová a námořnicky modrá

 

 

Menstruační kalíšky FUN CUP - velikost B

menstruační kalíšek fun cup velikost b

 

A na závěr zde mám sadu menstruačních kalíšků ve velikosti B. Opět se jedná o vysoce kvalitní hygienickou pomůcku, která vás dokonale ochrání během vašich dnů.

Nikde neprotíká, nikde neškrábe, nikde netlačí. Krásně se přizpůsobí tvaru vaší pochvy.

Kalíšky ve velikosti B mají objem 30 ml, a tak jsou vhodné buď pro ženy po porodu, anebo pro ženy se silnou menstruací. Stačí si jej měnit jednou za 4 až 12 hodin.

VÝHODY BÉČKOVÝCH KALÍŠKŮ:

 • Po rozvinutí je zcela nepropustný
 • Zajistí vám ochranu až na 12 hodin
 • Vydrží vám až několik let
 • Je vhodný také na koupání
 • Doporučuje se ženám nad 30 let nebo ženám po porodu
Výrobce: Fun Factory
Rozměr: Sada (2 ks); vel. B – 30 ml
Barva: Fialová a námořnická modrá

 

 

Co je menstruační kalíšek?

Pokud ještě nevíte, co to vlastně ten menstruační kalíšek je, tak je to malá silikonová pomůcka určená pro ženy během menstruace.

Menstruační kalíšek si žena zavede během svých dnů do pochvy a využívá jej místo vložek nebo tampónů. Do kalíšku se během dne zachytává menstruační krev, která se po zhruba 4 až 12 hodinách vylije.

Kalíšek se vždy po každém použití vydezinfikuje převařením ve vodě.

Menstruační kalíšky se vyrábí z měkkého silikonu, z latexu a v poslední době také z termoplastu. Kalíšky ze silikonu mají ale tu výhodu, že silikon je již roky používán v lékařství a alergie na tento materiál se téměř nevyskytují.

Jsou tedy naprosto bezpečné. Nevysušují poševní sliznici, nedráždí stěny pochvy, nemohou vás pořezat ani poškrábat, nijak vás nezraní.

Kalíšek je z lékařského silikonu a má řadu atestů. Je podobný gumě, takže není tvrdý jako nasáklý tampon, který ženu tlačí.

V tamponu může docházet i k pomnožování bakterií, takže je různým ženám špatně z různých důvodů, kalíšek se hýbe s námi a jeho povrch je pro bakterie nepřilnavý.

Ilona Bittnerová kalíšky používá více než 5 let
Ilona Bittnerová kalíšky používá více než 5 let

 

 

Jak zavést menstruační kalíšek?

Ještě než se pustíte do použití menstruačního kalíšku, bude to chtít trochu cviku a tréninku.

K vložkám a tampónům jsme přišly všechny v dětství automaticky a vůbec jsme neřešily, jak se to správně používá. Mamky nám to trochu objasnily, ale prakticky hned se šlo na věc. Žádná velká věda.

Ovšem s kalíškem je to trochu jinak. Nedoporučuje se jej použít hned napoprvé naostro, ale trochu se s ním ještě před samotnou menstruací seznámit.

Takže ještě než přijdou vaše dny, si jej zkuste několikrát nanečisto zavést a vyzkoušet, jaký je to pocit, jak vám sedí, jak se s ním cítíte a jestli je vám to pohodlné. Až po několika pokusech doporučuji kalíšek použít naostro.

A jak?

 1. Menstruační kalíšek se doporučuje zavádět ve vaně nebo ve sprše. Proto si nejprve čupněte do vany či sprchy.
 2. Kalíšek si připravíte tak, že si jej složíte do tvaru písmene “U”.
 3. Kalíšek následně zavedete do pochvy a necháte jej rozložit.
 4. Díky tomu se v pochvě vytvoří podtlak, který jej zafixuje na místě.
 5. Prstem zkontrolujete, zda sedí a zda se dotýká skutečně všech stěn pochvy.
 6. Po 4 až 12 hodinách, podle síly vaší menstruace, jej vyndáte, opláchnete, pořádně vydezinfikujete či vyvaříte a opět můžete zavést.
  Z tohoto důvodu je lepší mít kalíšky dva, abyste vždy jeden mohla pořádně vydezinfikovat a ten druhý už měla v akci.

Kalíšek pojme asi 30 ml tekutiny u velikosti B. Díky tomu jej budete moct vyprazdňovat méně často, než si vyměňujete třeba tampóny nebo vložky.

 

Menstruační kalíšek jako revoluce s historií

Možná se zdá, že je menstruační kalíšek výdobytkem moderní doby, ale opak je pravdou. První menstruační kalíšek spatřil světlo světa už v roce 1937, kdy jej vyrobila výtvarnice Leona Chalmers v USA. Ta si jej nechala zároveň patentovat.

Byl to úplně první menstruační kalíšek na světě. Ovšem jak si asi sama můžete domyslet, nesetkal se s příliš pozitivní odezvou.

Nikoho tento nápad tehdy nezaujal, a tak se rychle vrátil do světa návrhů, technologických vychytávek a patentů.

 

Menstruační kalíšek v 80. letech 19. století

O 50 let později, tedy zhruba v 80. letech minulého století, menstruační kalíšek opět prokouknul na světlo světa a začal se vyrábět z latexu.

To byla obrovská revoluce, která ovšem stále měla daleko do pravidelného užívání. Ženám totiž latexový menstruační kalíšek způsoboval alergické reakce, a tak se opět po nějaké době uložil ke spánku.

 

Menstruační kalíšek dnes

Z toho jej probudili odborníci až na přelomu století, kdy vyvinuli menstruační kalíšek ze silikonu. Byl to přesně ten materiál, který se ženě dokonale přizpůsobí, který nezpůsobuje žádné alergické reakce a který vydrží i stovky použití.

Moderní menstruační kalíšek byl na světě. Trvalo mu to sice skoro celé století, ale dnes je oblíbenou pomůcky tisíců žen po celém světě.

 

Je menstruační kalíšek ekologický?

A možná přišel menstruační kalíšek na scénu právě v tu nejvhodnější dobu. Mottem 21. století je totiž jednoznačně ekologie a péče o přírodu. Což menstruační kalíšek jednoznačně podporuje. Je totiž mnohem ekologičtější než například klasické vložky nebo tampóny.

Však si to jen spočítejte:

Řekněme, že každá žena na světě menstruuje jednou za měsíc, a to po dobu zhruba 7 dnů. V tomto období prostřídá cca 3 vložky či 3 tampóny denně. Toto je pouze hrubý odhad. Některé ženy mají menstruaci silnější, některé slabší. Zhruba to ale takto vychází.

To tedy znamená, že jen za jeden jediný rok vyprodukuje jedna žena 252 vložek nebo 252 tampónů. Za zhruba 40 let menstruace to je až 10 080 vložek nebo tampónů. A to se bavíme pouze o množství, které za svůj život vyprodukuje jedna jediná žena.

Ale žen je na světě několik miliard. Každý rok jsou to tedy tisíce a tisíce vložek a tampónů, které končí buď na skládkách, v moři nebo v přírodě.

 

Menstruační kalíšek může „zachránit planetu“

A tomu všemu by měl předcházet právě menstruační kalíšek. Ten totiž, dle jeho výrobců, můžete používat opakovaně i několik let.

Pokud se o něj budete řádně starat, pokud jej budete pravidelně dezinfikovat a pokud se vám s ním nic nestane, pak vám může vydržet klidně i celý život. A to je úspora až 10 080 vložek nebo tampónů, které nezamoří naši přírodu.

 

Menstruační kalíšek ochrání i vaši peněženku

Pokud na chvíli opustíme ekologičnost této pomůcky, rozhodně jí nemůžeme upřít ekonomičnost.

Řekněme, že byste si celý život kupovala při menstruaci vložky. Cena vložek se pohybuje od 2 Kč za kus až po 20 Kč za kus. Sama určitě víte, že hodně záleží na značce.

Pokud bychom tedy kalkulovali s průměrnou cenou 10 Kč za kus, dostáváme se na částku 2 520 Kč za rok a 100 800 Kč (3900 €) za váš celý život. To je hodně vysoká částka za to, že menstruujete.

Kdežto menstruační kalíšek vychází jen na 250 Kč až 600 Kč. I kdybyste si koupila během svého života 10 menstruačních kalíšků, stále by vás to vyšlo o několik desítek tisíc levněji, než klasické vložky.

 

Menstruační kalíšek a internetové diskuze

zkušenost s menstruačním kalíškem

menstruační kalíšek názoryúdržba menstruačního kalíšku

 

Jak se používá menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek začíná být pro mnoho žen stále jasnější a jednoznačnější volbou. Jak se ale vlastně používá? Velice jednoduše.

Během menstruace si jej zavedete do pochvy, stejně jako třeba tampón, zde jej necháte několik hodin. Uvádí se 4 až 12 hodin, podle síly menstruace, následně jej vyjmete, opláchnete, vydezinfikujete, vyvaříte ve vroucí vodě a opět zavedete. Takto postupujete během celé menstruace.

Jakmile vám perioda skončí, kalíšek pořádně vyvaříte a vydezinfikujete a schováte si jej do ochranného pytlíčku, ve kterém kalíšek také zakoupíte. Takto na vás počká třeba v šuplíku v koupelně, dokud to opět nedostanete. Je to jednoduché jako facka.

 

Proč je menstruační kalíšek lepší než klasické hygienické pomůcky?

Stále vám není jasné, proč má menstruační kalíšek tolik zastánkyň? Kde se berou všechny ty nadšené ohlasy? Ano, ekonomická a ekologická stránka je vám jasná, ale vždyť to přeci není takový rozdíl třeba oproti tampónům, ne?

Mnohé ženy uvádí, že menstruační kalíšek jim naprosto změnil život. A hned vysvětlím proč. Klasické hygienické potřeby jsou v dnešní době silně barvené a chemicky ošetřené. Často se k jejich vybělení používá chlor.

A to nejen v případě vložek, ale hlavně v případě tampónů, které si každý měsíc zavádíte do svých nejintimnějších partií.

Ano, mnohé ženy jsou s tím v pohodě a nemají s tím žádný problém. Ale také se najde spousta žen, kterým právě tyto chemické sloučeniny a látky nedělají dobře. Mají pak různé alergické reakce, nepříjemné pocity, zdravotní problémy, gynekologické potíže.

A právě tyto ženy objevily v menstruačním kalíšku svatý grál. Pro tyto ženy je menstruační kalíšek vysvobozením, protože žádné takové chemické driáky neobsahuje ani je do těla neuvolňuje.

 

VIDEO: Názor na menstruační kalíšek od známé YouTuberky Shopaholic Nicol

KALÍŠEK? NO FUJ! - JEN PRO HOLKY | Shopaholic Nicol

 

Pro koho není menstruační kalíšek vhodný?

Ač přináší menstruační kalíšek řadu pozitiv, bohužel není vhodný úplně pro všechny. Zejména pro dívky, které ještě nejsou sexuálně aktivní.

Kalíšek se totiž zavádí dovnitř do pochvy a během zavádění by se mohlo stát, že byste si protrhla panenskou blánu. Proto by panny neměly kalíšek používat.

Jinak je ale vhodný prakticky pro všechny dámy i dívky, které hledají nějakou vhodnou alternativu ke klasickým vložkám a tampónům.

TIP: Víte, že nepříjemné příznaky menstruace lze zmírnit díky vhodným doplňkům stravy pro ženy?

 

Jaké zkušenosti mají s kalíšky uživatelky?

diskuze o menstruačním kalíšku

hodnocení menstruačního kalíšku

forum o menstruačním kalíšku

 

Výhody menstruačního kalíšku:

 • vydrží vám desítky, možná i stovky použití
 • nezatěžujete s ním životní prostředí
 • použití je velice snadné a po několika pokusech získáte ten správný grif
 • je to pohodlné
 • můžete se s ním oddávat všem vašim oblíbeným aktivitám
 • nemusíte se bát, že by vás podřel nebo zranil
 • neprotéká

 

Nevýhody menstruačního kalíšku:

 • můžete být napoprvé z toho nervózní
 • může to být zprvu trochu nekomfortní
 • musíte si najít svůj grif, jak to správně zavést
 • venku, mimo domov, může být jeho výměna trochu nepříjemná

 

VIDEO: Co říká na menstruační kalíšek Lucka z YouTube kanálu Svět podle Lu?

Zaměřeno na ženy: Menstruace, různé alternativy pomůcek

 

Jak udržet menstruační kalíšek čistý a jak o něj pečovat?

Je jasné, že tato hygienická pomůcka vyžaduje více péče než klasické vložky nebo tampóny. Vložky a tampóny si prostě jen vyměníte a ty použité vyhodíte. Není nad čím přemýšlet.

Ovšem u menstruačního kalíšku nestačí pouze vylít obsah, opláchnout vodou a znovu zavést. Takto byste si koledovala o hodně nepříjemný zánět.

Kalíšek je vždy po každém použití nutné pořádně vydezinfikovat a vyvařit. Stačí jej na pár minut vložit do kastrolu s vařící vodou a nechat jej zde pořádně vyvařit. Tím se zbavíte všech možných bakterií, které na kalíšku mohly ulpět a máte tak jistotu, že si do pochvy zavádíte skutečně dokonale vydezinfikovaný kalíšek.

Po skončení menstruace kalíšek opět pořádně vyvaříte a vložíte do pytlíčku, který je k vašemu kalíšku přímo určený. Takto si jej můžete schovat do šuplíku, skříňky, tašky či do kosmetického stolku. Tam na vás počká, dokud to zase nedostanete.

 

Může vás menstruační kalíšek poranit?

Všechny menstruační kalíšky jsou vyrobené z vysoce kvalitního a měkkého materiálu, konkrétně nejčastěji z lékařského silikonu, který se vám dokonale přizpůsobí.

Na začátku sice můžete s jeho zaváděním a vyndáváním trochu zápasit, ale nikdy vás nemůže poranit, narušit poševní sliznici nebo vám dokonce způsobit závažné gynekologické zranění.

Jakmile jej dostanete do ruky, jakmile přijdete na to, jak se vám nejlépe zavádí, pak už pro vás jeho použití bude stejně samozřejmě, jako je použití vložek nebo tampónů.

 

Milé dámy…

… nežijeme v 21. století po boku moderních technologií, abychom používaly během našich dnů textilní vložky nebo plátýnka, jako naše babičky před desítkami let. Každá z nás můžeme prožít menstruaci bez problémů, bez komplikací, bez nepříjemností.

Zkuste proto i vy menstruační kalíšek. Není to nic, čeho byste se měla bát. Má minimum negativních účinků, a tak jej můžete alespoň vyzkoušet.

Jak se říká, za zkoušku nic nedáte. A pokud vám bude vyhovovat, najdete v něm parťáka, který při vás bude stát při každé menstruaci a nikdy vás nezradí.

 

Další recenze produktů a články pro ženy

Venušiny kuličky – podrobný průvodce výběrem, nákupem a modely + 5 TIPŮ
Satisfyer - TOP 5 tichých a intenzivních masažerů klitorisu
Svorky na bradavky - řebříček TOP 5 pro ženy i muže. Skřípněte si bradavky a zažijte slastné stimuly
Menstruační kalíšek - levná, ekologická, bezpečná a čistá náhrada tamponů a vložek

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply