Genitální opar – viru se už nikdy nezbavíte, projevů ano

Pokud byste hledali tu nejpřenosnější pohlavní nemoc na světě, byl by to právě genitální herpes. Lidstvo se s ním potýká prakticky odjakživa. Už jste o něm možná taky slyšeli.

V češtině pro něj máme ještě jiný název, a to „genitální opar”. Tipuju, že ten vám nemusím příliš popisovat. Opar se nám vytváří většinou na rtu, nepříjemně pálí a štípe a nějakou dobu se kvůli němu nechceme příliš ukazovat ve společnosti. S genitálním oparem je to hodně podobné.

Samotné onemocnění herpes má totiž dva podtypy. První je HSV-1, který se projevuje právě oparem v oblasti obličeje. Druhý je HSV-2, který způsobuje opar v oblasti genitálií a tím se budeme v následujících řádcích zabývat.

Genitální opar není sice nic, na co byste zemřeli, ale rozhodně je hodně nepříjemný. Svědění, pálení a komplikace při močení totiž nejsou nic radostného. Pojďme si tedy společně představit toto nejpřenášenější pohlavní onemocnění, které může potkat i vás.

genitální opar

 

Jak se genitální opar přenáší?

Začneme přenosem genitálního herpesu u mužů. Tento typ oparu se přenáší především pohlavním stykem. Přenáší jej jak muži, tak i ženy. Rozhodně jej nemůžete chytit ze špinavého prkénka, z veřejných toalet, nebo třeba z koupaliště.

Herpes jako takový totiž nepřežije příliš dlouho bez živoucího povrchu. Pokud někdo říká opak, chce jednoznačně ututlat svou nevěru. Často se právě díky této vlastnosti herpesu přezdívá „postrach nevěrníků”. Stačí totiž jedna nevázaná noc a herpes je na světě. Genitální herpes se přenáší jak klasickým pohlavním stykem, tak i análním.

Zároveň byste si měli dát pozor na orální sex, neboť při něm si můžete infikovat oblast úst a za pár dnů mít „krásný” doplněk na tváři. Přenos herpesu z úst na genitálie je naopak spíše raritou a nedochází k němu příliš často.

Genitální herpes u mužů je zrádný v tom, že jej často přenáší ti, kteří si myslí, že jsou 100% zdraví. Tím pádem se může rychle rozšířit mezi obrovské množství lidí.

 

Inkubační doba genitálního oparu

Jakmile opar chytíte, musí samozřejmě uběhnout nějaká inkubační doba, během které se onemocnění projeví. Inkubační doba u genitálního herpesu činí dva až čtrnáct dnů. I proto je herpes tak rychle šiřitelný. Během této doby totiž můžete stihnout vystřídat spoustu partnerů.

 

Příznaky a projevy genitálního herpesu

Genitální herpes poznáte poměrně dobře. Projevuje se svěděním v oblasti penisu, načervenalou kůží, malými puchýřky opět v inkriminované oblasti, dále se u vás může objevit nevolnost a slabost.

Puchýřky oparu se mohou vytvořit na předkožce, žaludu nebo kdekoliv na penisu. Mohou být rozesety i kolem konečníku a na vnitřní straně stehen. Rozhodně to není nic pohodlného, takže se nemusíte bát, že byste nějaký ten vřídek přehlédli a dále kolem sebe rozsévali toto onemocnění.

 

VIDEO: Podívejte se, jak nepříjemně opar vypadá. 

What is Genital Herpes? Symptoms and Treatment

 

Diagnóza genitálního herpesu

Jakmile na sobě zpozorujete první výše zmíněné příznaky genitálního herpesu, začnou se u vás objevovat vřídky a jste si vědomi, že jste nedávno měli nechráněný sex s novou partnerkou, okamžitě navštivte svého lékaře. Ten provede potřebná vyšetření a určí jednoznačnou diagnózu vašich problémů. Díky těmto třem možnostem získáte 100% výsledek.

  • Prvním možným vyšetřením je kultivační vyšetření, což je stěr vřídků a jejich otestování, zda v nich jsou přítomné viry či nikoliv.
  • Druhým možným vyšetřením je serologické vyšetření. V tomto případě vám lékař odebere trochu krve a otestuje ji na přítomnost protilátek. Toto vyšetření se dělá dvakrát, a to v odstupu deseti až čtrnácti dnů.
  • Poslední možností je mikrospokopické vyšetření. V tomto případě provede lékař opět stěr vřídků a podívá se na ně pod speciálním mikroskopem.

 

Léčba genitálního herpesu

Jak se zbavit genitálního herpesu? Pokud jsou testy na genitální herpes pozitivní, lékař u vás okamžitě započne s léčbou. Je nutné nasadit tzv. antivirotika, což jsou léky bojující proti virům. Tyto léky omezují šíření viru a zmírňují příznaky herpesu.

Ovšem tím léčba zdaleka nekončí. Dále je potřeba pořádně posílit imunitní systém. Doporučené jsou proto nejrůznější doplňky stravy a bylinky, které posilují imunitu a doplňují potřebné vitamíny. Vhodnými bylinkami jsou Rakytník řešetlákový, Medovka lékařská, Šípky či Echinacea.

TIP: Lehce vstřebatelný spray Glizigen zmírní svědivé a bolestivé projevy herpesu. 

glizigen spray

 

Následky genitálního oparu

Jakmile je to nejhorší za vámi, vřídky jsou pryč, antivirotika už užívat podle vašeho lékaře nemusíte, se můžete pomalu vrátit zpátky do normálního života. Bohužel ale ani tak nemáte 100% vyhráno.

Příznaky genitálního herpesu u vás sice zmizely, ale mohou se kdykoliv znovu objevit. Virus totiž přežívá v těle i po vyléčení příznaků. Proto už do konce života budete muset podporovat svůj imunitní systém, hlídat si vhodnou stravu a pozorovat se, zda se příznaky nevrací. Již nikdy nebudete mít 100% jistotu, že se u vás genitální herpes znovu neprojeví.

 

Jak se chová neléčený genitální herpes?

Život s genitálním herpesem není jednoduchý. Pokud pomineme fakt, že žijete se svědícím, červeným a pálícím penisem, je nutné počítat s tím, že se u vás bude onemocnění neustále opakovat. Puchýře se mohou objevovat s železnou pravidelností, komplikace mohou vygradovat v problémy s močením, infekce se může přenést na další části těla a v naprosto nejhorším případě může dojít až k zánětu mozkových blan.

Odborníci navíc také prokázali spojitost s virem HIV. Člověk s genitálním oparem je totiž náchylnější a má mnohem větší šanci získat virus HIV.

Navíc jakékoliv banální nachlazení bude pro vás hned obrovský problém. Vaše obranyschopnost je totiž na minimu. Pokud se tedy nechcete vystavovat těmto komplikacím, rozhodně léčbu genitálního herpesu nijak neodkládejte.

facebook erekce.cz

 

Prevence proti herpesu na genitálu

Říkáte si, že vždy při sexu použijete kondom a budete v pohodě? Bohužel vám kondom v tomto případě příliš nepomůže. Ano, může v některých případech zabránit přenosu, ovšem vřídky se mohou objevit i na stehnech, na které si kondom určitě nasazovat nebudete. V tom případě se herpes přenese tak či tak.

Nejúčinnější prevencí je v tomto případě pouze věrnost a sexuální zdrženlivost. Jen tak se genitálnímu oparu skutečně vyhnete. Navíc se tak vyvarujete možným partnerským problémům.

 

Nejčastější mýty kolem genitálního herpesu

Kolem genitálního herpesu koluje spousta mýtů a pověr. Nejčastější je legenda, že genitální herpes můžete chytit i ze špinavého prkénka, třeba na letním festivalu. Je sice fakt, že se zde pohybuje spousta lidí a že zde sdílíte tyto intimní prostory s dalšími stovkami lidí, ovšem přenos z toalety je prakticky nemožný.

Genitální herpes totiž příliš dlouho nevydrží na neživém povrchu a navíc byste prkénko museli doslova „objet” penisem, abyste herpes chytili. A předpokládám, že to rozhodně na veřejných záchodcích nebo na záchodech na letních festivalech neděláte.

A co říct o genitálním herpesu na závěr? Buďte své partnerce věrný, nebo alespoň dodržujte základy zdravého sexuálního chování s přiměřeným počtem sexuálních partnerek. Jen tak můžete genitálnímu herpesu předcházet. A pokud se u vás přece jen objeví, nenechávejte jej příliš dlouho bujet a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Jak už jsem ale zmínil výše, jakmile jednou herpes chytíte, je to s ním boj na celý život.

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

 

2 Comments

  1. Tobias 2.1.2021
    • Redakce Erekce.cz 4.1.2021

Leave a Reply