Neopenis – nový, bohužel nefunkční penis po faloplastice pro muže po úrazu a transmuže

Díváte se na nadpis tohoto článku a říkáte si, „co to sakra je?”

  • Co je neopenis?
  • Kdo jej vlastní?
  • Jedná se o nový druh pohlaví?
  • Jak vypadá takový neopenis?
  • A jak funguje?

O tom všem bude dnešní velice zajímavý článek. Společně totiž vstoupíme do málo prozkoumaných vod, které stále ještě skrývají řadu tajemství.

neopenis

 

Copřesně je neopenis – podrobná definice

Neopenis je uměle vytvořený penis během faloplastiky. Jedná se o zákrok při přeměně pohlaví, kdy se z ženy stává muž.

Faloplastika se ovšem provádí nejen u žen při změně pohlaví z ženy na muže, ale i u mužů z běžné populace, kteří o svůj penis přišli například v důsledku úrazu nebo nádorového onemocnění.

Faloplastika byla poprvé provedena ještě před 2. světovou válkou.

Medicom Clinic popisuje na svých stránkách faloplastiku takto:

Faloplastika představuje rekonstrukci penisu. Spadá do rekonstrukčních technik plastické chirurgie.

Zákrok se provádí nejen u transmužů, ale i mužů, kteří z nějakého důvodu o penis přišli. Jde o náročný zákrok v celkové anestezii.

Transsexualita je stav, kdy v období intrauterinního vývoje dojde v důsledku hormonální dysbalance v průběhu citlivé periody vývoje mozku v mezimozku k poruše sexuální identifikace jedince.

Prakticky to znamená, že muž či žena již při narození uvězněn do těla opačného pohlaví.

Takový jedinec se v tomto těle necítí logicky vůbec dobře a touží po změně do „svého pravého těla“, aby mohl vést svůj život v souladu vnímáním a chápáním sebe sama v dané společnosti.

Transsexualita je věc pohlavní identity nikoliv sexuální orientace. A také důležité nezaměňovat transsexualitu s termínem transvestitismus.

Plastický chirurg Lukáš Frajer popisuje transexualitu, která nejčastěji vede k vytvoření neopenisu, perfectclinic.cz
Plastický chirurg Lukáš Frajer popisuje transexualitu, která nejčastěji vede k vytvoření neopenisu

 

 

Kdo má neopenis?

Neopenis si nechávají záměrně vytvořit buď lidé, kteří se necítí ve svém těle dobře, anebo muži, kteří o svůj penis jakýmkoliv způsobem přišli.

Zejména si neopenis nechávají dělat ženy, které se necítí být ženami. Cítí, že s jejich tělem není něco v pořádku, že nejsou tím, kým by měly být, že se cítí více muži nežli ženami.

 

Jak získám neopenis?

Takový člověk podstupuje náročné vyšetření u lékaře, sexuologa i psychologa, vyhodnocuje se jeho kompletní tělesný i duševní stav.

Samotný proces proměny je několikastupňový a začíná vstupními diagnostickými pohovory se sexuologem i psychologem a změnou genderově příslušného jména na neutrální kvůli lepší resocializaci.

Nedílnou součástí této fáze je „život nanečisto“ již ve správném pohlaví označovaný jako real life test.

Následuje hormonální léčba testosteronem či estrogenem podle typu transsexuality, která je dlouhodobá a po 2 letech léčby komise pro změnu pohlaví, která je asociována k MZČR, schválí teprve případnou chirurgickou změnu pohlaví.

Celý proces změny pohlaví popisuje plastický chirurg Lukáš Frajer, perfectclinic.cz
Celý proces změny pohlaví popisuje plastický chirurg Lukáš Frajer

 

Faloplastika

A pokud skutečně i lékaři usoudí, že tato žena není ve skutečnosti ženou, prodělá daný člověk náročnou proceduru změny pohlaví, která je zakončena vytvořením umělého penisu, tedy onoho neopenisu.

Ve videu to popsal transsexuální syn zpěvačky Sade (60) takto:

Sade, transgender syn

Celý ten proces proměny je velmi bolestivý, únavný, emocionálně nesmírně vyčerpávající, nepohodlný a mnohdy jsem se sám sebe ptal, proč musím toto všechno podstupovat.

Stálo to však za to. Jako bych se mohl poprvé v životě opravdu naplno nadechnout. Je to ten nejlepší pocit na světě. Jsem pyšný na to, kým jsem.

Doufám, že tím, že jsem sdílel svou cestu proměny, jsem alespoň někomu pomohl usnadnit život a povzbudit ho v jeho rozhodnutí.

Mnohdy ovšem celý proces končí jen na půli cesty. Daný muž sice má penis, tedy onen neopenis, ale zároveň ještě i původní pochvu a ženskou močovou trubici.

Je tomu tak proto, protože chirurgické odstranění pochvy a rekonstrukce mužské močové trubice s sebou přináší řadu komplikací.

 

Z čeho je neopenis vytvořen?

Otázkou zůstává, z čeho je takový penis vytvořen. Není to totiž ani silikon ani žádný plast, jak by si někdo mohl myslet.

U žen může být neopenis vytvořen na místě původního klitorisu. Velkou část kůže na neopenis berou lékaři z jiných částí těla, například z předloktí, z lýtka, ze zad nebo ze stehna.

Díky tomu dokáží vymodelovat orgán, který co nejvíce připomíná skutečný penis. S reálným penisem ale mnoho společného nemá.

 

Jak se „vyrábí“ neopenis?

Samotný zákrok, během kterého neopenis vzniká, není vůbec jednoduchý.

Rekonstrukce mužského genitálu je obecně velmi složitá a postupují je asi 2/3 transsexuálů.

Je popsána řada technik a metod, ale žádná ve výsledku bohužel nevede k tomu, aby se penis podobal funkčně a vzhledově „originálu“.

Rekonstrukce představuje několik etap výkonů, která mají i svá medicínská úskalí, proto je kompletní rekonstrukce velmi vzácná.

Každý, kdo se rozhodne pro rekonstrukci genitálu končí často u vytvoření neopenisu s tím, že je ponechána pochva a původní ženská močová trubice, protože chirurgické odstranění pochvy a rekonstrukce mužské močové trubice s sebou přináší řadu komplikací, takže se stává, že pacienti „uvíznou v půli cesty“ své proměny.

Rekonstrukci šourku a náhradu varlat silikonovými protézami ve své praxi nepamatuji.

Z odborného hlediska zákrok popisuje plastický chirurg Lukáš Frajer, perfectclinic.cz
Z odborného hlediska zákrok popisuje plastický chirurg Lukáš Frajer

 

Co je a co není neopenis?

Neopenis je tedy uměle vytvořený penis během faloplastiky. Rozhodně se ale nejedná o normální penis, třeba jen obřezaný, či o penis jinak operativně mírně pozměněný.

Neopenis je zcela nově vytvořený penis, a to ať už na těle ženy, anebo na těle muže.

 

Jak vypadá neopenis?

Neopenis sice svým tvarem připomíná klasický penis, ale bohužel zatím lékaři nedokáží vytvořit natolik dokonalý orgán, který by vypadal skutečně na 100% jako reálný mužský úd.

Neopenis připomíná spíše klobásku či houbu, než skutečný penis. Zatím ještě mají neopenisy do skutečných penisů daleko.

 

ILUSTRAČNÍ ZÁBĚRY NEOPENISU:

Kvůli choulostivé povaze obrázků a fotek je přímo nezveřejňujeme. Pokud chcete vidět, jak vypadá neopenis, klikněte na odkazy níže.

 

Jak funguje neopenis?

Neopenis většinou funguje pouze jako „estetický doplněk“ člověka. Může v sobě mít zabudovanou močovou trubici, kterou proudí moč, která však jako skutečná močová trubice nefunguje.

U žen se většinou nechává původní pochva a ženská močová trubice, neboť chirurgické odstranění pochvy a rekonstrukce mužské močové trubice s sebou přináší řadu komplikací.

A bohužel ani po sexuální stránce není neopenis nijak aktivní. Takový penis nedokáže sám dosáhnout erekce, ani s ním většinou daný člověk nemůže provozovat sex.

Erekce je možná pouze v případě penilního implantátu. Jinak je takový penis zcela asexuální.

Daný člověk považuje takový penis ne za zdroj sexuálních prožitků, ale pro kompletní dovršení celé své proměny. V neopenisu může, ale nemusí být cit. To pak záleží na úspěšnosti dané operace a následné rekonvalescence.

 

 

SLOVO AUTORKY: 

Natálie Markovská

Teď už tedy víte, co to je ten neopenis.

Neopenis je uměle vytvořený penis během faloplastiky. Jde o náročný chirurgický zákrok v celkové anestezii.

Neopenis mohou mít jak ženy při změně pohlaví, tak i muži v případě, že o svůj skutečný penis přišli.

Neopenis většinou funguje pouze jako estetický doplněk. Po sexuální stránce je zcela inaktivní.

Neopenis sice svým tvarem vzdáleně připomíná klasický penis, ale bohužel zatím nevypadá na 100% jako reálný mužský úd.

 

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply