Mikropenis (délka pod 7,5 cm v erekci) – lze jej prodloužit a jaký je sexuální život s ním?

Mikropenis je poměrně vzácná vývojová anomálie. Pokud máte pocit, že je váš penis příliš malý, možná si myslíte, že trpíte právě mikropenisem. Možná jste rodič, kterému se právě narodil klouček s mikropenisem a děláte si starosti o jeho budoucnost.

Lékařsky definovaný mikropenis u dospěláka měří pouhých 7,5 cm ve stavu erekce a pod 6 cm v klidovém stavu. Každý delší penis již pod diagnózu nespadá.

V článku vysvětlím:

  • jak je mikropenis definován,
  • proč muže postihuje,
  • zda lze s mikropenisem žít uspokojivý sexuální život,
  • a zda lze mikropenis léčit a prodloužit.

mikropenis

 

Co je to mikropenis?

kolik měří mikropenis?

Mikropenis u dospělého muže měří maximálně 7,5 cm ve stavu erekce

Mikropenis je sice malý, ale jinak normálně strukturovaný penis.

S mikropenisem se kluk již narodí, takže k rapidnímu zmenšení nedochází až během života. Lékař mikropenis diagnostikuje hned po narození. Délka mikropenisu je hluboce pod normální hodnotou průměrných novorozenců.

Jedinou nevýhodou jsou tak zpravidla malé rozměry. Co se týče funkcí penisu, ty malá velikost neovlivňuje. I mikropenis tak dosahuje erekci, skládá se ze stejných částí a funguje stejně jako zdravý penis.

MĚJTE PŘEHLED: Pokud máte pocit, že se vám penis najednou zmenšil, podívejte se na článek o příčinách a léčbě zmenšování penisu, odborně penilní atrofii.

zmenšování penisu

 

Které příčiny vyvolávají mikropenis?

Správný vývoj genitálií u plodu ovlivňují androgeny – mužské hormony. Velmi důležitá je proto hormonální rovnováha. Pokud organismus plodu neprodukuje dostatek androgenů, případně na androgeny nereaguje správně (androgenní necitlivost), může se u něj vyvinout právě mikropenis (také minipenis nebo mikrofalus). Důležitý je růst hladiny testosteronu první 3 měsíce po narození, protože právě toto období je pro růst penisu klíčové.

Hlavní příčinou nedostatku androgenů jsou poruchy funkcí hypotalamu (části mezimozku) a hypofýzy (podvěsku mozkového). Tyto části řídí produkci hormonů a hormony přímo produkují. Zároveň signalizují varlatům, aby testosteron produkovala. Příčina může být dokonce zcela neznámá (tzv. idiopatický mikropenis).

Mikropenis může být jediným projevem hormonální nerovnováhy při vývoji, může se ale vyskytnout i s dalšími příznaky a vývojovými vadami. Typicky s nesestouplými varlaty, vysokou štíhlou postavou, vysokým ženským hlasem a poruchami vývinu sekundárních pohlavních znaků během a po pubertě.

Lékařům zatím není úplně jasné, proč se u dětí objevují hormonální poruchy, které mikropenis způsobují. Riziko se zvyšuje, pokud se mikropenis objevil i u jiných mužů v rodině.

Podle studie riziko dále zvyšuje vystavení plodu různým škodlivým chemikáliím. Velkou roli tak hraje životní styl matky a prostředí, ve kterém se v těhotenství dlouhodobě pohybuje.

Mikropenis může být také důsledkem hypogonadotropního hypogonadismu, Prader-Williho syndromu, Kallmanova syndromu, Laurence-Moonova syndromu, nedostatku růstového hormonu nebo abnormalit chromozomů.

mikropenis foto

Mikropenis v klidovém stavu (zdroj obrázku)

 

Jaký penis si lze splést s mikropenisem?

světový výskyt mikropenisu

Celosvětově mikropenis postihuje 0,6% mužů

Mikropenis je vzácná porucha, kterou celosvětově trpí 0,6% mužů. Muži „rádi“ označují za mikropenis i jakýkoliv malý penis, který ale pod odbornou definici nespadá. Malý totiž ne vždy znamená mikro.

 

Zanořený penis

Zanořený penis má normální velikost, kterou ale zakrývá a zneviditelňuje veliké břicho nebo záhyby kůže v pubické oblasti. Zanořený, zakopaný nebo pochovaný penis není skoro vůbec vidět. Kluci se se zanořeným penisem mohou narodit nebo se u nich vyvine v průběhu života, často kvůli tloustnutí.

Vliv může mít i věk, kvůli kterému přirozeně dochází ke slábnutí a ochablosti svalů pánevního dna. Kromě ustoupení a „pochování“ penisu může dojít i k problematické erekci, protože do penisu neproudí dostatek krve, která by jej naplnila.

NAUČTE SE: Cviky na posílení svalů mužského pánevního dne zabrání ochabování svaloviny a udrží pevnou erekci i maximální délku penisu.

cviky na mužské pánevní dno

 

Nenápadný penis

S nenápadným penisem se může dítě narodit nebo se vyvine jako vedlejší účinek obřízky. Kvůli komplikaci je uzdička penisu uchycená příliš vysoko na dříku penisu směrem k tělu. Penis se tak jeví menší a vidět lze pouze žalud a část penisu. Zbytek je ukryt pod kůží.

Oba problémy lze vyřešit drobným chirurgickým zákrokem a samozřejmě zhubnutím nadbytečného tuku v pubické oblasti.

 

Bude mikropenis fungovat normálně?

Předpokládá se, že pokud mikropenis nedoprovázejí žádné jiné poruchy ani zdravotní komplikace, měl by fungovat zcela normálně včetně dosahování erekce a schopnosti normálně ejakulovat a močit.

Vývojová vada ale může současně omezit správný vývoj varlat, kvůli čemu může dojít ke zhoršené produkci spermií a částečné nebo úplné neplodnosti.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Plodnost, množství a kvalitu spermií zjišťuje vyšetření spermiogram, na které jsme do pražské sexuologické ambulance vyslali redaktora. Podívejte se, jaké hodnoty mu vyšetření naměřilo.

Na spermiogram je vhodné zajít, pokud trpíte mikropenisem a delší dobu se vám nepovedlo oplodnit partnerku.

jak probíhá spermiogram?

 

Jak lékař vyšetřuje a diagnostikuje mikropenis?

Lékař se bude nejdříve zajímat o rodinnou anamnézu a zjišťovat, zda se mikropenis objevil i u otce, bratra, dědečka nebo strýčka.

Dále bude penis měřit, i když porucha je dobře viditelná na první pohled. Lékař odebere krev pro zjištění hormonálních hladin. V případě mikropenisu u dítěte s ním navštivte dětskou sexuologii, urologii nebo endokrinologii.

  • Sexuolog se specializuje na vývoj a funkce pohlavních orgánů,
  • urolog se specializuje na poruchy a nemoci močopohlavního ústrojí
  • a endokrinolog je specialistou na funkce a poruchy žláz s vnitřní sekrecí, které produkují potřebné androgeny.

Lékař může využít i zobrazení ultrazvukem nebo magnetickou rezonancí, aby si prohlédl vnitřek genitálií a jejich okolí.

měření mikropenisu u dítěte

Měření mikropenisu u dítěte (zdroj obrázku)

 

Délka mikropenisu v různém věku

Lékař bude penis měřit v klidovém, ale nataženém stavu. Penis uchopí, natáhne na maximální délku a změří od pubické kosti až po špičku žaludu. Měření neprobíhá ve stavu erekce, protože by lékař penis nemohl natáhnout.

Výpočet: Lékaři za mikropenis považují ten, který je aspoň 2,5x menší než průměrný penis. Pokud je průměrná délka v erekci v určitém věku 15 cm, podle rovnice se za mikropenis považuje délka 6 cm.

Věk Normální délka penisu v nataženém stavu Délka mikropenisu v nataženém stavu
0-5 měsíců 3,9 cm 1,9 cm
6-12 měsíců 4,3 cm 2,3 cm
1-2 roky 4,7 cm 2,6 cm
2-3 roky 5,1 cm 2,9 cm
3-4 roky 6,5 cm 3,3 cm
4-5 let 5,7 cm 3,5 cm
5-6 let 6 cm 3,8 cm
6-7 let 6,1 cm 3,9 cm
7-8 let 6,2 cm 3,7 cm
8-9 let 6,3 cm 3,8 cm
9-10 let 6,3 cm 3,8 cm
10-11 let 6,4 cm 3,7 cm
111 let až dospělost 13,3 cm 9,3 cm

Tabulka délky nataženého mikropenisu v různém věku

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Přemýšlíte, zda je vaše délka průměrná nebo podprůměrná? Podívejte se na statistiky průměrných rozměrů penisu. Průměrný český penis měří v erekci 15,89 cm.

 

Lze mikropenis vyléčit a mít normální penis?

Upozorňuji, že délka získaná léčbou pravděpodobně nebude tak účinná, aby postiženému přinesla zcela zdravý penis aspoň průměrné velikosti. Obecně však platí, ze čím dříve se začne mikropenis léčit, tím vyšší je šance na nápravu a zlepšení pozdějšího sexuálního života. Pokud má mikropenis vaše dítě nebo vy sám, informujte se na dostupné a pro vás vhodné metody léčby u sexuologa, urologa nebo endokrinologa.

 

Léčba mikropenisu hormonální terapií

Hormonální léčbu lze podstoupit již velmi brzy a téměř ihned po porodu. Hormony pomohou stimulovat normální růst penisu. Hlavní roli hraje testosteron, který lze postiženému podávat injekcí nebo ve formě gelů a mastiček nanášených přímo na penis.

Podle zjištění vědců má hormonální terapie největší účinek v raném dětství. V pubertě a dospělosti může účinkovat slabě nebo i vůbec.

 

Faloplastika (plastická operace mikropenisu)

Pro kluky v pubertě a dospělé muže je faloplastika vhodnější než hormonální léčba. U dětí lze operaci provádět, pokud nezabrala hormonální terapie.

Rizikem faloplastiky jsou problémy s prokrvením penisu a erekcí nebo komplikace s močovými cestami. Tyto potíže mohou vyžadovat další operace. Odborníci zároveň upozorňují, že výsledky operací nejsou natolik významné, že by měly význam ve všech případech mikropenisu. Rizika mohou převažovat přínosy a lékař tak nemusí operaci vždy doporučit. Na tuto možnost se ale určitě informujte u lékaře až pozná přesný rozsah vašich problémů.

Pod pokožku penisu lze voperovat tuhý nebo polotuhý rukáv, který jej bude natahovat. Nepůjde ale o prodloužení v pravém smyslu slova.

Doba doléčení po operaci je 4 až 6 týdnů. Pokud máte namáhavou fyzickou práci, hojení může potřebovat až 8 týdnů bez námahy.

 

Někdy je potřebné mikropenis prostě přijmout jako fakt

Zde plně chápu, že s mikropenisem se muž může cítit nedostatečně mužný, nepřitažlivý a sexuálně neschopný. Mikropenis tak dokáže vyvolat velmi nepříjemné pocity méněcennosti, úzkosti, deprese a sexuální frustraci. Vždy pamatujte, ze to není jenom penis, co vás dělá mužem. Chování, charakter a vaše celková osobnost je tím, díky čemu si dovedete najít a udržet partnerku.

Samozřejmě záleží i na chápavosti a psychické dospělosti ženy. Již teď vám přeji, abyste si našel chytrou a tolerantní ženu. Existují i takové, takže je nepřestaňte hledat.

Ideální je začít s psychoterapií již v mladém věku. Odborník kluka připraví na budoucí život s mikropenisem a pomůže mu lépe se s problémem vyrovnat. Zároveň poradí, jak reagovat na sexuální výzvy ve vztazích a jak dosáhnout co nejuspokojivějšího intimního života. Pokud pomoc nepřijde včas, postižený se může začít vyhýbat kontaktům s okolím a hlavně se ženami, což je samozřejmě škoda.

Pokud netušíte, koho v tomto směru oslovit, poraďte se s praktickým lékařem. Navede vás k vhodnému specialistovi.

 

Jaký je sex s mikropenisem?

Citlivost mikropenisu obvykle zůstává normální, takže lze dosáhnout orgasmus a ejakulovat. Postižení muži normálně masturbují a mají sexuální apetit.

Bohužel kvůli malé délce penisu dojde k problému vniknout do pochvy. V takovém případě je velmi vhodné partnerku uspokojovat ústy, rukou nebo erotickou hračkou. V sex shopu se podívejte na návleky na penis, které sice nepřinesou potěšení vám, ale partnerce ano.

Nabídka sexshopů je bohatá a ženu spolehlivě uspokojíte vibrátorem, dildem, womanizerem a satisfierem. Určitě se podívejte na nabídku největšího českého sex-shopu RůžovýSlon.cz. Mikropenis neznamená, že se musíte vzdát sexu a intimity.

 

Co jsme o mikropenisu zjistili?

S mikropenisem se muž již narodí. V dospělosti během erekce neměří víc než 7,5 cm.

Léčit jej lze hormonální terapií nebo operací. Díky léčbě lze získat několik centimetrů navíc.

Život s mikropenisem může být těžký, proto je důležité získat pomoc psychologa.

Časná léčba a odborná pomoc může zlepšit váš život nebo budoucí život vašeho syna s mikropenisem.

 

Další články o zvětšování penisu - pamatujte, žádné tablety ani krémy vám penis NIKDY nezvětší

Zvětšit lze pouze OBJEM penisu, ne délku. Jak na to?
Augmentace penisu – zvětšení obvodu až o 3cm díky tuku, silikonu nebo kyselině hyaluronové. Jak se provádí?
Chirurg zvětší penis pouze opticky, opravdové centimetry nepřidá
Lživé sliby a nereálné výsledky prodejců doplňků a tablet
Lživé sliby a nereálné výsledky prodejců gelů, krémů a mastí
O nesplnitelném prodloužení penisu
Velký penis – ujistíme vás, že je váš penis dostatečný a naprosto v pořádku

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply