Estrogen – přesný význam v mužském a ženském těle

Když se řekne „estrogen”, většina žen nezaváhá a okamžitě odpoví, že se jedná o důležitý ženský hormon, který stojí právě u žen za jejich ženskostí. Muži se na chvíli zamyslí a mimo tuto informaci jim vytane na mysl určitě i současný problém s nálezem estrogenu v našich vodách.

Ovšem málokdo přesně ví, jakou roli vlastně estrogen v našich životech hraje. Nejedná se totiž pouze o čistě ženský hormon, díky kterému mají ženy ženské proporce a křivky, ale v určitém množství jej mají v těle i pánové.

Co to tedy je ten estrogen? Kde v lidském těle vzniká? Co má na starosti? Jak se projevuje jeho nadbytek a jak naopak jeho nedostatek? Čím lze zvýšit hladinu estrogenu? A existují nějaké potraviny, které na jeho množství v těle mají vliv? To jsou všechno otázky, na které najdete odpověď v následujících řádcích.

estrogen

 

Estrogen – co to je?

Estrogen je stejně jako testosteron důležitý pohlavní hormon ze skupiny steroidů. Kromě estrogenu a testosteronu patří do skupiny steroidů například také velice dobře známý cholesterol, dále pak například D-vitamíny, žlučové kyseliny, hormony kůry nadledvin, steroly a jiné. To všechno jsou tedy steroidy.

Vraťme se ale nyní k estrogenu. Hormon estrogen představuje zejména důležitý ženský pohlavní hormon a je tak protějškem k testosteronu, což je primárně zase mužský pohlavní hormon. Stejně ale jako testosteron u žen, se naopak i estrogen vyskytuje v malé míře i u mužů.

Rozlišujeme 3 druhy estrogenůestradiol, estriol a estron. Všechny tři jsou pro ženu velice důležité. V reprodukčním věku je primárním estrogenem v ženském těle estradiol. Po menopauze přebírá nadvládu nad ženským tělem estron, která je ale výrazně slabší, a proto se také ženy po menopauze potýkají s úbytkem ženskosti a s různými zdravotními problémy.

Mezi další významné ženské pohlavní hormony patří ještě progesteron, který se u žen vyskytuje zejména v období těhotenství a při menstruaci. Je produkován ve žlutém tělísku vaječníků a také placentou.

HYGIENICKÉ A EKOLOGICKÉ ŘEŠENÍ MENSTRUACE: Menstruační kalíšky.

menstruační kalíšek

 

Hlavní funkce estrogenu u žen a u mužů

Estrogeny se sice nachází jak v těle žen i mužů, avšak jejich množství je samozřejmě neporovnatelně vyšší v těle ženy, a to zejména v reprodukčním věku, tedy v období od první menstruace až do menopauzy.

Hladina estrogenu v těle ženy neustále kolísá, a to v závislosti na menstruačním cyklu. Uvádí se, že optimální hladina estrogenu v krvi žen je 43 – 180 pg/ml. V těle mužů je jen mnohem méně, a to zhruba jen 10 – 25 pg/ml.

 

Co přesně má tedy estrogen v lidském těle na starosti?

V prvé řadě je to důležitý hormon pro vývoj sekundárních pohlavních znaků ženského těla. Jinými slovy stojí estrogen za růstem prsou, za typické ženské proporce, za menší tělesné ochlupení, než jaké je u mužů, za vyšší hlas, a také ovlivňuje periodický vývoj děložní sliznice.

Estrogen dále také podporuje růst buněk, zvedá ženě pocit pohody, podporuje buněčné dělení, růst a akumulaci tuku, má vliv na mozkovou činnost, snižuje řídnutí kostí, udržuje zdravý stav cév a stimuluje růst děložní sliznice. Hormon estrogen je tedy pro ženu velice důležitý.

Estrogeny chrání ženy před řadou interních chorob, zejména před kardiovaskulárními chorobami.
Doktor Milan Čech, primář interního oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze
Doktor Milan Čech, primář interního oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze

 

U mužů estrogen reguluje vývoj spermií a má také úlohu ve vývoji vašeho libida. Dále je estrogen u mužů velice důležitý pro hustotu kostí, lipidový profil, příjem a využití glukózy, citlivost a aktivaci adenosinového receptoru, imunitní funkce a pro účinky proti zánětům v organismu.

Takže ač se jedná prvotně o ženský pohlavní hormon, je velice důležitý i pro muže. Bez estrogenů by nemohli muži fungovat zcela správně.

Hlavní funkce estrogenu u žen:

  • růst prsou
  • typické ženské proporce
  • menší tělesné ochlupení, než jaké je u mužů
  • vyšší hlas
  • periodický vývoj děložní sliznice
  • podporuje růst buněk
  • zvedá ženě pocit pohody
  • podporuje buněčné dělení, růst a akumulaci tuku
  • má vliv na mozkovou činnost
  • snižuje řídnutí kostí
  • udržuje zdravý stav cév
  • stimuluje růst děložní sliznice

Hlavní funkce estrogenu u mužů:

  • vývoj spermií
  • vývoj libida
  • důležitý pro hustotu kostí
  • hraje důležitou roli pro lipidový profil
  • ovlivňuje příjem a využití glukózy
  • podílí se na citlivosti a aktivaci adenosinového receptoru
  • má vliv imunitní funkce
  • účinkuje proti zánětům v organismu

DANIELA RADÍ: Podrobné účinky doplňku Proerecta WOMEN pro ženské intimní zdraví včetně optimální hladiny hormonů

recenze Proerecta WOMEN

 

Estrogen – kde a jak se tvoří?

U žen estrogen vzniká produkcí váčků ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Malé množství estrogenů ovšem vzniká i v játrech, nadledvinách, v tukové tkáni a v prsech. Proto se nachází hormon estrogen i v mužském těle.

V posledních letech je však velkým problémem příjem estrogenů z potravy a zejména z veřejné pitné vody. Rychle se totiž mezi ženami zvyšuje spotřeba hormonální antikoncepce, jejíž složkou je právě ve velké míře estrogen.

Spolu s močí takových žen pak odchází do vod veřejné kanalizace také jisté množství estrogenů. A ač tyto vody prochází složitým čistícím procesem, část estrogenů v nich zůstává a putuje zpátky do veřejné vodovodní sítě. A právě tímto způsobem se také dostává do našich těl.

Díl 9: Řeka plná hormonů

 

Jak se projevuje nadbytek estrogenu?

Nyní se zaměřím na to, co se vlastně stane, pokud má člověk estrogenů v těle nadbytek.

  • Začnu tím, jak se projevuje nadbytek estrogenů u žen. Pokud má žena estrogenů v těle přebytek, začne na sobě pociťovat varovné příznaky, mezi které patří například nepravidelný menstruační cyklus, snížená chuť na sex, oteklá a bolestivá prsa, výkyvy nálad, časté bolesti hlavy, úbytek vlasů, studené končetiny, únava, problémy se spánkem.

Pokud žena tyto příznaky dlouhodobě ignoruje, může u sebe nebezpečně zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu. Podle nejnovějších studií totiž může dlouhodobá zvýšená hladina estrogenu způsobit rakovinu prsu. Nejvíce jsou tímto rizikem ohroženy ženy po menopauze.

Dále vysoká hladina tohoto hormonu souvisí s nadváhou. Žena většinou v takovém případě nemůže zhubnout a nepomáhají jí ani žádná dietní opatření.

Zvýšenou hladinu estrogenu lze přírodní cestou zmírnit vynecháním alkoholu, snížením tukových zásob, zdravým životním stylem, pravidelným odpočinkem, vynecháním kofeinu a zmenšení stresu.

  • U mužů se projevuje nadbytek estrogenu trochu jinak než u žen. Stejně jako žena sice trpí nadváhou, ovšem kromě toho se u něj po čase začnou objevovat typické ženské pohlavní znaky. To znamená, že takovému pánovi začínají po nějaké době růst prsa, snižovat se typické mužské ochlupení na tváři a na hrudi, zmenšuje se jeho libido a ve výsledku to může vést i k neplodnosti. Spolu s tím se mohou objevit úzkosti, záchvaty paniky, zadržování vody v těle, vysoký krevní tlak, podrážděnost a problémy související s prostatou.

S prvními příznaky zvýšené hladiny estrogenu se mohou muži setkat už v pubertě, při hormonální nerovnováze. U velice závažných případů může dokonce vzniknout stav zvaný gynekomastie, tedy nezhoubné zvětšení mléčné žlázy v mužském prsu. Někteří muži musí takový stav řešit chirurgicky.

Proerecta WOMEN koupit

 

Jak se projevuje nedostatek estrogenu?

Obraťme list a podívejme se na stav, kdy je estrogenu v lidském těle naopak málo.

  • Jak se takový stav projevuje u žen? Různými způsoby, od sníženého libida, nepravidelného menstruačního cyklu, přes vaginální suchost, časté infekce močových cest, až po špatnou náladu či depresi. Ženám se zmenší prsa, získají tzv. „klučičí postavu”, začne se jim objevovat ochlupení v oblasti tváře, které je typické pro muže, zhorší se jim pleť, trpí návaly horka, mají problémy s pamětí, nemají dostatek energie, mají problémy s otěhotněním a mohou dokonce úplně přijít o menstruaci.
Mnohem více ohrožené jsou především cévy a srdce, které byly až do menopauzy pod ochranou estrogenů. Ženy mají tedy v mladším věku méně infarktů než muži, ale po přechodu je rychle dohánějí.
Doktor Borek Sehnal, primář Gynekologickoporodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce, znamylekar.cz
Doktor Borek Sehnal, primář Gynekologickoporodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce

 

K nedostatku estrogenu u žen dochází z různých důvodů. Může za to například stres, nedostatek jídla, špatné stravovací návyky, nedostatek spánku, nebo třeba nadměrné cvičení.

Ženy, které rychle začnou cvičit s vysokou intenzitou – například tréninkem na maratón nebo nějakou jinou významnou událost, která vyžaduje vysokou úroveň fyzického cvičení – mohou náhle přestat produkovat estrogen.
Dr. Josh Ax, DNM, CNS, DC, instagram.com
Dr. Josh Ax, DNM, CNS, DC

 

Američtí výzkumníci z Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles ve své studii zjistili, že ženám před menopauzou, které mají nízkou hladinou estrogenu v těle, hrozí až sedmkrát větší riziko vzniku krevních sraženin než stejně starým ženám s normální hladinou hormonů.

Nízká hladina estrogenu způsobuje všeobecně horší schopnost reakce na léky proti srdečním chorobám. Dosavadní výzkumy na zvířatech ukázaly, že estrogen funguje jako určitý nárazník před známými rizikovými faktory, jako je cholesterol, vysoký krevní tlak a podobně. Pokud má žena tohoto hormonu nedostatek, přirozenou ochranu ztrácí.
Vedoucí výzkumu Noel Bairey Merzová, bio.csmc.edu
Vedoucí výzkumu Noel Bairey Merzová

U mužů není nedostatek estrogenu natolik závažný. Muž se většinou potýká v souvislosti se sníženou hladinou estrogenů s nižší hustotou kostí, s osteoporózou, únavou, letargií, sníženou kvalitou kůže, ve výjimečných případech také s depresí. Avšak muži nejsou vůči hladině estrogenů natolik citliví jako ženy, proto je tento stav tolik neohrožuje jako právě ženy.

 

Mění se s věkem hladina estrogenu?

Jak člověk stárne, snižuje se v jeho těle hladina důležitých pohlavních hormonů. U mužů se snižuje hladina testosteronu, u žen zase hladina estrogenů. V tomto případě se zaměřím zejména na ženské tělo, protože pro něj je hormon estrogen životně důležitý.

Nejvyšší množství estrogenu má žena v těle v reprodukčním věku. V tomto období je primárním estrogenem 17β-estradiol. Po menopauze však převažuje estron, který je ale bohužel výrazně slabší.

Po menopauze se tedy ženy častěji potýkají s výraznými fyzickými změnami. Řídnou jim vlasy, objevuje se obličejové ochlupení, které je typické spíše pro muže, přichází o menstruaci, ztrácí schopnost reprodukce, v některých případech může dojít ke snížení poševního sekretu.

 

Jak zvýšit hladinu estrogenu?

Otázkou „Jak doplnit estrogeny?” nebo „Jak zvýšit hladinu estrogenů?” se právě proto v životě zabývají spíše ženy než muži. Ač jsou pro muže estrogeny taktéž velice důležité, většinou stačí upravit životní styl, jídelníček a případně užívat speciální doplňky stravy a vše se opět vrátí do normálu.

TIP: Bezpečnou volbou je český rostlinný doplněk stravy Proerecta WOMEN, který udržuje optimální hladinu hormonů, hlavně estrogenu v ženském těle.

Proerecta WOMEN

Klikněte a čtěte o všech prospěšných účincích. Objednávku vám e-shop doručí do 3 dnů. Ihned tak můžete začít s optimalizací hormonální rovnováhy a hladiny estrogenu.

 

Ovšem u žen hrají estrogeny mnohem důležitější roli, a tak je pro ně doplnění tohoto hormonu zcela klíčové. Přírodní cestou k doplnění estrogenů jsou nejrůznější potraviny.

Ženám se v takovou chvíli doporučuje rozmarýn, lněné semínko, jetel luční, kokosový olej, avokádo, andělika čínská, sója, fenykl, mrkev, chia semínka či sladké brambory. To jsou všechno potraviny, které přirozeně zvyšují hladinu estrogenu v těle.

 

Především jde o správnou životosprávu, dostatečný pohyb a přísun vápníku – ať už v mléčných výrobcích nebo ve formě tablet.
Doktor Borek Sehnal, primář Gynekologickoporodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce, znamylekar.cz
Doktor Borek Sehnal, primář Gynekologickoporodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce

 

Potraviny, které mají vliv na množství estrogenu

Naopak hladinu estrogenů negativně ovlivňuje konzumace chemicky zpracovaného masa, akumulace těžkých kovů v těle, zvýšená hladina cukru v krvi, průmyslové chemikálie, kofein nebo také chronický stres.

Ideální je proto zcela vysadit polotovary, zpracovaná jídla a fastfoody a naopak se zaměřit na dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Nejlepší jsou takové potraviny, které nebyly nijak chemicky ani hormonálně upraveny.

Pokud taková úprava jídelníčku ženám nepomůže a je u dané ženy hladina hormonů skutečně nebezpečně nízká, přechází se na substituční léčbu hormony, kdy se ženám uměle do těla tento hormon dodává. Většinou se tato léčba týká žen po menopauze, kterým radikálně klesla hladina hormonů.

 

Pár slov o hormonu estrogenu závěrem

Avšak platí, že hra s hormony je hrou s ohněm. Rozhodně si nikdy s hormony nezahrávejte bez předchozí konzultace s lékařem. Ač můžete mít typické projevy, jaké se objevují u snížené nebo naopak zvýšené hladiny estrogenu, nikdy si sami nehrajte na doktora.

Vaše symptomy mohou mít svůj původ úplně někde jinde a doplňováním nebo redukcí hormonů si můžete pouze způsobit další potíže. Vždy se proto nejprve obraťte na svého lékaře, který přesně určí, kde je ve vašem konkrétním případě problém.

Proerecta WOMEN účinky

 

Leave a Reply