Praktikujete orální sex? Pokud se nechráníte, může vám jít o život, říká lékařka

Mezi nejobávanější pohlavní choroby kromě HIV patří i kapavka a syfilis. Jenomže lékaři nejčastěji musí řešit právě chlamydiové infekce a papilomaviry. Podle gynekoložky Olgy Dubové může podceněné HPV způsobit i rakovinu.

V dnešní době se bohužel sotva nejprve zeptáte partnera, aby se šel otestovat na pohlavní choroby, než s ním začnete mít sex.

riziko nákazy pohlavní nemoci během orálního sexu

 

U nás v Česku chybí tato gramotnost, ačkoliv by to tak bylo nejbezpečnější a předešli bychom mnoha obtížím.

Bakterie a viry totiž nejsou vidět, v tom je jejich největší potíž. Na první pohled nepoznáte, zda má někdo nějakou pohlavně přenosnou nemoc nebo ne.

Z lékařského hlediska je tedy každý nový pohlavní styk s novým partnerem rizikový. Pokud se však muž nebo žena chovají promiskuitně a často partnery střídají, riskují tím, že infekci dostanou daleko snáze.

 

Chlamydiemi se můžete nakazit i v sauně

Podle Dubové jsou právě chlamydie v České republice obrovským problémem. V drtivé většině totiž v těle probíhají bez příznaků, ale mohou se vyvinout až v neplodnost či mimoděložního těhotenství u žen.

Chlamydie se mohou projevit zánětem děložního čípku, krvácením během pohlavního styku, které může být projevem nádoru, nebo zánětem močové trubice či měchýře. Infekce chlamydií však můžete chytit i na koupališti či v sauně.

 

HPV vir

HPV neboli lidský (human) papilomavirus se neprojevuje ihned akutně, ale až v odstupu několika let. Může způsobit nádor na děložním čípku, nádor vulvy, konečníku, kořene jazyka a mandlí.

Podle Dubové začal výskyt HPV nádorů v roce 2008 dramaticky stoupat. Navíc rakovinu může vyvolat i rizkový orální sex. I při orálním sexu je lepší se chránit.

V sousedním Německu se dají koupit speciální fólie s příchutěmi, které si ženy nalepí na vaginu. Můžete si však vyrobit vlastní – roztřihněte kondom po straně a jeho špičku a konec. 

Podle gynekoložky Dubové je u ochrany nejdůležitější nemít rizikový sex. Důležité jsou i preventivní prohlídky – ženy by měly jednou za rok navštívit gynekologii, kde se provede cytologické vyšetření.

Dubová zmiňuje i očkování, které je hrazeno ze zdravotního pojištění a je tak ideální pro dívky a chlapce, kteří ještě pohlavně nežijí. Očkování však není povinné a tak ne každý si na něj zajde.

PŘEDEŠLÁ ZPRÁVA: Pokud nemáme dostatek spánku, máme častěji nechráněný sex, smutně hlásí statistika.

únava a nechráněný sex

 

/ZDROJ ZPRÁVY/

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply