„Ekonomická situace v ČR estetickým zákrokům velmi přeje,“ rozhovor s ředitelkou kliniky Jitkou Cíchovou, MBA

Koupit BreastExtralastická chirurgie má již ve světě dlouholetou historii. Prakticky odedávna hledají lidé způsoby, jak se zkrášlit, jak zlepšit svůj vzhled a jak se přiblížit svým vzorům. V současnosti jsou služby plastických chirurgů velice oblíbené a často vyhledávané.

Plastická a estetická medicína se navíc velice rychle vyvíjí a lidé tak mají možnost velmi rychle a dostupně řešit případné problémy, které je trápí na jejich vzhledu.

Jaké jsou současné trendy v plastické chirurgii? O jaké zákroky je v současnosti největší zájem? A jaká jsou případná rizika? Na to jsem se zeptala ředitelky kliniky laserové, estetické dermatologie a plastické chirurgie LASER ESTHETIC Jitky Cíchové, MBA.

Rozhovor s Jitkou Cíchovou, MBA.

 

Obsah článku

Historie plastické chirurgie

JAK DLOUHO UŽ TENTO ZKRÁŠLOVACÍ CHIRURGICKÝ OBOR EXISTUJE VE SVĚTĚ?

První zmínka o estetické medicíně sahá až do středověké Indie, konkrétně do 8. stol. př.n.l. První záznamy z této doby popisují hned dva zákroky, a to rhinoplastiku (operace nosu) a otoplastiku (operace uší). Pro úpravy různých částí těla tehdy doktoři využívali kožní transplantace.

V tehdejším Československu se o vývoj plastické chirurgie zasloužil akademik František Burian, vědec a chirurg. Během první světové války založil stanici plastické chirurgie v Rumunsku, po válce se toto pracoviště přestěhovalo v roce 1937 do nemocnice na Královských Vinohradech, kde položilo základ oddělení plastické chirurgie a popálenin, která tu jsou dodnes.

 

MÁTE INFORMACE, JAK SE ČASEM ZMĚNILA A ZLEPŠILA TECHNOLOGIE TĚCHTO OPERACÍ?

Na začátku 20. století byly pro výplň prsů zkoušeny různé materiály a směsi, mezi nejzajímavější patří například slonovina, sklo, přírodní kaučuk a různé pružné materiály.

V období let 1950 – 1960 byly používány silikonové injekce, které si nechalo aplikovat nejméně 50 000 pacientek. U části z nich ale došlo po několika letech k nežádoucím komplikacím a poškozením prsů, které bylo nutné zcela odstranit.

K zajímavému vývojovému skoku došlo v letech 1961 – 1963, kdy byl vyvinut a posléze použit silikonový implantát. První generace těchto implantátů byla vyrobena s hladkými stěnami a jako výplň byl použit viskózní gel. Nevýhodou tohoto řešení bylo občasné prosakování gelu a také to, že k dispozici byly jen tři velikosti, které zdaleka nevyhovovaly všem pacientkám.

V 70. letech byla představena druhá generace silikonových implantátů s tužším gelem a tenčím obalem. Tato kombinace byla příčinou nevyhovující životnosti, obal implantátu praskal a přinášel pacientkám mnoho komplikací.

 

Materiál k výplni prsů

EXISTUJE VÍCE „VÝPLŇOVÝCH HMOT”, NEŽ STARÝ ZNÁMÝ SILIKON?

Existovalo, viz předchozí odpověď. Silikon je v současné době nejpoužívanější. Dále se prsa dají také zvětšit přenosem vlastního tuku, který je zpracován speciální technologií a poté injekčně vpraven do prsů.

 

JE VÝPLŇ DOŽIVOTNÍ NEBO SE MUSÍ PO ČASE MĚNIT?

Dnešní technologie umožňují v podstatě doživotní záruku. Případy, kdy se implantáty mění, jsou spíše po porodech a kojení, kdy se tvar prsu v některých případech změní natolik, že je zapotřebí výměna za větší, nebo s léty, kdy i prs vyplněný implantátem ochabuje a žena si přeje opět zlepšení vzhledu.

 

JE NEJVĚTŠÍ ZÁJEM O ZVĚTŠENÍ PRSOU, NEBO ŽENY ŽÁDAJÍ I JINÉ ÚPRAVY? JAKÉ?

Prsa jsou asi jedna z nejoblíbenějších operací, neboť nejde jen o implantáty jako takové, ale na prsou se provádějí i jiné typy zákroků jako je např. modelace povislých prsů, nebo zmenšení nadměrných prsů.

 

Úpravy zadků – jsou u nás běžné?

JAKÝ JE SOUČASNÝ TREND ZVĚTŠOVÁNÍ A ÚPRAVY PRSOU? MAJÍ ŽENY STÁLE VĚTŠÍ ZÁJEM, NEBO JE TREND SPÍŠE NA ÚSTUPU?

Trend je zcela určitě na vzestupu, ekonomická situace v ČR estetickým zákrokům velmi přeje a ženy (ale i muži) si čím dál tím více zakládají na svém vzhledu a dobrém subjektivním pocitu.

TIP: O plastických úpravách zadečků jsem se bavila i se setrou z kliniky Aestheticon Evou Urbančíkovou

 

JAK JSOU NA TOM DNES ÚPRAVY ZADKŮ? JSOU TAKOVÉ ÚPRAVY BĚŽNÉ?

Tyto úpravy jsou velmi žádané v zemích jižní Ameriky, u nás tomu tak není, spíše naopak se zadečky zmenšují.

 

PODSTUPUJÍ ŽENY ZVĚTŠENÍ PRSOU SPÍŠE KVŮLI SOBĚ, NEBO CHTĚJÍ POTĚŠIT PARTNERA?

Většina, jak pohovorem zjišťujeme, hlavně kvůli sobě a svému pocitu lepšího sebevědomí. S tím ale samozřejmě úzce souvisí následně i to druhé – muži.

TIP: Nejenom prsa zaručí zájem opačného pohlaví. Čtěte i náš seriál Jak být dokonalá partnerka?

 

SETKÁVÁTE SE S PROSBOU O ÚPRAVU I U ŽEN PO TĚHOTENSTVÍ?

Častěji, než u žen mladých, které mateřství teprve plánují.

 

OPERUJÍ SE TAKÉ PRSA MUŽŮM? JE PŘÍČINOU GYNEKOMASTIE, NEBO JINÉ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY?

Ano, u mužů nejčastěji z důvodů hormonální poruchy, která vede ke gynekomastii, v některých případech je to také nadužívání steroidů při nabírání svalové hmoty.

 

Zmenšení prsou u žen – jak to probíhá?

SETKALA JSTE SE UŽ NĚKDY S PROSBOU O ZMENŠENÍ PRSOU?

Samozřejmě, jsou ženy, které trápí tzv. gigantomastie, což je nadměrná velikost prsou, mají na základě tohoto nálezu různé zdravotní problémy, zejména s bolestmi zad apod.

 

JAK SE NA TAKOVÝ ZÁKROK ŽENA PŘIPRAVUJE?

Především musí být o zákroku přesvědčena, takže určitá teoretická příprava není vůbec od věci, dále je nezbytná osobní konzultace s plastickým chirurgem, kde je domluveno a vysvětleno vše do individuálních podrobností.

Důležité je v neposlední řadě dobrý zdravotní stav, který je předpokladem ke každé estetické operaci, toto si také upřesníme předoperačním vyšetřením.

 

JAK TAKOVÝ ZÁKROK VE ZKRATCE PROBÍHÁ?

Zákrok jakékoliv operace prsou probíhá v celkové anestezii a trvá přibližně od 2 do 3 hodin, záleží na typu a rozsahu operace, hospitalizace pak trvá 1 až 2 dny.

 

JAKÁ JE DOBA DOLÉČENÍ JIZEV?

Jizvy jsou velkým problémem po jakékoliv operaci, neboť žádná žena nechce mít viditelné jizvy, když už má krásná nová prsa. Jizvám se ale bohužel nevyhneme a je důležitá náležitá péče o ně.

Na naší klinice Laser Esthetic má pacientka jako bonus po operaci laserové ošetření jizev biostimulačním laserem. Ozařování laserem je dobré zahájit co nejdříve po odstranění stehů.

Laser zlepšuje metabolismus v tkáních, zrychluje a zlepšuje hojení na základě okysličení. Takže hojení jizev jsme schopni do určité míry velmi ovlivnit, ale do určité míry je hojení ovlivněno schopností regenerace daného organismu jedince.

 

Správný postup a péče po plastické operaci

MUSÍ PACIENTKA DRŽET PO ZÁKROKU DIETU?

Nemusí, ale měla by mít vyváženou kvalitní stravu, aby organismus, který byl zatížený operačním zákrokem byl schopný rychlé regenerace a dobrého hojení.

 

JAK DLOUHO MUSÍ PACIENTKA DRŽET KLID – NESMÍ SPORTOVAT, BĚHAT NEBO ZVEDAT TĚŽKÉ PŘEDMĚTY?

Po operaci prsou, když to vezmeme obecně, tak 3 měsíce s výrazným pohybovým šetřením.

 

JAKÉ CHYBY PACIENTKY S NOVÝMI PRSY DĚLAJÍ NEJČASTĚJI?

Nedodržují předepsaný pohybový klid a velice časně odkládají předepsanou kompresivní podprsenku.

 

Rizika plastiky prsou

JAKÁ JSOU RIZIKA PLASTIKY PRSOU?

Jako rizika u každého jiného operačního zákroku např. infekce a zánět v ráně apod., specifické riziko je vytvoření kapsuly kolem implantátu, v takovém případě se tělo brání přijetí implantátu, je nutné provést reoperaci a kapsulu odstranit.

 

BYLA U VÁS NĚKDY PACIENTKA NA „SERVISU PRSOU”, A TEDY NA OBNOVOVACÍM ZÁKROKU?

Samozřejmě, vracejí se pacientky po 25 – 30 letech na výměnu implantátů, kdy věkem prsa mění svůj tvar a pacientky žádají např. větší implantáty.

 

Reklamace plastiky prsou

SETKALA JSTE SE UŽ NĚKDY BĚHEM PRAXE S REKLAMACÍ ZÁKROKU?

Ano, spíše s „pseudo reklamací“, neboť subjektivní představa o estetice a výsledném výsledku je velmi individuální a nelze ji paušalizovat. Dané možnosti jsou také individuálně závislé na anatomických poměrech u každého klienta.

 

ZŮSTÁVAJÍ PO ZÁKROKU A DOLÉČENÍ JIZVY NEBO JINÉ VIDITELNÉ „STOPY”?

Jizva vzniká po každém chirurgickém zákroku i po chirurgickém odstranění malého mateřského znaménka. Takže ano.

 

SETKALA JSTE SE S „PLASTICKOU ZÁVISLOSTÍ” VE SMYSLU, ŽE SI ŽENA CHODÍ PRSA PRAVIDELNĚ ZVĚTŠOVAT O VÍCE A VÍCE ČÍSEL?

Ano, i s tímto případem jsme se setkali, ale lékaři naší kliniky nejsou příznivci nepřirozeného zvětšování, tudíž pokud požadavek přesáhne určité hranice odmítáme již operovat. Jsme zastánci co nejpřirozenějšího výsledku.

 

Plastická operace po rakovině prsu

UPRAVUJETE VE VAŠÍ ORDINACI ŽENÁM PRSA I PO RAKOVINĚ A ODEBRÁNÍ PRSU?

Tyto typy zákroků hradí zdravotní pojišťovny, tudíž tyto ženy navštěvují kliniky, které jsou smluvními zařízeními zdravotních pojišťoven, což zpravidla soukromé kliniky tohoto oboru nejsou.

 

JE NĚJAKÉ VĚKOVÉ, ZDRAVOTNÍ NEBO JINÉ OMEZENÍ, KTERÉ MŮŽE ŽENĚ V ZÁKROKU NECHTĚNĚ BRÁNIT?

Zcela určitě je doporučujeme operovat až po 18 roce věku, kdy je ukončen vývoj skeletu, ve zcela výjimečných případech lze operovat před 18 rokem věku.

 

MÁTE OD PACIENTEK POZDĚJŠÍ OHLASY VE SMYSLU VĚTŠÍHO SEBEVĚDOMÍ, LEPŠÍHO POCITU ZE SEBE SAMA, POCITU, ŽE JE ŽENA HEZČÍ?

Ano, velmi často nám posílají fotografie např. v létě z pláže v plavkách a plné zdravého sebevědomí.

 

 

Kolik plastické operace stojí?

MŮŽETE UVÉST PŘIBLIŽNÝ CENÍK NEJČASTĚJŠÍCH ÚPRAV PRSOU, ZEJMÉNA ZVĚTŠENÍ?

Zvětšení prsou pomocí implantátů se pohybuje od 68 500 Kč výše, výsledná cena závisí na typu vybraných implantátů. Uvedená cena je konečná, to znamená kompletně se vším.

 

LZE KOUPIT OPERACI I NA SPLÁTKY?

Zcela určitě na některých klinikách ano. My nejsme příznivci tohoto systému, lidé se zbytečně zadlužují.

 

UMÍTE POMOCT I SE ZKRÁŠLENÍM PLETI DEKOLTU?

Samozřejmě, naše klinika disponuje celou řadou metod na tuto problematiku lze použít několik typů laserů, radiofrekvenční ošetření často doplněné o regeneraci a hydrataci pokožky injekční aplikací kyseliny hyaluronové, nebo vlastní krevní plasmy.

 

SOUKROMĚ BYSTE ŽENÁM ZVĚTŠENÍ PRSOU DOPORUČILA, NEBO JE RADĚJI MOTIVOVALA K TOMU, ABY SE CÍTILY KRÁSNÉ I VE „VLASTNÍM” TĚLE?

V některých případech opravdu nelze motivovat ženu, aby se cítila krásná „ve vlastním těle“. Určité vývojové vady na kráse potřebují zásah chirurga, tudíž mohu doporučit ženám: nebojte se plastiky, pokud si vyberete renomované pracoviště a zkušeného plastického chirurga budete s výsledkem spojeni, důležitý je bezpečný zákrok s přirozeným výsledným efektem.

 

DEKUJI ZA VELICE OBSAŽNÝ A ZAJÍMAVÝ ROZHOVOR, PANÍ ŘEDITELKO, A ZÁROVEŇ PŘEJI MNOHO SPOKOJENÝCH KLIENTŮ. 

Koupit BreastExtra

DÁLE ČTĚTE: 30 rizik, které ojediněle doprovází plastiku prsou

Leave a Reply