Gynekomastie – jak se zbavit zvětšených prsou?

Gynekomastie. Toto netradičně znějící slovo vám možná na první pohled nebude nic říkat. Možná si vzpomenete, pokud si vybavíte mladé kluky, kteří musí na svém těle tahat neúměrně velká prsa a lopotí se zpocení ulicemi v horkých letních dnech. Podobně to platí i pro pány v letech, kteří mají obdobný problém. Právě oni jsou skupinami, kterých se gynekomastie týká.

gynekomastie

 

Co to je gynekomastie?

Gynekomastie označuje nezhoubné zvětšení mléčné žlázy v mužském prsu. Příčinou je nerovnováha mezi mužskými pohlavními hormony (androgeny) a ženskými estrogeny. Jsou to právě estrogeny, které podporují nehezký růst mléčné žlázy. Žádný chlap nechce vypadat jako poloviční žena s prsy připravenými ke kojení.

Estrogeny se v mužském organismu tvoří aromatizací testosteronu. K tomuto procesu dochází v tukové tkáni, ve svalech a játrech. Gynekomastie je buď fyziologická, nebo patologická.

 • fyziologická – u novorozenců, kde převažují estrogeny z těla matky, v pubertě při hormonální nerovnováze, u mužů nad 60. let při degeneraci pohlavních buněk
 • patologická – roli hrají zevní a vnitřní faktory, například “polévková gynekomastie” je způsobena léky

OTESTUJTE SE: Je vaše hladina testosteronu v normě? 

 

Jak gynekomastie vzniká?

K rozvoji zvětšené prsní žlázy dochází různě:

Gynekomastie v pubertě

K fyziologické gynekomastii dojde zpravidla během puberty. V tomto období dochází k bouřlivému rozvoji tkání závislých na pohlavních hormonech. Dočasně zvýšená hladina estrogenu, který je produkován také ve varlatech, vyvolává zduření prsů v oblasti bradavek.

Ty mohou být velmi citlivé až bolestivé. Tento typ gynekomastie často samovolně vymizí po skončení pubertálního období po 1 – 2 letech.

 

Gynekomastie ve stáří

Fyziologická gynekomastie se týká i starších mužů. Tehdy dochází k utlumení činnosti Leydigových buněk ve varlatech. Ty mají na starost produkci testosteronu. Pokles mužského pohlavního hormonu narušuje celkovou rovnováhu. Následně začne převažovat vliv estrogenu v těle. To se projeví zvětšením prsní žlázy.

 

Gynekomastie bez příčiny

Jde o takzvanou patologickou gynekomastii. Ta nastává při nedostatečné tvorbě testosteronu a nadprodukci estrogenů. Příčina může být například vlivem určitých léků. V některých případech se příčinu nepodaří odhalit vůbec. Jde o zvětšení prsní žlázy z neznámého důvodu.

TIP: Recenzujeme vše včetně doplňků pro podporu tvorby testosteronu. Podívejte se na TOP 10 testosteronových přípravků.

 

 

 

Známé příčiny vzniku gynekomastie

Mezi konkrétní a známé příčiny gynekomastie lze zařadit například:

 • nádory varlat, hypofýzy, kůry nadledvin (snížení testosteronu kvůli nesprávné činnosti hypofýzy se nazývá hypogonadismus)
 • jaterní poruchy – cirhóza a podobně
 • chronické selhání ledvin – toxiny v metabolismu
 • porucha funkce štítné žlázy
 • poruchy nadledvin
 • poškozená varlata
 • dlouhodobé hladovění
 • léky
 • fytoestrogeny

Vědci také prokázali souvislost s vysokým obsahem estrogenů v potravě a látkami, které zastavují produkci testosteronu. Tyto faktory rovněž dokáží vyvolat gynekomastii.

Fytoestrogeny jsou látky nacházející se ve vodě a například drůbežím mase. Jsou také často spojovány s hormonální nerovnováhou a výskytem zvětšené prsní žlázy. Podobný vliv může mít například konzumace marihuany, nebo různých léků (například antidepresiva).

Svou roli ve vzniku této poruchy hrají samozřejmě genetické poruchy. Ty mohou být vrozené i získané.

MĚJTE PŘEHLED: Je možné užívat antidepresiva spolu s Viagrou?

viagra a antidepresiva

 

Gynekomastie u mužů vzniká nejen z anabolik

Strach z gynekomastie má také spousta kulturistů. Hlavně těch, kteří se spoléhají na pomoc anabolických látek. Na soutěžích je takových závodníků k vidění spousta. Tito závodníci na sebe strhávají nechtěnou pozornost  i spekulace zda “nesyspou”.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobně o vlivu steroidů na kvalitu erekce.

 

Jak se zbavit gynekomastie?

Způsobů je hned několik. Záleží kolik času, energie a peněz chce muž investovat do nápravy. V první řadě je možné zkusit změnit hladiny hormonů pod dohledem specialisty. Všeobecně jde o běh na dlouhou trať, kde jsou i dlouhé čekací doby mezi konzultacemi. Navíc výsledek je nejistý a je k ničemu mužům, kteří mají sice gynekomastii, ale hormonální hladiny jsou v pořádku.

V případě, že tato varianta selže, přichází na řadu operativní cesta. Volba té správné, záleží na rozsahu gynekomastie. Dle toho lékař doporučuje zákrok v lokální, nebo celkové anestezii.

Čím menší je rozsah, tím menší je následná operace i celkové riziko. Tento způsob léčby je nejistější a nejspolehlivější cestou k odstranění gynekomastie. Výsledky jsou zpravidla velmi dobré a muži jsou spokojení.

 

Operace gynekomastie

Zde je výčet jednotlivýc typů operací:

Možnost 1 – ambulantní zákrok v lokální anestezii

Zvětšená mléčná žláza je někdy odstraněna jednoduše v lokálním umrtvení. Zákrok trvá zhruba 1 hodinu a není pro pacienta náročný. Chirurg vede jednoduchý řez a žlázu odstraní. Následuje zašití. Po operaci zůstane nenápadná jizva.

 

VIDEO PRO OTRLÉ: Chirurgické odstranění gynekomastie. 

Zmenšenie mužskej prsnej žľazy (gynekomastia)

 

Možnost 2 – odebrání žlázy a liposukce

Druhou volbou je plastická operace. Během ní chirurg odebere zvětšenou žlázu a provede zároveň liposukci. To znamená, že dojde k dalšímu zmenšení objemu prsní tkáně. Jizvy jsou jen o něco více nápadné, než v případě první možnosti.

 

Možnost 3 – redukce a mammaplastika

Ve speciálních případech chirurg volí mammaplastiku. Jde o podobnou proceduru prováděnou u žen. Zákrok vždy probíhá v celkové anestezii a trvá 2 až 3 hodiny. Následuje minimálně jednodenní hospitalizace. Kromě mléčné žlázy operatér odstraní i přebytečnou kůži. Jizvy jsou po tomto zákroku více viditelné.

 

Jak je to po operaci?

Zhruba 3 týdny po zákroku je nutné nosit neustále bandáž. Ta je potřeba, aby byl estetický výsledek co nejlepší a nesmí se během této doby sundávat. Stavy po operaci nejsou nijak zvlášť bolestivé a rychle odeznívají. V horizontu 3 dní po zákroku je nutný absolutní klid. Sportovat lze přibližně za 3 až 6 týdnů. Stehy lékař odstraní 2 týdny po operaci.

 

Cena operace gynekomastie

Cena operace zahrnuje několik základních položek. Zde jsou orientační ceny, které jsou k nahlédnutí na stránce plastickachirurgie.info.

 • operace (jedna strana/obě strany/s redukcí kůže) – 7000/12 000/20 000 Kč
 • lokální anestezie – 350 Kč
 • Celková anestezie – 7500 Kč

 

Cviky pro odstranění gynekomastie 

Na některých diskuzích lze nalézt názor, že gynekomastii lze odstranit cvičením. Tak tomu ve skutečnosti vůbec není. Cvičení může gynekomastii maximálně zmírnit a pomůže zlepšit psychickou pohodu. Jedinou skutečně účinnou cestou je operativní řešení a někdy endokrinní terapie léky.

 

Gynekomastie – tamoxifen a další léky v akci

Léčba přes léky, které upravují hormonální rovnováhu se v praxi používá. Konkrétně lék tamoxifen se používá v praxi například u starších mužů, kteří trpí gynekomastií a navíc zvětšenou prostatou. V případě pubertální gynekomastie, kdy problém často odeznívá samovolně jsou lékaři opatrnější.

tamoxifen

TIP: Při jakékoliv volbě léčebného postupu je klíčový názor a doporučení odborného lékaře. Jen ten ví nejlépe, jaký postup zvolit pro nejlepší výsledek.

 

Může se stav po léčbě zhoršit?

Vše záleží na mnoha proměnných. Recidiva v pubertálním věku je velmi mizivá. Naopak ve stáří má tendenci se vracet častěji.

Pokud operaci podstoupí mladý muž, zbaví se gynekomastie nadobro, případně na velmi dlouhou dobu. V pubertě operace nemá cenu, protože je lepší počkat, zda problém sám neodezní.

V případě gynekomastie ve starším věku je operace na zvážení lékaře a pacienta. Po úspěšné léčbě je v zájmu každého muže stávající stav udržet co nejdéle. Měl by tedy dbát na několik zásad:

Je také důležité držet si hladinu hormonů v těle na správné úrovni. Toho lze dosáhnout dodržováním zásad zdravého životního stylu. Lze si ještě pomoci konzumací vhodných doplňků stravy na udržení hladiny testosteronu.

 

facebook erekce

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

 

2 Comments

 1. Lubos 11.1.2023
  • Redakce Erekce.cz 12.1.2023

Leave a Reply