Anovulace: Problém s otěhotněním kvůli hormonální nerovnováze

Anovulace (anovulační cyklus) je velmi častou příčinou ženské neplodnosti (infertility). Anovulaci způsobuje hormonální nerovnováha a projevuje se nepravidelnou menstruací.

Anovulaci lze léčit a to pomocí pozitivních změn životního stylu, a také léků, které vám předepíše váš gynekolog. V případě podezření na anovulaci vám doporučuji objednat se na prohlídku co nejdříve.

anovulace

 

Co přesně je anovulace?

Anovulace je stav, kdy se vajíčku nepovede uvolnit během menstruace z vaječníku. Jelikož je pro otěhotnění zralé vajíčko nezbytné, anovulace je velmi častou příčinou neplodnosti.

Na procesu ovulace se podílí více různých hormonů, a pokud jsou v nerovnováze, může dojít k anovulaci. Anovulace může být pouze dočasná a krátkodobá, stejně tak i dlouhodobá a chronická.

 

Jak probíhá zdravá ovulace?

Ovulace je výraz pro uvolnění zralého vajíčka z vaječníku a jde o součást menstruačního cyklu. Cyklus trvá zpravidla 28 dní, přičemž k ovulaci dochází na 14. den.

Ovulace začíná, když část mozku hypotalamus uvolní hormon uvolňující gonadotropin. Následně žláza hypofýza uvolní folikulostimulační a luteinizační hormon.

Mezi 6. až 14. dnem menstruačního cyklu folikulokostimulační hormon způsobí dozrání vajíčka a to se po 14. dnu uvolní z vaječníku. Po ovulaci putuje vajíčko přes vejcovod přibližně 5 dnů do dělohy. Během této cesty stoupá hladina progesteronu, který připravuje děložní sliznici na nástup těhotenství.

 

Lze menstruovat i bez ovulace?

Podle lékařského výkladu dochází k menstruaci, když se vajíčko uvolněné z vaječníku nepovede oplodnit a děloha se zbavuje výstelky. Odtud ono nenáviděné špinění. Bez ovulace tedy nelze menstruovat.

Krvácet a špinit ale můžete i pokud ovulaci nezažíváte. Lékaři tento jev nazývají jako abnormální děložní krvácení nebo anovulační krvácení. Je necyklické, a tedy nepravidelné. Abnormální děložní krvácení zažívá až jedna třetina žen v plodném věku.

 

Koho postihuje anovulace nejčastěji?

Anovulací může trpět kterákoliv žena, která má vaječníky a je v plodném věku mezi 21 až 51 lety.

Pravděpodobnost výskytu anovulace dále zvyšuje:

Anovulace může až za 25 % případů ženské neplodnosti a 1 z 10 žen se s anovulací potká aspoň jednou za život.

 

Jaké má anovulace příznaky?

Na to, abyste anovulaci poznala, musíte pečlivěji sledovat svůj menstruační cyklus. Menstruace nemusí nutně znamenat, že máte i ovulaci.

Anovulace se typicky projevuje:

  • Nepravidelnou menstruací: Když se doba mezi dvěma menstruacemi pořád mění a nikdy není stejně dlouhá, lze to považovat za nepravidelnou menstruaci. Průměrně trvá cyklus 28 dní, někdy o pár dnů méně nebo více.
  • Příliš silnou nebo velmi slabou menstruací: Silná menstruace je definovaná jako ztráta více než 80 ml krve nebo menstruace, která trvá déle než 7 dní. Ztrátu pod 20 ml krve lze vnímat jako slabou a lehkou menstruaci.
  • Ztrátou menstruace (amenorea): Vynechání jedné nebo několika menstruací po sobě lze vnímat jako příznak anovulace.
  • Nedostatkem cervikálního hlenu: Těsně před ovulací a během ní má žena obvykle nejsilnější cervikální hlen, který vypadá asi jako vaječný bílek. Pokud takový výtok nemáte, možná trpíte anovulací.
  • Výkyvy tělesné teploty: Bazální teplota je teplota, kterou má tělo i pokud právě nepodává žádný výkon. Ovulace bazální teplotu zvyšuje, takže pokud trpíte anovulací, dojde k výkyvům teploty a může vám být dokonce zima.

 

Příčiny anovulace

Nejčastější příčinou anovulace je hormonální nerovnováha. Týká se hlavně hormonů, které jsou nezbytné pro nástup ovulace:

  • hormon uvolňující gonadotropin,
  • folikulostimulační hormon,
  • luteinizační hormon.

Existují i další hormony, které jsou součástí ovulace (ženský testosteron, prolaktin) a ovlivňují hormony, které ovulaci řídí. Jejich nerovnováha může rovněž zapříčinit anovulaci.

K anovulaci vede i zvýšená hladina androgenů. Androgeny jsou skupina hormonů, které stimulují správný růst, vývoj a schopnost reprodukce. Mužské tělo obsahuje více androgenů, ale v určité hladině se nacházejí i v ženském těle. Produkují je vaječníky a nadledviny.

Tip pro bezpečné navození hormonální rovnováhy:

České rostlinné kapsle Proerecta WOMEN. Obsahují drmek, ženšen, macu a hořčík, které tonizují hormony na správnou hladinu.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a podívejte se na produkt přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám obchod doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s úpravou hormonální rovnováhy a přirozeně tak přispět k šanci otěhotnět. Stránka Erekce.cz není výrobcem ani prodejcem kapslí. Těmi je česká firma eMarkest, s.r.o.

 

Hyperandrogenismus

Pokud má žena vyšší hladinu androgenů, mluvíme o hyperandrogenismu, kvůli kterému vajíčka správně nedozrávají a nerostou. Proto nedochází ke správné ovulaci.

Hyperandrogenismus může způsobovat:

  • syndrom PCOS,
  • nadváha až obezita,
  • problémy s funkcí nadledvinek,
  • poruchy štítné žlázy,
  • užívání některých léků.

 

Zhoršená funkce hypofýzy

Hypofýza v mozku produkuje lutenizační a folikulostimulační hormon. Oba jsou nezbytné pro ovulaci.

Pokud je ale hypofýza dysfunkční, neuvolňuje dostatek těchto hormonů a to vede k anovulaci. Příčinou dysfunkce je nejčastěji velmi nízká tělesná hmotnost, nadměrné a vyčerpávající cvičení, nádory na hypofýze nebo její poškození.

 

Vysoká hladina prolaktinu

Odborně se stav nazývá hyperprolaktinémie. Prolaktin produkuje hypofýza a je určen pro stimulaci produkce mateřského mléka. Zvýšená hladina prolaktinu potlačuje účinnost luteinizačního a folikulostimulačního hormonu, ale bez nich je ovulace nemožná. Příliš vysoký prolaktin tak způsobuje anovulaci.

Hyperprolaktinémii běžně vyvolává kojení, nádory na hypofýze, její poškození, úrazy a nemoci jater nebo štítné žlázy a některé léky na předpis.

 

Snížená hladina hormonů štítné žlázy

Odborně hypotyreóza, a tedy snížená funkce celé štítné žlázy. Žláza produkuje trijodtyronin a tyroxin. Snížený tyroxin zvyšuje produkci prolaktinu a ten dále potlačuje účinnost luteinizačního a folikulostimulačního hormonu. Oba jsou potřebné pro správnou ovulaci a snížený tyroxin může vyvolat anovulaci.

Hypotyreózu může vyvolávat autoimunitní onemocnění, operace nebo úraz štítné žlázy, radioterapie a užívání některých léků.

 

Snížená hladina hormonu uvolňujícího gonadotropin

Hypotalamus v mozku produkuje hormon uvolnující gonadotropin. Ten spouští uvolňování luteinizačního a folikulostimulačního hormonu, bez kterých je ovulace nemožná. Snížený hormon uvolňující gonadotropin kvůli poškození hypofýzy může zapříčinit anovulaci.

 

Jak lékař diagnostikuje anovulaci?

Lékař může anovulaci uznat již podle nepravidelné menstruace. Pokud ale právě usilujete o dítě, lékař vás bude muset důkladně vyšetřit, aby přesně zjistil příčinu anovulace a zaměřil se na její léčbu.

Podle podezření může lékař provést několik testů, které mu pomohou anovulaci diagnostikovat:

  • měření hladiny progesteronu z krve,
  • měření hladiny hormonů štítné žlázy z krve,
  • měření hladiny prolaktinu z krve,
  • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

Hormonální nerovnováha, která způsobuje anovulaci, může mít různé příznaky. Lékař proto může nařídit i jiné testy a vyšetření, aby hormonální nerovnováhu potvrdil. Vždy poslechněte jeho doporučení.

 

Léčba anovulace

Primárním cílem léčby anovulace je opětovné nastolení hormonální rovnováhy. Nejrychleji jí lze dosáhnout:

  • Zvládáním stresu: Pokud získá lékař podezření, že u vás anovulaci způsobuje vysoká míra stresu, doporučí vám vyhýbat se stresorům (vlivy, které vyvolávají fyzický nebo psychický stres), zařadit meditaci, jógu a správné pomalé dýchání zhluboka.
  • Úpravou tělesné hmotnosti: V případě, že máte nadváhu nebo obezitu, lékař vám doporučí zhubnout. Ideálně zařazením pravidelného sportu a výrazným snížením kalorického příjmu ve stravě. Pokud máte ale rizikově nízkou hmotnost, lékař vám naopak doporučí přibrat na váze. V těchto případech vám pomůže dietolog nebo zkušený nutriční specialista.
  • Snížením náročnosti cvičení a fyzické zátěže: Možná cvičíte příliš moc a v takovém případě vám lékař doporučí cvičit méně namáhavě a méně často.
  • Léky na jiné nemoci: Anovulaci může způsobovat i jiná na pohled nesouvisející nemoc. Pokud je tato nemoc léčitelná, léčitelná by měla být i výslední anovulace. Typicky jde třeba o hypotyreózu (snížená činnost štítné žlázy). Proti hypotyreóze lékař předepíše léky, které mohou zároveň léčit i anovulaci. Užívejte pouze léky, které vám předepíše lékař a neshánějte je nikde načerno ani bez předpisu.
  • Výměna aktuálních léků nebo změna jejich dávkování: Anovulaci mohou vyvolávat i některé léky, například léky proti psychickým záchvatům nebo proti epilepsii. Pokud je užíváte, ale nyní snažíte otěhotnět, lékař může konkrétní lék vyměnit nebo upravit dávku tak, aby nezpůsobovala anovulaci. I zde opět poslechněte lékaře a léky si nikdy neupravujte sama.
  • Injekční podávání lidského choriového gonadotropinu a folikulostimulačního hormonu: Injekční aplikace těchto hormonů pomůže uvolnit vajíčko.

 

Rizikové faktory vzniku anovulace

  • Syndrom polycystických vaječníků: Syndrom PCOS způsobuje až 70 % případů anovulace. Kvůli PCOS tělo produkuje vyšší množství androgenů, zárodečné buňky nerostou, zůstávají malé, nedozrávají a nejsou tak připravené na ovulaci.
  • Obezita: Kvůli obezitě organismus produkuje zvýšené androgeny, kvůli čemu vaječníky neprodukují zralé zárodeční buňky.
  • Nadměrný stres: Přílišný stres způsobuje nerovnováhu hormonu uvolňujícího gonadotropin, luteinizačního a také folikulostimulačního hormonu. Všechny jsou potřebné pro správnou ovulaci.
  • Nízká hmotnost nebo příliš náročné cvičení: Tyto vlivy negativně ovlivňují hypofýzu, která pak neprodukuje dostatek hormonů potřebných ke správné ovulaci.
  • První nebo naopak poslední menstruace: Obě události vyvolávají silnou hormonální nerovnováhu a ta je pro vznik anovulace velmi nebezpečná.

 

Jaký je můj výhled s anovulací? Mohu otěhotnět?

To, zda se vám povede anovulaci zabránit, záleží vždy na její příčině. Obvykle je léčitelná a to pomocí změn životního stylu, pomocí léků proti neplodnosti a pomocí léků na nemoci, které anovulaci vyvolaly.

Léčba je náročnější v období perimenopauzy, protože po ní nastává menopauza, kdy už otěhotnění není možné.

Otěhotnět ale lze i s anovulací, pokud dodržíte všechny rady lékaře a předepsanou léčbu. Pokud se s anovulací léčíte, ale pořád jste neotěhotněla, obraťte se na svého gynekologa. Může vám doporučit mimotělní oplodnění (oplodnění vajíčka ve zkumavce a jeho následné navrácení do dělohy) nebo intrauterinní inseminaci (zavedení spermie přes močovou trubici přímo k vajíčku speciálním nástrojem).

Podle příčiny může být anovulace pouze dočasná, ale také chronická a trvalá. Vhodná léčba může anovulaci vyléčit, ale ne vždy je to zaručené. Ke gynekologovi jděte na vyšetření, pokud míváte nepravidelnou, příliš silnou nebo výrazně bolestivou menstruaci. Stejně tak za ním jděte, pokud se vám nepovedlo otěhotnět déle než 1 rok ani pokud nepoužíváte žádnou formu ochrany.

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply