Je příležitostný sex rizikovým faktorem pro přenos SARS-CoV-2?

Podle CDC se SARS-CoV-2 přenáší při blízkém kontaktu s infikovanou osobou kapičkami dýchacích cest a může se tak šířit vzduchem. Ravina Kullar, PharmD, MPH, FIDSA, mluvčí Americké společnosti pro infekční nemoci mluví o tom, zda je příležitostný sex rizikovým faktorem přenosuSARS-CoV-2.

SARS-CoV-19 a příležitostný sex

 

Dosud neexistuje přesvědčivý důkaz, že se SARS-CoV-2 přenáší genitálním nebo análním sexem. Jde o respirační virus, který se šíří kapičkami, a tedy se přenáší polibky a fyzickými doteky, které sex běžně doprovázejí.

Studie na 38 mužích ukázala, že SARS-CoV-2  se může objevit ve spermatu pacientů s COVID-19. Virus SARS-CoV-2 může být přítomen i ve spermatu uzdravujících se mužů. V tomto okamžiku by ale neměli být muži infekční. Příležitostný sex je proto v aktuální situaci velice riskantní.

Existuje totiž 40 až 50% lidí, kteří jsou bez příznaků a mohou tak nevědomě virus přenášet. Každý musí myslet na to, že pokud někoho pozná, může daný člověk přenašečem i když to o sobě netuší.

Příležitostný sex tedy během pandemie SARS-CoV-2  zvyšuje riziko přenosu, takže jej nelze doporučovat a to ani s kondomem. Pro lidi, kteří jsou zvyklí střídat sexuální partnery, je tedy dočasná sexuální abstinence zaručeným způsobem, jak snížit riziko nákazy.

DÁLE ČTĚTE: COVID-19 negativně ovlivňuje mužskou plodnost a to až o 50%.

covid-19 a mužská plodnost

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply