Sex jakožto povolený doping na olympiádě

Věří se, že sex umí působit stejně účinně jako droga. Látky, které se během sexu a po něm vylučují, působí na centrum slasti v mozku. Také se uvolňuje i testosteron, který může mít různé účinky odvíjející se od tělesné konstituce atleta.

  • V roce 2000 se na olympiádu objednalo 70 tisíc kusů kondomů,
  • o čtyři roky později v Londýně to bylo 100 tisíc.
  • V roce 2016 v Riu už to bylo 450 tisíc kusů.

sex jako doping

 

Je sex pro sportovce dobrý nebo špatný?

Naskýtá se však otázka, zda sex ovlivňuje výkon u sportovců, ať už pozitivně či negativně. Sexuální aktivita je zatím mezi sportovci málo probádaná. 

Jedním z výzkumů je však studie z roku 2000 v Journal of Sport Medicine, která zkoumala 15 špičkových sportovců. Těm bylo mezi 20 až 40 lety a zúčastnili se dvoudenního experimentu.

Museli si během něj odepřít pohlavní styk alespoň na 24 hodin a další den podstoupili sérii fyzických i psychických testů. Také sportovcům odebrali výzkumníci krev, aby mohli změřit hladinu testosteronu v krvi. Posléze měli sportovci povoleno mít sex, a poté se všechny testy provedly znovu. 

 

Načasování je rozhodující

Vědci přišli na to, že sex neměl na sportovce negativní vliv. Přišli však k závěru, že schopnost regenerace může být ovlivněna, měl-li sportovec styk dvě hodiny před výkonem. 

Pokud k sexu s orgasmem došlo však jen pár minut před výkonem, u mužů výkonnost poklesla. Zjistil tak výzkumný tým z univerzity v Ženevě. Pokud muži ejakulují, stimuluje to v nich potřebu spát, proto se cítili unavení a nedostatečně nabuzení. 

Sex je nejen zábavný, ale také zdravý. Přesto však bych sportovcům poradil, aby se vyhnuli sexu několik dní před výkonem, protože to může narušit jejich soustředění,říká Emmanuele Janini, profesor endokrinologie a sexuologie z univerzity Roma-Tor Vergata.

 

Nechme to na sportovcích

Ve vrcholovém sportu se dnes aplikuje takový přístup, že si sportovci musejí sami vybrat,říká Mark Anshel ze Státní univerzity v Tennessee.

Hodně sportovců má sex před závodem, aniž by měli pocit provinění, a to často právě proto, že jim to pomáhá se dobře vyspat. Většina trenérů s tím zřejmě souhlasí a nezakazuje jim to,” dodal.

 

PŘEDEŠLÁ ZPRÁVA: Výrobce viagry zval doktory na golf, musí zaplatit rekordní pokutu.

Pfizer podplácel lékaře

 

/ZDROJ ZPRÁVY/

 

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply