Thiamin (vitamin B1) pomáhá s nervy, srdcem, svaly a energií. Jaké jsou zdroje a dávkování?

Thiamin (tiamin, vitamin B1, dávněji aneurin) umožňuje organismu proměňovat sacharidy ze stravy na energii. Je důležitý pro metabolismus (příjem a využití) glukózy. Udržuje také správné funkce srdce, svalů a nervů.

Thiamin patří jako součást skupiny vitaminů B do B komplexu. Tyto vitaminy jsou rozpustné ve vodě a po organismu se přenášejí krví. Nevyužitý vitamin B1 nebo jeho nadbytek se z organismu vyloučí močí.

VÍTE, ŽE thiamin se řadí mezi tzv. psychovitaminy, a tedy skupinu vitaminů. které mají vliv na naši dobrou náladu a mozkovou a nervovou činnost? Nedostatek se projeví špatnou náladou.

thiamin, vitamin B1

 

Zdroje thiaminu v potravinách

Významným zdrojem thiaminu jsou klíčky a obiloviny, ale také další zdravé potraviny. Velké množství obsahují klíčky obilovin, které lze na jaře pěstovat i doma na parapetu. B1 obsahují rostlinné a živočišné potraviny, takže pro jeho dostatek je důležitá pestrá a čerstvá strava. V nějakém množství totiž thiamin obsahuje většina potravin.

květák ořechy hovězí a vepřové maso (i vnitřnosti) – 0,4 až 1,1 mg na 100 g, cca. 25% DDD
kapusta zrna kvasnice – 0,7 mg na 100 g
chřest luštěniny – 0,2 až 0,84 mg na 100 g vejce
brambory – cca. 10% DDD vločky a otruby – 0,06 až 0,55 mg na 100 g, cca. 40% DDD mléčné výrobky – cca. 11% DDD
pomeranče tmavé celozrnné nebo obohacené pečivo mořské plody

Tabulka významných zdrojů thiaminu (B1) v různých potravinách.

Aktuálně se thiaminem obohacují i běžné potraviny, které někteří jíme a pijeme denně: snídaňové cereálie, výrobky z bílé mouky, rýže (tzv. fortifikované potraviny).

Thiamin se nevyskytuje v tucích, olejích ani v rafinovaném cukru, takže tučná a přeslazená strava jej obsahuje málo.

DOPORUČENÝ DOPLNĚK S THIAMINEM PRO MUŽE:

Kapsle Blendea B-Complex obsahují v denní dávce doporučených 1,65 mg thiaminu. Potřebné množství tak přijmete i pokud váš jídelníček není právě ukázkový.

B-Complex je doplněk mimo jiné i pro podporu mužské plodnosti. Obsažené látky vyživují varlata a podporují tvorbu spermií a testosteronu.

Blendea B-Complex

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích Blendea B-Complex. Doplněk můžete mít doma již za 2 dny a ihned tak podpořit plodnost i optimální hladinu thiaminu.

 

Co thiaminu škodí?

Thiaminu škodí vaření, protože ve vodě se z potravin uvolňuje a ničí. Vařená a často ohřívaná strava může ztratit až 50% thiaminu. Dále pak také vzdušný kyslík, kyselost okolí a světlo. Vařená zelenina nebo maso obsahuje méně thiaminu než čerstvé potraviny. Proto se snažte mít v jídelníčku dostatek čerstvých plodů, semínek a ořechů.

Obsah snižuje i vaření během výroby, proto jsou na B1 chudé polotovary, konzervované potraviny, hotovky a všechny průmyslově zpracované potraviny, pokud do nich nebyl thiamin dodatečně přidán. Opakované ohřívání škodí thiaminu také.

Upozorňujeme i na bílou rýži a výrobky z ní, které kvůli zpracování obsahují často pouhou desetinu obsahu původního obsahu B1. Na druhé straně obohacené (fortifikované) potraviny obsahují v porci až 100% doporučené dávky na den. Je proto rozumné číst etikety a mít přehled, zda konkrétní potravina byla nebo nebyla obohacená o thiamin a obsahuje jej dostatek.

Thiaminu dále škodí časté pití kávy, čajů a alkoholu. Káva a čaj obsahují třísloviny, a tedy rostlinné chemikálie, které mohou zhoršovat vstřebávání B1 do organismu. Podobný účinek má i časté pití alkoholu, takže u lidí holdujících alkoholu je deficit B1 častý a prohlubuje jejich zdravotní problémy.

Zhruba lze tvrdit, že při pestrém, vydatném a pravidelném jídelníčku zdravému člověku nehrozí deficit a doporučené množství lze jednoduše přijmout pouze v jídelníčku. Organismus potřebuje thiamin na denní bázi, protože si jej neukládáme do zásoby a rychle jej vyloučíme v moči. S dostatkem zeleniny, ovoce, masa, obilovin, pekařských a mléčných výrobků lze hladinu B1 bezpečně udržet.

 

Denní doporučená dávka thiaminu – vitaminu B1

doporučená dávka thiaminu

Doporučená dávka thiaminu pro dospělého člověka je 1,1 až 1,5 miligramů.

Pohlaví: Denní dávka thiaminu v miligramech:
Muž: 1,2 – 1,5 mg
Žena: 1,1 – 1,2 mg
Těhotná žena: 1,4 – 1,5 mg (vyšší spotřeba kvůli dítěti)
Děti: 0,7 až 1,7 (vyšší dávka pro zdravý růst a vývoj)
Kojenci: 0,3 mg

Tabulka denní doporučené dávky thiaminu pro zdravé lidi.

Thiamin je důležitý i pro těhotné a kojící ženy, které mají zvýšenou spotřebu. Zároveň pro ty, které užívají antikoncepční pilulky a rovněž ženy po 50. roce v období menopauzy. Vyšší potřebu mají mají pacienti na dialýze a ti, kteří užívají antibiotika.

Opakujeme, že nedostatek thiaminu není v Česku běžný, protože jídelníček obvykle dostatek B1 obsahuje. Pokud užíváte doplňky stravy, sledujte, zda v nich není příliš vysoká dávka thiaminu, protože by jej organismus nevyužil a vyloučil močí.

Ojediněle jsou možné alergické reakce na vyšší množství, které alergici přijímají ústy (tehdy pozor na doplňky stravy).

 

Zdravotní účinky thiaminu

Thiamin udržuje kondici nervové soustavy a mozku, srdce, svalů, střev i žaludku. S jeho dostatkem se lze chránit před zdravotními komplikacemi. Je potřebný pro získávání energie z přijaté stravy a kvůli nedostatku B1 vznikají problémy s energetickým metabolismem.

 

Zvyšuje produkci energie

Cukr ze stravy se vlivem thiaminu mění na energii a tak pak pohání tělo i duševní funkce. Bez dostatku B1 tělo hůře vytváří a využívá energetické zásoby. I kvůli tomu lidé s deficitem trpí nedostatkem energie a únavou.

 

Chrání před depresemi

Dostatek vitamínu B1 pomáhá chránit před depresemi, a zároveň je potřebný i během léčby deprese společně s předepsanými antidepresivy. Díky thiaminu předepsaná léčba lépe účinkuje a thiamin pomáhá rychleji navozovat dobrou náladu. Nedostatek vitaminu se běžně projevuje špatnou až depresivní náladou.

 

Snižuje sepsi

Sepse (septický šok) je odpověď organismu na infekci někde v těle. Pokud je v organismu nedostatek thiaminu, sepse může způsobit poškození a selhávání postižených orgánů. Vitamin B1 tyto negativní účinky snižuje, zvlášť v kombinaci s vitaminem C. Chrání také ledviny, které mohou kvůli infekci selhávat a ohrožovat až život.

 

Je vhodný pro diabetiky

Podle studií thiamin dokáže snižovat zvýšenou hladinu krevního cukru a inzulínu. Citelných výsledků lze dosáhnout již po 6 týdnech doplňování thiaminu nebo přechodu na jeho významné zdroje ve stravě. U diabetiků zároveň tlumí různé bolesti a pomáhá snížit dávky léků proti bolesti.

 

Chrání zdraví a kondici srdce

Thiamin potřebujeme pro dostatečnou produkci acetylcholinu, díky kterému mezi sebou komunikují svaly a nervy. Je velmi důležitý pro správnou činnost srdce, které by tak bez dostatku B1 netlouklo správně a rovnoměrně.

 

Zlepšuje paměť a mozkové funkce

Dostatek thiaminu udržuje normální stav paměti a schopnost dobrého soustředění. Nedostatek B1 tyto funkce ohrožuje.

 

Zmírňuje problémy s krevním oběhem a ledvinami

Nejlepších výsledků lze dosáhnout při kombinaci s vitaminem B12 (kobalamin).

 

Vedlejší účinky thiaminu

Thiamin lze vnímat jako bezpečný i ve větším množství. Organismus zvýšené množství vyloučí močí stejně jako ostatní vitaminy rozpustné ve vodě a B1 nebude ukládat do zásob, resp. je uloží na maximálně 4 až 10 dnů.

Odborníci z úřadu pro kontrolu léčiv doporučují dávat pozor na to, odkud thiamin přijímáme. Přirozeným a bezpečným zdrojem jsou potraviny, ideálně ty čerstvé a co nejméně zpracované. Není tedy rozumné spoléhat se pouze na příjem z doplňků stravy. Potřebnou dávku sice doplní, ale mohou kvůli nim scházet jiné potřebné látky v bezpečném množství.

Proto i pokud užíváte doplňky s thiaminem, nezapomínejte se stravovat pestře a dostatečně. Nesnažte se příjem B1 nahradit pouze doplňky stravy.

Pokud máte podezření na nedostatek thiaminu, určitě zajděte za praktickým lékařem, který vás v případě nutnosti doporučí ke specialistovi.

 

Beri beri a příznaky deficitu B1

Nemoc beri-beri vzniká při velmi nízkých hladinách thiaminu. Způsobuje nervové komplikace a celkové oslabení organismu. Častý je nezdravý pokles hmotnosti až anorexie kvůli nechutenství a nedostatečnému stravování.

Lidé s deficitem pociťují zmatenost či dokonce krátkodobé výpadky paměti a další psychické problémy. Při nedostatku trpí i svaly, které slábnou a ochabují, časté je píchání, mravenčení, brnění a bolesti v prstech. V organismu se mohou začít zadržovat tekutiny. Trpí také srdce, zvyšuje se srdeční tep a snižuje krevní tlak.

Spotřeba thiaminu stoupá kvůli zvýšenému stresu a silné fyzické námaze. Deficit B1 je v Česku i tak poměrně vzácný, protože naše jídelníčky jsou na vitamin obvykle bohaté a k nedostatku nedochází často. Ohrožení jsou ale lidé držící různé diety, kdy vyřazují některé zdroje, dále pak alergici a lidé s potravinovými intolerancemi, případně nemocní, kteří mají problém se vstřebáváním určitých látek.

 

Komu se doporučuje zvýšit přísun thiaminu?

Zvýšit přísun B1 se doporučuje při nemoci beri-beri, což je stav nedostatku thiaminu v organismu, a tedy deficit thiaminu nebo hypovitaminóza B1. Dostatek thiaminu lze získat díky dostatečné stravě a suplementaci formou doplňků stravy.

 • lidé s nesprávnou stravou, kteří často konzumují výrobky z bílé mouky, bílou rýži a rafinovaný cukr (pozor na zpracované potraviny)
 • nedostatek ohrožuje i těhotné ženy
 • pacienti se záněty nervů a poškozením mozku
 • onkologičtí pacienti s různými druhy rakoviny
 • pacienti s nemocemi srdce
 • nervózní lidé dlouhodobě ve stresu
 • lidé s oslabenou imunitou
 • lidé se zažívacími problémy, průjmem, zácpou, nechutenstvím, vředy
 • zrakově postižení a lidé se šedým zákalem
 • diabetici s bolestivými projevy a nemocnými ledvinami
 • pacienti v kómatu
 • pacienti s AIDS (snižuje vstřebávání živin včetně B1)

Nedostatkem trpí často i alkoholici, protože mají zhoršené vstřebávání thiaminu ze stravy a rizikové poruchy jater. Alkoholikům se během léčby může B1 doplňovat injekčně.

Zvýšení thiaminu se doporučuje také při:

 • poruchách pohybu a nervových signálů mezi nimi
 • poškození svalů
 • únavě, vyčerpanosti, malátnosti
 • nechutenství
 • depresi, podrážděnosti, negativních náladách
 • zmatenosti
 • poškození srdce a cév
 • otocích

DOPORUČENÝ DOPLNĚK S THIAMINEM PRO MUŽE:

Kapsle Blendea B-Complex obsahují v denní dávce doporučených 1,65 mg thiaminu. Potřebné množství tak přijmete i pokud váš jídelníček není právě ukázkový.

B-Complex je doplněk mimo jiné i pro podporu mužské plodnosti. Obsažené látky vyživují varlata a podporují tvorbu spermií a testosteronu.

Blendea B-Complex

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích Blendea B-Complex. Doplněk můžete mít doma již za 2 dny a ihned tak podpořit plodnost i optimální hladinu thiaminu.

 

Leave a Reply