Ženšen pravý a významné účinky na tělo i erekci

Ženšen korejský je jednou z nejdéle používaných rostlin v lidských dějinách. Prakticky žádnou jinou rostlinu lidé nevyužívají tak dlouho, jako právě Ženšen. Podle dochovaných důkazů užívají lidé Ženšen více než 5000 let.

Původ má Ženšen v tradiční čínské medicíně, ovšem dnes se s ním setkáte prakticky po celém světě. V čínštině znamená Ženšen „kořen života“, v českém překladu je známý jako Všehoj. To nám napovídá, že má spoustu pozitivních účinků na člověka, které si právě v tomto článku popíšeme a zároveň také podložíme řadou odborných studií.

ženšen pravý

 

Pravý Korejský Ženšen

Ovšem ne každý Ženšen je ten pravý. Existuje mnoho druhů Ženšenu, bohužel ne všechny mají tolik pozitivních účinků jako ten Korejský. V tuto chvíli jsou známé Ženšen Korejský, Ženšen Americký, Ženšen Sibiřský a Divoký Ženšen. Avšak pouze Ženšen Korejský s sebou přináší největší množství pozitivních účinků.

Pěstuje se v mírném podnebí bez použití chemických hnojiv. Sklízí se až po šesti letech, aby množství účinných látek bylo co nejvyšší. Dále se upravuje v páře a následně suší, čímž také získá svou typickou červenou barvu. Díky této úpravě je Ženšen Korejský jednoznačně účinnější.

 

Účinky Ženšenu korejského

Jaké jsou jeho účinky? Co vlastně Ženšen dokáže? A proč se na něj pějí takové ódy? Všechny účinky Ženšenu si hned popíšeme:

 

Silný antioxidant

Prvním důležitým pozitivním účinkem Ženšenu Korejského na člověka jsou jeho silné antioxidační vlastnosti. Ty byly potvrzeny studií „Potentiation of antioxidative and anti-inflammatory properties of cultured wild ginseng root extract through probiotic fermentation” z roku 2012, ve které autoři objevili jeho silné antioxidační účinky, a to jak v nefermentovaném, tak i ve fermentovaném extraktu kořene Ženšenu.

Další studie (1, 2) navíc ukázaly, že extrakt z Ženšenu Korejského může inhibovat zánět, a tedy jej léčit.

 

Zlepšení funkce mozku

Další pozitivní účinky, které vědci testovali, byly účinky na lidský mozek. Všichni si dozajista přejeme toho vědět víc, pamatovat si toho mnohem víc a mít díky tomu také lepší výsledky v práci či ve škole. K tomu vám opět Ženšen Korejský může dopomoci.

Některé studie dokonce dokazují, že určitě složky Ženšenu mohou chránit mozek před poškozením způsobeným volnými radikály (3 , 4 , 5).

Nejpodstatnější výsledky přinesla studie s názvem „Panax ginseng (G115) improves aspects of working memory performance and subjective ratings of calmness in healthy young adults” z roku 2010, která zjistila, že užívání 400 mg Ženšenu Korejského denně po dobu osmi dnů vám zlepší koncentraci, pracovní nasazení a matematické dovednosti.

Zajímavé také je, že se všechny provedené studie shodly na tom, že díky Ženšenu dochází ke zvětšení průtoku krve do mozku a lepšímu vstřebání cukru v mozku, a to následně vede k lepším pracovním i školním výsledkům.

pravý ženšen

 

Užitečná alternativa pro léčbu erektilní dysfunkce

V tomto článku nemůžeme zapomenout zmínit ani pozitivní účinky Ženšenu na erektilní dysfunkci. Ženšen totiž obsahuje speciální sloučeniny, které pomáhají udržet přirozený průtok krve v těle a zdravé cévy. A to vede nejen ke správně prokrveným končetinám, ale také k dokonale prokrvenému penisu, díky čemuž můžete dosáhnout pevné erekce.

Už po čtyřech týdnech užívání Ženšenu Korejského na sobě můžete zpozorovat pozitivní účinky a pevnější erekci (6). Navíc další nezávislé odborné studie ukázaly, že Ženšen může podporovat produkci oxidu dusnatého, což je látka, která zlepšuje svalovou relaxaci v penisu a zvyšuje v něm krevní oběh (7 , 8). Pokud tedy chcete posílit svůj výkon v posteli a zlepšit svou erekci, můžete s klidem vsadit na Ženšen Korejský.

 

Posílení imunitního systému

Účinků má Ženšen Korejský skutečně požehnaně. Ne nadarmo se mu říká „Božská bylinka”. Mezi jeho další pozitivní účinky patří posílení imunitního systému. Studie „The Effect of Ginseng on the Nutritional Status and the Immune Functions after Curative Operations on Gastric Carcinoma Patients” z roku 1998 sledovala 39 lidí, kteří se zotavovali po chirurgickém zákroku na léčbu rakoviny žaludku.

Odborníci těmto lidem podávali po dobu dvou let 5 400 mg Ženšenu Korejského. A výsledky byly opět ohromující. Všichni sledovaní lidé měli významně lepší imunitní funkce a nižší recidivu příznaků, než sledovaná skupina, která Ženšen neužívala.

Odborné studie díky tomu zjistily, že lidé, kteří užívají Ženšen Korejský mohou mít až o 35 % silnější imunitní systém než ti, kteří Ženšen neužívají. Navíc může extrakt z Ženšenu zvýšit účinek očkování proti různým onemocněním, jako je třeba chřipka (9). To se vám v našich končinách může v nastávajícím zimním období velmi hodit.

ženšen pravý

 

Mírní stres

Kdo by v dnešní době nebyl ve stresu?! Stres je každodenní součástí našich uspěchaných životů. Ovšem není to zcela správně. Stres může stát za řadou civilizačních chorob, a tak bychom se jej měli snažit co nejvíce omezovat. K tomu vám opět může pomoci Ženšen Korejský.

Studie „Antifatigue effects of Panax ginseng C.A. Meyer: a randomised, double-blind, placebo-controlled trial” objevila nejen pozitivní účinky Ženšenu na stres, ale také na náš kardiovaskulární systém, který během stresových situací dostává pořádně zabrat.

Za vším podle všeho stojí složky zvané adaptogeny. To jsou látky, které vám pomohou přizpůsobit se stresujícím podmínkám a díky tomu se s nimi také do budoucna lépe vypořádat.

 

Snížení rizika některých druhů rakoviny

Riziko vzniku rakoviny je s námi každý den. Můžete žít sebelíp a stejně se u vás toto zákeřné onemocnění může objevit. Ovšem ne, pokud budete užívat Ženšen. Zdá se to skoro jako nemožné, ale i s tím vám Ženšen může pomoci.

První studie, která na tento pozitivní účinek Ženšenu poukázala, byla “Red ginseng and cancer treatment”. V ní se můžete dočíst, že má Ženšen Korejský silné protirakovinné účinky a pomáhá předcházet rakovinovému bujení. Z přehledu dalších několika studií dokonce vyplývá, že lidé, kteří pravidelně užívají Ženšen, mohou mít až o 16 % nižší riziko vzniku rakoviny (10).

 

Zatočte s únavou a zvyšte hladinu energie

Asi každý to někdy zažil – ať se snažíte sebevíc, do ničeho se vám nechce. Nejraději byste se zachumlali pod peřinu a zůstali tam celý den. Taky občas bojuje s nesnesitelnou únavou, i když jste v noci řádně spali? Tak na takové stavy můžete s Ženšenem Korejským opět zapomenout.

Ženšen pomáhá bojovat proti únavě a podporovat energii. Například studie “Wisconsin Ginseng (Panax quinquefolius) to improve cancer-related fatigue: a randomized, double-blind trial, N07C2” sledovala po dobu osmi týdnů 364 pacientů.

Tuto skupinu rozdělili vědci na dvě. Jedné dávali 2 000 mg Ženšenu denně a druhé pouze placebo. Po osmi týdnech celý test vyhodnotili a nestačili se divit. Skupina, která pravidelně užívala Ženšen Korejská, měla výrazně nižší hladinu únavy, než jaká byla u skupiny s placebem.

 

Snížení hladiny cukru v krvi

Problém s vysokou hladinou cukru v krvi trápí v současnosti statisíce Čechů. Spousta lidí bohužel ale o této nemoci vůbec netuší, což ovšem může v budoucnu vést k většímu riziku vzniku kardiovaskulárních chorob. Tento stav vyšší hladiny cukru v krvi možná znáte ještě i pod jiným označením, a to diabetes 2. typu. Typicky se objevuje u lidí, kteří nežijí zrovna vzorný život.

Ovšem i s tím vám může Ženšen Korejský pomoci. Studie „Ginseng on hyperglycemia: effects and mechanisms” prokázala, že Ženšen Korejský zlepšuje funkci pankreatických buněk, zvyšuje produkci inzulínu a snižuje množství cukru v krvi. A díky tomu, že má Ženšen silné antioxidační účinky, o kterých už byla řeč výše, se můžete zcela vyhnout cukrovce 2. typu.

 

Protizánětlivé účinky

Pokud trpíte jakoukoli formou zánětlivého onemocnění, jako je třeba osteoartróza nebo dna, rozhodně byste neměli Ženšen přehlížet. Má totiž silné protizánětlivé účinky. Ženšen pomáhá účinně zmenšovat zánět v těle a tím řešit i řadu zánětlivých onemocnění (11).

 

Podpora vzrušení u žen v menopauze

I pro ženy je Ženšen velice přínosný. Jak je známo, změny těla v menopauze dokáží u některých dam zcela zničit libido. To ovšem umí Ženšen napravit. Stačí opět jeho pravidelné užívání a po pár týdnech bude po problému.

Upozornila na to odborná studie „Antioxidative effects of Korean red ginseng in postmenopausal women: a double-blind randomized controlled trial”, při které bylo sledováno 71 žen po menopauze. Ženám se nejen opět navrátila chuť k sexu, ale také se zlepšila průchodnost cév, celková prokrvenost organismu a odolnost imunitního systému.

erekce_cz na facebooku

 

Podporuje chuť na sex

Pozitivní účinky Ženšenu Korejského uzavřeme celkovou podporou chuti na sex jak u mužů, tak i u žen. Zvyšuje koncentraci pohlavních hormonů a zesiluje sexuální reaktivitu podáváním v přiměřených dávkách. Ženšen se zdá být skoro jako nadpřirozená rostlina, která dokáže pomoci s jakýmkoliv neduhem. Patří mezi nejdůležitější rostliny využívané při léčbě poruch sexuality.

Člověku se až ani nechce věřit, že by to všechno dokázala jedna rostlina. Ovšem odborné studie hovoří jasně. Již do této chvíle jsme citovali desítky studií a spoustu dalších jsme jen okrajově zmínili.

Pokud tedy nechcete věřit slibům, můžete důvěřovat alespoň odborníkům, kteří skutečně všechny tyto pozitivní účinky potvrdili. (12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19)

 

Vedlejší a negativí účinky Ženšenu korejského

Podle všech doposud provedených výzkumů se zdá, že je Ženšen naprosto bezpečný a neměl by způsobovat žádné vážné nežádoucí účinky. Ovšem jeho užití se stále nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a dětem. Všichni ostatní se užívání Ženšenu Korejského nemusí bát.

Na Ženšenu nevzniká žádná závislost a nemusíte se bát ani jeho předávkování. I když je samozřejmě důležité dodržovat jeho doporučené denní množství. Pokud byste jej omylem překročili, zkontaktujte pro jistotu svého praktického lékaře.

Jediný problém může nastat, pokud užíváte léčiva s látkou zvanou Warfarin, což je látka určená ke zpomalení srážlivosti krve.

Upozorňuje na to také uznávaný odborník v oblasti sexuologie MUDr. Václav Urbánek, CSc.:

Nejednotně některé prameny uvádějí nevhodnost Ženšenu, pro uživatele Warfarinu. Proto při léčbě Warfarinem doporučuji žádný Ženšen neužívat! Tu možnost ohrožující komplikace zdravotního stavu, pramenící ze změn krevní srážlivosti, nechceme ani v nejmenším riskovat.

 

Alergie na Ženšen Korejský

Víte, jak se říká, „Pravda se šíří nejrychleji, dokud je ještě fámou.“ Často se můžete setkat s názorem, že někteří lidé mají na Ženšen Korejský alergii. Samozřejmě nepopíráme, že pár lidí na světě může být natolik citlivých, že skutečně alergii na Ženšen mohou mít.

Zatím byl ale odborně zmapován pouze jeden jediný případ silné alergické reakce po užití sirupu ze Ženšenu Korejského. (20)

Proto pro ostatní zde máme skvělou zprávu. Díky odborné studii „The effect of Korean red ginseng on allergic inflammation in a murine model of allergic rhinitis” bylo zjištěno, že má Ženšen Korejský silné antialergenní vlastnosti, včetně příznivých účinků na astma a atopickou dermatitidu.

Ženšen vám dokáže pomoci nejen od projevů alergie, ale také i se sennou rýmou. Podle odborníků proto můžete užívat Ženšen bez obav.

 

Zdroje Ženšenu korejského

Ženšen Korejský můžete užívat v podobě doplňků stravy, čajů, sirupů nebo tablet. Důležité je, aby užívaný extrakt byl z červeného Ženšenu Korejského, tedy z Ženšenu upraveného v páře a následně usušeného. Jen taková úprava totiž zvyšuje účinky této byliny.

A kde konkrétně najdete účinné množství Ženšenu? Sáhnout můžete po doplňcích stravy Vimax, Proerecta, Clerex nebo Amante. V těchto doplňcích stravy přímo určených k tonizaci vašeho sexuálního života najdete nejen účinné množství Ženšenu, ale také další přírodní látky, jako je Kotvičník zemní nebo Maca peruánská.

Dohromady s těmito dalšími extrakty se zvyšuje účinek Ženšenu a jeho pozitivní vliv na váš organismus. Užívejte Ženšen Korejský pravidelně a uvidíte, že na sexuální problémy rázem zapomenete. Klikněte na obrázek a nakupte doplňky nejlevněji. 

prášky na erekci

 

Historie Ženšenu korejského

Ženšen korejský byl již po staletí využíván díky svým blahodárným účinkům. Nejkvalitnější Ženšen pochází z oblasti Číny a Koreje, odkud také získal svůj název. Kdysi byl právě tento vysoce kvalitní Ženšen určen pouze pro čínského císaře. Až v roce 1843 klasifikoval ruský botanik Carl Anton Meyer Ženšen a přivedl jej i k nám.

V Evropě, potažmo v České republice, je Ženšen znám posledních 70 let, kdy prochází také řadou testování a odborných studií. Největší pozornost na sebe strhávají jeho pozitivní účinky na činnost mozkových buněk, hladinu cukru v krvi, správnou funkci imunitního systému a povzbuzující účinky na sexuální apetit člověka.

DÁLE ČTĚTE: Hlavní rozdíly v účincích léků a doplňků pro podporu erekce. 

2 Comments

  1. Lukáš 16.11.2022
    • Redakce Erekce.cz 16.11.2022

Leave a Reply